Jump to content

Kako oduziti ostavinsku raspravu..?


vrx2

Preporučene objave

Otac je umro prosle godine. Ostali smo mama, brat i ja, pa predpostavljam da se imovina dijeli na nas troje.

Ja sam vec duze vremena u inozemstvi i trenutno se jos ne mogu vratiti u Hr. (jos jedno 4, mozda 5 mjeseci).

Mama je (..svo ovo vrijeme) uspjela sredit da nam ne salju pozive za ostavinsku raspravu, no navodno osoba s kojom je to sredila ne moze vise to odgadat jer ga tjera sud, pa su pozivi stigli prosli tjedan i rasprava je za jedno 10-tak dana.

Mama moj poziv nije potpisala na primitku, pa je vracen.

Ja bi zelio prisustvovat raspravi jer imam nekih nesredenih racuna sa bratom, pa bi to onda nekako sredili sa imovinom.

Zanima me kako ja tu raspravu mogu odugovlacit jos jedno 4-5 mjeseci, dok se ne vratim..?

Dali ce se ostavinska rasprava ipak odrzat, ako se ja ne pojavim na sudu, a nisam potpisao ni primio poziv, nego je vracen.

Dali postoji neki odredeno broj, koliko puta sud salje poziv…i ako se osoba nakon tog odredenog broja jos uvijek ne odazove..dali se tada ostavinska rasprava provodi bez te osobe..? Dali se u tom slucaju sve dijeli na tri..?

U biti…dali netko zna kako to oduzit jos jedno 4-5 mjeseci...bilo koji nacin?

Svima unaprijed hvala za pomoc..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Notarica, hvala na brzom odgovoru..

Dali taj sluzbeni dopis mora negdje biti ovjeren ili bi to bilo vise kao u stilu pisma..?

Javni biljeznik je, na zamolbu (usmenu, jer su poznanici) moje mame odugovlacio sa slanjem poziva vec nesto vise od pola godine...no buduci da je to bilo cisto onako usmeno, a ne sluzbeno...dali bi slanjem tog sluzbenog dopisa ipak uspio odgoditi ostavinsku na jos par mjeseci..?

Ostavinska rasprava je za jedno 10 dana...sta ce se desiti ako se ne pojavim...?

Dali ce se ipak odrzati ili ce se odgoditi..?

 

Situacija za povratak mi je malo komplicirana radi posla...sta bi trebao navesti kao obrazlozenje, a da ne idem previse u detalje posla...dali bi nesto kao:

 

"...Zbog volumena posla, putovanja i poslovnih sastanaka nisam se u mogucnosti odazvati na ostavinsku raspravu, te Vas molim da se sljedeca odgodi na jos nekoliko mjeseci."

 

...dali bi to bilo dovoljno, i dali bi bilo bolje da umjesto "nekoliko mjeseci" navedem konkretan period, npr. cetiri ili pet..?

 

Puno hvala za pomoc..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Ukoliko ne dođete na ostavinsku , ostavinska će se održati

 

član 217 st.3 :

 

Sud će u pozivu upozoriti zainteresirane osobe da mogu do donošenja prvostupanjskog rješenja o nasljeđivanju dati izjavu o odricanju od nasljedstva usmeno na ročištu ili javno ovjerovljenom ispravom,a ako na ročište ne dođu ili takovu izjavu ne daju , smatrat će se da žele biti nasljednici.

 

 

Izjava u inozemstvu može se ovjeriti u jednom od konzularnig ureda ili kod Notara u stranoj zemlji i kasnije se mora prevesti kod sudskog tumača i oba primjera predati Javnom bilježniku.

 

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozivi za ostavinsku raspravu moraju biti "uredno dostavljeni", znaci, uruceni svim sunasljednicima koji ih moraju podici tj. potpisati primitak.

Ukoliko dostava nije "uredna", ne moze se na ostavinskoj raspravi nista odluciti, zar ne, Notarice? Nego se opet samo saziva nova rasprava i salju novi pozivi sve dok svim sunasljednicima nisu pozivi "uredno" uruceni, sto omogucava konacno odrzavanje rasprave te donosenja Rjesenja.

Stoga se rasprave odugovlace ne primanjem poziva, no JB ima pravo traziti od sunasljednika vasu adresu u inozemstvu, pa se nemojte iznenaditi ako vam i tamo jednog dana stigne poziv za raspravu. Sto ne znaci da poziv morate podici ako vam to nije u interesu.

Ali poslati JB dopis s povratnicom (potvrdom primitka) u kojem cete zamoliti za odgodu je potrebno i pristojno, posebice ako navedete datum kad bi vam sazivanje rocista odgovaralo. Svoj potpis na tom dopisu ne morate ovjeravati.

Pa bi bilo dobro da do tog datuma s bratom sve nerijeseno sporazumno dogovorite tako da na rocistu JB moze napisati Rjesenje o nasljedjivanju te da izbjegnete daljnje odugovlacenje (i uzrujavanje).

A mozete naravno uvijek nekoga opunomociti da vas na ostavinskoj raspravi zastupa i u vase ime primi poziv, pa onda ne morate ni dolaziti ako zbog posla ne mozete. Za takvu vrstu punomoci ne morate ovjeravati vas potpis u veleposlanstvu ili konzulatu ukoliko ne zelite da se u vase ime da Izjava o nasljedjivanju.

Tako sam to ja barem shvatila temeljem nedavnog vlastitog iskustva u vrlo slicnoj situaciji, ali sam na kraju ipak opunomocila odvjetnika, jer s bratom nikako do dogovora. Vi bar imate mamu koja vam izgleda "drzi stangu", pa ako je dogovor s bratom nemoguc, imate se jos sanse dogovoriti s mamom (da sklopite ugovor o izdrzavanju, da vas brat ne moze "zveslati" ni ucjenjivati kad mama jednog dana umre)...

Puno srece :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlicno objasnjeno, tako sam si i ja mislio, samo mi je trebalo da mi to netko potvrdi.

Puno hvala na trudu i vremenu Poduzetnice, a naravno i ostalima.

 

Situacija s bratom nije toliko kriticna kao sto vam se mozda cini, on je inace ok (..ili sam mozda ja predobar), samo je malo naucen na previsok standard zivljena s obzirom na placu koju prima…tu i tamo posudivanja tudih novaca i ne razmisljanja kako ce ih jednog dana trebati vratiti (ili, ako Bog da, mozda ne!). Klasican slucaj…jedan radi, drugi trosi!

On dobro zna da to sto radi nije dobro, no na zalost nije toliki karakter da moze sam sebi reci da je vrijeme da se tome stane na kraj…jos se uvijek nada da ce se jednog dana probuditi i ugledati dobru vilu sa carobnim stapicem i sve ce biti rijeseno.

 

No vratimo se na ostavinsku.

Ima jos nesto sta me zanima…ja sam sebi kupio auto, ali je auto bio na tatino ime jer je imao povlasticu. Nakon sto sam otisao u inozemstvo, auto sam ostavio njima (na koristenje).

Kakva je situacija sa autom…dali se i on dijeli na tri. (Auto pripada meni jer sam ga ja platio, ali zakon to, predpostavljam, vidi drugacije...i ne zanima ga tko ga je platio nego tko je njegov vlasnik, zar ne?) Malo mi izgleda prekomlicirano da se dijeli na tri, jer ako ga npr. zelim prodati, onda svi troje moramo potpisivat prodajni ugovor ili kako to vec ide…ili registracija!?!

Mama, brat i ja se dobro slazemo i oni ce se gotovo sigurno sloziti sa svime sta ja kazem da bi bilo najbolje…no buduci da sam ja u inozemstvu i na mogu trenutno na ostavinsku, bojim se da oni ne odu jer znam da ce se sloziti sa svime sta javni biljeznik i sudac kazu (bez razmisljanja dali je dobro ili nije), samo da se cim prije toga rijese i odu doma.

Ostavinska bi trebala biti, kao sto sam vec rekao, za jedno 10-tak dana, al buduci da je moj poziv vracen znaci da se nece odrzati, zar ne..? U tom slucaju bar imam malo vise vremena za razmisljanje.

Bilo bi super ako mi mozete odgovoriti ovo u vezi auta…i siguran sam da cu se tijekom vikenda sjetiti jos par pitanja..

 

Jos jednom, svima puno hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru Veteran.

 

1)

Vezano uz to pitanje…recimo da se ostavinska rasprava odrzi, a ja na njoj nisam prisutan…dali ce auto automatski pripast meni, ako se mama i brat odreknu naslejedstva nad autom, a da ja ne trebam dati suglasnost ili nesto potpisati… (..ili biti prisutan)?

 

2)

Eto jos sam se danas neceg sjetio…kada su se prodavale HT dionice ja ih nisam mogao kupiti jer sam bio u inozemstvu, pa sam ocu dao novce i on ih je na svoje ime kupio za mene.

Dionice trenutno glase na njega. Dali je sa njima isti slucaj kao i sa autom. Ako se mama i brat odreknu nasljedstva nad dionicama…sve ok…idu meni?

 

3)

Dali ja moram nesto potpisati (…ili obavezno biti tamo ) ili se to moze obaviti bez moje prisutnosti i ja to mogu poslije srediti, jednom kad se vratim u Hr…?

 

4)

Jos nesto…tko skuplja popis imovine i svega ostalog sto glasi na oca, cisto sumnjam da mama zna sve sta je otac posjedovao (..mozda njive, neku sumu itd.) ili sta glasi na njega, za brata znam da nema pojma, u biti..kao ni ja…???

Tko sastavlja taj popis…ili gdje se moze vidjet sta sve glasi na oca..?

Dali isto tako postoji vjerojatnost, da na primjer, nikad ne saznamo za neke stvari koje glase na njega…?

 

Toliko za ovaj put.

 

Lijep pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Na ostavinskoj raspravi nasljednici se mogu odreći dijela nasljedstva (auta , dionica ) u Vašu korist, ali Vi trebate to nasljedstvo prihvatiti na način da prisustvujete raspravi ili dadete pismenu izjavu o prihvaćanju nasljedstva ovjerenu kod JB ili u inozemstvo u Konzulatu ili kod notara .

 

Pozdrav :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani !

 

Na ostavinskoj raspravi je potrebno da se ostali nasljednici odreknu nasljedstva nad automobilom u Vašu korist ,i problem je riješen .,jer inače ako nema oporuke dijeli se na tri i prilikom prodaje to se bespotrebno komplicira .

 

Pozdrav !

 

Ne bi se baš složila s gore navedenim.

1) Odricanje ne može biti djelomično, već samo potpuno. Dakle, ne može se odreči samo na autu, a na drugim dijelovima ostavine ne.

2) "Odricanje u korist" ne postoji kao pravni termin, ni kao pravni institut. Postoji samo ustup ili nasljednički sporazum o diobi.

3) Nije nužno da se auto dijeli na 3 dijela. Onaj nasljednik koji ga je kupio vlastitim novcem, a živio je s pokojnim, može tražiti da se auto izdvoji iz ostavine po čl. 75 ZN, budući da je povećao imovinu pokojnog svojim doprinosom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

 

Ne bi se baš složila s gore navedenim.

1) Odricanje ne može biti djelomično, već samo potpuno. Dakle, ne može se odreči samo na autu, a na drugim dijelovima ostavine ne.

 

Dali je ovo definitivno..? Kakva je razlika izmedu "odricanja" i "ustupa"..?

Dali mi mogu umijesto odricanja, ustupiti auto (..i dionice)..?

 

notarica je napisao:

 

3) Nije nužno da se auto dijeli na 3 dijela. Onaj nasljednik koji ga je kupio vlastitim novcem, a živio je s pokojnim, može tražiti da se auto izdvoji iz ostavine po čl. 75 ZN, budući da je povećao imovinu pokojnog svojim doprinosom.

 

Dali bi to vrijedilo i za dionice...jer je slican slucaj?

Ja sam dao novce za dionice, a otac ih je kupio u njegovo ime..?

 

ude je napisao:

 

Poštovani !

 

Na ostavinskoj raspravi nasljednici se mogu odreći dijela nasljedstva (auta , dionica ) u Vašu korist, ali Vi trebate to nasljedstvo prihvatiti na način da prisustvujete raspravi ili dadete pismenu izjavu o prihvaćanju nasljedstva ovjerenu kod JB ili u inozemstvo u Konzulatu ili kod notara .

 

Cisto radi informacije (..u slucaju da je odricanje od auta i dionica moguce) dali bi ja trebao tu ovjerenu izjavu predati cim prije (ili u nekom odredenom roku) ili tu izjavu mogu ovjeriti i predati za jedno 4 mjeseca kad se vratim u Hr. jer mi je dosta komplicirano otici do Hr. konzulata od ovdje gdje se trenutno nalazim..?

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija