Jump to content

posebni dio zaštita okoliša


koly

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

evo friških informacija, bila sam na ispitu ovaj tjedan, iz posebnog dijela zaštite okoliša dobila sam 3 pitanja:

tko donosi program zaštite okoliša, objasniti načelo održivog razvitka, te iz čega se financiraju programi zaštite i poboljšanja kvalitete zraka uglavnom sve prepišeš iz zakona po preporučenoj literaturi koje naravno možeš koristiti na pismenom,

na usmenom je to samo malo prelistala pitala me kako se dijeli ambalažni otpad, što je oporaba, tko su subjekti u gospodarenju otpada, na što ima pravo vlasnik nekretnine u blizini objekata za gospodarenje otpadom, uglavnom nije problem ni ako nisi siguaran za sve odgovore!

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala! A koju si preporučenu literaturu koristila? Onu iz Uredbe o DSI iz 2006. ili nešto drugo, s obzirom da tamo pise da bi sami trebali voditi racuna o ažuriranju, a u međuvremenu je nikla šuma novih zakona i propisa? Meni je ispitivačica kad sam je pitala koje propise trebam učiti samo nehajno odgovorila ZOZO, Zakon o otpadu i "sve propise" - tj. i dalje nisam ništa pametnija... Tako da učim nadajući se da ću na sreću pogoditi koje propise treba. :-(((

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav!

 

U subotu sam bila na ispitu, iz posebno dijela, na pismenom sam dobila pitanja:

1. Što se zakon o zaštiti okliša uređuje?

2. Načelo zamjene i/ili nadomještaja?

3. Koji su subjekti zaštite okoliša?

4. Program zaštite okoliša?

 

Na usmenom me je pitala sastavnice okoliša, koji su dokumenti održivog razvitka, što je plan zaštite okoliša, što je registar onečišćenja okoliša (o svemu samo rečenica, ne treba definicija od riječi do riječi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Možeš li mi reći odakle si učila za poseban dio zaštite okoliša? Imala si skriptu ili...?! Koje zakone si sve učila?

Ukoliko imaš skriptu, možeš li mi ju poslati na pm

 

Pozdrav!

 

U subotu sam bila na ispitu, iz posebno dijela, na pismenom sam dobila pitanja:

1. Što se zakon o zaštiti okliša uređuje?

2. Načelo zamjene i/ili nadomještaja?

3. Koji su subjekti zaštite okoliša?

4. Program zaštite okoliša?

 

Na usmenom me je pitala sastavnice okoliša, koji su dokumenti održivog razvitka, što je plan zaštite okoliša, što je registar onečišćenja okoliša (o svemu samo rečenica, ne treba definicija od riječi do riječi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Moje iskustvo s tim ispitom je skroz pozitivno. Inače položila sam prije tjedan dana. Nema skripte koliko znam. Imaš zakone i uredbe i njima se služiš na pismenom dijelu. Na usmenom te ne pita pitanja s pismenog već neka druga, ali slična. Mene je pitao pitanja koja je cura koje je sa mnom odgovarala imala na pismenom dijelu, a nju moja. Ispitivač je bio skroz ok, pomagao je po potrebi.

 

Pitanja s pismenog:

1. Objasni načelo "onečišćivač plaća" prema Zakonu o zaštiti okoliša (NN 80/13).

2. Što je studija o utjecaju zahvata na okoliš?

3. Tko je stranka u postupku izdavanja dozvole za gospodarenje otpadom prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13)?

 

Na usmenom me pitao načelo pristupa informacijama i sudjelovanja javnosti (Zakon o zaštiti okoliša), tko je nadležan za izdavanje dozvole za gospodarenje otpadom i tko financira izradu studije o utjecaju na okoliš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Pitanja s posebnog dijela:

 

1. Planovi gospodarenja otpadom Republike Hrvatske?

2. Obveze proizvođača otpada i posjednika otpada?

3. Plan gospodarenja otpadom proizvođača otpada?

 

Na usmenom je to samo prelistala i pitala me vezano uz Zakon o održivom gospodarenju otpadom... više ona priča nego vi...

Ženska je bila super :)

I uglavnom samo su 3 zakona, bila svima koji su polagali poseban dio iz okoliša... Zakon o održivom gospodarenju otpadom , Zakon o zaštiti okoliša (dokumenti, subjekti, načela, instrumenti), Zakon o zaštiti zraka(emisije,imisije) ...

Znam koliko je meni bilo teško za ovaj poseban dio, pa sam odlučila ovo sve napisati što sam ja imala na ispitu i još dvoje koji su bili samnom...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

"Program, uvjete i način polaganja stručnog ispita, kao i upotpunjavanje i usavršavanje znanja osoba koje su položile ispit iz stavka 1. ovoga članka, te njegove provjere, propisuje ministar pravilnikom".

Jel možda ko ima ovaj pravilnik.

Nemogu prikupit dovoljno informacija o uvjetima i načinu polaganja stručnog ispita iz područja zaštite okoliša.

Ako tko može pomoć....:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Prema kojem pravilniku je uređeno polaganje tog ispita? Sve što sam našao je da pravilnik propisuje ministar i tu je cijela priča stala :S

I tko uopće mora polagati te ispite?

Radim u firmi kao stručnjak ZNR i uz to obavljam sve poslove zaštite okoliša.

U ZOZO piše da polažu osobe zaposlene kod ovlaštenika? Tko je uopće ovlaštenik? Pretpostavljam subjekt registriran za poslove zaštite okoliša ili gospodarenja otpadom?

I onda se oped navodi da ispit moraju imati položene osobe koje vrše nadzor :S

Nejasan zakon skroz :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
i mene zanima više informacija o tom ispitu - gdje se taj ispit polaže? nije li to isto kao i ono što zirs.hr nudi za 5000kn? specijaist zaštite okoliša?

 

Nije isto. To preko zirsa je samo tečaj kojim upoznaš neko osnove zaštite okoliša. Ovo je državni stručni ispit koji polažeš u misnistarstvu. Ali mi nije jasno što se polaže i po kojim pravilnnicima se polaže jer pravilnika kolko vidim nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aha, odmah mi je jasno, radi se o identičnoj fori kao i za stručnjaka zaštite na radu pri MRMS, dok zirs.hr naplaćuje duplo skuplje "specijalista zaštite na radu" - samo tečaj (kao vrijedi kao opći), u svakom slučaju i mene uvijek zanimaju "teže" stjecanje, ali cijenjenijeg uvjerenja, koji ima veću vrijednost na tržištu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija