Jump to content

boraviste i porezna karica


nena_m

Preporučene objave

Imam prijavljeno prebivaliste na podrucju posebne drzavne skrbi i prijavu boravista od 1.12.2008-1.12.2009. u splitu radi posla. Do kraja ove godine cu biti ukupno 3 mj.na bolovanju. Zanima me, posto je na kartici prebivaliste, a mjesto rada split, koliki porez i prirez se uplacuje, kome, te imam li uopce pravo na povrat sljedece godine? Igra li bolovanje ikakvu ulogu....?? Nadam se odogovoru bar do 2 mjeseca , da znam sto mi je cinit a da ne upadnem u probleme...drzava mi i ovako uzima svasta...jos i porez da sam duzna mi nije potriba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bili ste dužnu u roku od 30 dana od zaključenja ugovora o radu s poslodavcem u Splitu promijentiti podatke na obrazcu PK u Poreznoj upravi kako bi vaš poslodavac sukladno ispravnim podacima s obrasca PK točno obračunao predujam poreza na dohodak od nesamostalnog rada i prirez. To proizlazi iz odredbi članka 46. stavak 3. Zakona o porezu na dohodak, člankla 58. stavak 1. OPZ-a i članka 6. stavak 1. Pravilnika o postupanju u dobroj vjeri sudionika porezno-pravnog odnosa, gospodarskoj cjelini te obrascima prijave činjenica za koje postoji obveza prijavljivanja i izjave o izvorima stjecanja imovine.

 

Poslodavac uplaćuje predujam poreza na dohodak od nesamostalnog na predviđeni račun Državnog proračuna sukladno Naredbi o uplatnim računima.

 

Kako ćete biti na bolovanju 3 mjeseca neće se iskoristiti mjesečni osobni odbitak i moći ćete podnošenjem godišnje prijave ostavariti povrat poreza.

 

Stopa prireza za Split je 10%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite na upadu u post, ali kod mene je bilo drukčije - što ne znači da je bilo ispravno:

 

Do nedavno sam živjela u Samoboru, a radila u ZG. Moja računovotkinja (radim u javnoj službi) je obračunavala prirez za Samobor (dakle prebivalište), a ne ZG (mjesto rada).

 

I jako me zanima rasplet, jer sam sada u sličnoj situaciji kao Vi.

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Issytop je napisao:

Oprostite na upadu u post, ali kod mene je bilo drukčije - što ne znači da je bilo ispravno:

 

Do nedavno sam živjela u Samoboru, a radila u ZG. Moja računovotkinja (radim u javnoj službi) je obračunavala prirez za Samobor (dakle prebivalište), a ne ZG (mjesto rada).

 

I jako me zanima rasplet, jer sam sada u sličnoj situaciji kao Vi.

 

Pozzz

 

 

tvoj slučaj je ok, jer je logično da možeš svaki dan putovati na posao iz Samobora u ZG. Tu nema problema.

 

Problem nastaje kada je objektivno za zaključiti da osoba sigurno neće svaki dan u jednom smjeru odvailiti neprimjerenu kilometražu. Slučaj osoba ima prebivalište u Poreču a radi u Zagrebu. Nije Hrvatska USA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@krester

 

hvala na pojašnjenju

 

i molim ako Vam se da još malo pozabaviti sa mnom (a čini mi se da je i poštovani nena_m u istom problemu)

 

Ja sam se odnedavno udala na PPDS, promijenila prebivalište, čekam tamo i posao (ali ne ide to baš tako lako) i sada sam dio radnog tjedna u ZG, vikendi i praznici i sve ostalo na PPDS, gradi se kuća... (studentski život, ogromni troškovi puta a javne službe nemaju institut "odvojenog života" ili "troškova putovanja")

 

Kakva je situacija sa porezom i prirezom u takvom slučaju (moja računovotkinja ni sama ne zna što bi sa mnom)? Hoću li imati pravo na povrat dijela poreza?

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tvoje prebivalište je na području PPDS. To proizlazi iz odredbe članka 38. stavak 1. OPZ-a. Iako bi se moglo zaključiti da je tvoje uobičajeno prebivalište ZG (članak 38. stavak 4. OPZ-a) jer živiš preko radnog dijela tjedan u ZG,ne vjerujem da će evenutalni porezni nadzor kod poslodavca provjeravati tu činjenicu.

 

Promjeni podatke u obrascu PK vezano za promjenu Samobor - područje PPDS-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@krester, hvala

 

ima li kakvog utjecaja na tu zavrzlamu prebivalište-boravište odluka Ustavnog suda po kojoj se to ne dijeli?

 

Ja se, naime, ni najmanje ne mislim baviti kriminalom - ukoliko je kriminal mojih bijednih 7-8 tisuća kuna poreza :) - ali mi je malo glupo da mi ne vrate porez kada ja zaista jesam na PPDS, gradim kuću i želim tamo ostati. Mislim, ideja povrata poreza ljudima s PPDS je da se tamo održe i zadrže i da kraj oživi...

 

Podatke na PK kartici sam odmah promijenila i dostavila računovođi i tajništvu, ali mi se ne čini da oni znaju svoj posao, pa se ja raspitujem okolo :(

 

Pozz, i ugodan vam dan (grozan je)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija