Jump to content

pomozite nam, molim vas


natal

Preporučene objave

molim vas da nam pomogne netko. biti cu kratka premda tesko jer stanje je tesko i zapetljano premda traje kratko, svega par mj. naime, preminuo je brat moje mame koji nije imao svoje obitelji.nije bio financijski bogat ali imao je dosta zemlje, kucu, firmu. prije nekih tri godine pretućen je na mrtvo ime ali ostao ziv.nikada nije htio govoriti o tome niti smo ikada saznali ista vise. tada je firmu dao u najam, zivio tiho i povućeno i propio se. umro je pod cudnim okolnostima i jos uvijek je sve obavijeno velom tajne. moja mama mu je jedini rod uz nas troje necaka. na ostavinskoj raspravi pojavljuje se odvjetnik ljudi kojima je unajmio firmu sa papiricem na kojem je pisalo njegovim rukopisom da njima sve ostavlja, bez datuma i potpisa. sada je sve na sudu . moja mama ocajna, firma radi, nitko od nas nema pristup a oni se ponasaju kao da je sve njihovo. mi smo tihi jer u svemu tome nema cistih poslova. strah nas je. uzeli smo ovjetnika ali nista konkretno ne govori. molim vas da nam netko pomogne , nekako. pokusala sam ukratko ali nemoguce je i nije to cijela prica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Taj papirić koji bi trebao biti oporuka mora prvo biti pisan vlastoručno i potpisan i datum .

Datum je važan da se zna da li je osoba tada bila zdravog razuma kada je pisala tu oporuku , može se utvrditi da nije bilo prisile .

Prvo treba vidjeti da li je matični ured sastavio smrtovnicu , a ako nije tražite smrtovnicu i podnesite zahtjev za provođenje ostavinske rasprave ( općinskom sudu gdje se nekretnine nalaze ).U ostavinskom postupku Vi možete osporavati oporuku ,. Čak i da je oporuka pravovaljana Vi ste zakoniti nasljednici koji imaju pravo na nužni dio . Nasljednici osim prava na nasljedstvo odgovaraju i za dugove ostavitelja do vrijednosti imovine koju nasljeđuju . Kao nasljednici imate pravo uvida u Ugovor o najmu , te da li su najmoprimci ispunili obveze iz ugovora prema najmodavcu.

Kada se dobro informirate otiđite do Vašeg odvjetnika i tražite informaciju o poduzetim radnjama . Bilo bi dobro da unaprijed znadete za troškove kojima se izlažete tj.

ukupno predvidive troškove odvjetnika , cijenu zastupanja , pisanja podnesaka ,to je ono što morate znati na početku postupka .

 

 

Pozdrav 1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani, kao prvo hvala

puno toga nisam navela jer nemoguće je. hvala za informacije oko odvjetnika jer sve to nam je novo a oni malo kazu. odvjetnik nista ne govori a najmanje o cijeni njegovog zastupanja, mi smo pitali a on je rekao o tome cemo na kraju premda nas je vec određenu svotu trazio i mi je dali. ostavinska je bila i moja mama kao jedini zakonski nasljednik ali posto se njihov odvjetnik pojavio , javni biljeznik je rekao da nemože zakljuciti vec vratiti sve na sud. sada cekamo.sta ce on odluciti i nemogu vjerovati da ce o imanju i kuci di je moja mama i ujak rodeni netko razmatrati i mozda pripasti nekome drugome. znam da je nemoguce sada sve znati ali bar nesto. nitko nam nista ne govori i tek sada smo lose jer sada tek vidimo da je nazalost sve moguce. do sada smo takve stvari gledali na tv ali nikada niti pomislili da ce se nama dogoditi. nisam spomenula da je umro pod cudnim okolnostima i trazili obdukciju ali obdukcija nije napravljena , sto je jako cudno jer on je umro isti dan u bolnici kada je i zaprimljen. neznam dali previse pisem ali ocajna sam i tesko mi je gledati mamu a nemoguca sam ista napraviti i iz ocaja radim i ovo. tu navodno oporuku je on napisao par sati prije smtri i dao istima. nema datuma i nema potpisa. zasto je biljeznik to prihvatio kao oporuku?!

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bilježnik mora primiti pismeno za koje netko tvrdi da je ostaviteljeva oporuka i na ročištu je proglasiti ( unijeti u zapisnik i pročitati strankama te je uložiti kuvertiranu u spis) bez obzira kako na prvi pogled izgleda. tada su ostali nasljednidi ovlašteni tj. imaju pravo izjasniti se o tom pismenu. to će učiniti na način da odmah kažu (ili traže rok za očitovanje) da li priznaju tu "oporuku" kao istinitu i pravovaljanu. ako kažu da je ne priznaju (npr. smatraju da ne potječe od osobe za koju se tvrdi da ju je napisala, primjećuju da nije potpisana i datirana, o napose ako nije naslovljena s "oporuka", ne prepoznaju rukopis i sl.) bilježniku se automatski stvore uvjeti da prekine postupak ((jer je u tom trenu nastao spor)i to oko valjanosti oporuke).

E tada će konstatirati na zapisnik da netko osporava valjanost i istinitost oporuke i zaključiti raspravu. nakon nekoliko dana vratit će spis nadležnom sudu koji mu ga je i dodijelio u rad a to zato da se postupak nastavi pred sucem koji će uputiti nasljednike da postupak osporavanja valjanosti oporuke nastave u parnici. Dalje se vodi parnica ako je nasljednici koji osporavaju valjanost oporuke i pokrenu. Dok se ne dokaže da je oporuka nevaljana ne uzimaju se nasljedničke izjave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

natal je napisao:

preminuo je brat moje mame koji nije imao svoje obitelji.nije bio financijski bogat ali imao je dosta zemlje, kucu, firmu. prije nekih tri godine pretućen je na mrtvo ime ali ostao ziv.nikada nije htio govoriti o tome niti smo ikada saznali ista vise. tada je firmu dao u najam, zivio tiho i povućeno i propio se. umro je pod cudnim okolnostima i jos uvijek je sve obavijeno velom tajne. moja mama mu je jedini rod uz nas troje necaka. na ostavinskoj raspravi pojavljuje se odvjetnik ljudi kojima je unajmio firmu sa papiricem na kojem je pisalo njegovim rukopisom da njima sve ostavlja, bez datuma i potpisa. sada je sve na sudu . moja mama ocajna, firma radi, nitko od nas nema pristup a oni se ponasaju kao da je sve njihovo. mi smo tihi jer u svemu tome nema cistih poslova. strah nas je. uzeli smo ovjetnika ali nista konkretno ne govori.

 

Kako ste opisali slučaj, tu ima razloga za krimi-istragu.

Možda je vaš ujak posudio novac od zelenaša, pa su utjerali dug...

U svakom slučaju, neuvjerljivo je da ujak svu imovinu pokloni nepoznatim osobama, i to na komadiću papira bez potpisa i datuma.Ako su okolnosti smrti nejasne, postoji mogućnost da je čak i ubijen...

Na vašem bih mjestu prije svega poslao dopis policijskoj upravi i državnom tužiteljstvu, a sa pričom bi se obratio medijima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li do 9.mj zaista sve stane na nasim sudovima i ima li smisla nadati se da ce zakazati pa makar i u 9 mj raspravu s obzirom da ostavinska vracena na sud ili imamo li mi ikakva prava traziti od države da nam se to ubrza. nasljednici smo a ubacili su se neki treći ljudi htjeli mi to ili ne u nas zivot.... posao ide i oni zaraduju...

da li netko zna da li je to neki drugi ili drukciji postupak s obzirom da je firma u pitanju a ne samo imanje i kuca.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Vi imate pravo tražiti sudski popis imovine , postavljanje skrbnika ostavini, .

članak 194 ZN.

Popis se može narediti na zahtjev zainteresiranih nasljednika .

Ostavinski sud može odrediti privremene mjere ČL.202.ZN na zahtjev stranke prije pokretanja ostavinskog postupka ali i u toku njega .

 

Eto ZN Vam pruža mogućnost zaštite nasljedstva .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

zar je moguce da ljudi dodu iz drugih zemalja zivjet u hrvatsku ne raditi nista legalno vec otimat nekom djedovinu i to mutnim poslovima a svi "takvi" pristojno zive a mi moramo dokazivati da smo u pravu. daj Boze da bude sve u redu al zalosno je sto se zna da ce to dugo trajati na sudu a "njima" to i odgovara. a jos zalosnije je to sto pravo i pravda nistu zagarantirani vec ono "ko jaci kaci" i ciji je odvjetnik bolji.! zasto....

dali netko razumije tu bol!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Ako Vi imate neka saznanja o mutnim poslovima osoba koja na nepošten način žive i otimaju tuđu djedovinu uz pomoć korumpiranih u institucijama ,tada je potrebno to prijaviti Općinskom državnom tužilaštvu i uskoku . Građanska je dužnost otkrivanja nedopustivih radnji i postupaka ,ali prijava krije i opasnost ukoliko nije 100%

istinita .Za neistinitu prijavu KZ predviđa oštre sankcije , Vi kako bi se zaštitili jedino što možete je

prijaviti anonimno .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veteran je odlično odgovorio. Isti slučaj i kod mene samo sam ja sama sva vrata otvorila i prijavila sam nakon čega su naravno prvo rekli da je sad to u rukama ""pravosuđa"" i da se mogu žaliti predsjedniku suda ili na županijski sud (da ne pričam), a potom su odbacili optužbe. Korupciju je teško dokazati ako nema volje, a nitko nebi bio toliko slobodan da nije u takvom krugu ljudi. Žalosno je da sam stekla dojam da na našim sudovima rade neprofesionalni i definitivno pravno nepismeni ljudi koji imaju samo svoje privatne interese. Iz krugova poznatih saznala sam da je to sve donijelo vrijeme koripcije i da su to neki klanovi koji se drže vezama, šta rodbinskim, šta poslovnim. Nevjerojatno je da sutkinja za obiteljsko pravo nepoznaje osnovne zakone Obiteljskog zakona i svjesno krši zakon ljudskih prava ili pak da sutkinja nepoznaje Nasljedno pravo te ne osudi lažno svjedočenje ili lažno prikazivanje oporuke na sudu. Danas smo komentirali naše pravosuđe u jednom društvu i došli smo do toga da tkz. "klan" u pravuđu koristi pravosuđe kao instrument za manipulaciju i otuđivanje pod pokrivačem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovana !

 

Ako Vi imate neka saznanja o mutnim poslovima osoba koja na nepošten način žive i otimaju tuđu djedovinu uz pomoć korumpiranih u institucijama ,tada je potrebno to prijaviti Općinskom državnom tužilaštvu i uskoku . Građanska je dužnost otkrivanja nedopustivih radnji i postupaka ,ali prijava krije i opasnost ukoliko nije 100%

istinita .Za neistinitu prijavu KZ predviđa oštre sankcije , Vi kako bi se zaštitili jedino što možete je

prijaviti anonimno .

 

Pozdrav!

 

 

 

sigurno nitko ne mari...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Osvrt laika koji je oduvijek želio bit odvjetnik te koji ne vjeruje u hrvatsko pravosuđe niti 3 % :-D

 

Ako je Vaš ujak ručno napisao tu oporuku, valjda to mora proći kroz analizu tkz. „rukopisnih znanstvenika“ koji će usporediti taj dokument s njegovim ostalim rukopisima, te gdje će doći do nekih spoznaja ) . Ukoliko je ČINJENIČNO da je ta oporuka napisana par sati prije njegove smrti, može li se postaviti pitanje, kako su te osobe znale da će on možda umrijeti?? Dali je moguće da je on znao da će umrijeti i zvao baš te osobe da napiše oporuku gdje im sve ostavlja? Dali je prije bio bolestan ili čak u bolnici zbog neke bolesti? Pitanje je, zašto je baš zvao te osobe (ako im je htio sve ostaviti, možda je logičnije da je trebao pozvati neku neutralnu osobu zbog uvjerljivosti). Tko je uopće proslijedio oporuku sudu? No, prije svega mislim da treba utvrditi okolnosti pod kojima je tvoj ujak preminuo. Ako je i prije bio pretučen, znači da je imao smrtnih neprijatelja koji su kadri učiniti i najgore. Pametnome dosta :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Vi osporavajte oporuku, jer je sastavljena u vrlo neobičnim okolnostima u bolnici pred smrt .

 

 

Poništaj oporuke zbog mana oporučiteljeve volje

 

 

Članak 27. Zakona o nasljeđivanju

 

 

(1) Oporuka će se na zahtjev poništiti ako je oporučitelj bio natjeran prijetnjom ili silom da je napravi ili se odlučio napraviti je zbog toga što je bio prevaren ili što se nalazio u zabludi.

2.

Prijetnja sila ili prijevara razlog su za poništenje oporuke i kad potječu od treće osobe .

 

3.

Raspolaganja oporukom poništit će se na zahtjev i ako je oporučitelj bio u zabludi o činjenicama koje su pobudile oporučitelja da učini ta raspolaganja .

 

4.

Ako su samo neke oporučne odredbe napravljene pod prijetnjom ili silom, zbog prijevare , ili u zabludi , to ne povlači za sobom nevaljalost i ostalih odredaba , ako one mogu opstati bez te odredbe .

 

 

Ako je oporučitelj , sam napisao oporuku i potpisao bila bi važeča ako se mogu zanemariti ranije navedene činjenice .

 

Ako je oporučitelj bio nemoćan pa je oporuku sastavio -napisao rukom ili strojem jedan od svjedoka i k tome još mu i ioporučitelj ovom oporukom nešto ostavlja ,takova je oporuka nevažeća .

 

Nevažeća je oporuka kojom se svjedocima nešto ostavlja .

Situacije su razne od slučaja do slučaja , pa odgovor ne može biti 100% precizan .

 

Na temelju činjenica koje su Vama poznate pokušajte si pojasniti da li ima razloga za pobijanje valjanosti oporuke , da li ju je uopće ostavitelj sam napisao ,da li je bio u stanju , možda da najprije grafolog odgovori na pitanje da je ostavitelj napisao oporuku vlastoručno

ili nije .Svaka pojedinost ima svoj tretman .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ude i ivan699, ima nade a vi ste mi je dali. neke bitne cinjenice vam nemogu napisati (razumijete zasto)a ipak ste shvatili o cemu se radi. svemu je kriv prokleti alkohol!!! tako je lako kada covijek samo malo obrati paznju o cemu se radi i lako je vidjeti kao sto ste i rekli i slijepcu. kontaktirali smo do sada sa puno "strucnih" ljudi i svi kazu isto. oporuka je NEVALJANA, NEMA OSNOVE ZA SUD, ali morate se boriti jer sutkinja koju bi najradije imenovala prihvatila je tu oporuku kao ujakovu izjavu o svojoj posljednoj zelji koja ponavljam nema datuma niti potpisa. nemogu da vam ne napisem da ta sutkinja ima "veze" sa odvjetnikom sa suprotne strane. receno nam je da moramo imati snage i dokazati da smo mi u pravu.. takvo je nase pravosude!

 

dali ja pisem previse.. volim vidjeti ko sta od vas misli o ovome a istovremeno mi je toliko nelagodno..uzas.

 

ude ... nezna se dali je ta oporuka sastavljena u bolnici niti kada. moglo je to biti bilo kada zadnjih godina. i u bolnici je bio nekoliko puta i zatvoren u kuci, i pijan najcesce. svasta smo pokusavali ali eto ovo sve se ocito moralo dogoditi.ynali su sta rade i trebaju od njega. mi mu nismo mogli staviti lance oko ruku i vezat ga.

bez obzira sto je umro u bolnici obdukcija je trebala biti napravljena a mi smo je i trazili da se napravi , nismo je dobili jer nije napravljena. cudno, smijesno , strasno ... je ljudi moji je...

ali i da ne spominjemo sve te cinjenice i oslonimo se samo na tu takozvanu oporuku dovoljno je jer nije VALJANA .

imamo misljenje od grafologa koje ide nama u prilog i napisano je kao da ga je poznavao, nevjerojatno kako se sve vidi u rukopisu. opet nista jer sutkinja je sutkinja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznijeli ste tvrdnje da je Vaš ujak vjerojatno (sigurno) zbog sklonosti alkoholu bio iskorišten od strane nekih koristoljubljivih osoba. Sad je pitanje kako to dokazat?? Možda ispitat, zašto bi njima sve ostavio, a ne vama? Kakve veze su postojale između njih? Ako nisu bili toliko dobri da bi im se moglo ostavit cijelo nasljedstvo, mislim da se očito može kazat da su te osobe imali primarni interes od njega kao osoba sklona alkoholu, te kao takva podložna za udovoljavanje(ostvarivanje) njihovih interesa.

Za iznijeti te negativne konotacije svezi sutkinje, treba imati čvrste dokaze, no ja Vam vjerujem. Svi smo mi politizirane osobe, pa ni suci/sutkinje nisu imuni od toga.

 

p.s. mislim da sam jednom sapunicu gleda sa sličnim događajem svezi nasljedstva, stoga smatram da će Vam biti jako teško to dokazat. Tamo se sve otkrilo u zadnjoj epizodi. sritno :-D

 

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Što se sutkinje tiče tražite izuzeće .Zahtjev za izuzećem treba Vam napisati stručna osoba .

 

U Zakonu o parničnom postupku odredbe čl. 71-76 govore o izuzeću.Ukucajte u GOOGLE naziv zakona i pročitajte te odredbe samo radi informacije , jer zahtjev za izuzećem ne može

pisati osoba koja nije pravno educirana .

Sam zahtjev ima pozitivne efekte , jer predstavlja mogućnost da sudi sasvim nepristrana osoba , .Čest je slučaj da suci uopće ne čitaju ili ne pročitaju spis ili ga površno pročitaju na način da zamole stranke da pričekaju 15 -20 minuta početak rasprave .

U svakom slučaju sam zahtjev za izuzećem predstavlja negativnu reklamu za suca.

 

O izuzeću odlučuje Predsjednik suda , a zahtjev možete predati najkasnije do završetka rasprave pred prvostupanjskim sudom .O zahtjevu za izuzećem možete informirati i drugostupanjski sud i ministarstvo pravosudja , kako bi se o zahtjevu ozbiljno razmišljalo .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija