Jump to content

PTSP i oružje


hasko

Preporučene objave

Izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite, kao i svaki drugi liječnik koji ima saznanja o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vlasnika oružja, a koje utječe na zdravstvenu sposobnost za držanje i nošenje oružja, dužan je odmah po saznanju za takvu promjenu izvijestiti nadležno tijelo.

(...)

Nadležno tijelo uputit će na izvanredni zdravstveni pregled vlas­nika oružja za kojeg se opravdano sumnja da više nije zdravstveno sposoban za držanje i nošenje oružja.

(...)

Novčanom kaznom od 3.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 30 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

1) izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite, kao i svaki drugi liječnik koji odmah ne izvijesti nadležno tijelo o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vlasnika oružja, a koje utječe na zdravstvenu sposobnost za držanje i nošenje oružja (...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ptsp jeste nespojiv sa držanjem oružja i razlog je da se oduzima oružje.

iskustva su različita, odnosno zavisi upravo od znanja.

recimo, djelatnici mup-a prilikom odlaska na bolovanje poradi ptsp-a automatski dobivaju poziv da vrate oružje, jer na doznakama o bolovanju piše šifra.

za sve ostale nije pitanje da li, nego kada će ostati bez oružja poradi ptsp-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa oduzimaju oružje..to jest policija nezna dali ti imaš ptsp sve dok ti neče vršiti provjeru poradi držanja oružja,tada če doči do saznanja da imaš dijagnozu ptsp i oduzet če ti oružje...možeš se provuči jedno vrijeme ali prva provjera i to če saznati......ali opet sa druge strane to se radi nekim automatizmom,a mislim da bi tu struka trebala reči svoje..nisu svi tipovi ptsp-a isti..ako je netko agresivan i opasan za okolinu uzmu mu i kuhinjske noževe..ali ako netko nema takvih problema i simptoma zašto nebi mogao imati oružje....ali sve to se stavlja u jedan koš..nažalost.......mislim da bi struka trebala reči dali da se oduzme ili ne..a ovako odlučuju po kratkom postupku....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

..nisu svi tipovi ptsp-a isti..ako je netko agresivan i opasan za okolinu uzmu mu i kuhinjske noževe..ali ako netko nema takvih problema i simptoma zašto nebi mogao imati oružje....

 

Upravo tako. Štaviše, i moj psihijatar mi je rekao da smatra kako je lov jedan oblik terapije (netko će se složiti, a netko ne). S obzirom da sam rat počeo i završio kao prašinar i te kako znam šta puška može i zato ju uzimam i koristim sa najvećim oprezom. Ali , ako Zakon kaže da ne mogu imati oružje , neću ga ni imati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko je napisao:

Ni sam ne znam kako bih postavio ovo pitanje. Naime, lovac sam već 20 godina i naravno da posjedujem određeni broj oružja koje nikada nisam ni pokušao zloupotrijebiti pa me zanima da li ću i dalje moći držati ( i koristiti u lovu )to isto oružje s obzirom na dijagnozu PTSP ?

 

 

 

Pa naravno da nije upitno držanje vašeg oružja ukoliko posjedujete oružje koje nije prijavljeno i sa njim ne napravite određeni incident da isto možete(znači ilegalno)posjedovati,dok organi zaduženi za nadzor i sprovedbu zakona nedvojbeno ne utvrde vaše posjedovanje istog ;-).To nije zabranjeno ali je kažnivo!!!

 

:-P

E sad ono ali ,prema mojim saznanjima a i saznanjima medicinskih stručnjaka bliskih u riješavanju problema oružja i PTSP-a prevladava mišljenje da je bolje za oboljele osobe od navedene bolesti sporadi vlastite sigurnosti i sigurnosti trećih osoba i izloženosti istih te pojčanih nepredvidivih situacija i aktivnosti bolje ne dolaziti u doticaj sa istim ukoliko je ikako moguće.A ujedno i na prvom sljedečem lječničkom pregledu isti ne bi zadovoljili uz navedenu dijagnozu...znaći...živćeki u kanticu i na ribičiju... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjeli Plemeniti. Ilegalno oružje ne držim jer imam dovoljno i legalnog kojega policija može doći provjeriti kada god hoće i ako se utvrdi da sam nesposoban za držanje i nošenje oružja , ja ću ga ili prodati ili pokloniti. Pravo pitanje je : da li je struka( liječnici ) nedvojbeno za to da se oboljelima od PTSP-a oduzima oružje a pogotovo onima koji nemaju ispada u svojoj okolini i obitelji. Iskreno , volim otići na strelište i sa prijateljima potrošiti par metaka u metu za okladu ili prestiž, svejedno je. Poslije toga očistim oružje i spremim ga u metalni ormar koji je pod ključem jer imam malu djecu.Osobno mislim da sam sposoban za držanje oružja ali me zanima da li je netko ostao bez njega zbog te nesretne bolesti tek toliko da znam šta me čeka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darkoh je napisao:

recimo, djelatnici mup-a prilikom odlaska na bolovanje poradi ptsp-a automatski dobivaju poziv da vrate oružje, jer na doznakama o bolovanju piše šifra.

 

...u mom slučaju nije bilo tako...dok sam radio u mup-u u više navrata bio sam na bolovanju kroz nekoliko godina poradi ptsp-a i to po nekoliko mjeseci ( najmanje sam bio 4 mjeseca )....nikada pa ni zadnji puta kada sam bio na bolovanju od 1 godine nisu mi uzeli niti službeno niti privatno oružje iako sam uredno svaki mjesec donosio doznake u postaju a na kojim je doznakama pisala šifra f43.1 i zaokružen DR...

...tek su me kontaktirali dan nakon što sam bio u šarengradskoj na pregledu i proglašen nesposobnim za policajca, tek su me dan nakon tog pregleda kontaktirali i zvali da vratim oružje i da predam ovo privatno...

...znači godinu dana nakon što sam otišao na bolovanje...do tada me nitko ništa nije ni tražio ni pitao...

...razdoblje u kojemu se ovo događalo je od 2000 do 2005 u više navrata...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko mi je poznato za sada još to nije sve toliko povezano liječnik op.- psihijatar- policija da bi ovi na kraju navedeni saznali da osoba boluje od ptsp-a te da isti posjeduje oružje, osim u slučaju da osoba napravi nekakav eksces (nemora biti teški, može biti samo pokazivanje oružja krivoj osobi u krivo vrijeme ili ako se zamjeriš nekome pa te cinka)a što se tiče šifre smatram da je sama spomena ptsp dovoljna za oduzimanje oružja bar je do sada tako bilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjeli Plemeniti. prodati ili pokloniti. Pravo pitanje je : da li je struka( liječnici ) nedvojbeno za to da se oboljelima od PTSP-a oduzima oružje

 

 

Shvačam vaše pitanje i odgovor je da što prije pokušate prodati navedeno oružje jer u slućaju da vam se oduzima dobijete određeni zakonski rok u kojem ga morate prodati što je veoma teško po tržišnoj cijeni i na brzinu.Dakako podstoji i mogučnos da ga darujete ili poklonite...

A iz mog odgovora mogli ste isčitati jasnu poruku da PTSP i legalno posjedovanje oružja je neizvedivo-barem po trenutno važećim zakonima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

PTSP i legalno posjedovanje oružja je neizvedivo-barem po trenutno važećim zakonima

 

...osim trofejnog oružja...

...naime, od 3 svoja privatna pištolja koja sam posjedovao na dozvolu do saznanja policije da bolujem od ptsp-a ( oko 5 godina ) uspio sam prodati 2 a što sam i želio, odnosno onaj treći nisam niti pokušavao prodati i kada su saznali da bolujem od ptsp-a zatražili su me da ga im predam...

...predao sam im pištolj i za istoga zatražio da mi ga vrate kao trofejno oružje...

...nakon što je oružje onesposobljeno za njegovu glavnu uporabu ( zavarili su ga ) isto mi je uz riješenje o trofejnom oružju i vraćeno...

...eto posjedujem trofejno oružje legalno a bolujem od ptsp-a...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

he,he..ma mi se tu zezamo..ali ljudi imaju oružja u vrijednosti hrpu love..i emotivno su vezani..teško je bez toga ostati..ja nemam nikakvog oružja..a opet kada su mi oduzimali službeni pištolj..malo je bilo bed..bilo mi je žao..čuvao mi je glavu sto puta..kao da sam se rastajao od neznam čega...ali u životu moraš neke stvari prekrižiti i krenuti dalje..tako valjda mora biti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s tobom i meni je oduzet pištolj al si pomoć nisam mogao tako zakon kaže i pomiri se s tim tako je to bilo mislim da osobe koje imaju PTSP nisu svi agresivni pa stoga bi trebao psihijatar koji ih ljeći da odlući dali su sposobni da imaju oružije , ali tu odgovornost neće niko da primi na sebe jer i onaj ko nem PTSP zna puknuti i napravit nedjelo, :poguzi:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Plemeniti!

 

Bolujem od onoga što imi svi,imam prijavljeno oružje, no obavojestiti ću muriju neka dođe po to (ne interesira me imam malu djecu a i nedaj bože da mi se spuste rolete...)

No imam oca koji ima hrpu toga,što ovako,što onako,boluje od PTSP-a,ne liječi se,previše pije itd.itd.

Čisto prevencije radi ja bi da mu se to oduzme jer on nije voljan sam vratiti,još k tomu ima suicidalne izjave pa da ne dođe do kakvog sranja da li znaš kako to izvesti najbezbolnije.Ja bi to sam pokupio i odnio,ali on to vješto skriva.Ako imaš kakvu pametnu ideju s obzirom da si bio u MUP-u unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krokodil je napisao:

Pozdrav Plemeniti!

 

Bolujem od onoga što imi svi,imam prijavljeno oružje, no obavojestiti ću muriju neka dođe po to (ne interesira me imam malu djecu a i nedaj bože da mi se spuste rolete...)

No imam oca koji ima hrpu toga,što ovako,što onako,boluje od PTSP-a,ne liječi se,previše pije itd.itd.

Čisto prevencije radi ja bi da mu se to oduzme jer on nije voljan sam vratiti,još k tomu ima suicidalne izjave pa da ne dođe do kakvog sranja da li znaš kako to izvesti najbezbolnije.Ja bi to sam pokupio i odnio,ali on to vješto skriva.Ako imaš kakvu pametnu ideju s obzirom da si bio u MUP-u unaprijed hvala.

 

 

To su ozbiljne stvari te im tako treba i pristupiti!!Ukoliko smatrate da otac previše pije te i boluje od PTSP-a,te se osiječate ugroženim možete se pozvati na članak 18.st.4. te čl.18.st.6. zakona o oružju.

 

čl.18.st.4) da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, a osobito: češće i prekomjerno uživanje alkohola, teže poremećeni obiteljski odnosi, susjedski odnosi ili odnosi na radnom mjestu, disciplinske povrede propisa o lovstvu ili športskom streljaštvu i sl.,

st.6. da je na zdravstvenom pregledu utvrđeno da je zdravstveno sposoban za držanje i nošenje oružja,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

krokodil je napisao:

Pozdrav Plemeniti!

 

Bolujem od onoga što imi svi,imam prijavljeno oružje, no obavojestiti ću muriju neka dođe po to (ne interesira me imam malu djecu a i nedaj bože da mi se spuste rolete...)

No imam oca koji ima hrpu toga,što ovako,što onako,boluje od PTSP-a,ne liječi se,previše pije itd.itd.

Čisto prevencije radi ja bi da mu se to oduzme jer on nije voljan sam vratiti,još k tomu ima suicidalne izjave pa da ne dođe do kakvog sranja da li znaš kako to izvesti najbezbolnije.Ja bi to sam pokupio i odnio,ali on to vješto skriva.Ako imaš kakvu pametnu ideju s obzirom da si bio u MUP-u unaprijed hvala.

 

 

To su ozbiljne stvari te im tako treba i pristupiti!!Ukoliko smatrate da otac previše pije te i boluje od PTSP-a,te se osiječate ugroženim možete se pozvati na članak 18.st.4. te čl.18.st.6. zakona o oružju.

 

čl.18.st.4) da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, a osobito: češće i prekomjerno uživanje alkohola, teže poremećeni obiteljski odnosi, susjedski odnosi ili odnosi na radnom mjestu, disciplinske povrede propisa o lovstvu ili športskom streljaštvu i sl.,

st.6. da je na zdravstvenom pregledu utvrđeno da je zdravstveno sposoban za držanje i nošenje oružja,

 

...osobno, da sam u sličnoj situaciji prijavio bi ga, bez obzira koliko to bilo bolno, ali sigurno će biti manje bolno ako dođe do kakve zlouporabe oružja ili nesretnog slućaja s istime...a onda je kasno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

...PTSP i oružje je tema...

...oboljelima od ptsp-a oduzima se samo vatreno oružje dok ostalo oružje slobodno i legalno mogu posjedovati...

 

...npr. zračno oružje, samostrele, noževe, sablje, teleskopske palice, elektrošokere, suzavce itd...

 

 

Kompa vidim da su pali "kriteriji" otkako ste u mirovini !!!

 

 

 

Članak 9.

 

Hladno oružje su bokseri, bodeži, kame, mačevi, sablje, bajunete, buzdovani (topuzi) i drugi predmeti kojima je osnovna namjena napad ili nanošenje ozljeda.

 

Hladnim oružjem u smislu ovoga Zakona smatraju se i predmeti pogodni za nanošenje ozljeda kada se nose na javnim okupljanjima, lokalnim i sličnim mjestima.

 

 

Članak 13.

 

Vatreno oružje i samostreli sa silom natega tetive većom od 45 kg (100 funti) smiju se nabavljati samo na temelju odobrenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko znam PTSP je izlječiva bolest i što ako liječnik kaže da je došlo do poboljšanja stanja. I još nešto, primjetio sam da se velika većina kaznenih djela izvrši ilegalnim oružjem,a ti ljudi nisu nikada imali dozvolu za oružje. Što se tiče lovačke populacije, ni sami ne trpimo niti toleriramo"kauboje" lake na okidaču niti pijance. Kroz moje selo sada tutnje motoristi koji svojim divljanjem predstavljaju daleko veću opasnost nego moje puške zaključane u metalnom ormaru. Nastojati ću što dulje zadržati oružje jer me zaista opušta otići na strelište i ispaliti u metu 20-tak metaka .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

 

Kompa vidim da su pali "kriteriji" otkako ste u mirovini !!!

 

...tako je nekako da, treba se pomiriti sa situacijom kakva je...

...treba si čovijek sebi u " glavi okrenuti prekidač " što se tiče trenutne situacije stvari i bit če mu bolje..., i ja sam nekada mislio " joj kako ću ja bez svojih pištolja imao sam ih 4 komada ( raznih kalibara ), išao sam na streljanu i mislio joj šta ako ih više neću moći imati...

...ali evo shvatio sam da ima i drugih stvari osim oružja koje ispunjaju i uljepšavaju život..., osobno mi je puno draže da djetetu kupim i složim nekakvu igračku i da gledam kako se malecki igraju ,nego više da i imam oružje da odem na streljanu...

...ne daj bože da nam oružje uistinu opet zatreba, bolje neka spava...

...od oružja samo nevolje, nije oružje stvoreno za sreću, od njega mogu biti samo suze ( neovisno o kome se radi - nećija majka radi oružja uvijek plaće )...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa ! Bilo je šale i s moje strane na ovu temu . Sve tvoje sugestije su ok ali bacaš nas u isti koš s kriminalcima ko da smo svi s PTSP-om bomba za okolinu te nas treba staviti u karantenu . Ne velim da nema pojedinaca i među nama koji sa terapijom mješaju i alkohol pa se nemogu kontrolirati te u nezahvalnim situacijama kopaju po tavanima da budu jaći i naprave nedo bog nekom zlo na sreću takvih je malo . Mediji su isto dosta pokvareni jer na žalost prošli smo kroz ratno vrijeme a oni svaku pucnjavu pripisuju braniteljima (SAMO KOJIM BRANITELJIMA) kod nas su svi branitelji jer su se te "titule" djelile šakom i kapom.Puno majki plaće i zbog nabrijanih automobila , motora ,nogometnih utakmica ,pa ćak i par kuna ako ih nemaš u đepu djeca dobivaju po nosu i cipelarena su do smrti.Prijatelji društvo se mjenja dolazi nam Amerika nedopustimo da nam oni odgajaju djecu preko filmova već ih mi odgajajmo na naš Hrvatski Katolićki naćin . Oružja je bilo i biće .

Bez zamjerke ! Pozdrav svim BRANITELJIMA ! :palac::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roda91 je napisao:

Kompa ! bacaš nas u isti koš s kriminalcima ko da smo svi s PTSP-om bomba za okolinu te nas treba staviti u karantenu .

 

...krivo si shvatio...da bacam u isti koš vas onda bi bacio i sebe...

 

...ne bacam ja nikoga nikuda...samo sam iznio osobno gledište vezano za ovu temu...

...to je moje stajalište vezano za oružje...

...osobno sam se sa oružjem aktivno počeo družiti u srednjoj školi sa 14 godina i mislio sam kroz službu i život da bez njega neću moći jer je postalo dio mene i mog života...

...i ne samo bez oružja nego i bez policijskog posla, bez značke i službene iskaznice...

 

...ali evo danas umjesto oružja imam djecu, umjesto prave policijske značke imam spomen značku ( koja izgleda kao prava ) a umjesto policijske iskaznice imam iskaznicu hvidr-e ( koja izgleda skoro kao službena iskaznica, a skojom mogu ostvariti neka prava koja sa službenom ne bi mogao ),

 

...ali evo hvala bogu pogriješio sam i mogu bez oružja i ostaloga...napominjem da je ovo moj osobni stav prema ovoj temi i moje iskustvo s oružjem...ostali neka rade što žele i kako vole, ne namećem nikome ništa niti ikoga bacam u bilo kakav koš s bilo kime...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege!

 

U opisu situacije mog oca pod ono "i mi svi"nije mi bila namjera bilo koga povrijediti,ukoliko jesam moja iskrena ISPRIKA!!!!! I sam sam protiv stigmatiziranja PTSP-a,smeta mi kad u vijestima to debelo naglašavaju kad netko nešta napravi.U radnom odnosu sam i na to što u godini dana budem 5-6 dana na bolovanju kad mi baš nije najbolje u firmi ne gledaju s oduševljenjem.

Hvala na savjetima i veliki pozdrav!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija