Jump to content

Kako do državljanstva?


Daria35

Preporučene objave

poštovani

molim ako netko zna pa da mi objasni što treba učiniti.

 

U vezi sam sa čovjekom iz BIH.Namjeravamo se vjenčati.za sad on nemože boraviti u HR jer nema hrvatske papire.Imam nekoliko pitanja:

1.koje papire mora pribaviti prije vjenčanja

2.koliko vremena prije vjenčanja može boraviti u HR(u mojoj kući)

3.dali smije ostati uz mene dok se ne riješe papiri o državljanstvu

4.dali za to vrijeme može naći posao i raditi

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Vaš vanbračni drug može boraviti kod vas 90 dana u periodu od 6 mjeseci, s time da mora imati prijavljen kratkotrajni boravak. Ukoliko namjerava boraviti duže tada morate podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak temeljem vanbračne ili bračne zajednice tj. spajanja obitelji. Što vam sve treba od dokumentacije raspitajte se u MUP u prema mjestu boravišta.

 

Što se tiče papira za vjenčanje odite u matični ured i tamo se raspitajte.

 

U RH može nastaviti boraviti duže od prvonavedenih 90 dana ukoliko prije isteka tih 90 dana podnesete zahtjev za odobrenje privremenog boravka.

 

Hrvatsko državljanstvo može steći tek nakon neprekidnog boravka u RH od 5 godina, ali prije toga mora tražiti stalni boravak što bi u praksi značilo da će to potrajati barem 6-7 godina da bi dobio drž. RH, osim ako ga ne stječe na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu i sl.(Pogledajte Zakon o hrvatskom državljanstvu).

 

Za vrijeme kratkotrajnog boravka (tzv. turističkog) do 90 dana ne smije raditi. Ne smije raditi sve dok ne dobije etiketu odobrenja privremenog boravka u putovnici.

 

Glavna literatura s kojom ćete se morati naučiti jako dobro služiti je Zakon o strancima (Narodne novine 79/07 i 36/09).

 

Oboružajte se živcima jer će vam trebati dok ne rješite status vašeg budućeg supruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija