Jump to content

komplikacije u trudnoći i ugovor na određeno


Likeroll

Preporučene objave

Imam pitanje u vezi komplikacija u trudnoći.

Zaposlena sam u tvrtki kao pripravnik na godinu dana, imam još 2 mjeseca do isteka ugovora.

Pa me zanima, pošto sam trudna 3 mjeseca, da li ja mogu otovriti komplikacije u trudnoći i otići na bolovanje dok sam još zaposlena, tako da imam neka primanja do rođenja bebe? Jer da odem na biro ne bih imala nikakva prava na bolovanje.

Još me zanima, ako ja idem na komplikacije u trudnoći da li moj poslodavac normalno može ukinuti ugovor o radnu na određeno a ja i dalje ostajem na bolovanju, ili ako on ukine ugovor ja odmah gubim sva prava.

Please help!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolovanje ne produžuje trajanje ugovora.

Osiguranik kojem je za vrijeme trajanja bolovanja prestao radni odnos, pripada naknada plaće još najviše 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, ali za vrijeme bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, osiguraniku pripada pravo na naknadu plaće i po prestanku radnog odnosa do isteka korištenja istog prava.

Iz ovoga proizlazi da ako prije isteka ugovora otvorite bolovanje zbog komplikacija u trudnoći imate pravo na naknadu i nakon prestanka ugovora u radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno!!!

Kada otvorim komplikacije moj poslodavac više meni ne isplačuje plaču a ne plaća mi ni bolovanje, nego to plaća država. eli tako? pa me sad zanima, zašto poslodavac možda ne bi htio pristati na to da otvorim komplikacije, makar mi ističe ugovor, a pomogao bi mi puno. (jer sam čula da prije godinu dana jednoj curi nije htio pristati na takvu opciju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osiguranik kojem je za vrijeme trajanja bolovanja prestao radni odnos, pripada naknada plaće još najviše 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, ali za vrijeme bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, osiguraniku pripada pravo na naknadu plaće i po prestanku radnog odnosa do isteka korištenja istog prava.

 

Htjela bih se nadovezati na ovaj dio - zanima me da li u slucaju otkazivanja ugovora a otvaranja bolovanja zbog komplikacija svejedno ide staz u radnu knjizicu za cijelo vrijeme trajanja bolovanja+porodiljnog ili ne ali se ima pravo na naknadu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

sad imam još jedno pitanje... uglavnom...

ginekolog mi je rekao da će mi otvoriti komplikacije u trudnoći, i planiram otvoriti komplikacije 15.10.

sad me zanima, koliku ću novčanu naknadu primati na bolovanju, jer kada ide na bolovanje (15.10.) raditi ću točno 11 ipo mjeseci. A poslodavac će mi 31.10. raskinuti pripravnički ugovor.

Da li ću primati novčanu naknadu od cca 850 kn (pošto nisam raila točno godinu dana) ili malo više??

 

help! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Poštovani, čitam ovdje pitanja i sva su slična ali molim Vas da odgovorite i na moje...

Dakle, trudna sam, ugovor mi ističe u 3 mj. Iz prošlih pitanja sam shvatila da je najbolje da otvorim komplikacije prije isteka ugovora (zamjena sam). Moje pitanje je što je sljedeće najbolje z napraviti a da se ostvare maksimalna prava. Dakle, imam neprekidni staž od 3 godine (1 godina porodiljnog). Da tražim prava na naknadu iz HZZ-a? Ili da to trazim kad plaćeno bolovanje prestane (45 dana prije poroda). Da li je to uopće tako moguće i da li prestaje plaćeno bolovanje na račun države ako se zatraži isplata iz HZZ,,, pretpostavljam da je oboje u isto vrijeme nemoguće... Kolika će mi biti porodiljna naknada do 1 godine djetetova života? Plaća je cca 4500.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Prije 32 minuta, nikolina94 je napisao:

 trudna sam i trebala bi otvoriti komplikacije, no zanima me s obzirom da mi 3.2.2020., ističe ugovor da li ću ja primati i dalje istu naknadu ili ne?

Osoba koja je privremeno nesposobna za rad zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem ostvaruje pravo na naknadu plaće, pa ako Vam istekne ugovor o radu, gubite pravo na ovu naknadu, ali imate pravo na naknadu HZZO-a i kasnije HZZ-e kao nezaposlena osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Osoba koja je privremeno nesposobna za rad zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem ostvaruje pravo na naknadu plaće, pa ako Vam istekne ugovor o radu, gubite pravo na ovu naknadu, ali imate pravo na naknadu HZZ kao nezaposlena osoba.

A što je s onim da ako krenem na komplikacije da ih dobivam sve do poroda bez obzira istekne li ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, nikolina94 je napisao:

A što je s onim da ako krenem na komplikacije da ih dobivam sve do poroda bez obzira istekne li ugovor.

Nakon otkaza pod komplilacijama javljate se HZZO i dalje se vodite preko njih do otvaranja porodiljnog (45 ili 28 dana prije termina poroda), nakon čega Vas oni odjave, a nakon te odjave imate rok od 30 dana za prijavu na HZZ i potom ostvarujete pravo na njihovu naknadu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija