Jump to content

Otvaranje firme u Austriji


cici2909

Preporučene objave

Zanima me da li ja kao državljanin RH sa stalnim prebivalištem u RH mogu otvoriti firmu u Austiji i s njom poslovati u RH.

Ako je moguće, ne znam da li se to isplati, odnosno ne znam što je sa davanjima, da li bi i u Austriji i u Hrvatskoj morao plaćati pdv i ostale troškove, knjigovođu itd.

Što je sa mirovinskim i zdravstvenim osiguranjem, kako bi to onda funkcioniralo??

Molim vas da mi to malo objasnite, unaprijed se zahvaljujem!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Slicno ti je kao i kod nas, mozes otvorit poduzece u Austriji (doo 35K Eura kapitala, 17,5 treba uplatit).

Ta firma smije prodavat svoje usluge u RH.

Knjigovodju bi morao placat u Austriji.

Ti mozes bit direktor austrijskog poduzeca ali ako nemas prebivaliste u Austriji onda ni ne smijes radit tamo.

Smijes radit tamo gdje imas barem prebivaliste (ako si direktor svoje firme u Austriji i imas prebivaliste onda ne trebas radnu dozvolu - radis samo za sebe/svoju firmu).

 

Koji bi tocno bio smisao svega toga?

 

Ne znam bas koliko bi ti to bio isplativo, zasto jednostavno ne otvorit poduzece u RH i iskoristit manje poreze kod nas?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Hvala na odgovoru. Radi se o tome da mi tata živi u Austriji i isto se bavi građevinom pa smo htjeli s tim otvaranjem firme u Austriji napraviti da i on tamo i ja ovdje u RH s tom jednom firmom možemo raditi. Mene sad zanima kako ide vođenje knjiga za poslove koji se budu radili u RH i što je sa zdravstvenim i mirovinskim osiguranjem, ako netko zna, dobro bi mi došao svaki savjet!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što Vam je naprijed odgovoreno, da bi ste mogli otvoriti firmu u inozemstvu,kao nerezident (strani državljanin),morate ishodovati boravišnu i radnu dozvolu.Radove koje izvodite u Austiji,oporezujete i računovodstveno vodite po njihovim zakonima.Za radove koje bi izvodili u RH,pogotovo ako su to građevinski radovi,morate ići na javne natječaje kao strana firma (bez obzira što ste Vi državljanin RH),morate ishodovati posebna odobrenja,licencije i mnogo toga što je komplikovano i da otvarate građevinsku tvrtku u zemlji a kamoli kao strana firma.

Strani državljani koji otvore tvrtku u RH (znači vlasnici tvrtke-ne zaposlenici)moraju plaćati samo zdravstveno osiguranje po posebnim propisima,vezano uz boravišnu i radnu dozvolu).

Stranim radnicima koji rade u RH,temeljem radne i boravišne i po prijavi poslodavca,po Ugovoru o radu,plaćaju se svi doprinosi kao i domaćim radnicima.

Kakvi su zakoni u pogledu navedenih davanja u Austriji,morate saznati tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdravljeni,

pročitao sam predhodnu raspravu, no zamolio bi još jednom jedno objašnjenje, ne bi li bolje shvatio i povezao činjenice. Zanima me:

-da li s hrvatskom firmom možemo raditi u Austriji, odmah po ulasku u Eu?

-kakve uvjete/ugovore i licence treba predhodno izhodovati?

-kako je sa radnicima, odnosno s plačanjima socijalnog, zdrastvenog...?

-koliko dugo ti isti radnici mogu raditi u Austriji bez prekida, te koliko prekid traje?

-kako je s iznajmljivanjem "austrijskog" radnika?

Unaprijd hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hrvatska firma ima ugovor za montaže sa njemačkom firmom za područje Republike Austrije.

 

Sve radove hr firma fakturira direktno njemcima (!!!), nema financijskog poslovanja sa Austrijancima. Na njihovom se teritoriju samo montira oprema.

 

Od Austrijanaca smo dobili toliko dugotrajnu papirologiju (više od dva mjeseca) kao da se zapošljavamo tamo...

 

Malo mi je to ćudno, jer mogu poslat robu sa dostavljačem u Austriju na tri dana, fakturirati i nitko me ništa ne pita :tikvan: a kad treba montirati opremu onda moramo čekati njihovo ministarstvo financija, ured za zapošljavanje, ured za strance, dobiti potvrdu od policije i to za svaku montažu :glavomozid:(2-3 mjesečno).

 

Jel´ to istina ili se to od 1.7. promijenilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija