Jump to content

Nakon koliko vremena nastupa zastara ?


anonimno

Preporučene objave

  • 2 mjeseci kasnije...

Protiv mene i majke podnijeta je tužba za isplatu odštete , primile smo je 31.01.06., a podnijeta je 28.12.04. Tužitelj traži određeni iznos, a živio je kod nas, nezaposlen, na teret moje majke i mene od 05/1996. pa do 10/2002. Zanima me samo da li to može proći kao zastara, prošlo je više od dvije godine otkad ne živi više s nama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisala sam gore, dobro možda je nejasno, evo: tužitelj tuži mene i majku za isplatu njegovih ulaganja u našu kuću, jer je živio sa mnom u izvanbračnoj zajednici do 10.mj.2002. godine. Tužba je po mome neosnovana, to ću i dokazati, to me ne brine. Pitam samo da li je moguće već i nastupila zastara što se tiče njegovog iznenadnog zahtjeva ( tužbu je podnio 28.12.2004.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne da ću mu tražiti, nego ću i za usporedbu stavilti troškove 4-člane obitelji za tih 6 godina naspram njegovoj tražbini. Vro je bitno to što ja imam i dijete s njim za koje on ne daje ništa, tj. počeo je davati tek nakon moje tužbe za alimentaciju. I gle čuda.....3 tjedna nakon što sam ja uložila tužbu za alimentaciju, on podnosi svoju tužbu. Samo što ja to nisam znala, alimentacije idu relativno brzo, a njegova tužba je čučala gotovo 15 mjeseci na sudu.

Vidjela sam to po datumu kad je uruđbirao tužbu na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nije mi jasno... Ostala sam dužna mobilnom operateru zadnjih par računa još 2000. godine, donesen je nalog za ovrhu na koji sam napisala žalbu (da nisam kriva, al da bi se htjela rješit tog tereta ali nemam nikakve imovine ni primanja- imala sam tad 20 g.) pa je onda pokrenut sudski spor i dobila sam poziv na sud u 12.mj.2002. i nisam se odazvala. I sad sam nakon 3 i pol godine bez događanja po pitanju tog spora dobila poziv na glavnu raspravu za 7 mj. 20006. Zastara za takva potraživanja je godinu dana. Jel ima i kakva apsolutna zastara? Nadam se da je već nastupila i da igraju na kartu da će netko platit i neće uložiti prigovor zastare jer ne zna za to. Ili je moguće da nakon gotovo 6 godina to još nije otišlo u apsolutnu zastaru?

Augenblick je napisao:

Godinu dana od dana dospijeća

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Čl. 241. Zakona o obveznim odnosima ('05):

 

"Zastara se prekida podnošenjem tužbe i svakom drugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom..."

 

Dakle, ako je prijedlog za ovrhu podnesen sudu prije nego li je tražbina zastarjela, tada da postupak traje i petsto godina tražbina neće zastarjeti. No, ako je tražbina već bila zastarjela u vrijeme predaje prijedloga za ovrhu, tada se može s uspjehom u parnici istaći prigovor zastare (o njemu sud ne pazi po službenoj dužnosti, već na zahtjev stranke!).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma čekaj, čekaj! Kak ...da traje i petsto godina neće zastarjeti ... Nisam pravnik, ispravite me ako griješim, ali ćemu onda služi termin apsolutna zastara? Koliko sam ja čula, što god da je podignuto protiv dužnika, protekom nekog zakomnom određenog vremena, kad nastupi ta apsolutna zastara, gotovo je. Dug se više ne može naplatiti. Samo ne znam koliko je, mislim da sam čuna 6 godina. NE TVRDIM ovo, samo pitam. Ali, baš bi voljela da mi netko odgovori i objasni. Tenks!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novčana tražbina ne može zastarjeti za vrijeme parničnog postupka jer tada zastara ne teče. Bez obzira na trajanje parnice.

 

Apsolutna zastara je termin iz kaznenog prava, koji se odnosi na krajnje rokove pokretanja i vođenja kaznenog postupka i izvršenja kaznenopravnih sankcija.

 

U tvom slučaju zastara će početi ponovo teći tek kad sud donese presudu. Zastarni rok za tražbine utvrđene presudom je 10 godina.

 

Kada bi u građanskim postupcima postojala aposlutna zastara, vjerujem da bi se više od polovice dužnika izvuklo zahvaljujući dugotrajnim postupcima.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim, spominje se kazneno pravo, ali ja sam o zastari čitala u zakonu o obveznim odnosima i obveznim doprinosima, a ne u kaznenom zakonu. Pa što dugove tretira kazneni zakon?

I ja nisam ona s početka teme, ja sam se kasnije ubacila. Priključila sam se jer moj brat ima sličan slučaj. Ostao je dužan za mirovinsko iz doba kad je bio obrtnik. Za dio duga prošlo je devet, a za dio deset godina od nastanka duga. Mirovinsko nikad nije podignulo tužbu. Niti porezna uprava isto tako (jer je sad to u njenoj nadložnosti). E, sad ... Budući da u roku od pet godina nitko nije pokrenuo tužbu, nastupila je relativna zastara, zar ne? A dio duga je već i u apsolutnoj zastari. Malo sam čitala i zato sad pitam. Da li se nakon isteka od pet godina nakon što je dug nastao više uopće može pokrenuti tužba?

Evo, ako netko ima volje malo mi objasniti, bit ću zahvalna. Meni se to čini jako kompliciranim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa čekajte, kako nema? Mislim, ja sam zahvalna na odgovorima, ali čini mi se kao da me netko zeza i još mi se ruga: pa rekli su vam više puta ...

Da, rekli su, ali ono što su rekli me zbunjuje jer sam ja pročitala drugačije

Evo što piše u Zakonu o doprinosima za obvezno osiguranje!

 

1) Pravo na obračunavanje doprinosa, pokretanje prekršaj­nog postupka, naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te pravo obveznika na povrat doprinosa plaćenih bez pravne osnove i više uplaćenog iznosa doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčane kazne zastarijeva istekom pet godina od dana kada je zastara počela teći.

 

(2) Zastara prava počinje teći:

 

1. na obračunavanje doprinosa i kamata – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je trebalo obračunati doprinose i kamate;

 

2. na pokretanje prekršajnog postupka – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je počinjen prekršaj;

 

3. na naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je obveznik sam obračunao obvezu ili u kojoj je tijelo nadležno za obračunavanje doprinosa utvrdilo obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu;

 

(6) Apsolutni rok zastare prava na obračunavanje doprinosa i kamata, na pokretanje prekršajnog postupka, naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te prava obveznika na povrat doprinosa plaćenih bez pravne osnove i više plaćenih iznosa doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa deset godina nakon dana kada je zastara počela prvi put teći.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam ovršni prijedlog za naplatu garažnog mjesta za razdoblje od 30.04.2002. do 30. 09. 2002. god. Na ovršnom prijedlogu je pečat po kojem je Općinski sud ovršni prijedlog zaprimio 19. 02. 2004. godine. Trebam li se žaliti na ovršni prijedlog? Jeli u ovom slučaju nastupila zastara? Isto garažno mjesto sam otkazala ali ne pismenim putem i nemam potvrdu za to. Otkazala sam mjesto kada su podignuli cijenu garažnog mjesta i tražili da potpišem novi ugovor o korištenju sa novom cijenom. Taj ugovor nisam potpisala, a terete me za razdoblje u kojem nisam koristila garažu i po cijeni koja nije bila u ugovoru koji sam potpisala već onoj većoj. Zahvaljujem.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Apsolutna zastara je termin iz kaznenog prava, koji se odnosi na krajnje rokove pokretanja i vođenja kaznenog postupka i izvršenja kaznenopravnih sankcija - KAŽE BOKI

Bilo bi dobro kad bi ovdje tako decidirane stavove izlagali stvarno samo znalci, a ne da ovakvim poluistinama i s par stručnih izraza nakičenim odgovorima početnici daju krive informacije.

Apsolutna zastara nije SAMO iz kaznenog prava i s pokretanjem kaznenopravnih sankcija veze ina RELATIVNA zastara, a apsolutna znači zastarijevanje duga ČAK i kad je pokrenuta sankcija.

I dajte se nemojte tu praviti važni ako ne znate materiju o kojoj ljudi pitaju!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam ništa protiv da svatko iznosi svoje mišljenje, i ja sam svoje iznio. No kad se komentiraju tuđi stavovi, bilo bi u redu da se iznesu i neke činjenice na kojima se temelje tvrdnje.

 

1) ZOO ne poznaje termin apsolutna i relativna zastara. ZOO je zakon koji uređuje građanske obveznopravne odnose, vezano za koje je otvorena ova tema.

 

2) Kazneno pravo poznaje pojmove apsolutna i relativna zastara. U slučaju nastupa bilo relativne bilo apsolutne zastare kazneni postupak se ne može voditi. Isti pojmovi se koriste kod zastare izvršenja kazne. Istina, ti pojmovi se koriste i u nekim drugim zakonima (npr. Prekršajni), no nisam želio ići u širinu.

 

Apsolutna zastara nije SAMO iz kaznenog prava i s pokretanjem kaznenopravnih sankcija veze ina RELATIVNA zastara, a apsolutna znači zastarijevanje duga ČAK i kad je pokrenuta sankcija.

 

Nisam niti tvrdio da je to pojam SAMO iz kaznenog prava, već sam htio istaći da taj pojam nema veze za građanskim pravom, što vidim da ljudi ne razumiju. U odnosu na ostali dio rečenice, ne znam kako se u istoj rečenici može spomenuti dug i sankcija, kad je jedno pojam građanskog, a drugo kaznenog prava.

 

Ljudski je griješiti, pa ukoliko griješim molim da me ispravite, ali na način da ja mogu uvidjeti tu grešku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opći porezni zakon

Opći porezni zakon 127/00, 86/01, 150/02

8. Porezna zastara

Zastara

Članak 90.

(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pokretanje prekršajnog postupka, naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

 

(2) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

 

(3) Zastara prava na pokretanje prekršajnog postupka počinje teći nakon isteka godine u kojoj je počinjen prekršaj.

 

(4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu.

 

(5) Zastara prava na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik stekao pravo na povrat.

 

(6) Ako ovim Zakonom nije drukčije propisano na poreznu zastaru primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima.

 

Prekid zastare

Članak 91.

(1) Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom poreznog tijela usmjerenom na utvrđivanje ili naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku.

 

(2) Tijek zastare prekida se svakom radnjom poreznog obveznika dostavljeno na znanje poreznom tijelu radi ostvarenja prava na povrat poreza naplaćenog bez pravne osnove ili više plaćenog poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni.

 

(3) Nakon poduzetih radnji iz stavka 1. ili 2. ovoga članka zastarni rok počinje ponovno teći.

 

Apsolutna zastara

Članak 92.

Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pokretanje prekršajnog postupka, naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova rasprava je krenula kao rasprava o zastari potraživanja moblinog operatera, a završila kao rasprava o zastari potraživanja na ime poreza.

 

Sad će opet svi pitati otkud se tu spominje apsolutna zastara i tko je u pravu, a to su kruške i jabuke, posve različita pravna područja. U poreznom pravu postoji relativna i apsolutna zastara, dok u obveznom postoji samo zastara.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam o d zbunjenih glede zastare. Interesirao sam se jedmom zbog jednog duga mirovinskom. I u zakonu o obveznim dopirnosima spominje se najprije samo zastara (5 godina) i ona, u članku 82, točka 6 apsolutna zastara. Moje je pitanje bilo, da li sam dobro shvatio da ako vjerovnik do isteka ove zastare (pretpostavljam da je to ta famozna relativna) nije pokrenuo ovršni postupak nakon isteka tih pet godina to više i ne može? A ako može, što se dogodi s dugom nakon isteka apsolutne zastare? Jer, pročitao sam negdje i da se tijek apsolutne zastare ničim ne prekida.

MOLIM pojašnjenje. Vidim da se glavna rasprava vodi radi li se o kazenonom ili građanskom pravu .... Kod mene se radi o dugu mirovinskom i samo pitam, da li mirovinski fond, nakon što je prošlo devet godina, A DA NIŠTA nisu poduzeli, nisu podigli tužbu, pokrenuli ovrhu, ništa ... da li mogu još uvijek, jer nije prošlo 10 godina. Eto to je moje pitanje i bio bih zahvalan na odgovoru. Shvatite da je i nama laicima, ako je i vama pravnicima, to dosta složeno za razumjeti. Tenks!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Gaius, ti si se referirao na moj post, a govoriš o operateru ?!? Ja nisam pinisam pitao za nikakvog operatera, nego za mirovinski dug. I kaj bi značilo to : Ako je podigao ...na vrijeme? Na koje vrijeme? To i je bilo moje pitanje: DO KADA vjerovnik može pokrenuti prisilnu naplatu? ZOO doduše ne poznaje apsolutnu i relativnu zastaru, ali zakon o obveznim doprinosima ih poznaje, pa me zanima što bi u tom slučaju značilo: Pokrenuti nešto NA VERIJEME. Da li samo do isteka relativne, ili može i nakon toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

ugovor o kreditiranju studenata ovjeren je 6.11,1997 i isplaćivan je do 9.2001. Ugovor je sklopljen i kao osiguranje potpisana je mjenica od strane dva jamca. Već smo zaboravili za to a danas sam primila obavjest da moram vratiti stipendiju u cjelosti pošto nisam ispunila uvjete iz ugovora.

 

Dali moram vratiti tu stipendiju ili postoji nekakva zastara.Nemam pojma o čemu se radi samo sam jako splašena jer ustvari jedva krpam kraj s krajem.

 

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pitanje vezano za kaznu ZET-a.

 

27.3.2014. ZET-ov kontrolor me ulovio u autobusu u trećoj zoni bez važeće karte. Rekao sam mu da imam samo jednu zonu na što je on rekao da želi to provjeriti. Provjerio je i rekao da mi neće pisati kaznu.

 

Danas, 6.11.2014. došla mi je na kućnu adresu kazna zbog tog prekršaja u iznosu 250 kn.

 

Kada u takvim slučajevima nastupa zastara?

 

Hvala :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav, molim pomoć vezano za zastaru. Ovako, 2010 mi je došla zadnja ovrha zbog neplaćenog računa t-mobile-u za internet od kojih 500 kn..i do sada nisam dobila ništa. Je li to u zastari? moram li poslat prigovor o zastari? Strah me ako kupim auto da mi ga ne uzmu. LAik sam po tom pitanju pa vas molim odgovor. Znači, je li to u zastari ili nije i što mogu napravit da se uvjerim da mi neće/ne mogu pokrenut ovrhu. Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam prigovarala ništa. 2010 kada sam dobila zadnju kuvertu nisam imala nikakva primanja,tek od 2012-e ali nisam vidjela da mi je išta skinuto te mi račun nije u blokadi, što mi je čudno. Ako je glavnica 2010-e bila otrpilike 2500 kn, koliko bi dug mogo bit?! mogu li to negdje saznati te otplaćivat na rate?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E ovako..bila sam u fini i rekli su mi da nemaju nikakvu informaciju jer ovrhovoditelj nije krenuo sa naplatom. I rekla mi je teta na šalteru neka kontaktiram ovrhovoditelja da saznam iznos te dogovorim obročno plačanje. E,sad da kontaktiram t-com ili javnog bilježnika koji mi je poslao rješenje o ovrsi?

Najlogičnije mi je kontaktirat bilježnika, ali na stranici t-coma ne postoji ime tog odvjetničkog društva i to me zbunjuje ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za ovrhu po rješenju iz 2010.godine ne ide izravna naplata preko fine. fina nema informacije.

 

u nadležni sudu provjeri šta je sa ovrhom. (ne kod operatera da ih nebi podsjetila)

imaš rješenje o ovrsi i u njemu je naveden iznos duga.

plati ga (ako hoćeš) ali navede šta plaćaš. možda izbjegneš plaćanje dodatnih kamata (za 2011.-2014.)

 

plaćanjem djel duga (ili cijelog )prekidaš zastaru, tj. zastara ponovo teče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za ovrhu po rješenju iz 2010.godine ne ide izravna naplata preko fine. fina nema informacije.

 

u nadležni sudu provjeri šta je sa ovrhom. (ne kod operatera da ih nebi podsjetila)

imaš rješenje o ovrsi i u njemu je naveden iznos duga.

plati ga (ako hoćeš) ali navede šta plaćaš. možda izbjegneš plaćanje dodatnih kamata (za 2011.-2014.)

 

plaćanjem djel duga (ili cijelog )prekidaš zastaru, tj. zastara ponovo teče.

 

Ako odem na sud, koju informaciju mogu dobit od njih? jer koliko sam shvatila u slučaju ako rješenje o ovrsi dođe na vrijeme da nema zastare, u mom slučaju je tako..

E sad, ako ja sad platim taj iznos koji je u ovrsi, pod opis plaćanja navedem br ovrhe ..mogu li ja očekivati jednog dana naplatu tih kamata 2011-2014?

I u slučaju ako kontaktiram javnog bilježnika postoji li mogućnost plaćanja na rate?

 

..sad čitam po portalima i vidim da su ljudima počele stizati izravne naplate zbog računa od prije par godina, pa ja to ovako razmišljam, ako mi još nisu blokirali račun, možda ako nazovem bilježnika mogu to riješiti bez dodatnih odvjetničkih naknada ..ima li to smisla? :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

..sad čitam po portalima i vidim da su ljudima počele stizati izravne naplate zbog računa od prije par godina, :/

 

izravna naplata je moguća tek po sudskim odlukama od listopada 2012.

 

u nadležnom sudu traži informaciju zašti i kad je obustavljena ovrh.

nisi navela kad si dobila prvu ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Pozdrav!

Dobio sam mail u kojem me se poziva da platim dugovanja iz navedenog razdoblja. 

""""""""Vaše dugovanje po ovrsi Ovrv-!!!! utužili smo dana 24.06.2016. godine.

Zastara vrijedi godinu dana od podnošenja ovršnog prijedloga, dakle Podružnica Čistoća u ovom slučaju može potraživati račune sve do 06. mjeseca 2015. godine jer  prema Općim uvjetima poslovanja zastara potraživanja iznosi 1 godinu.

 Ovim putem obavještavamo Vas da imate predmetna potraživanja za mjesece:

 kn 88,00 od 16.09.2015 do isplate;

kn 88,00 od 16.10.2015 do isplate;

kn 88,00 od 16.11.2015 do isplate;

kn  8,50 od 16.11.2015 do isplate""""""

 

Da li se mogu pozvati na zastaru i po kojem članku tj. stavak? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Zanima me da li je moguce da za dugovanje, odnosno neplacene racune za vodu iz perioda 1996-2000. godine (nismo platili jer su racuni bili previsoki i zalili smo se, tada, pismenim putem, ali nam nije uvazena zalba), osim sto se na svakom racunu istice to dugovanje, do sada nije stiglo nista sa suda? Ovo pitam radi pozivanja na zastaru. Ukoliko su nas komunalci tuzili, u roku od godinu dana nakon sto je izdat racun, zar je moguce da do danas (preko 20 godina je proslo) sud nije poslao nikakvo rjesenje o ovrsi/izvrsenju? Napominjem da su nam radi racuna, iz tog perioda, 2016. g. iskljucili vodu i bili smo primorani platiti dio tog duga da bi nas spojili na vodovodnu mrezu. Ako ne dobijemo nista sa suda, a komunalci, ponovno dodju iskljuciti vodu, radi duga iz tog perioda, sto nam je ciniti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Maros je napisao:

Zanima me da li je moguce da za dugovanje, odnosno neplacene racune za vodu iz perioda 1996-2000. godine (nismo platili jer su racuni bili previsoki i zalili smo se, tada, pismenim putem, ali nam nije uvazena zalba), osim sto se na svakom racunu istice to dugovanje, do sada nije stiglo nista sa suda?

Sve je moguće.

prije 19 sati , Maros je napisao:

Ukoliko su nas komunalci tuzili, u roku od godinu dana nakon sto je izdat racun, zar je moguce da do danas (preko 20 godina je proslo) sud nije poslao nikakvo rjesenje o ovrsi/izvrsenju?

Da. 

prije 19 sati , Maros je napisao:

Napominjem da su nam radi racuna, iz tog perioda, 2016. g. iskljucili vodu i bili smo primorani platiti dio tog duga da bi nas spojili na vodovodnu mrezu.

Uložite prigovor na zastaru, pa ćete već dobiti pisano obrazloženje sa više informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija