Jump to content

darovanje prvog dijela nekretnine bračnom drugu


Lega051

Preporučene objave

2007. godine supruga i ja kupili smo prvu nekretninu. Međutim u kupoprodajnom ugovoru kao kupac naveden sam samo ja. S obzirom da se radilo o prvoj nekretnini oslobođen sam plačanja poreza na promet nekretnina. Međutim početkom 2009. godine polovicu stana darovao sam supruzi, te sam nekoliko mjeseci kasnije od nadležne Porezne uprave dobio rješenje kojim se ukida rješenje kojim sam oslobođen plaćanja poreza na promet nekretnina, obzirom da sam nekretninu "otuđio" prije proteka 5 godina od kupnje nekretnine. Da li ima osnova za žalbu s obzirom da nekretninu nisam darovao ili prodao trećoj osobi već supruzi koja je imonako sukladno Obiteljskom zakonu suvlasnica iste nekretnine? Unaprijed zahvaljujem na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nekretninu si otuđio a u zakonu stoji da nekretninu (oslobođenu poreza )nesmiješ otuđiti 5.godina

nije navedeno na kog se zakon odnosi a na kog ne.

 

uloži žalbu i u žalbi navedi da je nekretnina bračna stečevina (i supruga je vanknjižni vlasnik 1/2 iste nekretnine)i tražila je da se 1/2 nekretnine uknjiži u gruntovnici na njeno ime .

bila je spremna pokrenuti sudskui postupak za utvrđivanje vlasništva.

činjenica je da je ista nekretnina i njeno vlasništvo te da bi izbjegao sudske troškove napravili ste darovni ugovor i prepisali 1/2 nekretnine na suprugu.

ustvari ti si supruzi vratio njen dio nekretnine .

 

ovo možda ne prođe u poreznoj upravi

ali vjerujem da će proći na Upravnom sudu.

 

savjet.

ako ne prođe u poreznoj

plati porez i vodi upravni spor (tužba Upravnom sudu)

zbog zateznih kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija