Jump to content

naknadna imovina ili neprofesionalnost i greška zemljišnog ureda


petar1234

Preporučene objave

ovakav je slučaj moj djeda je umro prije 13 godina ,njegova smrt je uredno prijavljena matičnom uredu.

na ostavinskoj raspravi pozvani su svi njegovi nasljednici, moj otac ,očev brat i sestra i očeva majka.na ostavinskoj raspravi pročitana je imovina od mog pokojnog djeda ,moja baka i očeva sestra odrekle su se svog nasljednog dijela u korist mog oca.moj otac njegov brat ,majka i sestra ne poznaju pravne zakone i imali su potpuno povjerenje u nadležne državne službe zadužene za nasljednu proceduru,tako da nisu ništa provjeravali.

ja sam sada išao da pogledam sve čestice koje pripadaju mome ocu3/4 i njegovom bratu1/4 vidio sam da su na katastru sve uredno zavedene na mog oca i njegovog brata dok su na zemljišnim knjigama oko90% još upisane na moga pokojnog djeda.

i sada kada je moj otac tražio da se ispravi greška na zemljišnim knjigama oni mu kažu da je to sada naknadna imovina

i da na nju imaju pravo svi tj i očeva sestra i očeva majka(koje su se odrekle na ostavinskoj raspravi u korist mog oca)

i da se mora povesti sudski postupak kojeg moraju platiti moj otac i ostali nasljednici.

meni nije jasno kako to može biti naknadna imovina jer je to greška zemljišnog ureda jer su na katastarskom uredu uredno zavedeni moj otac sa njegovim bratom

molio bi da mi date kakav savjet jer sam izgubio svako povjerenje u naš pravni sustav.

još bih nadodao da ima slučajeva gdje su u zemjišnim knjigama postoje ljudi koji su umrli prije 40 godina dok su u katastru uredno zavedeni njihovi nasljednici.

ja ne mogu da shvatim da sada ljudi (nasljednici) moraju da troše novce,vrijeme i zdravlje zbog grešaka u pravosuđu.

ovakvih slučajeva je koliko je meni poznato puna dalmacija

nije mi jasno šta rade zaposlenici na zemljišnom uredu da li oni primaju novce da rade(da li oni uopće znaju da rade svoj posao) ili da samo debljaju i piju kave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odmah vam moram reći da se ovdje ne radi o greški ili neznanju pravnog sustava, već o neznanju u vašoj obitelji.

Dobro su vam rekli, radi se o naknadno pronađenoj ostavini, koju u prvoj ostavinskoj raspravi niste prijavili. A niste je prijavili jer niste valjda znali za nju. Ili ste ih prijavili kao izvanknjižno vlasništvo, što znači da si niste rasčistili stanje. A ako vi niste znali za njih, zašto očekujete da državni aparat mora znati za svaku česticu vašeg djeda. Na vama je i u vašem interesu da si skupite i provjerite koje čestice glase na djeda i gdje se sve te čestice nalaze.

Inače, katastar nije dokaz vlasništva, već dokaz činjenice posjeda. A posjednik, ne mora biti i formalni vlasnik.

Dakle, niste izgubili nikakva prava. Sad samo prijavite te nove čestice u naknadno pronađenu ostavinu, priložite vlasničke listove iz gruntovnice, te ćete biti pozvani na dopunsku ostavinsku imovinu, gdje ćete ponovo reći kako se želite podijeliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na odgovoru ali i dalje sam razočaran u naš pravni sustav jer tu nema logike sa zdravim razumom i sa pravdom

pa evo i da vam odgovorim

moj otac kao i njegov brat znaju sve svoje posjedovne čestice ali zar vi mislite da oni znaju za neke brojeve kao npr 2234/5 ili šta ja znam još koje ,oni nisu završili pravne škole da bi to znali već imaju zanatsko obrazovanje(a što je tek sa ljudima koji i nemaju naobrazbu) zar da oni rade posao državnih institucija nadležnih za uknjižbu.oni su imali prije potpuno povjerenje u te institucije ali sada nemaju nimalo i još kad čujem vaš odgovor.

možete li mi objasniti onda zašto je zemljišni ured pri ostavinskoj raspravi prijavio samo 10% imanja mog pokojnog djeda(da li to ne liči možda na prevaru)ili zašto oni nisu pri ostavinskom postupku dali do znanja nasljednicima da provjere svu imovinu mog pokojnog djeda (da su bili obavješteni oni sada nebi bili u ovom problemu).

možete li mi objasniti onda zašto je na katastru uredno zavedeno nasljeđivanje za mog oca i njegovog brata od mog djeda na sve zemljišne čestice i tu nema nikakvog problema.

kada vidim ovakav odgovor imam dojam da su nadležne institucije u našoj državi jako aljkave,jer kad pomislim na slučaj u mome selu koji se desio čak prije drugog svjetskog rata kada je čovjek umro u novoj zelandi vlasti nove zelande su sami pronašli nasljednike i poslali nasljedstvo umrlog(u tom nasljedstvu nije bilo nikakve greške) njegovim nasljednicima u mom selu(i to kad nije bili interneta,a što je tek sada da ne govorim)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morao bi još da napomenem da prije 13 godina kada je bila ostavinska rasprava od mog pokojnog djeda nisu bili kompjuterizovani zemljišni ured i katastar pa vam skrećem pažnju na vaš odgovor da se prije 13 godina ne može usporedita sa sadašnjom situacijom (kada je sve kompjuterizovano puno brže i jednostavnije )vaš bi odgovor važio za sadašnje ostavinske rasprave ali prije 13 godina je bilo dosta kompliciranije i moje mišljenje je da bi to pravni sustav morao da uzme u obzir jer sigurno je bilo grešaka zemljišnog ureda

pravni sustav naše države bi morao da sagleda te probleme i da ih riješi a ne da građani moraju da troše novce ,vrijeme i zdravlje na te procese koji su gledajući laički sasvim jednostavni za razriješavanje,(ili je možda pravni sustav naklonjen odvjetničkom lobiju tako da odvjetnici zarade na račun tih procesa)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da ste razočarani funkcioniranjem našeg pravnog sustava kao i velika većina onih koji iznose svoje probleme na ovom forumu...međutim vaša razmišljanja su potpuno nelogična

Koliko vidim stalno spominjete katastar i zemljišne knjige, a da ne znate stvarnu razliku među njima. Notarica vam je jednostavno pokušala ukazati na razliku, ali vi niste niti pokušali shvatiti o čemu se radi. U Republici Hrvatskoj upis određene nekretnine u zemljišne knjige ujedno je i jedini način stjecanja vlasništva nad istom. To znači da vlasnik nekog stana ili zemljišta ne postajete kada dobijete rješenje o nasljeđivanju ili kada potpišete i ovjerite ugovor o kupoprodaji nego kada se upišete u zemljišne knjige kao vlasnik te nekretnine.

Shvaćam vašu ljutnju na hrvatsko pravosuđe, ali u vašem slučaju možete se ljutiti samo na sebe i svoju obitelj. Radi se o tome da, ako želite biti "vlasnik" i "gospodar" nečega izvolite se o tome brinuti, a ne očekujete da taj posao za vas radi netko drugi.

Što se tiče činjenice da vaš otac i njegov brat nisu završili "pravne škole" pa oni "te brojeve ne znaju", mogli su tražiti barem pravni savjet od nekog odvjetnika...a da, sad sam se sjetio da su vama i odvjetnici trn u oku...sami o pravu ne znate ništa, a odvjetnika ne biste platili, pa me baš zanima kako planirate riješiti svoj problem???

 

P.S.

Ostavinska rasprava kod koje su nasljednici sporazumni ili spremni na dogovor o diobi imovine pokojnika nije toliko komplicirana stvar. Isto vrijedi i za podnošenje prijedloga za upis prava vlasništva nad nekretninom u zemljišne knjige. U principu dovoljno je da je čovjek pismen i da pita...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelju ja vidim po vašem odgovoru da vi ne znate kakva je situacija sa zemljišnim knjigama u dalmaciju(a i niste ni pokušali da shvatite problem).ja ne govorim o sadašnjoj situaciji kada je sve kompjuterizirano već o slučaju od prije 13 godina kada je bila sasvim druga slika(a da ne govorim o slučajevima od prije 40 godina,u zemljišnim knjigama postoje podaci da su još živi ljudi koji su umrli prije 40 i čak više godina).

moja pitanja su sasvim kratka:

-zašto je u katastru uredno stanje

-zašto je u zemljišnim knjigama samo 10% uredno

-zašto prilikom ostavinske rasprave nisu obaviješteni nasljednici o funkcioniranju uknjižbe

-zašto uopće postoji katastar ako je on nevažeći

-da li je prilikom ostavinske rasprave nadležna osoba za raspravu bila dužna objasniti pravnu proceduru uknjižbe nasljedsta(u ovom slučaju nasljednici nisu uopće bili obavješteni)

-pa normalno je da su građani nepismeni u pogledu pravnih procedura za uknjižbu ,pa zato postoji državno pravosuđe koje mora da bude na usluzi svojih građana i da ih obavjesti o pravnim procedurama a ne da bude građanima maćeha(da im zbog nastalih problema naplaćuje ponovnu uknjižbu,kao njih se to ne tiče imao si provjeriti sam prilikom nasljeđivanja)

 

-neznam zašto su uopće upisali tih 10% ako to nije njihova dužnost jer bilo je bolje da nisu upisali ništa ,tada bi sigurno nasljednici uočili zašto nema čestica zemlje pa bi sami provjerili.

i da napomenem tu se ne radi o par zemljišnih čestica(tada bi bilo lako uočiti nepravilnost) već o stotinu čestica i takva je situacija sigurno u 99% slučajeva u mom selu ali i sigurno u cijeloj dalmaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome da jako dobro znam kakvo je stanje zemljišnih knjiga u Dalmaciji jer sam i sam s jednog hrvatskog otoka čiji općinski sud već godinama ima reputaciju najgoreg. Pitanja koja ste postavili su na mjestu, ali upućena krivoj osobi...njih možete postaviti nadležnom ministarstvu...ipak probat ću vam odgovoriti na neka od njih.

 

- stanje u katastrima nije uredno, zato vlada i jedinice lokalne samouprave, uz doprinos (novčani) stanovnika primorskih naselja, već unazad nekoliko godina vrši premjeru cijelih katastarskih općina...

- katastar "nije važeći" jer se u njemu utvrđuje samo činjenica posjeda koji NIJE pravo (vlasništvo jest pravo), a njegova osnovna svrha je da se utvrde, izmjere i označe pojedinačne čestice zemljišta...tako kada podnosite prijedlog za upis u zemljišne knjige, nekretninu nad kojom tražite upis označite brojem katastarske čestice...

- pravosudna tijela ne mogu po službenoj dužnosti upisivati pravo vlasništva neke osobe na nekretnini u zemljišne knjige jer ih na to ne ovlašćuje zakon...

- u zemljišnim knjigama "uredno je samo 10%" zato jer je otprilike toliki postotak ljudi koji su se pobrinuli da se njihovo pravo upiše dok su ostali to smatrali nebitnim...i moji djedovi i bake su bili poput vaših, redom vanknjižni vlasnici pa sam ja kao njihov nasljednik redom morao tužiti nasljednike mrtvih ljudi koji su bili upisani u zemljišnim knjigama još od njihova nastanka...samo da kažem da sam tražio ljude na tri kontinenta...potrajalo je, ali je bilo i uspješno...

- govorite o našem pravosuđu kao da je švicarsko...čitate novine, gledate vijesti i znate da se stalno događaju sranja i vi se opet nadate da će baš u vašem slučaju svi postupati korektno i profesionalno...ili još bolje da će vas netko dobronamjerno i besplatno savjetovati...

 

Upravo vas ja razumijem o čemu pričate i želim vam sve najbolje i da to riješite što prije, ali ako očekujete da će to netko drugi napraviti umjesto vas, onda mislim da ste vi taj koji ne zna kakva je situacija...

 

P.S.

što se nepoznavanja prava tiče to vas ne ispričava...kao da ukradete auto i poslije se na sudu ispričavate da niste znali da je krađa zabranjena i kažnjiva jer vi niste čitali Kazneni zakon...ovo je načelo koje vrijedi u svakom pravnom poretku na svijetu i zato ljudi kad su svjesni svog neznanja plaćaju tuđe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru,ali mislim da niste razumjeli tih 10%

ja sam naveo da je uredno zavedeno u zemljišnim knjigama na mog oca i njegovog brata 10% od stvarnog naslijeđa tojest zavedeno je 10 čestica od 100 čestica.

pa mi nije jasno zašto su uopće zemljišni ured zavele tih 10 čestica kada vi navodite da ih moraju sami nasljednici prijaviti i zavesti,jer to njihovo zavođenje je unijelo zabunu.

 

znači po vama da ne postoji mogućnost da je pogriješio nadležni ured za uknjižbu,znači prema tome ispada da je u proteklom razdoblju kada su vršene ostavinske rasprave u ogromnoj većini svi su ti nasljednici bili nepismeni i aljkavi.

i znači sada ti nasljednici moraju da troše novce ,vrijeme,zdravlje i da uče pravo zbog te greške.

 

i da napomenem za "pulashtar" uspoređivanje ovog pravnog slučaja sa krađom automobila je jako smiješno,pa kakvo vam je to uspoređivanje,šta naslijeđivanje ima sa kriminalom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam uspoređivao kriminal i nasljeđivanje nego sam na jednostavnom primjeru pokušao objasniti jedno od načela našeg pravnog sustava...zato ponavljam da "nepoznavanje prava vas ne može ispričati niti opravdati"...dat ću zato drugi primjer...

kad sud donese presudu u određenom predmetu stranke u sporu imaju pravo žalbe. Tu žalbu mogu podnijeti u nekom roku, najčešće 15 dana...ako propuste rok ne mogu se ispričavati da oni nisu znali koliki je taj rok...

Govorim o tome da se vi niti pred jednim pravosudnim tijelom ne možete opravdavati da ne znate pravo i da ste zbog svog neznanja napravili nešto što je zakonom zabranjeno ili propustili učiniti nešto što ste možda trebali...i to ne vrijedi samo u Hrvatskoj nego u svakoj zemlji na svijetu

 

Nije mi jasno zašto inzistirate na isticanju aljkavosti naših sudova...pravnik sam pa o toj temi znam možda malo više nego vi...unatoč tome što oni svoj posao obavljaju i ovako i onako, sve se da riješiti...

 

Samo da ste ovu energiju koju pokazujete u svom pisanju na ovom forumu usmjerili na pisanje prijedloga za uknjižbu, već biste polovicu njih napisali...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru i pomoći ali vidim da i vi dalje slijepo citirate zakon a uopće ne sagledavate slučaj

ja sam lijepo pitao za što je zemljišni ured uknjižio oko 10% naslijeđenih čestica a katastar je uredno uknjižio svih 100%

 

ja vam još jednom napominjem da ja nisam jedinstven slučaj već takav problem imaju na 100 000 ljudi u dalmaciji.i ne možete vi sada reći da je to njihova krivica,država mora sama da na svoj trošak razriješi tu situaciju a ne da ljudima diže novce.

morate da shvatite da je do drugog svjetskog rata zemljišni ured radio besprijekorno(a ne treba da vam napominjem koliko je tada bilo baš nepismenih ljudi u državi)

 

za ovakvo stanje je kriva prošla država koja je željela da uništi privatne posjednike a i da ne govorim koliko su krivi i zaposlenici u zemljišnim uredima koji uglavnom sa svojom naobrazbom nemaju nikakve veze sa pravnom strukom (to govorim za svoj zemljišni ured).i ti zaposlenici iz prošlog režima i dalje rade na tim radnim mjestima.

a koliko vidim po svom slučaju radne navike i čitav pravni sistem je samo nastavak od prošlog režima i čak je još i gori,

u prošlom režimu je bilo dosta jednostavnije i brže

 

i kako da ne budem ogorčen na naš pravni sustav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petar1234 je napisao:

na zemljišnim knjigama oko90% još upisane na moga pokojnog djeda.

 

Dakle, ne vjerujem da i u vrijeme ostavinske rasprave tih 90% nekretnina nije bilo upisano u zemljišnim knjigama na ostavitelja. Pri tomu sam potpuno uvjeren da nasljednici na ostavinskom postupku nisu prijavili ni jednu česticu, već je sam sud iz podataka iz zemljišnoknjižnog odjela napravio popis ostavine, odnosno kako je uobičajeno (prema pravnim pravilima koji su donedavno vrijedila još iz doba Austro-ugarske) samo brojeve zemljišnoknjižnih uložaka na području tog suda (zemlj. odjela).

Iz čega su crpili podatke? Iz pomoćnih zemljišnih evidencija - registra vlasnika nekretnina ili koju je već pomoćnu knjigu određeni sud vodio.

Pa zar ne uočavate da čovjek hoće reći da su iz tih pomoćnih knjiga službenici uzeli samo dio (kako kaže 10%), a drugi dio (90%) očito nisu. Ponavljam, ostavitelj se nakon svoje smrti zasigurno nije mogao naknadno uknjižiti, dakle bio je zakoniti (u zemlj. knjigama uknjižen) vlasnik pa o izvanknjižnom vlasništvu nema ni riječi.

Nažalost, ovo nije usamljen slučaj jer je u bivšoj državi zemljišnoknjžno pravo bilo potpuno zapostavljeno i pomoćne knjige su se neuredno vodile.

Volio bih da me netko argumentirano demantira, jer znam puno takvih slučajeva, ali s nešto drugačijim postotkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz osobnog mi je iskustva poznato kakva je situacija sa zemljišnim knjigama jer i sam razrješavam nemar dviju generacija svojih predaka, i to nije slučaj samo u Dalmaciji nego i u drugim krajevima.

 

Ali to se stanje, i u konkretnom slučaju i općenito, može - bez obzira tko je zato kriv - ispraviti samo propisanim zakonskim postupkom, u ovom slučaju raspravljanjem naknadno pronađene imovine. Sve drugo bi još pogoršavalo stvari.

 

Očekivati od države - makar bila i savršena - da se o privatnom vlasništvu brine bolje od samih vlasnika je naprosto smiješno. Bi li država trebala biti tutor punoljetnim i poslovno sposobnim ljudima? Bivša država jest zapustila zemljišne knjige, ali nije ometala one koji su sami o tome vodili brigu da drže papire čistima ako su to htjeli.

 

U konkretnom slučaju mi je nejasno kako nasljednici koji su znali za sve čestice ostavitelja nisu vidjeli da ih u rješenju o nasljeđivanju ima puno manje (s brojevima ili bez brojeva, svejedno) nego u stvarnosti, a razlika je očigledno bila velika (90%!!). Nisu znali brojati na prste? Ili ih "papiri" nisu zanimali dok se nije pokazalo da su važni. Nekako sam uvjeren da je ovo drugo u pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala "probaj" na razumijevanju i ja ti još mogu potvrditi da je moj pokojni djeda bio uknjižen na zemljišnim kjigama za svoga života.

 

vidim da"kronična stranka" uopće ne shvaća slučaj ili uopće ne želi da ga shvati

 

moj je glavni razlog što sam ovaj slučaj ovdje objavio je:

 

kako to može da bude naknadna imovina kada je ona bila zavedena za života mog pokojnog djeda i koja nije prebilježena na nasljednike.

 

da je ta imovina naknadno pronađena u nekoj drugoj državi(npr.americi,australiji itd) ili je možda postojala neka oporuka od neke osobe prema kojoj je moj pokojni djeda mogao da naslijedi tu imovinu tek poslije svoje smrti

tada bih razumio da je to NAKNADNO PRONAĐENA IMOVINA

 

ali kod ovog slučaja mi je baš smiješno da je to naknadna imovina

 

 

pošto ja vidim da naša država tj naš pravni sustav neće ništa poduzimati da bi ispravili svoje greške(možda jedino ako uđemo u EU pa da oni ovdje uvedu reda)

mene zanima da li postoji ikakva šansa da moj otac sa svojim bratom tuži nadležni zemljišni ured i nadležni sud kako bi ispravio ovu nepravdu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne Petre, uvjeren sam da vas je Kronični potpuno razumio, ali kao i ostali i unatoč mogućoj grešci (nisu u obzir uzete sve nekretnine na tom sudu uknjižene na ostavitelja) i ja sam mišljenja da su svi u pravu kad vas upućuju na činjenicu da je riječ o naknadno pronađenoj imovini. Ne misli se tu na nekakvom naknadnom stjecanju imovine ostavitelja nakon njegove smrti - to bi bila glupost, nego se misli na njegovu imovinu koja nije bila predmet ostavinskog postupka za njegovu imovinu. Jedino što sam htio istaknuti je da je najvjerojatnije došlo do greške jer vaš djed u trenutku svoje smrti nije bio samo izvanknjižni, već upravo baš uknjižni vlasnik.

 

Ključno pitanje je da li samo sud mora voditi računa o tome što je vlasništvo ostavitelja ili i ostali sudionici (posebno nasljednici). Moje mišljenje je - svi.

Zašto? Zato što vlasništvo nije samo pravo, već ono i obvezuje. Svaki vlasnik je doslovce "dužan" brinuti se o svom vlasništvu, jer ukoliko se ne brine može ga vrlo lako izgubiti. Uostalom dužan je zbog svog vlasništva i doprinosti (stara je izreka da vlasništvo i obvezuje, na što u našoj mladoj demokraciji ljudi prečesto zaboravljaju, a samo ističu "moja prava, moja prava...").

Dakle, kad su se u pripremnom postupku prikupljali podaci o ostavini pretpostavljam da je u konkretnom sudu bila neuredna evidencija vlasnika (pomoćna knjiga). Ukoliko su neke nekretnine bile upisane u zemlj. knjigama drugog suda, onda se uopće ni ne radi o kakvoj grešci suda.

Potpuno je posebno pitanje da li bi vi mogli tražiti kakvu naknadu štete ili slično zbog takve greške. Nije mi poznato da je netko do sada to zatražio, a tvrdim takvih slučajeva ima jako puno. Zašto ih ima? Ponavljam, zbog neurednog vođenja pomoćnih zemljišnih knjiga tijekom socijalističkog razdoblja - upravo kad građanstvo masovno nije dovoljno marilo o svojem vlasništvu, a ponavljam VLASNIŠTVO I OBVEZUJE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa i sami kažete da su se u prošloj državi a sada (ovaj slučaj prije 13 godina) VODILE NEUREDNO KNJIGE

pa zbog tih neuredno vođenih knjiga država mora da snosi odgovornost(mora netko od nadležnih institucija da snosi odgovornost)

 

još mi niste dali odgovor zašto je u katastru uredno zabilježena uknjižba na svu nasljednu imovinu.

 

pa kad su nasljednici mog pokojnog djeda otišli na ostavinsku raspravu ZAŠTO NISU BILI OBAVIJEŠTENI OD SUDA DA PREKONTROLIRAJU SVU NASLJEDNU OSTAVINSKU IMOVINU

 

 

pa nije pravni sustav privatna svojina ili neki stranac ON JE ZBOG GRAĐANA DRŽAVE I ON MORA DA SURAĐUJE SA GRAĐANIMA DA BI POSTOJAO RED U DRŽAVI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Terminologija:

 

"Naknadno pronađena imovina" je definirana u Zakonu o nasljeđivanju, i označava imovinu ostavitelja o kojoj nije raspravljeno u ostavinskom postupku. Točno to i ništa drugo. Možete mijenjati značenje pojmova po svojoj mašti koliko god hoćete, pa se svađati u beskonačnost, ali to je besmisleno. Na Legalisu imate brojne primjere da ljudi neku imovinu nisu proveli u ostavinskom postupku, pa se ne pjene zbog toga.

 

Što se tiče odgovornosti bivše države:

 

Za početak, kako ćete tužiti bivšu i nepostojeću državu?

 

Drugo, zemljišne knjige su bile neuredne ne zato što su namjerno tako vođene, nego zato što vlasništvo nije puno značilo, jer su prioritet imali druge vrste pravnih odnosa - posjed, stanarsko pravo itd. Zato vlasnici nisu vodili računa o svojoj imovini. Najčešći primjer je bio da su se po ostavinskoj raspravi dijelili po idealnim dijelovima, nakon toga bi u praksi proveli fizičku podjelu a da tu podjelu nisu proveli u zemljišnim knjigama. Je li država kriva za to? No, ta država nije nikoga sprečavala da o svojoj imovini vodi računa ako je htio, i ima čiste papire.

 

Što se tiče katastra, o čemu se u Vašem slučaju radi, ne znam. Općenito, najčešći razlog zbog čega su ljudi vodili računa o katastru je bio taj da se po katastru plaćao porez, pa nitko nije htio plaćati tuđi porez niti porez za zemljište koje ne koristi. Zato su posjednici vodili računa o podacima u katastru. Uz to, promjena podataka u katastru je jednostavija od upisa u zemljišne knjige iz očiglednih razloga - katastar ne vodi podatke o vlasništvu, nego posjedu.

 

Ako su Vaš otac i njegov brat uredno uvedeni u katastru, moguća su dva razloga. Prvi je da su se osobno pobrinuli za to. Drugi je da je ta imovina bila prijavljena u postupku kao vanknjižna imovina (jer nije bilo podataka i iz z.k.), pa je po ostavinskom rješenju promjena provedena samo u katastru.

 

Što se tiče upute nasljednicama Vašeg djeda: na kraju rješenja o nasljeđivanju bila je uputa o pravnom lijeku. Ako su u rješenju bilo navedene 2 čestice, a oni su znali da ih ima 10, upućeni su kako da to isprave. Nepotpuno utvrđena ostavina je valjani žalbeni razlog.

 

Možda je bila potrebna i dodatna usmena uputa. Nasljednici su takvu uputu mogli shvatiti ili ne shvatiti, kao i uputu o pravnom lijeku. Ako nisu shvatili, onda je bila potrebna još jedna dodatana i razumljivija uputa. No, ni to nisu bili dužni shvatiti. Onda im je bila potrebna još razumljivija uputa....

 

Nastavite sami po volji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru i trudu što ste mi objasnili kakva je situacija sa našim pravnim sustavom

 

samo moram da izrazim žaljenje zbog površnosti i uopće ne poznavanja problema

mora da znate da je u mom kraju moj otac jedan od prvih u riješavanju ovakvog problema,mogu samo da zamislim šta će da bude kada ostali ljudi(sigurno 99% stanovništva koje ima posjed)počmu da riješavaju isti ovakav problem,MORAT ĆE DA UVEDU ODVJETNIKE IZ INDIJE jer će nedostajati pravnika

 

ali možda je to i državi u interesu jer moći će da ubere ljepu svotu novaca od građana

 

P.S

država donese zakon da obrani sebe od grešaka pa ti građanine(tojest građani) sami riješavajte svoje probleme a mi smo tu da debljamo i da primamo plaće i ubiremo novac šta nas briga mi imamo zakon kojeg smo izglasali

 

POZDRAV PRAVNOJ HRVATSKOJ DRŽAVI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaš otac je možda među prvima u Vašem kraju, ali Službeni list (rubrika Sudski oglasi) je već godinama pun stotina, ako vjerojatno i tisuća, sudskih oglasa kojima se objavljuju pojedinačni ispravni postupci, tužbe radi utvrđenja ("formalke") i drugi koje pokreću građani (među njima i ja) radi usklađivanja z.k. stanja sa stvarnim stanjem. Raspravljanje naknadno pronađene imovine je od tih postupaka još i najjednostavniji, barem ako nema spora među nasljednicima.

 

U nekim krajevima s posebno zapuštenim z.k. provode se i opći ispravni postupci koje iniciraju i provode nadležna državna tijela, o čemu se također objavljuju oglasi.

 

Nedovoljno, ali ne i ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš je razborit vaš odgovor, hahaha baš smiješno

 

PA ŠTO VI MISLITE DA OBIČNI LJUDI ČITAJU TE OGLASE

ŠTA JA KAO OBIČAN GRAĐANIN UOPĆE ZNAM GDJE SE NALAZE TI OGLASI

 

DA SE MOŽDA NE OBJAVLJUJU PREKO HTV ILI DNEVNIH GLASILA,MA KAKVI PRIJATELJU, ONI TO OBJAVE GDJE IH OBIČAN GRAĐANIN NEĆE NIKADA VIDJETI ILI NAIĆI KAKVIM SLUČAJEM NA NJIH

 

--------------------------------------------------------------

U nekim krajevima s posebno zapuštenim z.k. provode se i opći ispravni postupci koje iniciraju i provode nadležna državna tijela, o čemu se također objavljuju oglasi.

--------------------------------------------------------------

 

to još nisam čuo ,da se niste možda zabunili za ime države,teško da povjerujem da je to kod nas

 

P.S.

JADNA NAŠA DRŽAVA SA NAŠIM PRAVNICIMA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da obični ljudi koji nemaju problema sa zemljišnim knjigama ne čitaju te oglase, niti za njih znaju.

 

Mislim da niti većina od ljudi koji imaju takve probleme ne zna za te oglase, već traže stručnu pomoć od odvjetnika ili se eventualno informiraju na različitim mjestima, pa i na Legalisu.

 

Mislim da većina ljudi ne primjećuje takve oglase čak i kad ih objave u dnevnom tisku.

 

Stručnjaci i mali broj ljudi koji žele sami rješavati te probleme čitaju takve oglase i druge izvore.

 

Međutim, za osobu koja napiše, citiram, mora da znate da je u mom kraju moj otac jedan od prvih u riješavanju ovakvog problema, očekujem da je dobro informirana o takvim stvarima kad sa sigurnošću ocjenjuje tko je prvi u tim stvarima (koje su inače općepoznati problem već - ne godinama - nego desetljećima). Jer na temelju čega bi inače izrekla takvu ocjenu??

 

Broj tih oglasa dokazuje da mnogo vlasnika sređuje podatke o svojem vlasništvu u z.k., i ova tvrdnja stoji potpuno neovisno o tome koliko ljudi pročita te oglase. Oglasi samo daju predstavu o broju takvih postupaka.

 

Što se tiče ispravnih postupaka, preoblikovanja zemljišnih knjiga itd. - ako o tome niste čuli, to ne znači da to ne postoji nego samo to da niste o tome čuli.

 

Informacije možete naći na stranicama Ministarstva pravosuđa, zemljišnim e-knjigama, stranicama katastra itd. itd., a poveznice su Vam tu negdje na Legalisu.

 

Stanje je takvo da će trebati godine da se stvari riješe, ide sporo, ali nešto se poduzima i to već godinama.

 

Rasprava završena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija