Jump to content

Legalizacija postojećeg objekta


Banta

Preporučene objave

Poštovani !

 

Ukoliko je građevina sagrađena ili rekonstruirana bez odgovarajuće dozvole za gradnju izdaje se rješenje o izvedenom stanju odnosno potvrda izvedenog stanja ovisno o veličini

(brutto površini) građevine.

Prije izdavanja potvrde izvedenog stanja potrebno je pribaviti lokacijsku dozvolu ( članci 241.do 248.ZPUG.

Navedeni akti mogu se izdati samo ukoliko je izvedena gradnja sukladna odredbama važećeg prostornog plana .

 

Zahtjevu za izdavanje rješenja o izv. stanju odnosno potvrde prilažu se tri primjerka arhitektonskog snimka izvedenog stanja izrađena od ovlaštenog arhitekte ili ING.

Prije izdavanja citiranih dokumenata potrebno je platiti komunalni doprinos i posebni doprinos ,koji iznosi 50% od

redovnog doprinosa ( taj posebni dop. je ustvari kazna za bespr.gradnju.).Arhitektonski snimak mora odgovarati važećem

prostornom planu.

 

Za brutto površinu do 400m2 izdaje se rješenje .a za veću pov. od 400 m2 izdaje se potvrda a prethodno je potrebno pribaviti lokacijsku.

 

 

Pozdrav! :kavica:

 

Pozsrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

 

pratim već neko vrijeme tematiku oko legalizacije objekata sagrađenih prije 15.2.1968. i primjetio sam kako dosta ljudi ima problema stime. Od veterana stiže dosta dobrih informacija, te koristim ovaj post za aktiviranje svog pitanja (ako ne spada u ovu temu slobodno javite u koju da se uključim).

Naime, vlasnik sam parcele od 280 m2 u vikend naselju koje spada pod gup grada karlovca i dozvoljena je gradnja. Parcela je u žutoj građevinskoj zoni. Ima priključak vode i struje i asfaltirani put.

Na parceli je drveni objekt prizemni na betonskim nogama (da li ga promatrati kao montažni il ne - pitanje za raspravu)objekt 7x3 m (24 m2).

Objekt je sagrađen prije 15.2.1968. točnije 1967. ali postoji problem kod geofoto snimka koji je za taj dio karlovca snimam oko 1965 kada još objekta nije bilo. uz taj problem oblik čestice je trokutast a ne pravilan četverokut, te iz ta dva razloga ne mogu dobiti potvrdu da je objekt rađen prije 15.2.1968. Imam želju srušiti taj objekt (starost i dotrajalost) i zamjeniti ga starom hrastovom kućom sličnih dimenzija uz ishodovanje dozvola za adaptaciju s proširenjem.

Pitao sam na katastru u Karlovcu i oni kažu da nema šanse da se legalizira, osim ako dokupim dio parcele od susjeda, što on ne želi prodati.

Tada sam na jednom od foruma pročitao kako postoji opcija da ako su bar dva svjedoka živa, se pokrene spor i dokaže legalnost.

Tu imam pitanja jer čini mi se kao slamka spasa i naravno dok još imam živih svjedoka.

Koga trebam tužiti i pod kojim uvjetima?

Kome se javiti?

 

Iskustva s time?

 

 

Molim za pomoć i informacije.

 

Unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dokaz o gradnji prije '68. može dati sudski vještak građevinske struke i to sudski vještaci redovito rade.

 

kako legalizirati objekt građen prije '68. najbolje znaju u vašem upravnom odjelu za prostorno uređenje. obično svaki ima svoju praksu kako provodi zakon.

 

inače, takve stare kuće, često bez temelja i čvrste nosive konstrukcije, obično se legaliziraju, jedini uvjet je da budu veće od 10 m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovani!

Imam problem s legalizacijom postojećeg objekta pa bih Vas molio za pomoć. Radi se o obiteljskoj kući koja je sagrađena na području grada Zagreba, općina Susedgrad, 1982. Tadašnji vlasnik izvadio je lokacijsku dozvolu, započeo gradnju i sagradio kuću. Dobio je sve priključke jer se to tada moglo, ali nikad nije izvadio građevinsku dozvolu.

Ja sam kuću kupio 2005. i sad se mučim s legalizacijom jer nisam u mogućnosti rušiti i graditi novu.

Problem je u udaljenosti kuće od međe, naime s jedne strane udaljena je 70 cm, a s druge 270 cm.

Mene zanima postoji li neki način da se kuća ipak legalizira obzirom da je u stambenoj zoni, isključivo za stanovanje i kvadraturom ispunjava uvjete. Postoji li još uvijek nešto što se zove suglasnost susjeda ili neki drugi način.

unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hektore,

I kada je kuća građena, a pogotovo sada, postoje uvjeti gradnje kako i gdje se smije graditi.

Propisana je veličina čestice, izgrađenost, udaljenost objekta od susjeda.

Ako se ti uvjeti ne ispoštuju, nema gradnje ili legalizacije.

Suglasnost susjeda je potrebna, ali nije presudna ako je sve drugo ispoštivano - nesuglasnost može malo otegnuti postupak.

Treba u nadležnom uredu za graditeljstvo vidjeti uvjete, i dogovoriti rješenje. I njima bi trebao biti interes da se to riješi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija