Jump to content

Koliki objekt se može sagraditi na negrađevinskom zemljištu?


Jethro

Preporučene objave

kupio bih zemlju na moru, tek toliko, 100tinjak m kvadratnih.

budući da je građevisnko zemljište nebulozno skupo (100 eur/m pa do par stotina eur/m) ne isplati mi se davati npr 40 tisuća eura za zemljište, ishodovati građevinsku dozvolu i sličnosti za mali objektić od kojih 16 m ili mrvicu veći.

stoga bih kupio neko zemljište na moru i sazidao si manji objektić površine kojih 16 m (ili koliko je uopće dozvoljeno) i visine kojih 3,5m.

tretirao bih ga kao alatnicu, priručno skladište ili sl.

 

eh, koliko može maksimalne veličine biti takvo nešto?

 

napominjem, zemljište nije građevinsko (ne namjeravam kupiti građevinsko zemljište).

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne može se više ništa. Ne možete betonirati ni postolje za kamp kućicu. Inače, zabranjeno vam je kampirati na vlastitom zemljištu! Upravo su u tijeku akcije policije i inspekcija u kojima kažnjavaju one koji kampiraju i provode odmor u kamp kućicama na vlastitom zemljištu.

 

Ipak dajte vidite malo što piše u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima - u njemu su navedeni svi radovi koje je dopušteno izvoditi bez ikakve dozvole. Nisam siguran da se Pravilnik odnosi i na poljoprivredno zemljište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vlastitog iskustva, Državni inspektorat u Istri ranom zorom kreće u akciju po privatnim parcelama i ako zatekne da spavate u objektu (bilo kakav objekt od šatora do vile), tretira vas kao "divlje kampiranje", te naplaćuje 1000,00 Kn per capita, što će reći koliko vas zateknu na spavanju, oderu vas po 1000 Kuna.

Ovo graniči sa totalnom ludošću, samovolji represivnog državnog organa (čitaj Inspektorata).

Sad kad nam je turizam u totalnom k*rcu, idu čak na opciju ako vas zateknu da vam pečate objekt. Skidanje pečata tretiraju kao kazneno djelo.

Totalni nonsense, drugim riječima zadiranje u Ustavno i zakonsko pravo o vlasništvu.

 

Tužba u Strasbourg međunarodnom sudu za ljudska prava, opalila bi državu za nekoliko desetaka milijuna kuna.

Prema Kaznenom zakonu, pečaćenje objekta dozvoljeno je samo ako je u njemu izvršeno teško kazneno djelo (obojstvo, silovanje, otmica ili držanje oružja pod prijetnjom).

 

Ukoliko vas zateknu te vam prijete kažnjavanjem ili pečaćenjem objekta, trebaju imati KOD SEBE (ne rekla kazala) član Zakona po kojem vrše represiju.

 

Eto, Es wird bekannt gegeben...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

Vidi po forumima sto sa montaznim objektom, iskreno nisam cuo da nesmijes spavati na svojoj parceli - kaj parkiras auto i spavas u njemu.

 

Ali mislim da postoji mogucnost gradnje montaznog objekta na poloprivrednoj povrsini pa vidi za to.

Ili eventualno probaj prenamjenit poloprivredno zemlj u građevno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netočna konstatacija!

 

Poljoprivredno zemljište se može prenamijeniti u građevinsko samo ako je GUP-om utvrđeno kao neizgrađeno građevisnko zemljište, odnosno ako se nalazi u zoni gradnje.

Inače nema ništa od prenamjene.

Ja to tvrdim na osnovu vlastitog iskustva, (Istarska županija-grad Vodnjan-katastarska općina Peroj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki boravak preko noći (dakle spavanje) na površinama koje nisu za to određene, podliježe prekršaju, nažalost neznam po kojem zakonu i članu, ali niti na parkingu, niti na odmorištu, niti na bilo kojem mjestu izvan kampa za boravak osoba, vozila i prostora za boravak ljudi (kamp kućice, šatori, kamp vozila)nije dozvoljeno spavanje.

 

To iz razlga što takva mjesta nisu osigurana protiv požara, nemaju sanitarne uređaje, nisu zaštićena protiv krađe, pa se takvi prostori ne smatraju kao pogodna za boravak ljudi preko noći.

Nažalost, mnogi ljudi su neznanjem ili propustom u informiranju pokupovali parcele a sada mogu na njima boraviti samo danju.

I ja sam među njima.

 

Ovakav postupak naše države (SRAMOTA), kosi se sa Ustavnim pravima čovjeka, Zakonu o vlasništvu kao nepovredivoj instanci, međunarodnom pravu i kaj ja znam još o čemu.

 

Sramota!!!!!!.

I mi bi u EU, ma niti za plemenske zajednice nismo...

 

Eto, nažalost i na tugu..ali sami smo ih izabrali da nas predstavljaju ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

U mjestu Jadranovo blizu Crikvenice PGŽ, stranac je na negrađevinsklom zemljištu posjekao 500m2 šume . obzidao kamenim zidom + metalna ograda , sagradio nadstrešnicu 200 m2, parking , voda struja betonirano , mali kamp i nitko ga ne dira .Pitati ćete se sigurno kao i ja "Koliko košta da vas se ne dira ".

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Netočna konstatacija!

Poljoprivredno zemljište se može prenamijeniti u građevinsko samo ako je GUP-om utvrđeno kao neizgrađeno građevisnko zemljište, odnosno ako se nalazi u zoni gradnje.

 

Mike06, trebao bi znati da struka (tj. svi u graditeljstvu i urbanizmu) kada govori o namjeni nekog zemljišta, ravna se prema prostornim planovima , a ne prema tome što je kao namjena upisano u z.k. !

U zemljišnim knjigama je za svako neizgrađeno zemljište, pa nalazilo se i usred Zagreba ili Splita, upisano da je oranica ili livada...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felix, poštujem vaše mišljenje, međutim ako je usred Zagreba, Splita ili nekog grada parcela koja se nalazi unutar zone gradnje, a iz Austrougarske se ta parcela vodi kao poljoprivredna, Može se prenamijeniti, međutim ako je neka livada Van zone predviđene za gradnju, nema ništa od prenamjene.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

U postu ranije navedenom i citiranom slučaju upravo se radi o zemljištu koje ni po kojem UP nije predviđeno za gradnju , to je definitivno zelena površina .!

U Istri izgleda da inspektori rade svoj posao možda će početi i u PGŽ nadajmo se !

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav! U vezi poljoprivrednog ( u mom slučaju šumskog) zemljišta imam sličan problem. Naime pred 4-5 god. kupio sam zajedno s 10-tak suvlasnia parcelu na moru ( kat. šuma) svjestan da ne mogu ništa graditi. Istu ne možemo katastarski rasparcelirati, ali imamo označene međe. Ja sam počeo saditi voće i malo maslina u želji da podignem mali voćnjak, ali su mi prvu godinu ovce sve popasle pa sam svoju parcelu ogradio laganom žičanom, 1 m visokom ogradom. Imam i ulazna vrata koja se mogu zaključati. U zadnje vrijeme su počele izlaziti razne inspekcije; građevna, turistička, ugostiteljska i kažnjavati između ostalog i zbog kampiranja. Ja sam nabavio kamp-prikolicu pred 4 god. jer sam negdje morao ostaviti alat, a i sam sam znao prespavati ako bih ostao duže od 1 dana. Inače rijetko kad sam više od 1-2 dana, tek koliko trebam za košnju, zalijevanje ili sadnju i to jedva 3-4 puta godišnje. Pa zar ni zbog tih poslova se ne može boraviti na svome zemljištu. Može li mi netko nešto više reći o toj situaciji, Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jethro,

provjerite u važećem prostornom planu uređenja općine/grada, u uvjetima gradnje na područjima izvan građevinskih područja, kakve je građevine dozvoljeno graditi u funkciji obavljanja poljoprivredne djelatnosti (spremište alata i sl.). Možda se uspijete uklopiti u zadaane odredbe. U protivnom, možete prilikom izmjena i dopuna plana predložiti izmjenu tih uvjeta, što je vjerojatno lakše, nego uvrstiti česticu u građevinsko područje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ok, sada ste i mene zabrinuli!

naime, htio sam postaviti mobilnu kućicu na negrađevinsko zemljište. to bi bila kućica poput ovih po novijim kampovima, izgleda kao montažna samo ima kotače. veličine od 25-40 metara kvadratnih. e, sad me zanima što bih trebao za postavljanje takve kućice, tj. trebam li kakvu dozovolu ili neko odobrenje?

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi na poljoprivrednom zemljištu mogli podići "spremište za alat i oruđe" površine do 20 m2, treba zemljište biti < 5000 m2, i trebate imati Uvjerenje od lokalne samouprave na čijem se teritoriju parcela nalazi da ćete se baviti organiziranom poljoprivrednom proizvodnjom..

Tada istovremeno možete tražiti priključak na vodovodnu mrežu!

 

Takovi zahtjevi se redovito kontroliraju na terenu ( Bar u Istri)Zateknu li vas da ste izigrali Zahtjev za poljoprivrednu proizvodnju, slijedi vas kazna od 20.000 do 100.000 Kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Da bi na poljoprivrednom zemljištu mogli podići "spremište za alat i oruđe" površine do 20 m2, treba zemljište biti < 5000 m2, .

 

U tome slučaju radi se o stalnom objektu.

 

 

Inače, na poljoprivrednom zemljištu mogu se graditi objekti u funkciji poljoprivredne proizvodnje,čak i velike farme. Tada vrijede drugi uvjeti,npr. obavezna je studija utjecaja na okoliš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija