Jump to content

zločesti suvlasnici


pressbyter

Preporučene objave

Poštovani,

imam 4 suvlasnika na kući, od kojih svaka ima svoj ulaz.

Oni su kuću dograđivali bez građevinske dozvole i građevinska inspekcija im je zabranila gradnju i postavila službenu traku i znak.

U međuvremenu je na dijelu koji ja koristim pukla betonska ploča, što je zapisnikom utvrdila građevinska inspekcija.

 

Na koji način legalno mogu dobiti dozvolu za popravak?

U uredu za provedbu prostornog plana kažu da moram imati njihove suglasnosti (koje oni naravno ne daju) ili da moramo napravit etažiranje (moj dio je 1/3). Tako da je to meni pat pozicija. U gradjevinskoj inspekciji su mi poslali dopis u kojem navode da je vlasnik dužan sam popraviti objekt.

 

Da li imam pravo tražiti neke odštete (npr za popravak, nemogućnost stanovanja ili sl.)?

 

Budući da je prošao rok za rušenje u koji su suvlasnici dobili u rješenju od građevinske inspekcije, tko treba voditi brigu da se nepropisno dograđeno stvarno i sruši?

 

Da li je uklanjanje oznaka Građevinske inspekcije o zabrani gradnje kažnjivo po nekoj osnovi i kome se treba obratiti?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakonom o vlasništvo na posebnim dijelovima nekretnine je rečeno:

 

zajednički dijelovi nekretnine koji služe zgradi kao cjelini su:

 

1. temelji građevine

2. nosivi zidovi

3. stropne konstrukcije

4. krovište s pokrovom i olucima

5. pročelja

6. infrastruktura - glavni priključci na vodu struju i kanalizaciju

7. zemljište ispod zgrade i pripadajuće dvorište

 

dakle, ako vaša betonska ploča spada u nešto od onog gore, onda su svi suvlasnici dužni sudjelovat u popravku.

 

zabrana dogradnje može se riješiti rušenjem dograđenog, a može i legalizacijom ako se time ne bi bitno odstupilo od urbanističkih pravila.

 

svakao napravite etažiranje, tako ćete urediti međusobna prava i obveze. to možete napraviti u sklopu legalizacije dogradnje, ako će legalizacija biti moguća. sve se možete informirati i dogovoriti u upravnom odjelu za prostorno uređenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam detaljno zakon, međutim nitko se ne želi dogovarati i pokrenut je izvanparnični postupak, za koji ćemo vjerojatno dobiti prijedlog za parnični.

 

U međuvremenu je taj izvanparnični posupak stavljen u mirovanje, jer se suvlasnici sude sa susjedima zbog 50m2 te se ne može točno odrediti što se treba etažirati.

 

Za to vrijeme meni prokišnjava i postoji mogućnost da će betonska ploča propasti.

 

Jel postoji neki elegantan način da se izvuče iz ove pozicije, s obzirom da bi situacija mogla biti opasna i po život?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pressbyter je napisao:

Budući da je prošao rok za rušenje u koji su suvlasnici dobili u rješenju od građevinske inspekcije, tko treba voditi brigu da se nepropisno dograđeno stvarno i sruši?

 

Da li je uklanjanje oznaka Građevinske inspekcije o zabrani gradnje kažnjivo po nekoj osnovi i kome se treba obratiti?

 

Unaprijed hvala.

 

pa otiđite u upravni odjel za prostorno uređenje. oni će znati šta smijete, šta ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U sličnoj sam situaciji kao i vi.Mislim da i ja i vi moramo imati neke elemente za razvrgnuće suvlasništva.Što se tiče ureda za prostorno uređenje, pokušajte ali čisto sumljam da će oni imati neko rješenje za vas.Ja što sam god tamo tražila ili pitala ili nemože ili je moglo do prije par god.Moj savjet je - nađite odvjetnika koji se zbilja razumije u ovo područje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija