Jump to content

...povećanje postotka invaliditeta...


trapavac

Preporučene objave

...ovako; ranjen sam 1991. od eksplozije pzt-a 20 mm u glavu i nogu, zadobio eksplozivne rane brade, lica, čeljusti, izbijena su mi 2 gornja sjekutića, dva polomljena, razderana donja usna i zadobio sam eksplozivnu ranu lijeve potkoljenice. Na invalidskoj komisiji 1994. godine ocijenjen sam sa 20% invalidnosti trajno, potvrđeno i na drugostupanjskoj. 1996. godine bio na reviziji invalidnosti (tzv. Červenkova komisija) u KBC Dubrava na odjelu za maksilofascijalnu kirurgiju gdje je invalidnost opet potvrđena...

...prije otprilike 5 godina počelo mi se zatvarati desno oko, isprva pomalo,kasnije sve češće dok mi najzad najveći dio dana nije bilo potpuno zatvoreno. Mogao sam ga otvoriti samo uz napor i to na nekoliko minuta, svako popodne morao sam prileći zbog sve jačih i jačih glavobolja...20. travnja 2007. zbog navedenih problema otišao na bolovanje, u dva navrata hospitaliziran na Očnoj poliklinici medicinskog fakulteta u Zagrebu, zaključili su da operacija nije izvediva i dobio sam naočale s prizmama s kojima je stanje nešto bolje, a prije desetak dana nove naočale jer stare više ne zadovoljavaju...

...u međuvremenu proglašen nesposobnim za aktivnu vojnu službu (bio sam u gardijskoj brigadi i to najveći broj godina kao snajperist, dakle vid OK)i umirovljen . lipnja 2008. Kod dr. Taborskog dobio 100% profesionalnu (rat, bez civilnog udjela u bolesti)...

...u rujnu prošle godine na savjet liječnika podnio zahtjev

za povećanje postotka invalidnosti zbog toga jer problemi s okom nisu bili dio prvobitno utvrđenih 20% invalidnosti, a neposredna su posljedica ranjavanja i po mišljenju oftalmologa iz KBC-a "Rebro" i vještaka HZMO-a i komisije dr. Taborskog...

...u studenom na prvostupanjskoj u Osijeku zatraže dodatno vještačenje neurologa i oftalmologa. Tim neurologa očitovao se pismeno da za oftalmološko vještačenje nije nadležan, a za neurološko da im treba još dokumentacije...

...danas bio opet na prvostupanjskoj u Osijeku i nije mi odobreno povećanje postotka invalidnosti jer nema oftalmološkog povjerenstva nadležnog za utvrđivanje invalidnosti niti znaju gdje takvo postoji! Te da stoga ne mogu zaključiti je li pogoršanje vida nastupilo kao posljedica ranjavanja i savjetuju mi žalbu kad mi stigne rješenje i da tražim da osobno budem nazočan med. vještačenju...eh...

...što činiti i kako to da na njihovoj listi ima svih mogućih povjerenstava, ali ne i komisija oftalmologa za vještačenje HRVI?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

...znači nitko ne zna tko vještači oftalmološke probleme vezane za HRVI?

 

 

 

Po izrečenoj žalbi na rješenje PLP praksa je barem dosadašnja da se osobno pojavite pred 2.st.povjerenstvom.

Ukoliko smatrate da je rana tj. oštečenje oka posljedica ranjavanja a nije ocijenjeno u prethodnom postupku priznavanja statusa HRVI, podnesite ponovo zahtijev za utvrđivanje statusa HRVI temeljem nalaza očne poliklinike.S obzirom da se radi o ranjavanju nema vremenskog ograničenja u obliku zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...najgluplja stvar u svemu ovome je da i liječnik iz PLP-a smatra da je zatvaranje oka najvjerojatnije posljedica ranjavanja (a u krajnjem slučaju tako su se izjasnili i vještak HZMO-a i komisija (dr. Taborski) u Ministarstvu branitelja, zbog toga sam i umirovljen).

...jedini je problem u tome (a i listu institucija nadležnih za vještačenje pojedinih oboljenja HRVI pokazala mi je djelatnica u odjelu za skrb pri MHB) što nigdje nije navedena niti jedna ovlaštena za oftalmološko vještačenje HRVI.I jedino zbog toga nisam mogao biti ocijenjen na PLP, već mi je ostavljen postotak invalidnosti od prije...riječi liječnika iz PLP-a doslovno su bile: "Kad napišete žalbu, nadležni će uvidjeti potrebu osnivanja takvog povjerenstva, niti nama ovo nije logično...

...a nije ni meni jer specijalista oftalmologa raznih profila kao i oftalmoloških klinika ima dosta...eh...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda se tu pronađete!!!

 

B. Lice

 

 

 

161. Ožiljno deformirajuća oštećenja lica praćena funkcionalnim smetnjama

 

a) lakog stupnja manje od 20 %

 

b) srednjeg stupnja 20 do 30 %

 

c) teškog stupnja 30% do 40%

 

 

 

C. Čeljusti

 

 

 

162. Prijelom gornje čeljusti praćen funkcionalnim smetnjama i/ili

 

posttraumatskim deformitetom

 

a) lakog stupnja manje od 20 %

 

b) srednjeg stupnja 20 do 30 %

 

c) teškog stupnja 30% do 40%

 

 

 

163. Prijelom donje čeljusti praćen funkcionalnim smetnjama i/ ili

 

posttraumatskim deformitetom

 

a) lakog stupnja manje od 20 %

 

b) srednjeg stupnja 20 do 30 %

 

c) teškog stupnja 30% do 40%

 

 

 

164. Ograničeno otvaranje usta

 

a) do 30 mm 20 %

 

b) do 15 mm 30%

 

c) manje od 15 mm 40%

 

165. Peudoartroza donje vilice, privremeno 30 do 50%

 

166. Pseudoartroza donje vilice s većim defektom koštanoga masiva

 

zajedno sa zubima, tako da otežava ili potpuno onemogućuje

 

protezu ili žvakanje, prema težini 60 do 80%

 

 

 

D. Oči

 

 

 

167. Gubitak jednoga oka, potpun gubitak vida jednoga oka ili vrlo veliko

 

smanjenje vida(oštrina vida manja od 0,05) 50%

 

Ako je vid na jednom oku izgubljen, a nadrugom oku smanjen,

 

postotak od 50%povećava se za 10 za svakih 0,20 smanjenja vida.

 

 

 

Za smanjenje vida na drugom oku za 0,40 od50 na 70% itd. Na isti se

 

način ocjenjuje ismanjenje vida na oba oka (na primjerVOD jednako

 

0,80, VOS jednako 0,60).

 

Ukupan postotak iznosi 30% za smanjenjevida za 0,20 na desnom

 

oku i smanjenje vidaza 0,40 na lijevom oku.

 

Smanjenje vida se ocjenjuje korekcijom.

 

168. Sljepilo odnosno gubitak vida na obaoka 100% – I. skupina

 

Pod potpunim gubitkom vida jednog okarazumijeva se oštrina

 

vida manja od 0,05.

 

169. Bitemporalna hemianopsija kvadrantne binazalne i gornje horizontalne

 

hemianopsije 30%

 

170. Veći trajni defekti u vidnom polju na oba oka pod kojima treba

 

razumijevati apsolutno paracentralne skotome čiji je najmanji

 

promjer veći od 30° 30%

 

171. Ptoza jednostrana ocjenjuje se prema oštrini vida i vidnom polju 20 do 30%

 

172. Lagoftalamus na oba oka ocjenjuje se prema stupnju oštećenja vida 30 do 60%

 

173. Stalno suzenje kao posljedica povrede suznoga kanala:

 

a) na jednom oku 20%

 

b) na oba oka 30 do 40%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

...u studenom na prvostupanjskoj u Osijeku zatraže dodatno vještačenje neurologa i oftalmologa. Tim neurologa očitovao se pismeno da za oftalmološko vještačenje nije nadležan, a za neurološko da im treba još dokumentacije...

...danas bio opet na prvostupanjskoj u Osijeku i nije mi odobreno povećanje postotka invalidnosti jer nema oftalmološkog povjerenstva nadležnog za utvrđivanje invalidnosti niti znaju gdje takvo postoji! Te da stoga ne mogu zaključiti je li pogoršanje vida nastupilo kao posljedica ranjavanja i savjetuju mi žalbu kad mi stigne rješenje i da tražim da osobno budem nazočan med. vještačenju...eh...

...što činiti i kako to da na njihovoj listi ima svih mogućih povjerenstava, ali ne i komisija oftalmologa za vještačenje HRVI?

 

trapavac je napisao:

...najgluplja stvar u svemu ovome je da i liječnik iz PLP-a smatra da je zatvaranje oka najvjerojatnije posljedica ranjavanja (a u krajnjem slučaju tako su se izjasnili i vještak HZMO-a i komisija (dr. Taborski) u Ministarstvu branitelja, zbog toga sam i umirovljen).

...jedini je problem u tome (a i listu institucija nadležnih za vještačenje pojedinih oboljenja HRVI pokazala mi je djelatnica u odjelu za skrb pri MHB) što nigdje nije navedena niti jedna ovlaštena za oftalmološko vještačenje HRVI.I jedino zbog toga nisam mogao biti ocijenjen na PLP, već mi je ostavljen postotak invalidnosti od prije...riječi liječnika iz PLP-a doslovno su bile: "Kad napišete žalbu, nadležni će uvidjeti potrebu osnivanja takvog povjerenstva, niti nama ovo nije logično...

...a nije ni meni jer specijalista oftalmologa raznih profila kao i oftalmoloških klinika ima dosta...eh...

 

To se događa kada tajnik PLP-a ne radi / ne zna svoj posao, a liječnik se (vjerojatno u dobroj namjeri) zaigra pravnika pa tumači Pravilnik koji bi morao znati napamet jer je njime reguliran rad liječničkog povjerenstva. Ako k tome još dodate i službenicu koja ne razumije isti taj Pravilnik ...

Doktor iz PLP-a vam je točno odgovorio oko nadležnosti DLP-a da zatraži dopunu medicinske dokumentacije, ali tu dokumentaciju oni ne mogu zatražiti od stručnih timova koji vještače da li je neko oboljenje posljedica sudjelovanja u DR ili nije (to je ona lista što vam je pokazala službenica u Uredu državne uprave)!! To nije posao tih timova.

Naime, DLP može tražiti dopunu medicinske dokumentacije, ali od odgovarajuće službe ili medicinske ustanove odnosno od stručnjaka konzultanta. Tajnik DLP-a u pismenom obliku zatražit će dopunu tražene medicinske dokumentacije od odgovarajuće službe ili medicinske ustanove ili od stručnjaka konzultanta. Stručnjake – konzultante imenuje ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a oni mogu biti liječnici različitih specijalnosti, diplomirani pravnici, psiholozi i drugi.

Toliko o tome što može napraviti DLP.

 

S druge strane, gore spomenuti stručnjaci-konzultanti nisu oni koju su u sastavu stručnih timova za vještačenje, jer se Pravilnikom o utvrđivanju zdravstvenih ustanova za vještačenje (o njemu vam govore službenica i taj liječnik kada kažu da niti jedna institucija za vještačenje nije ovlaštena za oftalmološko vještačenje)utvrđuju zdravstvene ustanove kao konzultantske kuće za vještačenje činjenice da je bolest, pogoršanje bolesti, pojava bolesti, smrt nakon 31. prosinca 1997. kao posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti i samoubojstvo hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata moguća posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta RH, a medicinska dokumentacija potječe iz razdoblja više od deset godina nakon prestanka sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Da se sada vratimo na pitanje što u situaciji kao što je vaša može učiniti PLP (odnosno, u vašem slučaju, što je morao učiniti).

Pravilnik o radu liječničkih povjerenstava u postupku za ostvarivanje prava po ZOPHBDR određuje slijedeće: "Ako liječničko povjerenstvo (bilo koje, PLP ili DLP - op. MW) utvrdi da je za davanje nalaza i mišljenja osobu, za koju se traži nalaz i mišljenje, potrebno pregledati u specijalističkoj zdravstvenoj ustanovi, uputit će ju u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu".

Znači, ako su znali u koju vas ustanovu (čitaj: bolnicu, polikliniku, kliniku ...) treba poslati, a morali su znati, trebali su vas tamo poslati. Kada pribavite potrebni nalaz oftamologa, s njim idete ponovo kod PLP-a, a oni donose svoj nalaz i mišljenje na temelju sveukupne medicinske dokumentacije, uključujući i taj novi nalaz.

Na kraju, ukoliko je cijeli postupak već okončan prvostupanjskim rješenjem, jedino vam preostaje žalba (u njoj obavezno zatražiti osobni pregled), a ovo sve gore napisano može poslužiti nekome drugom u sličnoj situaciji.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala!...eh...od studenoga 2008.(kada sam prvi puta bio na PLP i kada je isto PLP zatražilo dodatna vještačenja), dva puta sam bio na specijalističkom pregledu na oftalmologiji KBC-a "Rebro" kod specijalista strabologa (u prosincu i sada,20. travnja)...nalaze sam, naravno, ponio sa sobom na PLP ali ih nitko nije niti pogledao...

...a liječenje i dalje traje, u kontinuitetu od 2007., i obvezan sam i dalje dolaziti nadležnom strabologu na oftalmologiji u Zagrebu...kao što na početku rekoh, ehhh...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija