Jump to content

Utvrđivanje prava vlasništva dosjelošću


anonimno

Preporučene objave

Protiv mene je podignuta tužba radi utvrđivanja prava vlasništva dosjelošću. Tužitelji su preko dva svjedoka dobili izjavu da preko 50 godina posjeduju u cijelosti jednu parcelu, pa dosjelošću stiću pravo vlasništva na tu nekretninu. Kao vlasnik,a preko mojih pradjedova, u gruntovnici (posjedovnica) upisano je moje ime.

Zanima me:

1. Da li se tužba može pobiti i kako?

2. Ako se oglušim na poziv i donese se presuda prema tužbi - upis novog vlasnika - da li ja kao tuženi moram snositi kakve troškove - Vrijednost spora je 3000 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misljenja sam da tužitelj ne može steći pravo vlasništva dosjelošću na parceli koju, kako kažeš posjeduje jer si ti kao vlasnik iste upisan u gruntovnici.

Da bi se steklo pravo vlasništva dosjelošću posjed mora biti zakonit, istinit i pošten.

mislim da to u ovom slučaju nije!

Nemoj se oglušiti na poziv suda!

Obrati se odvjetniku za savijet!

Ti ne moraš nikakve troškove plačat!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenica da ste upisani kao vlasnik u gruntovnici nije sama po sebi dovoljna da uspijete u ovom sudskom sporu. Ukoliko tužitelj dokaže istinitost, valjanost i trajanje posjeda moguće je da se utvrdi da je on stekao pravo vlasništva dosjelošću iako ste vi upisani u z.k. Posjed mora biti i pošten, ali po zakonu se poštenje posjednika pretpostavlja pa je na vama teret dokaza da posjed nije bio pošten. To znači da ćete vi morati dokazati da je tužitelj znao odnosno da nije imao razoga sumnjati da mu ne pripada pravo na posjed. Svakako odgovorite na tužbu jer ukoliko se na nju oglušite sud će je usvojiti, a trošak postupka ćete snositi Vi jer trošak postupka snosi strana koja nije uspjela u sporu. Najbolji savjet koji Vam mogu dati u ovom slučaju, svakako potražite stručnu pomoć odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dosjelost je institut kojim se stječe pravo vlasništva neprekidnim izvršavanjem kroz određeno vrijeme. vlasništvo na ovja način stječe na temelju samoga zakona ako su ispunjene zakonom predviđene pretpostavke na osnovi tužbe ili prigovora, neovisno o dotadašnjem vlasniku. budući se ovdje iz onoga što ste naveli nikako ne može radti o stjecanju redovnom dosjelošću, radi se o izvanrednom. za nejga je potreban je samostalan i pošten posejd kroz dvadeset godina. opštenje se presumira, a dužina se utvrđuje svjedocima. Ako je to istina sud će donijeti presud na osnovi koje će se nvostečeno pravo valsništva moći upisati u zemljišnoj knjizi. Vaš upis u zemljišnim knjigama nije bitan jel upravo to i je poanta stjcanja prava vlasništva dosjelošću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija