Jump to content

ilegalni prelazak državne granice!!!!!!


Barbara21

Preporučene objave

Pozdrav!!!

Imam jedan problem,pa se javljam ovdje ukoliko mi netko može dati savjet!!

 

prije par dana, prilikom prelaska državne granice, na izlasku ih RH, policijski je službenik utvrdio kako je osobna iskaznica istekla prije mjesec dana, i bez ikakve opomene i upozorenja sastavio zapisnik i dotičnu osobu upozorio da će predmet biti upućen nadležnom prekršajnom sudu.

 

mene zanima da li je policijski službenik bio dužan upozoriti na propust prije pokretanja prekršajnog postupka te kolika je kazna za navedeni prekršaj, budući da nisam uspjela pronaći zakon koji sadrži konkretne odredbe,osim prekršajnog u kojem se samo navodi visina kazne.

 

Hvala, srdačan pozdrav svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se ne radi o ilegalnom prelasku državne granice već i zapriječenju izlaska hrvatskom državljaninu.

 

Postupanje policije je potpuno zakonito. Osobi je zapriječen izlazak iz države, time joj je uskraćena sloboda kretanja radi čega policajac MORA napisati dole navedene kazne:

 

 

ZAKON O NADZORU DRŽAVNE GRANICE

Članak 26.

(1) Osoba koja namjerava prijeći ili je već prešla graničnu crtu, osim granične crte na unutarnjoj granici od dana potpune primjene Schengenskoga provedbenog sporazuma u Republici Hrvatskoj, dužna je dati na uvid isprave propisane za prelazak državne granice, podvrgnuti se graničnoj kontroli i ne smije napustiti područje graničnog prijelaza dok nije obavljena granična kontrola ili na drugi način izbjeći graničnu kontrolu.

Članak 49.

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba, ako:

20. pri graničnoj kontroli ne preda na uvid isprave propisane za prelazak državne granice (članak 26. stavak 1.),

 

ZAKON O OSOBNOJ ISKAZNICI

Članak 5.

(1) Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako:

1. su se promijenili osobni podaci osobe,

2. slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe,

3. je oštećena ili iz bilo koje¬ga drugog razloga ne služi svrsi.

(2) Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdava¬nje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupa¬nja okolnosti iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 24.

(1) Novčanom kaznom od 3.000,00 do 4.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja se služi osobnom iskaznicom kojom se ne smije služiti (članak 5. stavak 1.),

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Molim za pomoć:

 

Dana 25.10.2009. nakon povratka iz Dubrovnika zaustavljena sam na graničnom prijelazu od strane PP Ston. Zatražen je uvid u dokumente i ja sam dala osobnu iskaznicu ne primjetivši da je istekla 10.08.2009. što mi je priopćio policajac, te rekao da će mi biti dostavljen prekršajni nalog i pustio da prođem. Na svu sreću dalje nisam bila zaustavljena od strane policije BIH. Danas dobivam prekršajni nalog gdje piše slijedeće: "kriv je što je počinio prekršaj iz čl. 5 st. 1 u svezi čl. 1 Zakona o OI, kažnjiv po čl. 24 stavku 1 točki 1 istog Zakona te se temeljem istog propisa izriče novčana kazna u iznosu od 3.000,00 kn". Svakako ću poslati prigovor te me zanima da li je moguće kaznu smanjiti putem prigovora (u 10. mjesecu sam se vjenčala tako da sam ionako trebala raditi novu OI,te stvarno nisam u mogućnosti platiti ovoliku kaznu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazna je u rasponu, može se smanjiti, ali je potrebno sa prigovorom priložiti dokaze da

lule je napisao:

stvarno nisam u mogućnosti platiti ovoliku kaznu).

 

Elementi prekršaja postoje za korištenje osobne iskaznice kojoj je isteklo važenje i zbog moguće promjene prezimena, te nema nikakvog smisla poricati prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija