Jump to content

zastara poreza na nekretninu


japankamiki

Preporučene objave

poštovani, samohrana sam majka, situacija koma,ali snadji se

-molim pomoć,molim pomoć

-stan kupljen 4 mj 2005. godie, prijavljen porez, rješenje došlo ove godine u 3 mjesecu.

uložila žalbu,,,

kažu da se rješenje na žalbu čeka dugo...

molim vas...

kada nastupa zastara i postoji li mogučnost....(čitala sam ima raznih slučajeva)

kako izgleda ta zamolba za zastaru ili kako se to zove???

hvala puno........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

štovana,

zastaraa naplate poreza po Opće poreznom zakonu, nastupa kao relativna zastara nakon 3, odnosno kao apsolutna zastara nakon 6 godina od godine kada je nastao porezno-dužnički odnos. ( kada je rješenje postalo pravomoćno). Dakle, zastara na rješenje koje je postalo pravomoćno u 2009. godini, nastaje 2015. godine. Naime, ima još jedna mogućnost u postupku , a to je sukladno članku 137.stavak 3. koji glasi : "Ako bi izvršenje naplate poreznog duga dovelo u pitanje osnovne životne potrebe ovršenika i članova njegova kućanstva, porez se može iznimno, na zahtjev poreznog obveznika, otpisati u cijelosti ili djelomice." To se pokreće zahtjevom koji se odnosi na rješenje o ovrsi a iznimno se može i prije. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

japankamiki je napisao:

poštovani, samohrana sam majka, situacija koma,ali snadji se

-molim pomoć,molim pomoć

-stan kupljen 4 mj 2005. godie, prijavljen porez, rješenje došlo ove godine u 3 mjesecu.

uložila žalbu,,,

kažu da se rješenje na žalbu čeka dugo...

molim vas...

kada nastupa zastara i postoji li mogučnost....(čitala sam ima raznih slučajeva)

kako izgleda ta zamolba za zastaru ili kako se to zove???

hvala puno........

 

niste naveli kad ste prijavili porez? :misli: u zakonskom roku ili tek ove godine?

ukoliko ste obvezu poreza na promet nekretnina prijavili neposredno nakon kupovine stana, a do sad vam se porezna uprava nije javljala nastupila vam je zastara prava utvrđivanja poreza sukladno članku 94.Općeg poreznog zakona, a prema kojem:

"(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo na pokretanje postupka naplate poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći."

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

japankamiki je napisao:

hvala, ma javili mi se jesu, ove godine rješenjem na koje sam imala pravo žalbe što sam i učinila......što sada.....hvala

 

Znači ukoliko ste 2005.godine prijavili poreznu obvezu, protekom roka od 3 godine nastupila vam je relativna zastara da vam Porezna uprava uopće utvrdi obvezu poreza..odnosno ako vam rješenje o porezu na promet nekretnina ima datum koji datira iz 2009.godine, vjerujem da će vam žalba, ukoliko ste se pozvali na gore navedeno, tj.na zastaru, biti uvažena.. ostaje vam samo čekati drugostupanjsko rješenje. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno, Porezna uprava, čl. 94. čl. 4. Općeg poreznog zakona, koji kaže:

 

Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe.

 

Tumači uvijek drugi dio rečenice "ili nakon isteka u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu". Ovo je najveći problem ako je kupoprodajni ugovor jako star, Porezna uprava si daje temeljem ove formulacije pravo da naplate porez na promet nekretnina i na Ugovore stare 30-40 godina. Lakše će vam ući u zastaru ako ste orobili banku, nego ako niste platili porez na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porezi.net je napisao:

Točno, Porezna uprava, čl. 94. čl. 4. Općeg poreznog zakona, koji kaže:

 

Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe.

 

Tumači uvijek drugi dio rečenice "ili nakon isteka u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu". Ovo je najveći problem ako je kupoprodajni ugovor jako star, Porezna uprava si daje temeljem ove formulacije pravo da naplate porez na promet nekretnina i na Ugovore stare 30-40 godina. Lakše će vam ući u zastaru ako ste orobili banku, nego ako niste platili porez na promet nekretnina.

 

sve to stoji , međutim prema istom članku, stavak 1. i 3., protekom roka od tri godine, nastupa relativna zastara prava da porezna uprava isto naplati, s obzirom da je imala saznanja o istome, a tri godine nije ništa poduzela.

članak 94.govori:

"st.(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo na pokretanje postupka naplate poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći."

"st.(3) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate."

 

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

opći porezni zakon NN 147/2008

Zastara

Članak 94.

(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo na pokretanje postupka naplate poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Pravo poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka zastarijeva kad proteknu tri godine od počinjenja prekršaja.

(3) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

 

ako si prijavu poreza napravila po sklapanju kupoprodajnog ugovora(u zakonskom roku od 30 dana ) nastupila je zastara utvrđivanja poreza .

ako do primitka poreznog rješenja nisi prijavila poreznu obvezu tj.kupoprodajni ugovor

zastara počinje teči na kraju godine od saznanja poreznog tjela za kupoprodajni ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Imam sličan slučaj pa bih se nadovezao na postojeću temu...

 

Godine 2012. kupio sam neko malo građevisnko zemljište sa montažnom kućicom i u roku par dana napravio prijavu poreza u poreznoj upravi. Nakon nekoliko mjeseci došlo je rješenje i uplatnica na 500 kn. Na rješenju je pisalo da je privremeno (nešto u smislu kao dok se ne izvrši procjena nekretnine). I nakon toga više ništa iz poretne uprave nije došlo.

Sada krajem 2016. godine (4 godine kasnije) porezna je poslala dopis u kojem traži dodatne podatke o nekretnini kako bi mogli naplatiti porez na promet nekretnina.

 

Je li taj predmet ušao u zastaru? Imaju li pravo naplatiti porez nakon 4 godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija