Jump to content

tel.stup u posjedu


scamar

Preporučene objave

Na mom posjedu,na oko pola metra od ograde uz cestu postavljen je drveni telefonski stup na koji smo priključeni mi i još 2 susjeda.

Imam li pravo tražiti da se taj stup izmjesti izvan mog posjeda? Smije li se takav stup uopće postaviti u nečijem posjedu?

Ujedno,imam li pravo (obzirom da je stup u mojem) ubuduće zabraniti nove priključke telefona,npr.nekom novom susjedu?

 

Kod kupnje posjeda stup je bio tu gdje je. Stari vlasnik nam nije pokazao nečiju suglasnost da se stup tu postavi.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

 

lasništvo je ustavna kategorija i nitko nema pravo ometati Vas u korištenju vlasništva .

Vi imate pravo tražiti od vlasnika stupa da ga premjeti na javnu površinu.

Za bespravno korištenje vašeg posjeda ispostavite vlasniku

račun ,te ukoliko ne postupi po zahtjevu da ćete biti prisiljeni maknuti ga osobno a od njih tražiti troškove premještaja .

 

 

Pozdrav!.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za Ude-a.

A od kuda,ustvari,kreće granica posjeda gledano od ceste? Naime,između ceste i moje ograde koja označava početak posjeda je kanal za kišnicu i otpadne vode. Zanima me da bih mogao sa sigurnošću utvrditi točan početak posjeda. Dakle,između ceste i ograde je kanal širok oko 2 m. Čiji je kanal i ulazi li on u moje vlasništvo? Da li država ima u vlasništvu određeni pojas uz cestu ili moj posjed počinje neposredno od završetka ruba ceste?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Vaša se čestica - vlasništvo i posjed može utvrditi izmjerom na temelju izvadka iz katastarskog plana .

Pozovite mjernika i odrediti će točno i obilježiti granicu prema cesti ulici i sl.

 

Nitko Vam ne može oduzeti niti jedan mm Vaše čestice za put i sl. bez da se najprije odlukom najvišeg tijela općine kojom ta ulica ,cesta ili put proglašava javnim interesom , tada se ide na izvlasštenje određenih površina uz pravičnu naknadu .Ukoliko toga svega nije bilo,onda ste Vi vlasnik svih m i cm što piše u gruntovnici.

 

Mjernik može doći označiti česticu , a Vi možete svoj posjed ograditi i slobodno koristiti.Zakonom je zabranjeno onemogućavanje vlasnika u slobodnom korištenju vlasništva .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

ude je napisao:

Poštovani

 

lasništvo je ustavna kategorija i nitko nema pravo ometati Vas u korištenju vlasništva .

Vi imate pravo tražiti od vlasnika stupa da ga premjeti na javnu površinu.

Za bespravno korištenje vašeg posjeda ispostavite vlasniku

račun ,te ukoliko ne postupi po zahtjevu da ćete biti prisiljeni maknuti ga osobno a od njih tražiti troškove premještaja .

 

 

Pozdrav!.

@ude

da li to vazi i za moj slucaj.

ja san danas uputija Zahtjev za premjestanje zracne mreze(stup) koji se mora premjestit.

u mom slucaju se ne radi o pola metra nego o 10 m od ceste na mojoj parceli(smeta za pocetak gradnje)

usput sam taj isti Zahtjev posla na upravni odjel HEPa

i napisa dvi tri rici da se ne slazem s time da ja placam troskove premjestanja stupa kojeg je HEP posadio na parcelu.

oni rekli da ce to provjerit(koliko dugo je taj stup tu?)itd

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

U katastru izvadite kopiju katastarskog plana za ćesticu na kojoj se nalazi stup, a iz koje kopije je vidljivo gdje leži taj stup . Napišite H E P -u koji je postavio stup zahtjev za uklanjanje stupa sa privatnog posjeda na javnu površinu iz razloga, što na toj čestici imate namjeru graditi, a taj stup Vam predstavlja smetnju i onemogućava Vam normalno korištenje vlasništva.

Molite ih da taj problem riješe u što kraćem roku kako ne bi bili primorani tražiti zaštitu posjeda i vlasništva sudskim putem.

 

Dopis sa dokazima o položaju stupa na kopiji katastarskog plana i vlasništvu čestice

dostavite HEP-u preporučeno sa povratnicom .

Nakon nekog vremena tražite telefonski informaciju o poduzetom .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ude je napisao:

Poštovani !

 

U katastru izvadite kopiju katastarskog plana za ćesticu na kojoj se nalazi stup, a iz koje kopije je vidljivo gdje leži taj stup . Napišite H E P -u koji je postavio stup zahtjev za uklanjanje stupa sa privatnog posjeda na javnu površinu iz razloga, što na toj čestici imate namjeru graditi, a taj stup Vam predstavlja smetnju i onemogućava Vam normalno korištenje vlasništva.

Molite ih da taj problem riješe u što kraćem roku kako ne bi bili primorani tražiti zaštitu posjeda i vlasništva sudskim putem.

 

Dopis sa dokazima o položaju stupa na kopiji katastarskog plana i vlasništvu čestice

dostavite HEP-u preporučeno sa povratnicom .

Nakon nekog vremena tražite telefonski informaciju o poduzetom .

 

Pozdrav !

 

imaju oni kopiju Katastarskog plana :-D

ja Telefonira sa HEP (Elektrodalmacija) i pita koko stoje stvari sa mojim zahtjevom za premjestanje....

sad su me poceli "pilat" da sta stoji u Energetskoj suglasnosti(koju san ja tek vidija kad je bilo sve gotovo i koju i oni imaju?)..koju su poslali pri dobivanju dozvole.

to san procita i naravno oni stavili klauzulu unutra, da to premjestanje mora platit "kupac" prikljucka.

naravno tu "Uslugu" moram kod njih narucit.

 

bas lipo :zao::palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Oni Vam moraju plaćati naknadu za korištenje Vašeg vlasništva ili ga moraju maknuti .Možete se žaliti da postoji opasnost od požara i udara , ako postoji koje stablo u blizini.Najprije bi bilo dobro tražiti da ga maknu jer niste sigurni od požara i udara , a zatim još da potražujete određena sredstva za otežano kosištenje cijele čestice i sl.

 

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Napomenite da ne možete pristupiti gradnji da Vam time nanose ogromnu materijalnu i nematerijalnu štetu , te da ih molite da uklone stup,na javnu površinu što je po novim propisima i dužnost,kako svoja vlasnička prava ne bi bili prisiljeni tražiti u sudskom postupku .

Uzmite kopiju plana pa idite razgovarati s nekim na višoj razini,a u pismu zadajte rok za otklanjanje istog, i o tome informirajte državni inspektorat za energetiku ,posavjetujte se sa inspektorom ,trebate tražiti brzo djelovanje od svih,a ne napisati dopis i pustiti da ga drže u ladicama 5 godina .

 

Znam slučaj građevinske inspektorice koja je držala prijavu u ladici 5 godina i radi toga avansirala postala je šefić,a njezin prijatelj nije trebao legalizirati svoju bespravnu gradnju od kuće do ogradnog zida .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se priključim...

 

Nalazim se pred kupnjom dviju susjednih parcela no postoji problem.

 

Na jednoj parceli imam istu priču sa stupom od HEP-a, ali taj stup niti trasa dalekovoda nisu ucrtani na katastarskom planu. Trenutno sam u fazi da sam od HEP-a zatražio troškovnik radova. Pošto je ta situacija već objašnjena idem na svoj drugi problem.

 

Posred druge parcele cijelom njenom dužinom prolazi vodovodna cijev koja je ucrtana na katastarski plan. Naravno gradnja je zabranjena tri metra od cijevi. Od Istarskog vodovoda sam dobio izračun troškova za izmještanje cijevi i to bi me došlo oko 20 - 25 000 kuna, ovisno o broju šahtova koje bi trebali postaviti.

 

Da li se i tu može tražiti izmještanje cijevi o trošku vodovoda i po kojoj osnovi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tvrtko11 je napisao:

Na jednoj parceli imam istu priču sa stupom od HEP-a, ali taj stup niti trasa dalekovoda nisu ucrtani na katastarskom planu. Trenutno sam u fazi da sam od HEP-a zatražio troškovnik radova. Pošto je ta situacija već objašnjena idem na svoj drugi problem.

 

 

Čest je slučaj da vodovi, naročito podzemni (plinovod,naftovod, kanalizacijski kolektor,podzemni električni vod, toplovod), nisu uopće ucrtani u katastarskim planovima.

Ali su svakako ucrtani u katastru vodova, koji se također vodi pri katastarskom uredu. Svaki kupac bi prije kupnje trebao provjeriti i katastar vodova, da mu se ne dogodi da naknadno spozna što ide ispod parcele.

 

Za izmještanje proučite Zakon o vlasništvu.

 

I za HEP i za vodovod provjerite je li upisana služnost u gruntovnici, i je li postojao kakav ugovor sa vlasnikom. Ako su vodovi postavljeni bez suglasnosti (uobičajeno u bivšim vremenima), imate pravo na izmještanje ili odštetu.

Pritom treba ponuditi npr. da izmjeste vod tako da ide rubom Vaše parcele(ako za to postoje uvjeti), i da im dozvoljavate služnost, ako izmjeste o svom trošku.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

ima nesto nova...

bija navodno neko od HEPA na izvidu situacije na parceli.

i onako iz prve rece triba 4 nova betonska stupa za premistit moj jedan stup za koji sam postavio zahtjev???

ja sam prije pola godine pogleda sve to i bili su uredu.

 

pa nije valjda da oce HEP na moj racun pravit modernizaciju NN Mreze????

Sutra se ide zajedno na Parcelu

 

pozdrav

 

dakle premjesta se Stup Br.1

Niskonaponska_Mreza-Kopie.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uploadajte je (imageshack, tinypick i sl.), prilikom odgovaranja klik na sličicu (gornji redak, treće slijeva: 1. link, 2. email , 3.- image) i ubacite adresu.

 

Predhodno prilagodite veličinu da nam ne iskoče stupovi iz monitora pa nam HEP svima uđe i na radne stolove :-P (max.400x400, ako može štogod manje bilo bi lijepo).

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bonaca je napisao:

pa nije valjda da oce HEP na moj racun pravit modernizaciju NN Mreze????

dakle premjesta se Stup Br.1

 

Taj stup vrlo vjerojatno nije ni trebao biti tu postavljen. Prije će biti da je onima koji su stupove tada postavljali to bilo iz nekog razloga jednostavnije.

 

HEP posvuda vrši zamjenu drvenih stupova betonskima. Ne daj da ti to slučajno i naplate.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako sam i posumnjao

HEP je bio na parceli i.......

po njihovo ja moram platit sigurna 3 a mozda i 4 betonska stupa iako ja imam struju mna zemlji...pa to je za po.....t

to su novi standardi i to je tako...navodno izmedu stupova ne smi bit vise razmak od 50m

dakle ocedu (pogledaj donju sliku stanja)stup br.4 na drugu stranu ceste,moj stup br.1 i br 2 zamjenit sa betonskim

 

koliko vidim mogu se ostavit gradnje i vratit dozvolu....

 

ili kucu izgradit uz sami stup :-D

sljedeci petak dobivam izracun (troskovnik)radova

uglavnom strasno sam razocaran......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bonaca je napisao:

HEP je bio na parceli i.......

po njihovo ja moram platit sigurna 3 a mozda i 4 betonska stupa

koliko vidim mogu se ostavit gradnje i vratit dozvolu....

sljedeci petak dobivam izracun (troskovnik)radova

uglavnom strasno sam razocaran......

 

Nisi valjda mislio da će reći-'da , svakako, sve ćemo odmah maknuti, ništa ne trebate platiti...'.

 

Ako na tvom zemljištu nije upisana služnost, zatraži da se stup izmjesti jer je nelegalno postavljen.

Prouči Zakon o vlasništvu i Zakon o izvlaštenju.

 

Ne kažem da je lako voditi pravnu bitku protiv moćnog monopolista. Ili odmah odustani, ili ...

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

ja sam moj problem rijesio na sljedeci nacin:

HEP je nakon moje zalbe o visini troskova premjestanja NN mreze,sluznost itd. (islo je valjda kod Direktora)donio novu ponudu o sufinanciranju i to 50:50.

ja sam pristao na to jer niman vrimena ni zivaca se snjima ganjat po kakvim sudovima a moram pocet gradit.

ja se jedino tjesim da sam sa zalbom na vecoj razini smanjio trosak za 2200 eura.....

sad barem tocno znam koliki su troskovi za dva nova betonska stupa sa svim materijalom he,he,

 

sretno svima koji imaju posla sa njima....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pepeljuga_ri je napisao:

Poštovani, imam sličan problem. naime, prije godinu dana sam kupila poslovni prostor u novogradnji. u sklopu tog posl.prostora je i vrt na kojem se nalazi hep-ov drveni stup. imam li pravo zatražiti od njih da ga premjeste sa moga posjeda?

 

Zemljište oko zgrade pripada svim suvlasnicima, tj. zgradi, bez obzira što ga Vi koristite. Stoga bi takav zahtjev trebao dati predstavnik stanara u ime svih suvlasnika. Nekako sumnjam da će suvlasnici to podržati.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pepeljuga_ri je napisao:

kao što sam napisala taj vrt se nalazi u sklopu posl. prostora i u mojem je vlasništvu.

 

Sukladno Zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima, Vi ste vlasnik poslovnog prostora i suvlasnik zgrade u odgovarajućem udjelu. Zgrada i zemljište čine cjelinu, pa ste u istom udjelu i suvlasnik zemljišta.

Stoga je pravno vrlo upitno kada se zemljište upisuje u etažnom elaboratu kao vlasnički dio (ispravno bi bilo 'isključivo pravo korištenja', što bi u praksi za Vas bilo isto).

 

Neovisno o ovoj problematici, prema trećim osobama zgrada nastupa kao cjelina, a zgradu zastupa predstavnik stanara.

 

Možete i sami postaviti zahtjev HEP-u, ali samo im dajete razlog da zahtjev odbiju.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pepeljuga_ri je napisao:

po 3. put... okućnica je upisana u vlasnički list i u ugovor o kupoprodaji i u mom je vlasništvu a ne u suvlasništvu, zato vas molim da mi ne govorite drugačije jer vidim da se ne razumijete u potpunosti. nisam glupa i znam što govorim.

 

Spomenuli ste poslovni prostor u novogradnji, dakle dio zgrade.

Pročitajte Zakon o vlasništvu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija