Jump to content

produžetak privremenog boravka-zdr.osig.


anri

Preporučene objave

Imam pitanja vezana za produžetak privremenog boravka na temelju bračne zajednice.Zanima što se prilaže vezano za zdravstveno osiguranje. Suprug je u radnom odnosu. Da li se moraju priložiti plaćanja poslodavca koja idu HZZo-u?

Par mjeseci suprug nije bio zaposlen.Da li to može pokriti BH/HR3 ili se ipak mora platiti nešto HZZO-u, te gdje se to plaća? Uglavnom me zanima šta od svega priložiti zahtjevu za produžetak boravka?

Sa porezne uprave došla je neka uplatnica za zdravstveno osiguranje, ali ništa se ne objašnjava, za koji period. Kažu u HZZO da ne znaju o čemu se radi. Pitam vas da li tko zna šta porezna uprava šalje i zašto to isto ne šalje osiguranje?

MUP šalje na HZZO, HZZO na poreznu te nitko nema jasne odgovore.Molim vas za pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo ti je definitivno prekomplicirana materija (čak i za tijela koja primjenjuju propise), a kamoli za nas ovdje. Recimo ovako, no ne garantiram da se ovo bude i u praksi dogodilo, BH/HR3 bi mogla pokriti razdoblje kada suprug nije radio, pa traži od nositelja da ti izda potvrdu, dalje temeljem obavijesti o odobrenom boravku kod HZZO prijavljuješ se na zdravstveno osiguranje (cca 400 kn mjesečno) i tu prijavu dostavljaš MUP-u. Za doprinose zadužuje i naplaćuje ih porezna, tak da oni definitivno moraju znati za koje razdoblje su zadužili nekog za nešto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatila BH/HR3 odnesem na HZZO i onda za te mjesece ( radi se o 3.,4. i 5. mjesecu) ne moramo platiti tih 400kn.Da li HZZo obavijesti onda i Poreznu da ne obračunava doprinose? Kakva je to prijava koju nosimo MUP-u?

Hvala puno jer situacija je definitivno prekomplicirana, ostaje mi dojam da nitko ništa konkretno ne zna ili ne želi znati ( HZZO,MUP ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anri je napisao:

Ako sam dobro shvatila BH/HR3 odnesem na HZZO i onda za te mjesece ( radi se o 3.,4. i 5. mjesecu) ne moramo platiti tih 400kn.Da li HZZo obavijesti onda i Poreznu da ne obračunava doprinose? Kakva je to prijava koju nosimo MUP-u?

Hvala puno jer situacija je definitivno prekomplicirana, ostaje mi dojam da nitko ništa konkretno ne zna ili ne želi znati ( HZZO,MUP ).

 

BH/HR3 može ali ne mora "pokriti" te mjesece, to ovisi o statusu Vašeg supruga u to vrijeme, U najboljem slučaju izdavanje te tiskanice moglo bi vas osloboditi plaćanja doprinosa u to vrijeme i ukoliko se to dogodi tada će i porezna stornirati to potraživanje. Prijava koju nosite na MUP je prijava stranca na obvezno zdravstveno osiguranje (obeznika uplate doprinosa) koja se izdaje temeljem obavijesti o odobrenom boravku. To je za ovo razdoblje dalje, kad suprug radi, a vi se prijavljujete na tu osnovu osiguranja kao stranac kojem je odobren produžen boravak u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavu za stranca za obvezno zdravstveno osiguranje izdaje HZZo. Da li je to neka posebna tiskanica/obrazac ili samo Tiskanica -2 koja se dobije od poslodavca? Da li to MUP traži pri produžetku boravka i priznaje kao stavku: dokaz o osiguranom zdravstvenom osiguranju? Znaci MUP je prvo HZZO obavjestio da stranac ima odobren boravak, a onda HZZO obavještava MUP da je stranac prijavljen na obvezno zdravstveno osiguranje? U poreznoj potom treba tražiti da su se podmirili svi doprinosi?

Hvala vam na odgovorima i savjetima. Pomažu više od svega do sad izrečenog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tiskanice se dobivaju u HZZO, a mogu se i nabaviti u knjižarama ili na netu, tiskanica 1 i 2. Podnošenje prijave u ovom slučaju je nesumnljivo obveza stranca, dakle izvrši prijavu i da dok si u tom statusu plaćaš zakonom propisani doprinos, te prema potrebi to i dokazuješ pred tijelima koje će to tražiti.

 

Sretno dalje, nadam se da smo sve razjasnili, osim onog da li će BH/HR3 pokriti nešto ili neće, a to ovisi već o nekim drugim parametrima, no u svakom slučaju preporučam da ne ulaziš u nikakve rasprave i pokušaje izbjegavanja plaćanja zakonom propisane obveze pogotovi ako ti to razdoblje obuhvaća odobreni boravak, jerbo to ne bu prošlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu mi je jasno, samo što suprug nikad nije izvršavao prijavu sam za sebe.Oni su mu dali izlistane liste od kad do kad nije bio prijavljen u radni odnos.Prema tome mislim da su oni - HZZO - njega automatski prijavili kad su dobili izjavu o odobrenom boravku,i to slali na Poreznu.valjda je to tako.

Još samo jedno pitanje - uz dokumentaciju koju prilaže za produžetak boravka šta za zdravstveno osiguranje treba priložiti? samo ovu zadnju prijavu poslodavca da je sad obvezno osiguran na temelju radnog odnosa + potvrdu od Porezne da su plaćeni svi doprinosi?

Još jednom hvala na strpljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaš kaj, sad zapravo trebamo krenuti ispočetka, ne skroz, ali eto:

 

1) ukoliko ti je suprug u radnom odnosu, tada prijavu i sve što je uz nju potrebno priložiti, prilaže poslodavac Prijava - T-2, Prijava HZMO (kopija M-1P), ugovor o radu, odnosno pisana potvrda o sklopljenom ugovoru, radna knjižica, radna dozvola za radnika stranca

 

2) kada suprug nije u radnom odnosu, tada se osobno prijavljuje kao stranac kojem je u Republici Hrvatskoj odobren privremeni boravak o ili boravak s poslovnom vizom, ako im zdravstvena zaštita nije osigurana po drugoj osnovi i prilaže Prijava T-1, T-2, potvrda MUP-a o priznatom statusu u Republici Hrvatskoj , MB za stranca, uvjerenje o adresi stanovanja, dokaz da mu zdravstvena zaštita nije osigurana po drugoj osnovi

 

i to je to. I sad je jasnije da očito ove uplatice potiču iz vremena kada nije bio u radnom odnosu, već je bio obveznik uplate doprinosa tak da ova beha tiskanica to ni ne može pokriti i to bi trebao platiti.

 

 

Pozdrav i nadam se da smo sad skoro pa sve razjasnili. Sretno i bok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija