Jump to content

povlastica za hž


mrci

Preporučene objave

mrci je napisao:

Dobio sam poziv za izlazak pred DLP, HRVI, u Zgb-u. Imam li pravo na kakvu povlasticu za prijevoz vlakom ? Koji su dokumenti potrebni i komu ? Može li prvostupanjsko rješenje ili drugostupanjsko-isteklo ili potvrda da je rješavanje statusa u tijeku, ili ???

 

Obavezno izvaditi putni nalog u Uredu državne uprave te isti potvriditi u ZG,Park stara Trešnjevka 4 te ga vratiti nazad u ured drž.upr. inače ništa od povrata putnih troškova :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branko5 je napisao:

mrci,ovako stvari stoje:za tu povlasticu trebaš putni nalog od doktora i ovjeriti ga u socijalnoj.(Pitao prije 2 mjeseca,ali mi se nije dalo to raditi).Onda ti socijalna to plaća,nemoj me držati za riječ-zaboravio sam,popust je ako se sjećam 70 ili 80%.Ako dobiješ pratioca i on ima neki popust.

 

 

Doktor u ovome slučaju ne izdaje nikakav "putni nalog"jer nije niti upučen na komisuiju od svojeg lječnika OP.Ukoliko želite povrat sredstava za prijevoz a na što imate pravo prema ZOPHB postupite kako sam naveo u prijašnjem postu

 

5. NAKNADA TROŠKOVA PRIJEVOZA

 

Članak 73.

 

(1) Korisnicima prava po ovom Zakonu pripada naknada troškova za prijevoz u drugo mjesto ako su od nadležnog tijela upućeni, odnosno pozvani u drugo mjesto radi pregleda pred liječničkim povjerenstvom ili korištenja medicinske ili fizikalne rehabilitacije sukladno ovome Zakonu.

(2) Korisnik prava po ovome Zakonu kojemu je određen pratitelj za putovanje radi pregleda pred liječničkim povjerenstvom, odnosno radi korištenja medicinske ili fizikalne rehabilitacije ima pravo na naknadu troškova prijevoza i za pratitelja.

(3) Pravo na naknadu troškova prijevoza iz stavka 1. i 2. ovoga članka ima i osoba koja je podnijela zahtjev za priznanje prava po ovome Zakonu, ako joj je konačnim rješenjem priznato traženo pravo, odnosno povećanje skupine oštećenja organizma.

(4) Troškovi prijevoza nadoknađuju se prema cijeni vozne karte za prijevoz autobusom, odnosno drugim razredom željeznice ili brodom. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Obavezno izvaditi putni nalog u Uredu državne uprave te isti potvriditi u ZG,Park stara Trešnjevka 4 te ga vratiti nazad u ured drž.upr. inače ništa od povrata putnih troškova :-)

 

Uz ogradu da je nešto novo propisano u zadnjih par godina, napominjem da Ured državne uprave ne izdaje putni nalog, već spis predmeta sa zahtjevom za donošenje nalaza i mišljenja upućuje na nadležno liječničko povjerenstvo, obavještavajući o tome stranku (ovo nije obveza toga tijela, već dobar običaj). Nakon toga liječničko povjerenstvo poziva stranku da određenog dana u određeno vrijeme bude nazočna na određenoj adresi (u ovom slučaju, na adresi koju navodi Plemeniti) te da sa sobom ponese medicinsku dokumentaciju.

Nakon obavljenog pregleda kod liječničkog povjerenstva stranka podnosi Uredu državne uprave zahtjev za naknadu troškova za prijevoz u drugo mjesto uz predočenje putnih karata.

Navedeno može tražiti tek nakon što predmet dođe sa PLP-a ili DLP-a, jer potpis koji stavi na poleđini nalaza i mišljenja dokazuje da je određenog dana doista bio na pregledu kod navedenog povjerenstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

...a zašto uopće pozivaju na dlp, to nije praksa, ide se samo na plp, bar sam ja tako išao a i ostali koje znam...

 

DLP može pozvati stranku na pregled ako smatra da je to potrebno, mada to ovlaštenje vrlo rijetko koristi upravo radi naknade troškova prijevoza.

 

DLP mora pozvati HB na pregled samo u sljedećim slučajevima:

1. Kada je % oštećenja organizma nalazom i mišljenjem PLP-a ocijenjeno sa 100% - 80%.

2. Kada se odlučuje o pravu na doplatak za njegu i pomoć druge osobe.

3. U žalbenom postupku na izričiti zahtjev žalitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

mrci je napisao:

Dobio sam poziv za izlazak pred DLP, HRVI,

 

...a zašto uopće pozivaju na dlp, to nije praksa, ide se samo na plp, bar sam ja tako išao a i ostali koje znam...

 

 

Ukoliko izjavite žalbu na riješenje PLP na DLP ćete biti pozvani od strane komisije da budete osobno naznočni pregledu ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Plemeniti je napisao:

Obavezno izvaditi putni nalog u Uredu državne uprave te isti potvriditi u ZG,Park stara Trešnjevka 4 te ga vratiti nazad u ured drž.upr. inače ništa od povrata putnih troškova :-)

 

Uz ogradu da je nešto novo propisano u zadnjih par godina, napominjem da Ured državne uprave ne izdaje putni nalog, već spis predmeta sa zahtjevom za donošenje nalaza i mišljenja upućuje na nadležno liječničko povjerenstvo, obavještavajući o tome stranku (ovo nije obveza toga tijela, već dobar običaj). Nakon toga liječničko povjerenstvo poziva stranku da određenog dana u određeno vrijeme bude nazočna na određenoj adresi (u ovom slučaju, na adresi koju navodi Plemeniti) te da sa sobom ponese medicinsku dokumentaciju.

Nakon obavljenog pregleda kod liječničkog povjerenstva stranka podnosi Uredu državne uprave zahtjev za naknadu troškova za prijevoz u drugo mjesto uz predočenje putnih karata.

Navedeno može tražiti tek nakon što predmet dođe sa PLP-a ili DLP-a, jer potpis koji stavi na poleđini nalaza i mišljenja dokazuje da je određenog dana doista bio na pregledu kod navedenog povjerenstva.

 

 

Eto propisano je baš kako sam naveo-nalog zatražiti u Uredu državne uprave uz predoćenje poziva-znači tamo gdje ste prvi puta predali zahtijev za ostvarivanje statusa HRVI.

Također napomijnem za branitelje iz drugih županija nakon završenog vještačenja zatražiti ovjeru (prethodno dobivenog) putnog naloga!!!Bez toga nema ni povrata putnih troškova.

P.S. Na povrat se čeka od 06-12.mj :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Plemeniti je napisao:

...Ukoliko izjavite žalbu na riješenje PLP na DLP ćete biti pozvani od strane komisije da budete osobno naznočni pregledu ;-)

U pravilu DLP ne poziva na pregled bez obzira žalili se vi ili ne na rješenje temeljem mišljenja PLP-a.

 

Baš suprotno u velikoj večini ukoliko se žalite na nalaz i mišljenje PLP DOBIVATE POZIV da budete osobno nazočni na DLP.

 

Možda može pomoči gospodin koji je i otvorio temu da pojasni da li je izjavio žalbu na PLP :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Duro je napisao:

Plemeniti je napisao:

...Ukoliko izjavite žalbu na riješenje PLP na DLP ćete biti pozvani od strane komisije da budete osobno naznočni pregledu ;-)

U pravilu DLP ne poziva na pregled bez obzira žalili se vi ili ne na rješenje temeljem mišljenja PLP-a.

 

Baš suprotno u velikoj večini ukoliko se žalite na nalaz i mišljenje PLP DOBIVATE POZIV da budete osobno nazočni na DLP.

 

Mislim da vam je Duro pokušao reći da sama žalba na rješenje koje se temelji na NIM PLP-a ne znači ujedno i obvezu DLP-a da žalitelja pozove na pregled.

Suština je u tome da žalitelj u žalbi mora izričito zahtjevati osobni pregled kod DLP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Plemeniti je napisao:

...Ukoliko izjavite žalbu na riješenje PLP na DLP ćete biti pozvani od strane komisije da budete osobno naznočni pregledu ;-)

U pravilu DLP ne poziva na pregled bez obzira žalili se vi ili ne na rješenje temeljem mišljenja PLP-a.

 

Ipak,ja se žalio Na PLP i u žalbi zatražio osobni pregled na DLP.Zatraženo-dobiveno-žalba osnovana....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Mislim da vam je Duro pokušao reći da sama žalba na rješenje koje se temelji na NIM PLP-a ne znači ujedno i obvezu DLP-a da žalitelja pozove na pregled.

Suština je u tome da žalitelj u žalbi mora izričito zahtjevati osobni pregled kod DLP-a."

 

Točno tako...

No vratimo se mi temi: da čovjek na što lakši naćin ostvari pravo i naknadu za te putne troškove...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Plemeniti je napisao:

Duro je napisao:

Plemeniti je napisao:

...Ukoliko izjavite žalbu na riješenje PLP na DLP ćete biti pozvani od strane komisije da budete osobno naznočni pregledu ;-)

U pravilu DLP ne poziva na pregled bez obzira žalili se vi ili ne na rješenje temeljem mišljenja PLP-a.

 

Baš suprotno u velikoj večini ukoliko se žalite na nalaz i mišljenje PLP DOBIVATE POZIV da budete osobno nazočni na DLP.

 

Mislim da vam je Duro pokušao reći da sama žalba na rješenje koje se temelji na NIM PLP-a ne znači ujedno i obvezu DLP-a da žalitelja pozove na pregled.

Suština je u tome da žalitelj u žalbi mora izričito zahtjevati osobni pregled kod DLP-a.

 

Da zakonski je u redu i sama žalba ne znači automatski obvezu DLP-a da žalitelja pzove na pregled (temeljem zakonskih propisa)ali praksa (barem)dosad u 99% posto je pokazala da ukolio izjavite žalbu idete osobno na DLP(tražili vi to ili ne)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Da zakonski je u redu i sama žalba ne znači automatski obvezu DLP-a da žalitelja pzove na pregled (temeljem zakonskih propisa) ali praksa ...

 

Svako povjerenstvo ima tajnika/cu koji paze na zakonitost rada povjerenstva. To je također posao i pravne službe prvog i drugog stupnja. Stoga ni PLP ni DLP ne mogu solirati i raditi što hoće, jer to košta onoga tko ih plaća (čitaj: državu).

Kako sam već napisao, DLP može pozvati stranku na pregled (povodom žalbe ili u čistoj reviziji - to je ovdje potpuno nebitno) ako smatra da je to potrebno, ali se to ovlaštenje vrlo rijetko koristi i to u vrlo ograničenim slučajevima ako je potreban vizualni pregled. Tipičan primjer je ocjenjivanje stupnja nagrđenosti (koja dodaje određeni % na već utvrđeno oštećenje). Također se to može dogoditi kod utvrđivanja smanjenja funkcije koljena ili lakta, ali samo u slučajevima da se isto ne može sa sigurnošću utvrditi iz nalaza koje je stranka priložila spisu.

 

Plemeniti je napisao:

...(barem)dosad u 99% posto je pokazala da ukolio izjavite žalbu idete osobno na DLP(tražili vi to ili ne)

 

Slušajte, nije mi do nadmudrivanja, ali moram reagirat jer to što navodite jednostavno nije točno.

Na taj način stvara se lažno očekivanje kod branitelja koje se, vjerujte mi na riječ, u 99% slučajeva neće ostvariti. Na ovo reagiram jer će onaj koji povjeruje u ovo što ste napisali odustati od toga da u žalbi izričito traži osobni pregled. Zašto? Pa, po onome što ste napisali, to mu je nepotrebno, jer će ga DLP u 99% slučaja svakako zvati na pregled, tražio on to ili ne u žalbi. To jednostavno nije istina.

Osobno sam godinama bio involviran u taj postupak i na prste jedne ruke se mogu izbrojiti slučajevi da DLP pozove stranku na osobni pregled, a da to ona nije izričito tražila u žalbi, odnosno da nije riječ o osobi sa % oštećenja organizma od 80 - 100%.

Na koncu jedan dobronamjeran savjet: nije suština u tome da budemo uvijek u pravu ili "u pravu", već da braniteljima koji se obračaju ovom Forumu damo korektan i točan odgovor, bez statistike utemeljen na subjektivnom dojmu i nepotvrđenih pretpostavki.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za morskywuk:

 

Vidim da smo se udaljili od osnovne teme"NAKNADA TROŠKOVA PRIJEVOZA ZA DLP" pa slijedom toga neču se više replicirati.

 

Kako sam naveo trenutno je takva situacija i neznam odakle vam informacije da tvrdite drugačije(netočno) ali i na samom pozivu vam piše pod:

NAPOMENA:Za putni naog obratite se uredu državne uprave u svojoj županiji.

 

Stoga mi je postalo vidljivo da već dugo niste imali u rukama taj pozivi iili ne poznajete materiju o kojoj se raspravlja.

 

Što se tiće savjeta,dozvoljavam ali samo argumetiran i točan navod!!!

Nije ni meni do nadmudrivanja i biti u pravu ne znači mi mnogo,ali ako sam svojim savijetom pomogao barem jednom(istinskom) branitelju na ovom forumu to mi dovoljna satisfakcija za utrošeno vrijeme i trud!!

Za vašu informaciju i istinost mojih navoda provjerite kod g. koji je otvorio topić zbog čega je pozvan na DLP te da li je isto i izričito zatražio pa če vaše nedoumice nestati!!

 

Također slažem se da su dvije glave pametnije od jedne.

Lijep pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Za morskywuk:

Vidim da smo se udaljili od osnovne teme"NAKNADA TROŠKOVA PRIJEVOZA ZA DLP" pa slijedom toga neču se više replicirati.

Ako me pamćenje ne vara, pitanje oko kojeg smo se sporili (poziv na DLP u slučaju da u žalbi to izričito ne zatražite) je postavio Kompa, a ne mrci.

Na pitanje koje je postavio mrci je odavno odgovoreno. Ta diskusija je, bar za mene, odavno završila. Mrci ima nekoliko odgovora pa neka izabere onaj za koji misli da je OK. Ako je to vaš odgovor, ja nemam ništa protiv, dapače.

 

Plemeniti je napisao:

... ili ne poznajete materiju o kojoj se raspravlja.

 

Pa da, vjerojatno je to u pitanju.

 

Plemeniti je napisao:

Što se tiće savjeta,dozvoljavam ali samo argumetiran i točan navod!!!

Nije ni meni do nadmudrivanja i biti u pravu ne znači mi mnogo,ali ako sam svojim savijetom pomogao barem jednom(istinskom) branitelju na ovom forumu to mi dovoljna satisfakcija za utrošeno vrijeme i trud!!

Za vašu informaciju i istinost mojih navoda provjerite kod g. koji je otvorio topić zbog čega je pozvan na DLP te da li je isto i izričito zatražio pa če vaše nedoumice nestati!!

 

Pravo je pitanje što je za vas argumentiran i točan navod? Citat iz Pravilnika, dugodišnje iskustvo, stotine sličnih pitanja na ovom PF ili tvrdnja : "... praksa (barem)dosad u 99% posto je pokazala da ukolio izjavite žalbu idete osobno na DLP(tražili vi to ili ne)" - bez navođenja izvora tog podatka.

Gdje ste našli tu praksu? Neka se jave oni koje je DLP iz čista mira pozvao na pregled, a da ne spadaju u one tri grupe koje sam naveo u prvom postu na ovu temu. Vidjet ćete da će ih prije biti 1% nego 99%.

Meni je uvijek tlaka odgovarati na ovakve tvrdnje, jer to nema veze s ovim portalom (koji je pravni, zar ne?).

Ni na kraj pameti mi nije da vas uvjeravam u nešto što vi smatrate da poznajete bolje od mene. Replicirao sam vam isključivo zato što vaša tvrdnja: "... praksa (barem)dosad u 99% posto je pokazala da ukolio izjavite žalbu idete osobno na DLP(tražili vi to ili ne)", može kod nekog drugog izazvati štetu, jer će ga odvesti u krivom smjeru.

Uostalom, kao i kod mrcijevog topica, oni koje zanima ovo pitanje oko poziva na DLP neka sami odluče kojem odgovoru će pokloniti vjeru. Nemam ništa protiv ako povjeruju u vašu tvrdnja o 99% pozivanju na DLP samo zato što je neko izjavio žalbu.

Budući se polako gubi nit u raspravi, evo nešto i za vašu informaciju: mrci u svom topicu uopće nije naveo zbog čega je pozvan na DLP, pa čak ni da je izjavio žalbu, već samo da je dobio poziv:

"Dobio sam poziv za izlazak pred DLP, HRVI, u Zgb-u."

Dakle, ja oko toga nemam nikakvih nedoumica, već vi jer vidite nešto što on nije napisao. Također, nemam potrebu ni da ga o tome pitam jer čovjek nije postavio pitanje oko poziva na DLP, već Kompa. Pitanje je bilo jasno i na njega je dobio odgovor koji je jedino moguć: citiranje odredbi Pravilnika koji regulira navedenu materiju.

 

Plemeniti je napisao:

Također slažem se da su dvije glave pametnije od jedne.

Lijep pozdrav!!

 

Kod ovoga se potpuno slažem s vama i u svakoj diskusiji (pa i ovoj) ne tvrdim da sam u pravu, već želim da onaj koji postavlja pitanje ima i drugačije mišljenje na raspolaganju. Neka on odluči što je za njega korektan odgovor.

Na koncu, i ja vama želim sve najbolje.

Za mene je ova diskusija završena.

 

:amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija