Jump to content

osporena oporuka - molim savjet


anonimno

Preporučene objave

Molim savjet. Moja je baka, zbog bolesti, potpisala oporuku u svojoj kući, u nazočnosti djelatnice suda koja je oporuku sastavila i dala baki na potpis.

Po oporuci, baka ostavlja svoj dio kuće( deda je umro 1983) mojoj mami.

Sada oporuku osporavaju nasljednici uz moju mamu - 2 sestrične. ( Mama je imala dva brata koji su umrli prije bake).

Rečeno je da za potpis oporuke trebala još 2 svjedoka.

Što napraviti, ako je baka dok je bila živa, tražila od suda da oporuku potpiše doma, te je došla djelatnica suda ( mislim javni bilježnik), napisala oporuku, dala baki na potpis i rekla da je to sve. ( Već su imali takvu praksu koja nije bila osporavana). Ako baka nije poznavala propise i oslonila se na uputu suda, odnosno te djelatnice, da li je sud odgovoran za osporenu oporuku i da li je uopće moguće riješiti ostavinsku raspravu kako je rečeno u oporuci?

Također, o baki se zadnjih 10 godina brinula samo moja mama i naravno da nije sklapan nikakav ugovor o uzdržavanju, jer je moja mama to radila s ljubavlju i jer je to normalno. Cijelo to vrijeme sestrične su baku posjetile 2-3 puta, u 10 godina.

Zahvaljujem na savjetu kako postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravni stručnjak, ali moj otac je imao rukom pisanu oporuku u kojoj je laičkim riječima raspodijelio imovinu, bez ikakvih potpisanih svjedoka i takva oporuka je od strane Suda prihvaćena kao pravovaljana.

Čak su i neke pravno nejasne želje tumačene u stilu "što je pisac htio reći", te kao takve prihvaćene.

Osobno me čudi ovo sa svjedocima.

 

Vjerujem da će i netko stručan odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija