Jump to content

obiteljsko nasilje, što mi je činiti?


Dadadia

Preporučene objave

Poštovani!

 

Muž i ja imamo desetomjesečno dijete a ja sam u šestom mjesecu trudnoće. Muž me konstantno vrijeđa i viče na mene a do prije tri mjeseca se znao napiti i pijan doći doma što nije nimalo ugodno ni za mene ni za naše dijete. U zadnje vrijeme se ne napija međutim zna biti vrlo grub i bezobrazan. Istina je da sam ja njega nakon što me izvrijeđao ogrebala par puta jer mi je teško uvijek slušati nove uvrede i vikanja. To se dogodilo prije par dana. Jučer nakon njegovih uvreda tipa kurvo, kravo, ti nisi nikakva majka, neodgovorna si ništa ne radiš, trebalo bi te samo jebati i slično ja sam pukla i rekla mu da odlazim u Karlovac. Kanila sam otići kod prijateljice. Roditelji su mi dali do znanja da me ne mogu primiti trudnu sa djetetom jer bi im to bila velika sramota. U očaju ja sam mu htjela ostaviti dijete jer ne znam koja mi je druga opcija. Na moje riječi da odlazim, zaključao je vrata, ja sam posegnula za ključem na što me je počupao za kosu, lupio glavom o zid, ja sam ga počupala nazad. On me opet gurnuo i opalio mi tri šamara. Nakon toga me bacio na krevet i legao na mene i nastavio me čupati. Zvala sam policiju. Policija je došla napravila zapisnik i rekla mi je da smo podjednako krivi za to nasilje taj dan i da sam i ja njega napala. Ja sma rekla da je to bilo u samoobrani a oni su rekli da sam ja neodgovorna majka što sam mu htjela ostaviti dijete i da nešto sa mnom nije u redu ako nemam kamo odvesti dijete. Ja njega zbilja nisam prva napala. Na kraju je policajac rekao da neće ništa pisati i da ako bi pisao da bi pisao kaznenu prijavu i protiv mene i protiv njega što mi nije jasno zašto. Kad sljedeći put dođe do nasilja zar se ne smijem braniti? S nasiljem je on počeo još odavno u mojoj prvoj trudnoći kad me pijan davio i bacao na krevet. Tada nisam nikako reagirala, bila sma zbunjena.

Ne znam koja su mi prava, jeli policajac postupio ispravno, mogu li me oni prijaviti za nasilje na osnovu njegove izjave da sam ja njega izgrebala par dana prije toga iako sam bila isprovocirana. Kako da se izvučem iz te situacije? Smijem li odlučiti da više ne vodim ljubav s njim? Što je sa njegovim svakodnevnim vrijeđanjem i vikanjem kojega će zasigurno još biti. Mogu li otići samo zato što me uvijek prvi počne vrijeđati i što svi njegovi razgovori završavaju vikanjem i vrijeđanjem mene. Ne želim živjeti u toj situaciji niti svom djetetu pružati iz dana u dan takve scene. Molim vas najiskrenije za pomoć. Bojim se, ne želim ostati bez djeteta ali ne mogu trpiti njegovo omalovažavanje. Čak sam razmišljala o bijegu na ulicu iako znam da to nije pametno ni odgovorno ponašanje ali ne mogu više trpiti sve te uvrede. Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smijem li se obratiti centru za pomoć kad on viče na mene i vrijeđa me?

 

Jeli to ubuduće dovoljan razlog da odem s djetetom potražiti pomoć ili mi tu nitko ne može pomoći? Molim vas, pod stresom sam i ne znam što da radim.

Mogu li ako postoji način da odem pričekati da ode nagdje van i da spremim osnovne stvari i da onda napustim kuću i gdje mogu otići?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovo je više nego dovoljno da se pozove i policija i obavijesti centar za socijanu skrb.

I jedni i drugi su dužni postupati, a ovako bi ih dvostruko obvezali: kad se obratite policiji dužna je obavijestiti czss, a kad javite czss-u dužan je stupiti s vama u kontakt i obavijestiti policiju bez obzira je li to već uradio netko drugi.

Bilo bi dobro da posjetite svog odabranog liječnika. Ukoliko bude imao osnove i on mora prijaviti policiji, a usput kao i drugi (policija/czss) vas treba informirati o pomoći kakva vam se može pružiti. Policija bi vas trebala upoznati mogućim pravnim mjerama zaštite vaše sigurnosti, smještaja u sklonište, pomoći nevladinih udruga itd... O svemu porazgovarajte i sa osobama u czss-u. Prošetajte do tamo i zatražite razgovor- neka vam do detalja objasne kako mogu i hoće (ne samo oni već svi zajedno) vas i dijete efikasno zaštititi sljedećom prilikom. Uradite to jer je lako moguće da vam to neće biti zadnji susret s njima.

 

Nasilje je i urlanje i vrijeđanje izrazima koje ste iznijeli pa da ih ne ponavljamo. Trudnoća nije bolest, ali je stanje tijekom kojeg je negativan utjecaj moguć i na nerođeno dijete. Nasilje je davljenje i udaranje na načine koje ste već iskusili. Nasilje je i uništavanje/oštećenje stvari ili pokušaj, kao i spolno uznemiravanje o čemu ste već pitali. Naime, za očekivati je da nećete raspoloženo skakutati u stilu umilne ljubavnice teškom vrijeđanju sklonom i udarački raspoloženom mužu.

 

Ne ostavljajte malo djetešce s osobom koja je u stanju trudnoj ženi lupati glavom o zid.

Pazite na sebe, jer onaj tko se nije libio sklopiti prstiće oko tuđeg vrata ili/i izudarati neće se libiti ni dalje, malo manje, malo jače... i to primite zaozbiljno.

Sjetite se da imate i još jedno dijete koje bi trebalo zdravo ugledati svjetlo dana.

 

Bez obzira na obaveze u smislu zaštite od nasilja u obitelji, pomoć liječnika bi vam u prevencijske svrhe sada dobrodošla, upravo radi stresa i mogućih posljedica.

 

Za slučaj ponavljanja:

- izbjegavajte sve što se s njim da izbjeći

- policiji (bez obzira na ishod ovaj put)

- czss-u

- liječniku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A može li on iskoristiti moj postupak, grebanje, par dana prije toga iskoristiti protiv mene kao argument da sam i ja njega napala pa mi czss neće htjeti pomoći?

Hoću li to ako odem na razgovor tamo spomenuti?

Zašto je policija rekla da bi i meni pisali prijavu na dan kad me lupao a ja se branila?

Ako odem u czss hoće li mi oni sigurno pomoći i na koji način?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Ne htjeti" nije u opisu poslova ikoga od njih: niti policije niti czss-a. Zašto/kako, razdijelit ću u odvojene postove obzirom da je c/p Protokola "mrvicu" podulji.

 

Zakon nasiljem u obitelji smatra da je:

– svaka primjena fizičke sile ili psihičke prisile na integritet osobe,

– svako drugo postupanje jednog člana obitelji koje može prouzročiti ili izazvati opasnost da će prouzročiti fizičku i psihičku bol,

– prouzročenje osjećaja straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva,

– fizički napad bez obzira da li je nastupila tjelesna ozljeda ili ne,

– verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim nazivima i drugi načini grubog uznemiravanja,

– spolno uznemiravanje,

– uhođenje i svi drugi načini uznemiravanja,

– protupravna izolacija ili ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja s trećim osobama,

– oštećenje ili uništenje imovine ili pokušaj da se to učini.

 

Usporedimo,

Dadadia je napisao:

 

...S nasiljem je on počeo još odavno u mojoj prvoj trudnoći kad me pijan davio i bacao na krevet...

...desetomjesečno dijete a ja sam u šestom mjesecu trudnoće...

...konstantno vrijeđa i viče na mene a do prije tri mjeseca se znao napiti i pijan doći doma...

...nakon što me izvrijeđao ogrebala par puta jer mi je teško uvijek slušati nove uvrede i vikanja...

...Jučer nakon njegovih uvreda tipa kurvo, kravo, ti nisi nikakva majka, neodgovorna si ništa ne radiš, trebalo bi te samo jebati...

...Na moje riječi da odlazim, zaključao je vrata, ja sam posegnula za ključem na što me je počupao za kosu, lupio glavom o zid, ja sam ga počupala nazad. On me opet gurnuo i opalio mi tri šamara. Nakon toga me bacio na krevet i legao na mene i nastavio me čupati...

 

...Policija je došla napravila zapisnik i rekla mi je da smo podjednako krivi za to nasilje taj dan i da sam i ja njega napala. Ja sma rekla da je to bilo u samoobrani...

...Na kraju je policajac rekao da neće ništa pisati i da ako bi pisao da bi pisao kaznenu prijavu i protiv mene i protiv njega...

Da su se imalo htjeli pozabaviti onim radi čega su pozvani ne bi ključna bila priča o prijavi oboje (o ishodu prekršajne/kaznene btw. odlučuje sud), već bi poduzeli sve što im je u okviru ovlasti, mogućnosti i obaveze a radi prevencije daljnjeg nasilja.

Ovako, poručili su vam jednom i drugom:

1. da je nasilje u obitelji prihvatljivo makar saznali i da je višekratno

2. da 10 puta razmislite prije nego ih drugi put pozovete

3. da otrpite još bacanja, čupanja i udaranja

4. da je urlanje, vrijeđanje, čupanje, bacanje, udaranje normalno unatoč što su dužni obratiti posebnu pozornost nalazi li se u blizini dijete prilikom istog

5. da otrpite osim vlastitog i fizičko ugrožavanje nerođenog djeteta

čime je mogućeno je da se nastavlja i ponavlja nasilje u obitelji umjesto da sudjeluju aktivno u njegovoj prevenciji i suzbijanju, što im je odgovornost, zadaća i obaveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju zaprimanja (na bilo koji način i od bilo koga) dojave o nasilju ili zaprimanja zahtjeva za pružanje pomoći osobi izloženoj bilo kojem obliku ili modalitetu nasilja u obitelji, službena (stručna) osoba dužna je postupati na sljedeći način:

1. Žurno i bez dogode uputiti na mjesto događaja, kada je moguće, najmanje dva policijska službenika/ce (po mogućnosti različitog spola) radi pružanja intervencije, tj. provjere dojave ili zahtjeva (provjeru je potrebno izvršiti i u slučaju zatvorenog stana/kuće). Temeljem uvida u zatečeno stanje odmah poduzimati mjere i radnje u cilju trenutne zaštite i pružanja potrebne zdravstvene i druge pomoći osobi oštećenoj nasiljem, te sprječavanja počinitelja u daljnjem nasilničkom ponašanju;

 

2. Pribaviti podatke i prikupiti obavijesti potrebne za razjašnjavanje i dokazivanje prekršajnog ili kaznenog djela Nasilničkog ponašanja u obitelji ili nekog drugog prekršaja odnosno kaznenog djela počinjenog nasiljem u obitelji, a za koje se postupa po službenoj dužnosti;

2.1. Pribaviti podatke i prikupiti obavijesti na način kojim će se osobi, za koju je prijavljeno ili se pretpostavlja da je žrtva nasilja, pružiti mogućnost da policijskom službeniku/ci neometano i bez straha u odvojenim prostorijama, bez nazočnosti počinitelja nasilja, priopći sve obavijesti relevantne za utvrđivanje počinjenog nasilja. Pri tome treba posebno uzimati u obzir sve obavijesti koje se tiču okolnosti vezanih uz trajanje, kontinuitet i način počinjenog nasilja, eventualno ranije nasilje te jesu li nadležna tijela već postupala u slučaju nasilja u obitelji i u kojem opsegu. Potrebno je posebno uzeti u obzir izloženost i nazočnost djece nasilju. O tome treba izraditi službenu bilješku u kojoj je potrebno na precizan način unijeti sadržaj navoda žrtve o činjenicama;

2.2. Upoznati počinitelja nasilja s mjerama koje će se protiv njega poduzeti, a s ciljem trenutnog prekidanja nasilja i pomoći počinitelju u promjeni ponašanja;

2.2.1. Ukoliko počinitelj nasilja u obitelji legalno posjeduje oružje, ono će se privremeno oduzeti radi sprječavanja moguće zlouporabe i predlaganja pokretanja odgovarajućeg postupka oduzimanja oružja ili oružnog lista;

2.2.2. U slučaju saznanja o ilegalnom posjedovanju oružja, poduzet će se potrebne mjere radi njegovog pronalaženja, oduzimanja i prijavljivanja počinitelja kažnjive radnje;

 

3. Privesti počinitelja nasilja u obitelji u prostor policije radi zadržavanja, podnijeti Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka zbog prekršaja Nasilničkog ponašanja u obitelji, odnosno podnijeti kaznenu prijavu zbog kaznenog djela Nasilničkog ponašanja u obitelji, te počinitelja privesti prekršajnom sucu, odnosno istražnom sucu, sukladno važećim zakonskim propisima;

3.1. U Zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka, uz prijedlog za određivanje zadržavanja do nastupanja okrivljenika na izvršenje kazne, ovisno o utvrđenim okolnostima i ispunjenim uvjetima, tražiti i izricanje odgovarajućih zaštitnih mjera odnosno mjera opreza;

3.2. Policijski službenici/ce koji su priveli okrivljenika prekršajnom sudu, odnosno osumnjičenika istražnom sudu, sa prijedlogom za određivanje zadržavanja, odnosno pritvora, dužni su saznati odluku prekršajnog odnosno istražnog suca, te u slučaju da prekršajni sudac nije odredio zadržavanje ili istražni sudac nije odredio pritvor, dužni su o tomu odmah izvijestiti žrtvu;

3.3. Ukoliko je nasiljem oštećeno dijete ili maloljetna osoba ili je nazočila nasilju (zbog osnovane sumnje na kazneno djelo Zapuštanja i zlostavljanja djeteta ili maloljetne osobe) ili kad postoji osnovana sumnja da je počinjeno kazneno djelo Nasilničkog ponašanja u obitelji, u rad se izravno uključuju i preuzimaju postupanje specijalizirani policijski službenici/ce za maloljetničku delinkvenciju koji vode i koordiniraju timski rad sustava policije na zaštiti od nasilja u obitelji;

3.4. Tijekom postupanja policijski službenici/ce dužni su na primjeren i jasan način upoznati žrtvu nasilja s njenim zakonskim pravima, posebno zaštitnim mjerama i uvjetima njihovog izricanja i primjene, te mjerama i radnjama koje će u daljnjem postupanju policija poduzeti protiv počinitelja nasilja, a koje su osobito važne za zaštitu njene sigurnosti (npr. o privođenju počinitelja u prostor policije, određivanju i trajanju mjere zadržavanja, preprati prekršajnom ili istražnom sucu s prijedlogom za zadržavanje, odnosno određivanju pritvora, o puštanju počinitelja odmah nakon poduzetog ispitivanja od strane prekršajnog ili istražnog suca, o važnosti samozaštitnog ponašanja i suradnog odnosa žrtve na način kojim će pridonijeti postizanju svoje sigurnosti, o adresaru ustanova, organizacija i ostalih institucija koje pružaju pomoć, podršku i zaštitu žrtvama nasilja u obitelji, o mogućnostima sklanjanja žrtve u odgovarajuće sklonište za žrtve obiteljskog nasilja ili Dom za djecu i odrasle osobe žrtve nasilja u obitelji);

3.5. Ukoliko žrtva nasilja traži smještaj u sklonište ili Dom za djecu i odrasle osobe žrtve nasilja u obitelji, od nadležnog centra za socijalnu skrb zatražit će se poduzimanje mjera potrebnih da se žrtvu odmah smjesti u odgovarajuće sklonište, a u slučaju da to centar zbog opravdanih okolnosti nije u mogućnosti izvršiti, prijevoz žrtve do skloništa obavit će policijski službenici, čuvajući pri tome tajnost i sigurnost adrese smještaja;

3.6. Ukoliko je potrebno žurno zbrinuti žrtvu obiteljskog nasilja, posebno dijete ili maloljetnika, ili obaviti obavijesni razgovor s djetetom ili maloljetnikom, odmah zatražiti dolazak i intervenciju socijalnog radnika centra za socijalnu skrb radi zbrinjavanja i zaštite dobrobiti djeteta vodeći računa da boravak u policijskoj postaji bude što kraći;

 

4. Izraditi i uputiti pisane obavijesti centru za socijalnu skrb o poduzetom i utvrđenom u svrhu poduzimanja socijalno-intervencijskih mjera ili mjera obiteljsko-pravne zaštite;

 

5. Unositi podatke o prekršaju, počinitelju i oštećenim osobama, predloženim zaštitnim mjerama te izvršenim zaštitnim mjerama stavljenim u djelokrug policije, u postojeću Evidenciju prekršaja Nasilničkog ponašanja u obitelji;

 

itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada djelatnik/ca centra za socijalnu skrb od bilo koga i na bilo koji način u svom radu (pisanim putem, telefonom, usmenom dojavom, saznanjem iz medija i tijekom nekog drugog postupka koji se vodi pred istim centrom za socijalnu skrb ili na bilo koji drugi način) stekne saznanja o nasilju u obitelji ili zaprimi obavijest o sumnji da je počinjeno nasilje u obitelji, dužan je postupiti na sljedeći način:

1. Odmah po saznanju ili zaprimanju dojave o obiteljskom nasilju žurno i bez odgode izvršiti prijavu policiji bez obzira je li to već učinilo drugo tijelo, te dostaviti sve zaprimljene obavijesti o slučaju, a o dojavi i saznanju izraditi službenu bilješku u koju će se unijeti podaci o žrtvi, počinitelju te počinjenom nasilju i žurno oformiti spis;

 

2. Započeti s drugim aktivnostima usmjerenim prema pomoći žrtvi u okviru nadležnosti centra za socijalnu skrb, pri čemu će se naročito:

2.1. Uspostaviti što žurniji kontakt sa žrtvom;

2.2. Upoznati žrtvu nasilja, odnosno njezina zakonskog zastupnika ili skrbnika o njezinim zakonskim pravima, poglavito o pravima djeteta na zaštitu od svakog oblika nasilja i zanemarivanja, ovlastima i postupanju centra za socijalnu skrb u zaštiti građana, kao i s mjerama i radnjama koje će u danjem postupanju centar za socijalnu skrb poduzeti, a koje su osobito važne za zaštitu sigurnosti žrtve odnosno sigurnosti djeteta, posebno vezano za smještaj žrtve i djeteta u sklonište ili dom za žrtve obiteljskog nasilja u suradnji s odgovarajućim nevladinim organizacijama te zajedno sa ženom žrtvom nasilja izraditi plan njene sigurnosti, posredovati i pomoći žrtvi nasilja kod ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć i zastupanje kod Hrvatske odvjetničke komore, pomoći i posredovati kod ostvarivanja prava na besplatnu zdravstvenu pomoć ili je uputiti u odgovarajuće savjetovalište. U kontaktiranju sa žrtvom nasilja u obitelji centar za socijalnu skrb je dužan postupati sa osobitim senzibilitetom za problem obiteljskog nasilja, njegove uzroke i različite pojavne oblike pri čemu će se tijekom svakog postupanja žrtvi iskazivati osobito razumijevanje spram problema obiteljskog nasilja;

2.3. U slučaju pokrenutih kaznenih ili prekršajnih postupaka vezanih uz nasilje u obitelji centar će u svakom pojedinom slučaju, rukovodeći se načelom najboljeg interesa djeteta, vrlo pozorno razmotriti jesu li cjelovito zaštićena prava i interesi djeteta te, u protivnom, djetetu imenovati posebnog skrbnika za potrebe tih postupaka;

2.4. Omogućiti žrtvi da neometano i bez straha iskaže sve činjenice relevantne za utvrđivanje počinjenog nasilja prema njoj i djeci, a posebno vezano uz sve činjenice koje se tiču nazočnosti djece činu nasilja ili izloženosti djece nasilju na bilo koji način (u slučaju potrebe za žurnom i cjelovitom zaštitom djece, usmjerene prema trenutnoj zaštiti žrtve nasilja s djecom, odmah temeljem usmenog rješenja poduzeti mjere za zaštitu djece). Pri tome će se naročito usmjeriti pozornost i provjeriti okolnosti vezane uz trajanje, kontinuitet i način počinjenog nasilja, eventualno ranije nasilje i raniju izloženost žrtve nasilja i djece nasilju te jesu li nadležna tijela već postupala u slučaju nasilja u obitelji te u kojem opsegu. Pri postupanju centar za socijalnu skrb će osobito voditi računa o zaštiti žrtve nasilja pred upravnim tijelom, poglavito njene sigurnosti i odvojeno saslušati žrtvu i počinitelja;

2.5. Radi dodatnog utvrđivanja činjeničnog stanja djelatnici/ce centra za socijalnu skrb će izvidom i na drugi primjeren način žurno utvrditi relevantne činjenice razgovorom s djelatnicima/ama odgojno-obrazovnih ustanova, obiteljskim liječnikom/com te ostalim osobama koje bi mogle dati valjanu obavijest o svim okolnostima počinjenog nasilja;

2.6. O svakoj poduzetoj radnji u slučaju nasilja u obitelji djelatnici/ce centra za socijalu skrb dužni su izraditi službenu bilješku, izvješće ili zapisnik;

 

3. Nakon prikupljanja svih potrebnih činjenica centar za socijalnu skrb, provodi postupak radi ostvarivanja prava žrtve nasilja i djece, propisanih Zakonom o socijalnoj skrbi i primjene mjera obiteljsko-pravne zaštite sukladno Obiteljskom zakonu, a posebno mjera radi zaštite prava i dobrobiti djeteta uvažavajući najbolji interes djeteta;

3.1. Centar za socijalnu skrb dužan je radi zaštite dobrobiti djeteta, ukoliko se radi o nasilju u obitelji koje je počinio roditelj koji ne živi s djetetom, vrlo pozorno razmotriti je li potrebno donijeti odluku kojom se roditelju, koji ne živi s djetetom, zabranjuju susreti i druženja radi zaštite zdravlja i drugih važnih interesa djeteta, odnosno je li zbog nasilja u obitelji potrebno donijeti odluku kojom se tom članu obitelji zabranjuje neovlašteno približavanje djetetu na određenim mjestima ili na određenoj udaljenosti te uznemiravanje djeteta. O tome će centar za socijalnu skrb obavijestiti roditelja koji ne zlostavlja dijete i na primjeren i pozoran način i dijete te pribaviti njegovo mišljenje i uzeti ga u obzir, ukoliko ono nije suprotno djetetovom interesu, pri čemu će se posebno cijeniti potreba djeteta za zaštitom od daljnjeg nasilja i o čemu će se pribaviti mišljenje i preporuka odgovarajućeg stručnjaka. Mišljenje djeteta se uzima u obzir u skladu s njegovom dobi i zrelosti;

 

4. U neodgodivim slučajevima, kao što je poduzimanje mjera za otklanjanje neposredne opasnosti za život i zdravlje člana obitelji-žrtve obiteljskog nasilja, centar za socijalnu skrb postupit će po službenoj dužnosti i donijeti usmeno rješenje radi trenutne zaštite sigurnosti žrtve, posebice djece, te narediti izvršenje rješenja bez odgode. O tome je potrebno sastaviti zapisnik. Po donošenju usmenog rješenja centar za socijalnu skrb dužan je donijeti rješenje u pisanom obliku u roku od osam dana i dostaviti ga strankama, a obavijest o tome dostaviti policiji;

 

5. U slučaju da je dijete postalo žrtva obiteljskog nasilja na način da je bilo izravno izloženo nasilju ili da je svjedočilo nasilju, centar za socijalnu skrb će žurno izreći odgovarajuće mjere obiteljsko pravne zaštite vodeći računa o svim okolnostima slučaja, redovito (najmanje 2 puta mjesečno) i pozorno nadzirati izvršavanje provođenja mjera i postignute rezultate pri čemu je dužan izraditi odgovarajuće izvješće ili službenu bilješku. Pri evaluaciji rezultata izrečene mjere naročito će se uzeti u obzir stajalište djeteta o prilikama u kojima živi pri čemu će se zatražiti pomoć odgovarajućih stručnih službi i ustanova. Po potrebi, ukoliko izrečena mjera ne daje rezultate, centar će odnosnu mjeru zamijeniti drugom mjerom, a pri izboru nove mjere naročito će voditi računa o konkretnim prilikama i potrebama;

 

6. Na traženje državnog odvjetništva ili policije centar za socijalnu skrb dužan je odmah dostaviti svu dokumentaciju koja je od značaja za razjašnjavanje i dokazivanje kažnjive stvari (primjerice, koja uključuje i izvješće socijalnog radnika, izvješće voditelja mjere nadzora, nalaz i mišljenje psihologa te drugu dokumentaciju o izvršenju poduzetnih mjera);

 

itd.

 

**********

Glede czss-a, reakcije je zbilja nezahvalno prognozirati obzirom da i inače jedni postupaju vrlo savjesno i ažurno a drugi do besvjesti inertno i neodgovorno, što pak nikoga ne oslobađa dužnosti koje su im povjerene.

U svakom slučaju, bilo bi uputno da ih već sada upoznate sa dosadašnjom situacijom: ako ne naprave službenu zabilješku razgovora, onda pismeno sa svim detaljima upravo kao što ste ih iznijeli i ovdje, a s jednakim razlogom:

Dadadia je napisao:

 

Ne želim živjeti u toj situaciji niti svom djetetu pružati iz dana u dan takve scene. Molim vas najiskrenije za pomoć. Bojim se, ne želim ostati bez djeteta ali ne mogu trpiti njegovo omalovažavanje.

 

Ponovimo, ne izlažite se fizički koliko god je moguće, obzirom da oni koji su prstiće o vrat nekome stisnuli, više puta udarali i sl. neće se toga kloniti ni ubuduće, a crta prema potezima koji nose teže posljedice je prilično tanka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago dijete,pretpostavljam da ste prilično mladi i životno neiskusni. U policiji rade i neki "naši" muževi koji isto tako kod kuće zlostavljaju i koji su se iz neke birtije morali dovući do vas nakon vašeg poziva. Znam da je jedan moj poznanik policajac dao savjet svom prijatelju "riješi to s njom kad su djeca u školi, onda nema prijave".

Na žalost vi morate pričekati "sljedeći put" pa onda pozvati 92, tamo se naime svi pozivi evidentiraju pa policajac koji iziđe mora praviti zapisnik.Isto tako pravac liječnik opće prakse koji isto mora praviti prijavu.

Vi imate pravo biti zbrinuti u tajnoj kući.

Muž mora plačati alimentaciju, ako on nemože onda po zakonu moraju njegovi roditelji.

Moj savjet vama: gledajte da što prije nestanete iz tog pakla jer NEĆE biti bolje niti će se on promjeniti NIKADA.

I bolje vam je da se maknete dok ste zdravi i čitavi, a ne kada vas odvuku na nosilima.Vi ste dobra majka samo što živite u paklu, a to osjete i vaša djeca i ono rođeno i ono nerođeno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vasa pitanja

/A može li on iskoristiti moj postupak, grebanje, par dana prije toga iskoristiti protiv mene kao argument da sam i ja njega napala pa mi czss neće htjeti pomoći?

Hoću li to ako odem na razgovor tamo spomenuti?

Zašto je policija rekla da bi i meni pisali prijavu na dan kad me lupao a ja se branila?

Ako odem u czss hoće li mi oni sigurno pomoći i na koji način?/

potpuno ilustriraju da ste u stanju neinformiranosti i straha.

 

Nemojte se bojati svojeg grebanja. Upravo ako to budete prikrivali pred onima od kojih trazite pomoc, ili se zbog toga osjecali krivom, stavlja vas u situaciju da sumnjate u svoja osnovna prava. Bilo bi dobro da savjete koje ste dobili

dobro proucite, naucite osnovne stvari o zastiti svojih prava kao i prava vase djece.

Iako ste u trudnoci, nastojte se udaljiti od takvog nasilnika. Iako je zena u trudnoci osjetljiva, i ako vam je trudnoca medicinski normalna, trudna zena je motivirana da stvori zdrave uvjete za potomstvo.

U Hrvatskoj postoje tajne kuce za zene srtve nasilja, i moja je preporuka da od njih zatrazite pomoc (i eventualno smjestaj). Tocno opisite sto se dogodilo i kako je reagirala policija. Informirajte Czss - oni mogu pomoci ako uredno rade svoj posao. Ali ako naidjete na iste "kromanjonce" u Czss kao sto su bili oni iz policije, nemojte sad njih preodgajati nego dok ste jos u stanju poduzmite sve sto je potrebno da se sto prije udaljite i povedite obavezno dijete od 10 mjeseci. Nije ga dobro ostaviti s tako nasilnim ocem - pretpostavljam da ste ga htjeli ostaviti jer ste pri kraju trudnoce pa mislite da ce vam biti tesko brinuti se i o njemu.

Nemojte zaostravati sukob s muzem. Njemu je potreba medicinska pomoc. Ne dozvolite da zbog njegovih optuzbi da ste ga napali noktima, sutite, i cekate slijedecu priliku u kojoj ce vas napasti i da onda pozovete policiju (pazeci da ga ne ogrebete dok vas premlacuje!). Savjetujem da odete fizicki, sami, ili u pratnji pouzdane osobe, u policijsku postaju (ili upravu) i dadete izjavu u zapisnik (i o onome sto se zbilo a i opcenito o svojoj situaciji i nasilnom ponasanju vaseg supruga). Dogadja se da su policajsci bitno razliciti kad su na terenu, i kad su u postaji, a pogotovo nisu svi isti. Sigurno je da ce profesionalizam biti zastupljeniji i kod njih, ujutro dok su i sefovi tamo.

 

Zvuci paradoksalno, ali ljubav prema svojem muzu a pogotovo djeci pokazat cete tako sto cete progovoriti o nasilju ( a nikako nemojte ni pomisliti da cete muza odobrovoljiti ako mu to nasilje tolerirate i podnosite).

 

mozda je netko to vec napisao u gornjim postovima, oprostite ako ponavljam vec receno ALI:

 

Znajte takodjer da su Hrvatskoj na snazi civilni, gradjanski zakoni koji jamce pravo na slobodnu odluku svakog partnera da li ce u braku voditi ljubav ss svojim bracnim partnerom ili partnericom. Cinjenica sto se u braku ni u cemu vas ne obavezuje da sa suprugom imate seksualne odnose, rijetko cesto ili bilo kada - kada to vi ne zelite. Ne znam da li vase pitanje proizlazi iz odgoja ili religijske pripadnosti. Ali bez obzira na lokalne obicaje, ili religiozne upute velikih "dusebriznika" nitko od vas ne moze ocekivati seksualnu poslusnost. Nitko vam od profesionalaca koje cete susretati u razvodu, ili ostajanju pa onda i lijecenju poremecenog ponasanja vaseg supruga, nece moci ista prigovoriti o odbijanju seksuanog posluha.

To je vase osnovno ljudsko pravo - biti gospodarica vlastitoga tijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav...

Isplaniraj plan odmaka (kod roditelja, prijatelja, familije..negdje) i brisi od tamo jer s vremenom ce postati sve gori. A ti sve slabija da se branis...ne ocekuj pomoc od drzave, sama si pomozi...drzava je spora i neucinkovita...ali moze biti pomoc...ali ona je samo pomoc, nije spasioc. Pogledaj post od mama24 pa ces vidjeti da se zapravo ona sama spasavala, a teskom mukom nagovorila i drzavne sluzbe da se zauzmu za nju....sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..sorri, pisao sam prije nego sam do kraja procitao...ako ne mozes doma, niti nekome, svakako planiraj bijeg...posalji ovo pismo direktno Ministrici Kosor...ovoje strasno. I OBAVEZNO: Nikada iznositi planove bijega ili postupaka..kad je moja mama rekla da ce ici ziviti negdje, pa makar u vikendicu, sljedeci dan ju je tata prodao za cetvrtinu vrijednosti. Dakle potiho isplaniraj korake...nikome ni rijeci osim onima kojih se to tice...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovdje je izneseno doliko gluposti od strane nekih osoba koje misle da sve znaju no u biti nemaju pojma. danas je najlakše muža strpati u buvaru a žena lijepo lajfa i uživa dok on trune u zatvoru... drskost i brzobraznost nasilja treba se i mora kazniti ako je opravdana ali primjer žena živi sa suprugom 20 godina u bračnoj zajednici,imaju djecu,nažalost suprug bolestan po ptsp,supruga nabije veliki nedozvoljeni minus na tekučem i nakon što suprug reagira da ostavi bankovnu karticu milostiva odlazi na policiju i prijavljuje da ju muž zlostavljo i to da traje zamislite 20 godina..e sad ako je itko normalan shvatit će daje uzrok samo uskračenje raspolaganja novcem no to je sve nula bodova kog suda,onana sudu napriča gluposti i laži,skroz ponavljajući kako je nju strah muža " nakon 20 godina braka ) i sud odere legu 15 dana u zatvor na zadržavanje ( naglašabvm psihičkog bolesnika kojem je sud uskratio pravo na psihijatra i smještaj na bolničku liječenje ako je uistinu agresivan i opasan ( no ovaj to nije ) ali ipak je strpan u zatvor. No zahvalom visokog prekršajnog suda gdje su školovani i časni ljudi uvidjeli su težak propust suda i poništili tu odluku i pustili blesnu osobu... sad ja vas pitam kome če ogovaratai taj sud za takvu presudu u zatvor a ne bolnicu ( akoje bio kriv -a nije bio )jer on je ponosno dobio ptsp nakon ovoe targedije gdje muževi nisu definitivno zaštičeni.slažem se da zlostavljaće koji tuku treba zatvoriti no bolesnik ptsp radi svje bolesti nekad bude ljut,nervozan i neznam što

ali naglašavam treba i psihijatar obaiti razgovor sa dom ženom jer one pojedine obilato koriste de rupe u zakonu.. t0 je največa šteta naših političara što neorganiziraju ophodnju na svim kritični mjestima,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani deltacro,

u pravu ste kad pišete o manipulacijama koje žene provode koristeći se optužbama za nasilje u obitelji i primjer koji navodite ide u prilog Vašim tvrdnjama, ali osoba koja je ovdje postavila pitanje doista trpi nasilje, i, kao većina žrtava nasilja (nažalost), pojma nema da se radi o obiteljskome nasilju te kako da se od istoga zaštiti. ženi su dani konkretni savjeti za njezin konkretan slučaj, a Vaša konstatacija da su ovdje ljudi koji pojma nemaju ni o čemu nadrobili hrpu gluposti najblaže rečeno potpuno je besmislena, a za postavljačicu upita možda čak i opasna. bilo bi mudro suzdržati se od uopćavanja te omalovažavanja problema, jer činjenica da žene zloporabe zakon ne poništava činjenicu da zlostavljane žene još uvijek postoje i trebaju pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet ja naglašavam ,svatko nasilje treba se sankcionirati,ali nažalost dok prijavljeni dokaže nevinost završi u zatvoru..pa gdje je tu pravda.... svaka gospođa može prijaviti supeuga bez veze,policija to odma odradi da popuni sebi prosjek statistike,sud odere prijavljenog i prikaže da sud radi a čovijek trune u zatvoru bez veze....budite pošteni pa priznajte da je to stvarnost nažalost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objava kojom je otvorena ova tema je primjer da policija odradila nije, stoga niti sud.

A je li u zatvoru mjesto osobi koja glavom žene u poodmakloj trudnoći štema zid?

I očito je stvarnost u ovom slučaju. I da, nažalost.

 

Obzirom da nije nimalo šaljivo a niti općenito pomozimo upitopostavljačici vraćanjem na temu jer je njoj i potrebna, a podsjetimo da se radi upravo o- nereagiranju.

3,4...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi se da me nije bilo neko vrijeme...

 

Stoga i zato imamo prigodu ponovo i još jednom čitati gluposti, predrasude i krivo tumačenje dobre definicije nasilja u obitelji iz Zakona o zaštiti od obiteljskog nasilja...

( kao i nekakve naputke i protokole koje potpisuje plačljiva agit-prop miljenica našeg oca i vođe - ,koji je usput imao paranoidni poremećaj osobnosti, u cilju da bandi lopovskoj pruži fasadu "napredne i civilne" države)

 

Konkretna osoba koja je postavila pitanje sada na stranu....ALI:

 

 

...zar, nismo naučili da optužbe za obiteljsko nasilje uglavnom jesu samo dio kampanje ocrnjivanja u sklopu splittinga....

 

...zar zaboravljamo da pokretač nasilja u obitelji nije ni spol, ni alkoholizam, ni bilo koji drugi socijalni činioc...nego BOL koja navire iznutra, praznina, koja daje osjećaj da ne postojiš, strah od napuštanja i očajnički pokušaji da se to izbjegne....

 

....zar ne možemo predočiti sebi situaciju da neki podnapiti jadnik koji trpi svakodnevno nasilje u odnosu s poremećenom osobom - prihvati obrazac ponašanja poremećene osobe...uvrede, ucjene, grebanje, pljuvanje, hladno rame....

...i ponovi dio toga (tzv. flies) nesvjestan u kakvom odnosu se nalazi...

..zar je spol važniji faktor određenja uzroka i posljedica nasilja, razlikovanja krivca i žrtve nego npr:

 

- neprimjerena ljutnja ( kriterij za dijagnozu)

- nemogučnost kontrole emocija ( kriterij za dijagnozu)

- pokušaji da se prikriju vlastiti neprimjereni postupci, projeciranje tih postupaka na blisku osobu, splitting ( crno- bijelo gledanje) ...i dr....( dio proširenog opisa kliničke slike )...itd...itd...

 

Zaboravite sve gore napisano prije moga posta ...i jednom za svagda zapamtite: OBITELJSKO NASILJE JE SAMO DIO ODNOSA OSOBE S GRANIČNIM POREMEĆAJEM OSOBNOSTI I NJEGOVE BLISKE OSOBE

 

Sve drugo su samo mitovi , legende i predrasude, odnosno LAŽ !!!

 

Stoga, još jednom, PRI PRVIM ZNAKOVIMA NASILJA U OBITELJI - CILJANO TRAGATI ZA TEŠKIM I OPASNIM POREMEĆAJIMA OSOBNOSTI u osoba uključenih u obiteljsko nasilje ( BPD i antisocijalni)- i zatim poduzeti mjere: redovite kontrole ponašanja, postupaka i odbrambenih mehanizama poremećene osobe, psihosocijalno liječenje i prijetnju gubitka prava iz Obiteljskog zakona, ukoliko je pore3mećaj težeg oblika

 

@newbie: očajno zvuči kad neko lupa glavom trudnici o zid, ali vjeruj - ta ista trudnica može biti užasan emocionalni i fizički zlostavljač....jadnike koji su u vezi s BPD osobom samo žalim, ali one koji obrču istinu, brkaju krivce i žrtve, time dugoročno uništavaju bliske osobe poremećene osobe ( prvenstveno djecu ) treba zgaziti kao najljigavijeg crva - pritom mislim na večinu gore spomenutih zločinaca iz CZSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maknuti da, ali s razumijevanjem..

 

...inače dobijemo situaciju da se poremećene osobe miču u nekakve "sigurne kuće" gdje umjesto psihosocijalnog liječenja ohrabruju njihovo poremećeno ponašanje i nezrele odbrambene mehanizme...

 

da ne govorimo, koliki proračunski novac, osobe koje organiziraju takve "kuče" dobivaju, a doprinose samo zamagljivanju istine i općenitoj "getoizaciji" , strahu i "fašizaciji" društva generalno.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O (ne)traženju smještanja u sigurne kuće osoba još i može sama odlučivati.

No, može li bilo tko birati obvezujući način postupanja policije, czss-a i sl.?

Može li birati kako će oni postupati dalje ukoliko je na neki način određeno?

Nebitno radi li se o muškarcu ili ženi.

 

Ima (ne)priliku zatražiti kakvu intervenciju ili ne.

Potom se može prepustiti/ne prepustiti reagiranju/nereagiranju u mjeri koja je zakonski moguća.

 

Primjerice, ova obitelj, prema navodima, ne pokazuje prve znakove nasilja u obitelji već dugotrajnije i sustavne.

Kojim se načinom može pokušati osigurati pravo djeteta biti pošteđeno takvih stanja a da nije savjet tipa "razvedite se", "odmah da ste prestali s tim" i sl.?

Kojim se bi se načinom uopće moglo pristupiti kakvom postupanju, u preventivnom, terapijskom, sigurnosnom ili sankcijskom smislu ako se ne obrate nikome?

 

U toj točci se možemo opet vratiti na onu: obavijestiti koga ili ne...

Ako da, taj će postupati u skladu s... čim? Policija se uključuje, czss je kako već znamo i u mnogočemu drugom pa i ovom nezaobilazan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@deltacro,

"jako mi je žao" što će moderator paziti da tema ostane na temi, a i da se upitopostavljaču pomogne upoznati zakonske mogućnosti koje ima/nema.

Ako niste time zadovoljni, otvorite temu u kojoj ćete iznijeti slučaj drastično drugačiji od ovog, dapače suprotan.

Ili... jednostavno se pridružite savjetom/pomoći ovoj ženi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to lijepo kad neko to pise a kroz takvo nesto nije prosao.Moze se ovo i ono.A kad dode do nasilja i kad nesto poduzme zena,manje vise su joj vrata zatvorena.U ovoj drzavi je zena samo na papirima zasticena.Mozes samo otici kod nekog koga poznas i tko ce ti stvarno pomoci i dobar advokat,naravno ako imas love.Gruba ali istinita stvarnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

ovdje je izneseno doliko gluposti od strane nekih osoba koje misle da sve znaju no u biti nemaju pojma. danas je najlakše muža strpati u buvaru a žena lijepo lajfa i uživa dok on trune u zatvoru... drskost i brzobraznost nasilja treba se i mora kazniti ako je opravdana ali primjer žena živi sa suprugom 20 godina u bračnoj zajednici,imaju djecu,nažalost suprug bolestan po ptsp,supruga nabije veliki nedozvoljeni minus na tekučem i nakon što suprug reagira da ostavi bankovnu karticu milostiva odlazi na policiju i prijavljuje da ju muž zlostavljo i to da traje zamislite 20 godina..e sad ako je itko normalan shvatit će daje uzrok samo uskračenje raspolaganja novcem no to je sve nula bodova kog suda,onana sudu napriča gluposti i laži,skroz ponavljajući kako je nju strah muža " nakon 20 godina braka ) i sud odere legu 15 dana u zatvor na zadržavanje ( naglašabvm psihičkog bolesnika kojem je sud uskratio pravo na psihijatra i smještaj na bolničku liječenje ako je uistinu agresivan i opasan ( no ovaj to nije ) ali ipak je strpan u zatvor. No zahvalom visokog prekršajnog suda gdje su školovani i časni ljudi uvidjeli su težak propust suda i poništili tu odluku i pustili blesnu osobu... sad ja vas pitam kome če ogovaratai taj sud za takvu presudu u zatvor a ne bolnicu ( akoje bio kriv -a nije bio )jer on je ponosno dobio ptsp nakon ovoe targedije gdje muževi nisu definitivno zaštičeni.slažem se da zlostavljaće koji tuku treba zatvoriti no bolesnik ptsp radi svje bolesti nekad bude ljut,nervozan i neznam što

ali naglašavam treba i psihijatar obaiti razgovor sa dom ženom jer one pojedine obilato koriste de rupe u zakonu.. t0 je največa šteta naših političara što neorganiziraju ophodnju na svim kritični mjestima,

 

DELTACRO....nije uvijek tako...moja majka je pretucena i izbacena na cestu iz stana u kom je odrasla, a koji je sada 50 posto njen i kad ga je tuzila (ona je zaradjivala visestruko od njega) onda je receno da laze i on je oslobodjen. Mene je lazno prijavio, i ja sam se zalio ali visoki prekrsajni je upravo ustvrdio da je gledanje TV-a uz sendvič prekrsaj..jer to sam radio dok je nazvao policiju i prijavio me za nasilje! tragikomicno....:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel može netko malo pomoći :

supruga otišla odvela sina ( tajna lokacija) prijavila nasilje po tom zakonu ,prilikom odlaska naravno podizala sve što je mogla s kartica i ona je sad bez donešenog sudskog rješenja zaštičena ,nedopušta vidjeti djete,ostavila ogromne minuse i neplaćene račune sad pitam ja vas i molim tko mi može odgovoriti jel to sve po zakonu,nemojte me krivo shvatiti ali ona nem nikakve brige,lovu pokupila i več zatražila rastavu i skrb za sina tko sad ima nešto korisno za odgovorit bilo bi poželjno.. da još uz sve to prijavila i nasilje djece (tuča) mislim ovo je nažalost istinit događaj no planiran očito duže vrijeme i kad je došao pravi trenutak ostvarenje cilja je tu.... sudac odmah odere 15 dana zadržavanja,drugi za teška djela sa povredama dobiju 5 do 10 dana uloženom žalbom visoki sud ukida zadržavanje zbog" nije bilo osnove za određivanje zadržavanja" i što sad da čovijek kaže na sve ovo...... definitivno ovdje je nepravda jer sve se vjeruje " mami" no nemojte krivo shavtiti osuđujem nasilje ali ovo je sramota koja se svrstava pod lažnim nasiljem u obitelji...pozdrav svima. :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tvoj slučaj nije usamljen potraži stranicu očev blog.

Čak i dr. Buljan Flander u jednom intervjuu u dnevnim novinama navodi da je preko 80% prijava za nasilje u brakorazvodnom postupku lažno. Inače Pravobraniteljica za djecu u svojem zadnjem izvješću za prošlu godinu problem onemogućavanja susreta djece sa roditeljem kojim ne živi naziva kao "gorući", ali interesantno taj gorući problem obrađuje u svega nekoliko rečenica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da vam kazem,moj bivsi radi u policiji,dolazio je kuci i nicim izazvan lupao mojom glavom o zid,pred djetetom,nisam htijela biti pokvarena i nisam ga prijavila.Kad bi rekla da cu zvati policiju,nazvao ih je on sam,dosli osli i nikom nista.Moja doktorica zna za povrede,postoji med dok. na hzz i niko opet nista,trazila pomoc baba,na adresi bila nikad nikog a niti na tel.Jedino mi se je javljao plavi tel koji te samo upucuje dalje,znaci nista,potrazila pomoc za dj u klinici kod Buljan F.par puta dosli napisali da je to sve ok . i opet nista.Da nism uzela odv nebi ni dj dobila.Zivjeli smo jos god i pol u istom stanu,rijetko bi dolazio jer ima komada i kod nje zivi(odvjetnica).Odlazim iz stana da mi dj ne poludi i nakon 6 mj dobivam od suda da sam zlostavljala dj i trazi dj,naravno ja sam u 6 mj koliko zivimo odvojeno odjedamput zlostavljac i dj zavrsi kod oca.A ja sad dokazujem da nije istina.Odjedamput sam ja ta losa i zanimljivo kako sam se promijenila u samo 6 mj.A da ne govorim da punta malog protiv mene i da me dj svakim danom sve manje zeli vidjeti. nekad sam ja njega prijavljivala za ne vidane dj.A sad ja nemogu vid svoje dj.Ali on je u policiji,inspektor a ja momentalno nezapslena.Tako nemojte nista govoriti o nekim nasim institucijama.Dobar odvijetnik i ako imas love sve ce se srediti ako nemas......jao si ga nama svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@gringo

što učiniti i kome se obratiti kad je žena samo na osnovu svoje izjave zaštičena od svega.. pitam vas koji znate zakon : žena prijavi da je klinac dobio batine mislim ona je to kao vidjela godinama ????i sad nakon dugo vremena ona se sjeti pa kad prijavljuje supruga za psihičko zlostavljanje godinama ?? idem ja i još malo dodati djete da pojačam akciju. neznam jel sam uspio objasniti u čemu je bit: zar ako je tako nešto se dogodilo jer ta majka nije isto suučesnik svega kad je šutila ? mislim ovakve smicalice ljudi moji to nema nigdje osim kod nas .. osobno sam se uvjerio u nepravdu.... ona ima besplatnu svu pravnu pomoć,sud,centar za socijalno svi su na njezinoj strani nažalost i policija... samo na osnovu njezine " lažne prijave o psihičkom zlostavljanju" bez ikakvog dokaza brate stave te u buksu i šuti ko mumija dok te sud ne odere...

-- imao bi još jedno pitanje :::

ako visoki sud poništi odluku prekršajnog suda glede zadržavanjai kaže da NIJE bilo osnove za zadržavanje uz sve to sud je zanemario i da je osoba bolesnik psihičke naravi niti su dopustili javljanje svojoj psihijatrici što u konkretnom slučaju se može poduzeti..? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno sam osjetio što znači lažna prijava za nasilje. Prijavila me majka našeg zajedničkog djeteta samo zato što smatram i u tom smjeru djelujem da naše dijete ima pravo na oca.

Na žalost, za sada, nekih sankcija za ovakve tzv. majke nema, osim što nadležni CZSS sasvim drugačije gleda na predmet, što je vidljivo iz dosadašnjih mišljenja i upozorenja.

Morao sam uložiti i dalje ulažem puno truda da sam do toga došao, ali nije mi žao jer to činim radi djeteta.

Nemojte ništa prepuštati slučaju obavijestite sve nadležne institucije, samo i jedino pismenim putem, ako to činite usmeno kao da ništa i ne činite, angažirajte odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
Poštovani!

 

Muž i ja imamo desetomjesečno dijete a ja sam u šestom mjesecu trudnoće. Muž me konstantno vrijeđa i viče na mene a do prije tri mjeseca se znao napiti i pijan doći doma što nije nimalo ugodno ni za mene ni za naše dijete. U zadnje vrijeme se ne napija međutim zna biti vrlo grub i bezobrazan. Istina je da sam ja njega nakon što me izvrijeđao ogrebala par puta jer mi je teško uvijek slušati nove uvrede i vikanja. To se dogodilo prije par dana. Jučer nakon njegovih uvreda tipa kurvo, kravo, ti nisi nikakva majka, neodgovorna si ništa ne radiš, trebalo bi te samo ****** i slično ja sam pukla i rekla mu da odlazim u Karlovac. Kanila sam otići kod prijateljice. Roditelji su mi dali do znanja da me ne mogu primiti trudnu sa djetetom jer bi im to bila velika sramota. U očaju ja sam mu htjela ostaviti dijete jer ne znam koja mi je druga opcija. Na moje riječi da odlazim, zaključao je vrata, ja sam posegnula za ključem na što me je počupao za kosu, lupio glavom o zid, ja sam ga počupala nazad. On me opet gurnuo i opalio mi tri šamara. Nakon toga me bacio na krevet i legao na mene i nastavio me čupati. Zvala sam policiju. Policija je došla napravila zapisnik i rekla mi je da smo podjednako krivi za to nasilje taj dan i da sam i ja njega napala. Ja sma rekla da je to bilo u samoobrani a oni su rekli da sam ja neodgovorna majka što sam mu htjela ostaviti dijete i da nešto sa mnom nije u redu ako nemam kamo odvesti dijete. Ja njega zbilja nisam prva napala. Na kraju je policajac rekao da neće ništa pisati i da ako bi pisao da bi pisao kaznenu prijavu i protiv mene i protiv njega što mi nije jasno zašto. Kad sljedeći put dođe do nasilja zar se ne smijem braniti? S nasiljem je on počeo još odavno u mojoj prvoj trudnoći kad me pijan davio i bacao na krevet. Tada nisam nikako reagirala, bila sma zbunjena.

Ne znam koja su mi prava, jeli policajac postupio ispravno, mogu li me oni prijaviti za nasilje na osnovu njegove izjave da sam ja njega izgrebala par dana prije toga iako sam bila isprovocirana. Kako da se izvučem iz te situacije? Smijem li odlučiti da više ne vodim ljubav s njim? Što je sa njegovim svakodnevnim vrijeđanjem i vikanjem kojega će zasigurno još biti. Mogu li otići samo zato što me uvijek prvi počne vrijeđati i što svi njegovi razgovori završavaju vikanjem i vrijeđanjem mene. Ne želim živjeti u toj situaciji niti svom djetetu pružati iz dana u dan takve scene. Molim vas najiskrenije za pomoć. Bojim se, ne želim ostati bez djeteta ali ne mogu trpiti njegovo omalovažavanje. Čak sam razmišljala o bijegu na ulicu iako znam da to nije pametno ni odgovorno ponašanje ali ne mogu više trpiti sve te uvrede. Unaprijed hvala

 

 

je li gospođa riješila problem s obzirom da je prošlo tri godine? :o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovanje!

 

Imam 18 godina i živim sa majkom i bratom od rastave mojih roditelja. Prije rastave i novog mjesta prebivališta otac nas je maltretirao psihićki i fizički. Već ima 5 godina kako smo promjenili mjesto prebilišta i sve je bilo manje više u redu. Moj brat je godinu mlađi od mene, visok je 175 cm i ima 70 ak kilogram, prije 6 mjeseci me počeo maltretirati psihički, razlog tome je da sam ja našla dečka. Naša majka na sve to nema nikakvo rješenje, dapače ona se sa njim razgovara sasvim normalno, njihov odnos se tokom nekoliko mjeseci poboljšao na način da se meni zaključava kuća namjerno, skrivaju ključi, za stolom jedem sama, ne plača se moj račun za mobitel koji iznosi cca 100 kn na mjesec što smatram da nije previše. Džeparac mi je smanjen, u mojoj sobi majka svaki dan napravi inventuru nebi li našla neki inkrimirajući dokaz da radim protiv nje. Tokom tih godina što smo živjeli sa ocem, njezini su žici veoma pali, pije nekoliko tableta za smirenje. Obratila sam se za pomoć i sestri koja ima svoju obitelj, bratiću koji također ima svoju i zaprijetila im je da nemaju pravo kontakta samnom. U zadnjih nekoliko tjedana moje ocjene su se pogoršale, nemam se kome obratiti za pomoć. O majci ovisim financijski i nemam kome otići da završim svoje školovanje u miru. Molim Vas za savjet, imam 18 godina i neznam kako snaći u ovoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija