Jump to content

autorsko pravo na slogane i tekstove


supermenm

Preporučene objave

Poštovani,

radim u marketingu u velikom poduzeću. Radim na osmišljavanju imena proizvoda, osmišljavam tv i radio reklame, pišem tekstove za njih, osmišljavam slogane. navedene spotove, ali i ostala vizualna riješenja u kojima sudjelujem izrađuje vanjska agencija. Iako u ugovoru o radu ne stoji da je moja tvrtka vlasnik mojeg autorskog djela nije mi omogućeno da to dodatno naplatim. Zanima me na koji način mogu zaštititi svoja kreativne riješenje i naplatiti navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Autorsko djelo stvoreno u radnom odnosu

 

Članak 75.

 

Autorsko djelo stvoreno u radnom odnosu, po ovom Zakonu, označava djelo koje za vrijeme trajanja radnog odnosa kod određenog poslodavca stvori autor – zaposlenik izvršavajući svoje obveze ili po uputama toga poslodavca. Odnosi u pogledu autorskog djela stvorenog u radnom odnosu uređuju se ovim Zakonom, ugovorom o radu ili drugim aktom kojim se uređuje radni odnos.

 

Pravo iskoriŠtavanja autorskog djela stvorenog u radnom odnosu

 

Članak 76.

 

Ako se u izvršavanju obveza iz radnog odnosa stvaraju autorska djela, ugovorom o radu određuje se, između ostalog, stječe li poslodavac pravo na iskorištavanje autorskog djela, te posebice, ako ga stječe, opseg i trajanje prava iskorištavanja autorskog djela. Ako ovim Zakonom, ugovorom o radu ili drugim aktom kojim se uređuje radni odnos nije drukčije određeno, autorsko pravo na autorskom djelu zadržava autor bez ograničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 76.

 

Ako se u izvršavanju obveza iz radnog odnosa stvaraju autorska djela, ugovorom o radu određuje se, između ostalog, stječe li poslodavac pravo na iskorištavanje autorskog djela, te posebice, ako ga stječe, opseg i trajanje prava iskorištavanja autorskog djela. Ako ovim Zakonom, ugovorom o radu ili drugim aktom kojim se uređuje radni odnos nije drukčije određeno, autorsko pravo na autorskom djelu zadržava autor bez ograničenja.

 

"Jetti" dobro citira odredu "Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima"...međutim, obratite pozornost na dio odredbe koja kaže "ili drugim aktom kojim se uređuje radni odnos..."

 

Taj drugi akt bi bio "Zakon o radu" koji sadrži odredbu o zakonskoj zabrani utakmice između vas kao zaposlenika i poslodavca...prema odredbi Zakona o radu:

"Radnik ne smije bez odobrenja poslodavca, za svoj ili tuđi račun, sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana utakmice).

"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija