Jump to content

oporuka i nasljednici


minchi

Preporučene objave

Koliko sam shvatila, oporucno mogu nekretninu ostaviti bilo kojoj osobi koju odredim za nasljednika: decku, prijatelju, svejedno kome?

Nemam potomaka, niti bracnog druga, roditelji su mi relativno dobrog zdravlja, rade..(vezano za nuzne nasljednike).

Mislila sam je napisati vlastorucno i odnijeti javnom biljezniku na cuvanje, tipa da nekretninu odredjene kat.cestice ostavljam odredjenoj osobi, kao i sve sto se unutar te nekretnine nalazi (namjestaj, novac itd.). Ili se to podrazumijeva da ako nekome ostavim stan, dobiva i sve unutar njega? :-)

Hvala puno na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da ako odredim jednog nasljednika, imovina se dijeli na 3 dijela (njemu i roditeljima)?

Molim Vas, ako netko zna, jako mi je važno, ne želim da me obitelj zeza i nakon smrti..Niti želim da se osoba koju odredim za nasljednika nateže godinama po sudu s mojim roditeljima..

Kako da osporim roditeljima nužni dio?

Kakav dokaz mi treba, da navedem neke svjedoke, što?

 

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nužne se nasljednike može isključiti, ali razlozi za to moraju biti vrlo jaki. Nije dovoljno da se nužni nasljednik ogriješio o ostavitelja, nego to mora biti teže ogrješenje. Npr. čak ni dokazano lakše kazneno djelo nužnog nasljednika prema ostavitelju ne mora samo po sebi biti razlog za isključenje.

 

Razlozi za isključenje mogu se pobijati od strane nezadovoljnog nasljednika, pa je velika vjerojatnost da će oporuka koja sadrži isključenje dovesti do spora i dugogodišnjeg sudskog natezanja.

 

To sve zato što je oporuka takva pravna forma koja je zakonski ograničena.

 

Ono što vi želite najjednostavnije možete ostvariti ugovorom o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

 

No, morate imati na umu da se svaki ugovor može pobijati, dakle koju god formu izabrali, spor je moguć. Međutim, pobijanje ovakvih ugovora ima vrlo male šanse za uspjeh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Roditelji imaju pravo na nužni dio - nužni su nasljednici samo ako su zadovoljeni uvjeti iz ZN - ako su u konkretnom slučaju i zakonski nasljednici (što je kod Vas slučaj jer nemate nasljednika iz 1. naslje. reda - potomke i bračnog druga) ta ako su UJEDNO trajno nesposobni za život i nemaju nužnih sredstava za život. Ukoliko ne zadovoljavaju kumulativno sve ovdje nabrojene uvjete, nemaju pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato sam i napisala da su relativno dobrog zdravlja i rade..I imaju nužnih sredstava za život.

Što se tiče težeg ogrješenja, mislila sam navesti nekoliko svjedoka, svojih dobrih prijatelja koji znaju za situaciju i 24-godišnje maltretiranje te doktora medicine koji bi to potvrdio.

Ali u principu onda to i ne moram, je li tako? Ne želim otežavati ljudima do kojih mi je stalo pa ih neću ni spominjati..

Hvala Vam svima još jednom na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija