Jump to content

Tumačenje znaka „zabrana zaustavljanja i parkiranja“


mariola1

Preporučene objave

Poštovani,

Parkirao sam u Zagrebu vozilo uz desni rub kolnika dvosmjerne ceste (gledano u smjeru kretanja vozila). Na tom mjestu (strani ceste) ne postoji horizontalna niti vertikalna prometna signalizacija. Na suprotnoj (lijevoj) strani kolnika postavljen je prometni znak „zabrana zaustavljanja i parkiranja“ bez dopunske ploče.

Na temelju iznesenog molim vas Vaše tumačenje značenja prometnog znaka „Zabrana zaustavljanja i parkiranja“ odnosno, dali je vozilo u prometnom prekršaju (dali je vozač počinio prekršaj) zbog postojećeg prometnog znaka „Zabrana zaustavljanja i parkiranja“?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim objašnjenje zašto je po vama vozilo u prekršaju?

Prema pravilniku o prometnim znakovima navedeni znak označava stranu ceste na kojoj je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje.

Mislim da sam u svojem pitanju bio jasan: vozilo je na jednoj strani, a znak na drugoj strani ceste ili kolnika.

Smatram da nisam počinio prekršaj zbog znaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON

O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

Članak 12.

(1) Ceste se moraju obilježavati propisanim prometnim znakovima kojima se sudionici u prometu upozoravaju na opasnost koja im prijeti na određenoj cesti ili dijelu te ceste, stavljaju do znanja ograničenja, zabrane i obveze kojih se sudionici u prometu moraju držati i daju potrebne obavijesti za siguran i nesmetan tok prometa.

(4) Sudionici u prometu dužni su držati se ograničenja, zabrana i obveza izraženih pomoću postavljenih prometnih znakova.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj sudionik u prometu koji postupi suprotno odredbi stavka 4. ovoga članka.

 

 

 

PRAVILNIK

O PROMETNIM ZNAKOVIMA, SIGNALIZACIJI

I OPREMI NA CESTAMA

Članak 10.

Prometni znakovi postavljaju se s desne strane ceste uz kolnik u smjeru kretanja vozila.

Ako na mjestu na kojem se postavlja prometni znak postoji opasnost da ga sudionici u prometu neće na vrijeme primijetiti zbog gustoće prometa ili zbog drugih razloga, prometni se znak postavlja i na suprotnoj, lijevoj strani ceste ili iznad kolnika.

Prometni znakovi postavljaju se tako da ne ometaju kretanje vozila i pješaka.

 

 

 

 

Vi sa možete braniti kako želite, samim time i smatrati što hoćete.

 

Preporučujem Vam da energiju koju mislite utrošiti na žučnu raspravu - štedite za sud.

 

Naravno da možete i tješiti sami sebe na ovom forumu.

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se jedino želim braniti na temelju postojećih prometnih pravila (prema pravilniku o prometnim znakovima grupa znakova izričitih naredbi, znak B38). Nažalost, u mome slučaju to nije dovoljno policiji, a niti sucu.

No, da preskočim ovaj dio i uštedim si energiju.

 

Po podnesenom prigovoru prekršajnom sudu u Zgb. za prometni prekršaj sudac donosi rješenje te u uputi o pravnom lijeku navodi da nemam pravo prigovora niti žalbe.

Molim Vas kako to tumačite i dali ipak mogu podnijeti prigovor ili žalbu višem (drugostupanjskom) sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na trudu i odgovorima.

Kazna je plačena, niti ne pomišljam na čl. 220, pa ima dr. odvjetnik puno važnijih stvari za raditi.

Iskustvo na sudu (prvo u životu) jako loše (tješim se da je u sucu problem ili je imao loših 5 minuta).

Namjera mi je zaštiti struku. Nije mi svejedno potrošiti vremena i novaca na obrazovanje i usavršavanje, a onda tek tako prihvatiti nestručnost (po mojem mišljenju) mnogih javnih ustanova (osoba koje u njima rade).

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Pozdrav,

 

Zanima me sljedeće. Naime radi se o prometnom znaku zabranjeno zaustavljanje i parkiranje. Krše li se pravila prometnog znaka zabranjeno zaustavljanje i parkiranje ako se auto parkira 3-4 metra pokraj ceste, na šljunčanu površinu, gdje automobil tada ni u kojem slučaju ne ugrožava promet i život putnika? Da budem jasniji, navedeni prometni znak udaljen je od vašeg automobila cca. 15 m uz cestu a vaše je auto parkirano daleko od ruba ceste cca 4-5 metara.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znak se odnosi na cestu/prometnicu a ne na ono kraj nje.

 

"40) znak »zabrana parkiranja« (B40) označuje stranu ceste na kojoj je zabranjeno parkiranje vozila."

 

 

Ja sam dobio kaznu od 500 kn zbog zabranjenog zaustavljanja i parkiranja, međutim auto nisam parkirao niti na cesti, niti uz rub ceste, već na određeni teren koji se nalazi pored ceste. Sudeći po ovome nisam ja taj koji krši zakon već komunalno poduzeće odnosno komunalac koji mi je napisao kaznu. Da stvar bude još gora, pored mene su bila parkirana još 3-4 automobila (strane registarske oznake) ali oni su iz ne znam kojih razloga bili "pošteđeni kazne".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koju su ti kaznenu odredbu stavili na obavijest o počinjenom prekršaju?

 

Po ZSPC-u nisi počinio prekršaj (parkiranje) ovako postavljeni znak ne vrijedi za površinu na kojoj si bio parkiran, komunalni redar je vjerovatno stavio prekršajnu odredbu iz nekakve lokalne općinske uredbe tipa "zabrane parkiranja na plaži" ili sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, jučer sam bio na kupanju u belaju kraj mrežnice, poznatije kao Brig. Najme, restoran koji je uz Mrežnicu je ogradio svoje zemljište ne nasuprot objekta otvorio livadu s naplatom parkiranja. Uz lokalnu cestu iznad objekta su bila parkirana vozila gdje sam i sam stao, i to van ceste na šoderu i krenuo na kupanje. Odjednom vidim rotirajuća svjetla policijskog vozila te sam pojurio do vozila i tek onda vidio znak da je zabrana zaustavljanja i mali znak ispod da vrijedi i za bankine. Policajac mi je već ispisao kaznu od 500 kn i Veli da je Netko anonimno zvao da smetaju vozila koje nikome ne smetaju jer se niti neiskusan nalazili na cesti. Smetaju, očigledno gazdi njive koju naplaćuje za parkirno mjesto. Nisam slutio da seoska cesta može taj znak uopce imati, te provjerio katastarsku česticu na kojoj je vidljivo da je i ta cesta u ratna 2 metra pored i tako da se auto nalazilo na privatnom posjedu. Jeli onda ta zabrana uopce legalna i na legalnom mjestu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav

Imam i ja jedno pitanje.

Vozim punicu njezinoj kući (dobar zet :) ) i zaustavljam vozilo ispred njezine kuće na kolnom ulazu u dvorište koji prelazi nogostup. Ona izlazi sa svojim stvarima a ja nastavljam vožnju.

Dobijam prekršajnu prijavu zbog znaka zabrane zaustavljanja i parkiranja.

Imam li osnova za žalbu?

S poštovanjem

Dalibor

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Dalibor99999 je napisao:

zaustavljam vozilo ispred njezine kuće na kolnom ulazu u dvorište koji prelazi nogostup. 

Ona izlazi sa svojim stvarima a ja nastavljam vožnju.

Bit će da si se zaustavio ispred kolnog ulaza tj.na cesti.

Pa kad su ti dali prekršajnu prijavu kad si odmah otišao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , drot13 je napisao:

Ako je znakom zabranjeno, onda je zabranjeno, ali ovakva situacija bi bila beznačajni prekršaj i za to se inače ne kažnjava.

Baš je bilo tako ili si ipak malo tamo stajao?

iskrcao punicu i otišao..... 2 min max

po tome bi trebali kažnjavati smetlare svaki put kad stanu i pokupe kante....

a kako ući u svoje dvorište ako ne stanete i otvolite dvorišna vrata?

 

 

prije 6 sati , sivko je napisao:

Bit će da si se zaustavio ispred kolnog ulaza tj.na cesti.

Pa kad su ti dali prekršajnu prijavu kad si odmah otišao?

vjerojatno me snimili kamerom... ima ih tamo nebrojeno... jarunski plac...

uređeno: od Dalibor99999
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija