Jump to content

Četvrtine i komadići


Janko Strižić

Preporučene objave

Poštovanje!

Imam jedno pitanje. Ako ja na primjer imam 1/4 svega što imamo, a moja mama 3/4, odnosno 75% - može li ona prodati ili nešto učiniti sa svojim dijelom bez mojeg pristanka? Znam da kada smo prodavali jednu zemlju, morali svi potpisati kupoprodajni ugovor, da li je to i dalje tako?

Može li recimo ona mene izbaciti iz kuće pošto je ona većinski vlasnik, a ja imam samo 25%? Napominjem kako nigdje nije definirano tko što ima, nego je naveden postotak vlasništva nad svim česticama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svatko može prodati svoj dio potpuno samostalno.

Samo je pitanje da li ćete naći kupca koji želi kupiti samo 3/4 dijela.

Kad ste prodavati zemlju potpisali ste svi jer ste prodavali svaki svoj dio,tako da kupac stekne sve.

Vi kao suvlasnik s majkom imate pravo na posjed kuće, tako da vas ona ne smije izbaciti iz kuće, već vam mora dopustiti suposjed i suuživanje.

Ako dođe do spora, uvijek možete pokrenuti razvrgnuće suvlasništva npr. etažiranjem ili sudskom prodajom kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za etažiranje uvjet je da svaka etaža čini samostalnu uporabnu cjelinu, to znači da ima sanitarni čvor, kuhinju i svoj ključ.

 

izlaz u dvorište može se utvrditi kao zajednički korisni prostor, a to mogu biti hodnici, stubišta isl.

 

na zemljištu, to znači i dvorištu, upisuju se suvlasnički omjeri koji pripadaju svakoj etaži, odnosno vlasnicima etaža. to znači da dvorište ostaje zajedničko. osim ako se ne utvrdi neki njegov dio(kao recimo parkiralište) koji se pripaja pojedinoj etaži.

 

etažirati se mora cijela zgrada, dakle obje etaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija