Jump to content

Volontiranje na sudu u Rijeci


ivan-ri

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svima! Nedavno sam diplomirao na pravnom faxu u Rijeci. Naravno, tražim posao vježbenika, ali s obzirom na trenutnu situaciju sa zapošljavanjem na tržištu, čini mi se da ću se i načekati. Razmišljam o volontiranju na sudu zbog pravosudnog. Zanima me da li netko zna koliko se cca. čeka za volontiranje na sudu u Rijeci ili te prime odmah? Da li se može dobiti volontiranje na općinskom/županijskom/trgovačkom sudu ili samo na nekom od njih? Kako uopće doći do volontiranja, pretpostavljam da moram pisati molbu (kome; predsjedniku suda, tajništvu)? I zadnje, što ako volontiram, recimo, 6 mj. pa nakon toga nađem posao vježbenika - da li mi se priznaje tih 6 mj. (za pravosudni) ili moram odvolontirati svih 18 mj.? Ako tko ima osobnih iskustava o volontiranju na sudu, svaka informacija je dobrodošla!

Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam zakon ali on se odnosi na vježbenike (sudski, državnoodvjetnički, odvjetnički, javnobilježnički vježbenici), te na pravnike sa završenim sveučilišnim diplomskim studijem prava u tijelima državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave i drugim pravnim osobama, te na osobe zaposlene u znanstveno-nastavnim, nastavnim i suradničkim zvanjima na fakultetima.

Dakle, odnosi se na osobe u RADNOM ODNOSU, a ne na VOLONTERE koji nisu u radnom odnosu koji, koliko znam, sklapaju Ugovor o volontiranju. Volonteri NISU osobe u radnom odnosu (kao što to vježbenici/pripravnici zasigurno jesu). Volonterima, iako nisu u radnom odnosu, se priznaje staž za polaganje pravosudnog ispita. Dakle, volontiranje na sudu i vježbeništvo su dvije različite stvari, ali i volonterima se priznaje vrijeme provedeno u volontiranju kao uvjet za polaganje prav. ispita. Ili griješim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da to od ove godine više nije moguće zbog novog zakona.

 

Jasno se navodi tko ima pravo polagati pravosudni i ni o kakvom volontiranju nema govora, osim nužne sudske prakse za one koji barem godinu dana rade na pravnim poslovima van pravosuđa.

 

Uostalom, ako se ne varam, i po starom zakonu bi ti "volonteri" negdje bili zaposleni, pa bilo to i fiktivno. znam jednu curu koja je "radila" kod tate u firmi da bi mogla volontirati na sudu za pravosudni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bilo je govora o istoj temi i ranije na ovom forumu:

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=9431&forum=12

 

Na žalost nije moguće volontirati na sudu ukoliko se ne radi u pravnoj struci. Provjereno!

 

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503326645&forum=12

 

od nove godine vise uopce nije moguce volontiranje na sudovima po novom zakonu....PROVJERENO

 

tako da se bojim da na to ne možeš računati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, caribou. U tom zakonu zbilja ni riječi o volontiranju, ali onda po tome ispada to toga više nema, a to mi se čini teško vjerojatnim..Jedino ako to nije definirano kakvim drugim zakonom. Znam da ima o tome u Zakonu o državnim službenicima. Tamo je volontiranje definirano onako kako sam napisao u jednom od prijašnjih postova (u smislu Ugovora o volontiranju, sa svim pravima koja idu uz to itd..). Tako da sam i ja sada zbunjen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bambola je napisao:

Ja sad više nisam sigurna, znam masu volontera koji nigdje ne rade a da li rade fiktivno stvarno ne znam. Nakon 18 mjeseci mogu na pravosudni i rade svaki dan.

Najbolje da nazoveš na sudu nekog ili u ministarstvu i pitaš.

 

Postoji razlika među volonterima.Sudski volonter ima pravo odraditi 18 mjeseci u sudu i sud mu plaća doprinose dok volonter preko firme ima pravo na sudu odraditi 12 mjeseci te mora odraditi još 12 mjeseci u firmi gdje je zaposlen da bi stekao uvjete za pravosudni.Ovako je bilo prema starom zakonu,a prema novom ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 1. siječnja 2009. od kada je stupio na snagu novi Zakon o vježbenicima...NEMA više volontiranja na sudu kao što je bilo do sada.

 

Upućujem te da si pročitaš taj novi zakon, sljedeći članak na web stranici: http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=67110, nazovi i predsjednika najbližeg suda, pitaj za mogućnost volontiranja i uvjete, a nakon što te odbiju žali se na ministarstvo pravosuđa.

 

Been there, done that.

I ja sam u istoj situaciji kao i ti.

 

Ima nas još koji bi volontirali, ali po novom zakonu ne možemo. Zašto su to tako napravili? Tko od toga najviše profitira????? Odvjetnički lobi? Država?

Nama diplomiranim pravnicima je put do pravosudnog još više posut trnjem,da ne govorim o krvi i znoju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je veraz, u pravu si. Pročitao sam zakon, i informirao se. Nema više volontiranja na sudu. Bogme, nije lako. Moram priznati da sam tijekom studiranja imao malo drugačiji dojam o svemu tome (zaposlenje, pravosudni), iako ne baš daleko od realnog stanja. Isto tako, čini se da i ova gosp. kriza ima itekako utjecaja i na odvjetnike i na zapošljavanje kod istih. Najgore mi zapravo pada ovaj prazan hod..tu je i navika više-manje konstantnog učenja, rada, dok si na faxu. Trenutno, potražnje ze pravnicima pripravnicima jednostavno nema. Barem ne u Rijeci i okolici. Ti si inače iz Rijeke ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivan-ri je napisao:

Tako je veraz, u pravu si. Pročitao sam zakon, i informirao se. Nema više volontiranja na sudu. Bogme, nije lako. Moram priznati da sam tijekom studiranja imao malo drugačiji dojam o svemu tome (zaposlenje, pravosudni), iako ne baš daleko od realnog stanja. Isto tako, čini se da i ova gosp. kriza ima itekako utjecaja i na odvjetnike i na zapošljavanje kod istih. Najgore mi zapravo pada ovaj prazan hod..tu je i navika više-manje konstantnog učenja, rada, dok si na faxu. Trenutno, potražnje ze pravnicima pripravnicima jednostavno nema. Barem ne u Rijeci i okolici. Ti si inače iz Rijeke ili?

 

Ivo moj savjet: kad pročešljaš sve opcije u Ri, počni se prijavljivat na natječaje izvan Ri prvenstveno Zg i okolica( Zaprešić, VG, Sesvete, Dugo Selo...), možeš slati molbe i po manjim gradovima u Lici i Gorskom kotaru, Istra, otoci...vjeruj mi brzo ti prodje godina, a ti nemas ni dana staža kao očekuješ odgovor, obećao ovaj onaj, bit će za mjesec dana, ova ona vlast...

...ako nadjes posao izvan svoga mjesta prebivališta nitko ti od poslodavaca neće zamjerit ako odes na drugo( željeno) radno mjesto ili ono koje ti je bliže doma...

btw minimalana je potražnja za pravnicima u cijeloj Hr, a gotovo nikakava u većim gradovima gdje su pravni fakulteti, jer nas ima ko pljeve i za jedno mjesto nerijetko se javi i do 100kandidata( barem je tako bilo u Osijeku)tako da je masa pravnika od tamo otišla u potragu za srećom po cijeloj Hr, a još mnogo njih traži posao izvan Osijeka i spremni su za preseljenje ako dobiju isti

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivan-ri je napisao:

Isto tako, čini se da i ova gosp. kriza ima itekako utjecaja i na odvjetnike i na zapošljavanje kod istih.

 

Da li je istina da ove godine nema ni onih novčanih sredstava preko HZZ-a za zapošljavanje mladih osoba bez radnog iskustva bez kojih jadni odvjetnici ne mogu?

Sad tek neće uzimati vježbenike :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Ivan-Ri što mi daješ za pravo.

Ja tražim posao u Zagrebu, ali nisam iz Zagreba. Savjetujem ti da se javljaš na sve moguće oglase i da budeš spreman promjeniti i boravište. Situacija je užasna, usporedbe radi na oglas jednog odvjetničkog društva iz Zagreba za radno mjesto odvjetničkog vježbenika, prije oko mjesec dana, javilo se oko 250 ljudi. Na temelju kojeg kriterija su odabrali najboljeg kandidata? Nemam pojma, jer po nekim objektivnim kriterijima moji kolege koji su imali bolje kvalifikacije (prosjek ocjena, godine studiranja, znanje stranih jezika, rad na računalu)nisu ni bili pozvani na razgovor.

 

Predlažem svim kolegama u ovakvoj beznadnoj situaciji traženja prvog zaposlenja u struci da pokrenemo općeniti forum: Volontiranje na sudu. I da gnjavimo ove na ministarstvu pravosuđa s pitanjima: Zašto nema više volontiranja na sudu? Kome to koristi?... :pravila:

 

Ideju i motivaciju za to dobila od jednog predsjednika suda koji me uputio da se ja i svi moji kolege žale na dotično ministarstvo, jer bi on isto rado na svom sudu primio volontere, a po novom zakonu ne može.

Ako se skupi kritična masa, možemo uspijeti promijeniti stvari. :idemo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s onima koji kažu da treba biti spreman na promjenu boravišta u potrazi za poslom.Vjerojatno ću i ja biti prisiljen na to.Samo treba prije toga stvoriti uvjete za tako nešto, ali to je već neka druga priča...

Što se sredstava HZZ tiče kod prvog zaposlenja, mislim da to stoji i dalje. Koliko sam čuo čak će se davati neovisno o godinama onoga tko se zapošljava (kao u sklopu antirecesijskih mjera). Ovo nije provjereno, tako tvrdi jedna moja kolegica koja radi u jednom odvj. uredu. Da li tko zna nešto o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

poticaj su mogli dobiti samo oni koji su zaposleni prije n.godine...ja radim već tri mjeseca...uredno sam bila prijavljena na zavodu i odvj.društvo u kojem radi ispunjava sve uvjete....ali zbog recesije..nista od poticaja...jer su to sredstva koja bi država davala HZZ-en iz proracuna...proracun je donesen, ali oni nisu jos nista dobili od tih sredstava...kod decka mi je ista situacija...isto njegov ured nije uspio dobit poticaj jer je pocetak rada 19.01.2009......usput nazovite hzz.o i provjerite..tako sam ja bar napravila.......ali bar nesto dobro i poticajno za poslodavce je da je po novom z. osloboden placanja doprinosa 1 god.za mirovinsko kada zaposli radnika kojem je to prvo zaposlenje...odnosno umjesto njega to placa država

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija