Jump to content

vlasništvo dara nakon razvoda


zeteoc

Preporučene objave

Oprostite ako se ovo pitanje ponovilo (u tom slučaju bi molio link ili uputu kako doći do odgovora).

Situacija je sljedeća: nalazim se u braku, te su nam moji roditelji odlučili kupiti automobil. Podržavam dijeljenje svega u braku, pod uvjetom da imovinu zaradi netko od nas dvoje. U ovoj situaciji me zanima kako pri eventualnom razvodu izbjeći dijeljenje imovine koju smo dobili na dar.

Čini mi se da je FreeFlyer na post-u "moje i tvoje u našem braku" savjetovao za sličnu situaciju (razlika je što se ovdje radi o daru, a na dotičnom post-u o vlastitoj kupovini), i želim potvrdu da je rješenje da roditelji kupe auto na svoje ime, te nam ga daju na korištenje. Postoji li način/pravni dokument kojim oni mogu auto darovati meni nakon kupnje, čime bi on bio u mojem vlasništvu, a ne bi se dijelio nakon eventualnog razvoda. Usput, nemam braće ni sestara sa majčine strane, no otac mi ima kćer iz prijašnjeg braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljski zakon:

Sedmi dio

IMOVINSKI ODNOSI

I. IMOVINSKI ODNOSI BRA Č NIH DRUGOVA

Č lanak 247.

Bra č ni drugovi mogu imati bra č nu ste č evinu i vlastitu imovinu.

1. Bra č na ste č evina i vlastita imovina

Č lanak 248.

Bra č na ste č evina je imovina koju su bra č ni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bra č ne

zajednice ili potje č e iz te imovine.

Č lanak 249.

(1) Bra č ni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bra č noj ste č evini, ako nisu druk č ije

ugovorili.

(2) Nevjesta i ženik, odnosno bra č ni drugovi mogu bra č nim ugovorom druk č ije urediti svoje

odnose glede bra č ne ste č evine.

Č lanak 250.

Na bra č nu ste č evinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije

druk č ije odre đ eno.

Č lanak 251.

Za poslove redovite uprave smatra se da je drugi bra č ni drug dao svoj pristanak ako se ne

dokaže suprotno. Nepostojanje pristanka ne utje č e na prava i obveze poštene tre ć e osobe.

Č lanak 252.

Dobitak od igara na sre ć u bra č na je ste č evina.

Č lanak 253.

(1) Imovina koju bra č ni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bra č ni drug stekao tijekom bra č ne zajednice na

pravnom temelju razli č itom od navedenoga u č lanku 248. ovoga Zakona (naslje đ ivanje, darovanje i sl.).

 

Dakle, obratite pažnju na čl. 253, st.2. Roditelji bi s Vama samo trebali potpisati darovni ugovor, kao dokument kojim kasnije po potrebi možete ostvariti prava iz navedenog čl.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isključena je mogućnost da se automobil dijeli sa supružnikom ako se dobije na dar. Točno? Mene zanima i jedno i drugo pitanje iz prethodne bianca-ine objave. Pretpostavljam da ova tematika spada više pod nasljedno pravo, no u postu iznad me zapravo zanima u kojoj situaciji ne bi bilo nikakvih pravnih zavrzlama sa darom. Jedna je opcija dar od majke, kojoj sam jedino dijete, druga je dar od oca, koji osim mene ima i kćer. U slučaju dara od oca i njegove smrti, polaže li moja polusestra kakvo pravo na dar. Na postovima o nasljednom pravu se spominje pravo na nužni dio. Otac je već prije uložio sličan materijalni izdatak u polusestru, bez mogućnosti dijeljenja između nje i mene, pa mi je glupo da se dovodim u situaciju da dijelimo dar namijenjen meni, ako se to ne bi dogodilo da me daruje majka. Hvala bianci na odgovorima i oprostite na podužem postu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeteoc je napisao:

Isključena je mogućnost da se automobil dijeli sa supružnikom ako se dobije na dar. Točno?

 

Točno.

 

Isključena je i mogućnost diobe s polusestrom, ukoliko Vam otac za života daruje automobil potpisivanjem darovnog ugovora. Ili možda još bolje, kupoprodajnog ugovora (pogledajte zašto u slijedećem postu "dodatak") s Vama. S kupoprodajnim nećete imati problema sa sestrom, ali onda su mogući problemi s Vašim suprugom. U svakom slučaju, mišljenja sam da je najsigurnije, a da biste izbjegli bilo kakve kasnije komplikacije, da Vam automobil pokloni Vaša majka i s Vama potpiše darovni ugovor.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

IX. Ura Č unavanje darova i zapisa

Ura č unavanje darova zakonskom nasljedniku

Č lanak 89.

(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev ura č unava u nasljedni dio

vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji na č in.

(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti

(3) Vrijednost dara ne ura č unava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u

oporuci, da se dar ne ura č una u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaklju č iti da je to bila volja ostavitelja

(4) Pri ura č unavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u

vrijednost njegova nužnog dijela ura č unavaju darovi koje je dobio.

 

 

Pravo nasljednika kojem se dar ili zapis ne ura č unava

(1) Kad prema ostaviteljevoj volji dar ili zapis ne treba ura č unati nasljedniku u njegov nasljedni

dio, takav nasljednik zadržava dar, odnosno zapis i sudjeluje s ostalim nasljednicima u diobi

ostavine, kao da dara ili zapisa nije ni bilo.

(2) Kad ima nužnih nasljednika, a prema ostaviteljevoj volji dar ili zapis ne treba ura č unati

nekom nasljedniku u njegov nasljedni dio, taj nasljednik ima pravo zadržati dar, odnosno zapis u

mjeri u kojoj to ne sprje č ava da nužni nasljednik dobije punu vrijednost nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala još jednom :klanjam: ! Zamolio bih interpretaciju ovog zakona, odnosno potvrdu da ga točno tumačim. Radi se o drugom poglavlju, točka (1). Dio "i sudjeluje s ostalim nasljednicima u diobi ostavine", ostavina predstavlja sredstva koja ostavitelj ostavio, a ne uključuju dar, koji se u tom slučaju ne računa u ostavinu, niti će se računati kao dio nužnog dijela za darovanog. Poglavlje (2) - dio "ima pravo zadržati dar u mjeri u kojoj to ne sprječava da nužni nasljednik dobije punu vrijednost nužnog dijela". Laički primjer: - 2 nasljednika, jedan dobije na dar tri auta, drugi jedan; prvi ne smije zadržati sva tri auta, nego mora dati jedan auto drugom nasljedniku, da bi se zadovoljila vrijednost nužnog dijela. Ako je tumačenje dobro, onda je prilikom dara od oca povoljna samo situacija iz poglavlja (1), i ona se mora specificirati u darovnom ugovoru. Točno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako: najprije bih Vam sugerirala da posjetite forum o nasljednom pravu, post "podjela imovine".

 

Vi ste, kao i Vaša polusestra i Vaša majka, nužni nasljednici Vašeg oca. Pročitajte kako se određuje ukupna ostavština. U Vašem konkretnom slučaju, u ostavštinu Vašeg oca ubrojio bi se i njegov poklon Vašoj polusestri i njegov poklon Vama i sve što je u trenutku smrti imao. Od ukupne vrijednosti svatko od Vas bi trebao dobiti jednaki dio, dakle u Vašem slučaju trećinu ("iznos A"). Ukoliko je oporukom drugačije određeno, npr. da Vi dobijete sve, po zakonu bi Vašoj polusestri i majci opet pripadao nužni dio, koji iznosi polovicu od te trećine (polovicu "iznosa A" = "iznos B"). E sada, ako se Vašoj polusestri i Vašoj majci ne može "isplatiti" dovoljan iznos, dakle ako je iznos B manji od vrijednosti ostavštine Vašeg oca, taj će se iznos "nadoknaditi" iz dara koji je on Vama dao.

 

U slučaju koji ste Vi uzeli kao primjer - bilo bi tako kako ste napisali samo kad bi sve što je taj otac imao bila ta 4 automobila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Post "podjela imovine" odgovara na većinu meni nejasnih pitanja. Zbog čudljive prirode odnosa oca i majke, te činjenice da otac daje većinu sredstava za kupnju automobila, moguća je situacija da otac odbije kupnju na majčino ime, pa se unaprijed zanimam za takvu situaciju. Da zaključimo, nije moguće darovnim ugovorom apsolutno lišiti nužne nasljednike, koji nisu dobili dar, njihova nužna dijela bilo kakav ugovor bio (pri tome pretpostavimo najgoru situaciju da je dar jedina stvar koju je ostavitelj ostavio).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TOČNO! Osim ako, kao što sam prije i napisala, otac Vama formalno ne "proda" automobil. Odnosno sklopite kupoprodajni ugovor. Tada Vam više nikakvi nužni nasljednici ne mogu polagati nikakva prava na taj automobil.

ALI onda, u slučaju Vašeg razvoda, isti automobil ulazi u djeljivu imovinu s Vašom suprugom.

:xwave:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija