Jump to content

mišljenje jednog poslodavca


dk

Preporučene objave

cigo1 je napisao:

tema je na "izdusaju". Nema veze, al smo svi skup pripremili lepi dugački "sprevod"... naj duži..u ovom letu.......

.....ali još uvijek "diše" nebumo "mrtveca još zakapali". Plumice... al mi se nakak čini da nam je organizator sprovoda "preminul" al to čist do kraja,kaj se teme tiće....čim je poćelo izračunavanje vrijednosti zarade po m2 stana, "gubitka dobiti" i malo "ružavele" oko mirovina branitelja il je morti prešel na drzanje ili v Šlamnig na skijaću...

Al, svejedno mu velika hvala i "slava" kaj je ovu temu zakotrljal. :smijeh:

 

dva su razloga mog nejavljanja... tema je krenula u pravcu za koji niti imam volje niti energije raspravljati...

drugi razlog je da sam ovih dana preumoran i prezauzet svakodnevnim obvezama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 226
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

plumica je napisao:

dk je napisao:

 

 

pa, ako pogledaš malo u našu bližu i dalju okolicu vidjet ćeš da puno radnika radi i za osjetno manju plaću i da sasvim dobro žive i zadovoljni su s tim..

E moj dk, tak se i moj diša hvali okolo kak si njegovi radnici delaju po doma, a ne vidi da to nemreju od plaće nego da su mameki i tataki grunte prodali, pomažu kod kredita.... da se deca nekak skuče. Inače kaj se tiče sasvim dobrog života, sam mi reci kad si zadnji put, kad si kupoval špeceraj, moral razmišljat o tome kaj si možeš priuštit kupit , il si zemeš s police ono kaj ti se baš jede, i možeš si dozvolit birat i proizvođača? E to si bome s ovim osjetno manjim plaćicama nemreš. O markama, odmorima i ostalom se može samo sanjati.

U svemu ostalom slažem se s cigom 100% :palac:

 

ne razmišljam što ću kupiti, ali kao i svatko drugi pazim na cijene... svatko ima svojih problema... nekako mislim da sam zaslužio ako ništa drugo da ne moram razmišljati što ću kupiti, kad se već trudim brinuti za par tisuća osoba koji ovise o mom vodstvu ili sposobnosti ili nesposobnosti...

 

a i još nismo u komunizmu pa da živimo po onoj staroj "svakome prema potrebama, od svakoga prema mogućnostima"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

Umjesto svecanog ispracaja, mozda bi mogli postojeci poslodavci napisati kako su zapoceli vlastiti pohod u poduzetnistvo. Pa ta pricica nekom drugom bude poticaj i inspiracija da se pokrene...? krize predstavljaju idealnu prigodu za promjene....

:-)

 

došao sam u grad u kojem živim s 300 DEMa u džepu, ne poznavajući nikoga i bez ičije potpore i pomoći došao do današnje sitaucije... puno sam riskirao, puno predviđao i krvnički radio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

mimin je napisao:

svaka cast poduzetnicima ali samo onim koji su prijesvega ljudi pa onda poslodavci.citajuci gornje ispovjedi dodje mi da se upucam jer sam sve ove godine rada bila namagarcena .

mimin,

hajde da čujemo tvoja iskustva. Dobra i loša. :kavica:

ukratko zove me poslodavac da dodjem kod njega raditi jer je ostao bez radnika i kaze da ce me prijaviti iduci mjesec i ja dam otkaz na svoje radno mjesto i dodjem kod toga pos. odradim sezonu tj. trupe i ladje sve dane u tjednu a on me umjesto prijave nogom u prkno jer kaze da nema sredstava.i ja tako izgubim i staro a i novo radno mjesto.pa zar nisam namagarcena jesam i to pravo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

cigo1 je napisao:

tema je na "izdusaju". Nema veze, al smo svi skup pripremili lepi dugački "sprevod"... naj duži..u ovom letu.......

.....ali još uvijek "diše" nebumo "mrtveca još zakapali". Plumice... al mi se nakak čini da nam je organizator sprovoda "preminul" al to čist do kraja,kaj se teme tiće....čim je poćelo izračunavanje vrijednosti zarade po m2 stana, "gubitka dobiti" i malo "ružavele" oko mirovina branitelja il je morti prešel na drzanje ili v Šlamnig na skijaću...

Al, svejedno mu velika hvala i "slava" kaj je ovu temu zakotrljal. :smijeh:

 

dva su razloga mog nejavljanja... tema je krenula u pravcu za koji niti imam volje niti energije raspravljati...

drugi razlog je da sam ovih dana preumoran i prezauzet svakodnevnim obvezama...

 

to kaj je tema krenula u krivom pravcu,prouzročio si sam svojim stavovima o mirovinama branitelja. A ostalo iz posta bilo je paljenje "na guranac" i reanimacija teme . Ljepo je vrijeme hvala Bogu za ovo doba godine, možete vi građevinari raditi. To je dobro. Nije dobro kaj je pogodno za gripu. Al nemremo sve imati. Meni je drago da si ti dk tu. Pa kad se odmoriš i kad kad skupiš energuju i kad buš imal više vremena bumo te artikuliranije čuli vezano za tvoj težak rad,predviđanja i hrabrost u prošlosti a volio bih da nešto čujemo i otvojim predviđanjima budućnosti. To je ono kaj mi želimo ćuti. Kaj bu sutra?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Cigo, pozzzz!

Moram se i ja malo uključiti u ovu temu! Nadam se da nije na izdisaju... Već pol sata čitam sve ove postove poduzetnika i radnika, moram reći ima puuunoo istine u mnogim od njih. Apsolutno razumijem frustracije poduzetnice, dk i feelixa- i sama imam identične. Moja obitelj je u "poduzetništvu"(iliti privatluku od 1890 godine- znači to je tradicija. sve generacije mojih predaka su bili vrijedni i stručni u svojim djelatnostima, te prenosili svo znanje struke na potomke, školovali naučnike, zapošljavali radnike koji bi dočekali mirovinu kod njih, niti jedan radnik nikad nije dobio otkaz. Kako bi se otac povukao, sin bi nastavio posao i preuzeo radnike koji bi dočekali kod njega mirovinu. Moj otac, možda najusplešniji od čitave familije (i predaka) zapošljavao je jedno vrijeme 54 radnika- imali su najveću plaću u gradu. i tako dok nije propao! Bilo je dana kad nismo imali doslovno šta jesti kako bi isplatio sve plaće i doprinose, božićnice i ostale bonuse radnicima kojih više nije bilo briga što posao ne ide. Većina je otišla u mirovinu, svi su dobili otpremnine i prigodne poklone, neki su sami otišli-također su dobili otpremnine i poklone, za koje je otac digao hipoteku na kuću da bi im mogao isplatiti... Što se dešava, naime- nikad ni jedan nije poslije nazvao da makar čestita Božić a kamoli šta drugo. Triput je "propadao" i dizao se - boreći se s lokalnim političarima, korupcijom i otimanjem. Umro je premlad naglo. niti jedan od radnika nije došao na sprovod!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da , sama sam morala preuzeti posao nakon oca, koji nije moja struka (visoko sam školovana i niam u mogućnosti raditi u struci jer mi je žao zatvoriti firmu i otpustiti 9 radnika). Radnike boli ona stvar i za poslodavca i za firmu- važno mu je samo što će dobiti a ne šta će dati za to.. U proteklih 10 godina sam probala sve, motivirati, praviti domjenke, pokloni za rođendane njih i djece, godišnji kad njima paše, naknade za bolovanja( od kojih su većina bila lažna..). ništa ne vrijedi. Propala sam! Imam još samo 2 radnika koja sam "naslijedila", čekam da odu u mirovinu i razbijam glavu kako ću skupiti za otpremnine. Iako već 3 godine nema posla za njih, uplaćujem im minimalac i doprinose a dođu 1 put tjedno u firmu na kavu. Nijedan nije rekao, ma ladim jaja kod kuće, radim na crno, ne moraš mi uplatiti plaću.. Ja u strahu od odmazde, čekam samo da odu...

Ali zato za ove nove radnike- "nemam milosti"- sve je isključivo po Zor-u.Kome ne paše, zna gdje su vrata. Nisam nikad bezobrazna, ne vičem, plaća je redovna svaki mjesec. O prijateljstvu, nema ni govora- svaki od radnika "prijatelja" je zloporabio svoje ovlasti, krao, pa na kraju neki i tužili. O sporu radnik- poslodavac mogu samo reći da u 99% završava u korist radnika (dokaz- sudska praksa). Matti je napisao u postu br. 11 kako imamo sudove...,- da sudove koji uvijek ide u korist radniku... Ne možeš im ništa- njihova prava, pa njihova prava... Tko pita mene što je s mojim pravima! Tko pita da li mogu izvršavati svoje obveze, i da li imam išta od zarade da preživim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šef: <Ti si ona mala što ju je tata preporučio?>

 

Lea: <A jesan, barba Ante (trept, trept), Lea.>

 

<Dobro. Javljaj se na telefone i skuhaj mi kavu. Bez mlijeka (zalup vrat).>

 

<Aime majko, on će meni da mu kavu skuvan, pa ja san akaunt asistent, da ne bi... Halo, mama! Znaš šta oće ovi pizdun! Da mu kuvan kafu? Ja da mu kuvan kafu!? Ma je li on normalan? Nisan u skulu išla da mu tu kuvan. Čekaj, iman drugu liniju? Alo? No, aj don no. No not hir. Halo, mama, ma neki englez, ko ga šiša - ne mogu sad pričat engleski kad me unervozija ovi majmun, ali razumiš, on će mene, ni dobar dan, ni ništa. #OOPS# pasje. Moran Anitu nazvat da me smiri. Alo, Anita, ma znaš što je bilo! #OOPS# me tira da mu kuvan kavu! Ma da ne bi...>

 

<Jel gotova ta kava? Već deset minuta čekam. Niko nije zvao?>

 

<Ma evo, barba Ante, sad ću. Zva je neki ali se ni predstavi. Ma zvat će opet... (zalupi vrata nervozno)>

<...a ni onda se neću javit, pizdunu. Anita, alo! Ma evo već šizi na mene a nisan ni sila. A žujaju me štikle užasno. Evo izut ću se. Jebala ga kava. Aime, evo me Marija zove na simpu. Ma čekaj, sad ću nas na spikerfona stavit. Ale, e! A šta ima? Evo kuvan kavu. Kako se to kuva? Oli ja znan. Ima tu neki automat, di da sad nađen sitno, čekaj...>

 

<Di je više ta kava?>

 

<Aime gospe moja, a šta vičeš, nisan hobotnica, jebate...>

 

<I zašto ste bosi?>

 

<Ala ti nosi štiklu od 12 centi, lako je vama muškima, samo bi zapovidali, a kad dobijemo vene onda van nismo zanimljive i kad nan se sise obisu odma bi mlađe jer van mi nismo više po miri...>

 

<Daj mi moju kavu (dum)>

 

<Koji kreten, ma jel čujete vi ovo!? Trči vamo, trči tamo, ma srce će me... Anita, ne smij se. Mare moja, jadna ti san. Lipo mi je rekla mat da zatrudnin s prvin igračen Ajduka, a ne srednju školu završavat. Od onih para što su dali za instrukcije i ravnatelju mogli su mi novega Pežoa kupit. A ne - evo ti Korsa za maturu, slikaj se... Čekaj sekund. Alo tata, ti si! E jesi me zajeba. Kako? Šta kako? Ovo #OOPS# se dere na mene cili dan, ka da san pseto. Čekaj. Alo jubavi, Ante moj! Šta ima? Budiš se, a? A mene ti svi samo ovdi zezaju. Cilo san ti jutro na telefonima i radin ka robinja Isaura. Čekaj. Alo! Helou? Ma dont no, ne razumin te ništa a i iman drugu liniju. Mislin, druge linije. Biži. Go... Tata, oš mi dat hiljadu kuna večeras za poć u Tribua, danas je Jole s posebnim ekstra gostima iznenađenja, možda dođe Seve pa da joj #OOPS#n mater s ustiman! Neka vidi kurba ko ima para za silikon! Ajde, tata, već dva dana iman istu boršu za u grad. Smijat će mi se... Neš, ma boje da se nisan rodila, #OOPS#n ti život ovaki. Čekaj Anita, samo da mu skuvan tu kavetinu, tu mi je automat pod noson, aime čujen korake... Ma di mi je ta druga štikla, johi meni, pašću, aaa... (dum ,tras, bam!!!! cur kavvvv)>

 

Lea je od udarca glavom u aparat za kavu na 24-godišnjem bolovanju koje joj je sredio stari.

 

Troškove snose porezni obveznici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

Šef: <Ti si ona mala što ju je tata preporučio?>

 

Lea: <A jesan, barba Ante (trept, trept), Lea.>

 

<Dobro. Javljaj se na telefone i skuhaj mi kavu. Bez mlijeka (zalup vrat).>

 

<Aime majko, on će meni da mu kavu skuvan, pa ja san akaunt asistent, da ne bi... Halo, mama! Znaš šta oće ovi pizdun! Da mu kuvan kafu? Ja da mu kuvan kafu!? Ma je li on normalan? Nisan u skulu išla da mu tu kuvan. Čekaj, iman drugu liniju? Alo? No, aj don no. No not hir. Halo, mama, ma neki englez, ko ga šiša - ne mogu sad pričat engleski kad me unervozija ovi majmun, ali razumiš, on će mene, ni dobar dan, ni ništa. #OOPS# pasje. Moran Anitu nazvat da me smiri. Alo, Anita, ma znaš što je bilo! #OOPS# me tira da mu kuvan kavu! Ma da ne bi...>

 

<Jel gotova ta kava? Već deset minuta čekam. Niko nije zvao?>

 

<Ma evo, barba Ante, sad ću. Zva je neki ali se ni predstavi. Ma zvat će opet... (zalupi vrata nervozno)>

<...a ni onda se neću javit, pizdunu. Anita, alo! Ma evo već šizi na mene a nisan ni sila. A žujaju me štikle užasno. Evo izut ću se. Jebala ga kava. Aime, evo me Marija zove na simpu. Ma čekaj, sad ću nas na spikerfona stavit. Ale, e! A šta ima? Evo kuvan kavu. Kako se to kuva? Oli ja znan. Ima tu neki automat, di da sad nađen sitno, čekaj...>

 

<Di je više ta kava?>

 

<Aime gospe moja, a šta vičeš, nisan hobotnica, jebate...>

 

<I zašto ste bosi?>

 

<Ala ti nosi štiklu od 12 centi, lako je vama muškima, samo bi zapovidali, a kad dobijemo vene onda van nismo zanimljive i kad nan se sise obisu odma bi mlađe jer van mi nismo više po miri...>

 

<Daj mi moju kavu (dum)>

 

<Koji kreten, ma jel čujete vi ovo!? Trči vamo, trči tamo, ma srce će me... Anita, ne smij se. Mare moja, jadna ti san. Lipo mi je rekla mat da zatrudnin s prvin igračen Ajduka, a ne srednju školu završavat. Od onih para što su dali za instrukcije i ravnatelju mogli su mi novega Pežoa kupit. A ne - evo ti Korsa za maturu, slikaj se... Čekaj sekund. Alo tata, ti si! E jesi me zajeba. Kako? Šta kako? Ovo #OOPS# se dere na mene cili dan, ka da san pseto. Čekaj. Alo jubavi, Ante moj! Šta ima? Budiš se, a? A mene ti svi samo ovdi zezaju. Cilo san ti jutro na telefonima i radin ka robinja Isaura. Čekaj. Alo! Helou? Ma dont no, ne razumin te ništa a i iman drugu liniju. Mislin, druge linije. Biži. Go... Tata, oš mi dat hiljadu kuna večeras za poć u Tribua, danas je Jole s posebnim ekstra gostima iznenađenja, možda dođe Seve pa da joj #OOPS#n mater s ustiman! Neka vidi kurba ko ima para za silikon! Ajde, tata, već dva dana iman istu boršu za u grad. Smijat će mi se... Neš, ma boje da se nisan rodila, #OOPS#n ti život ovaki. Čekaj Anita, samo da mu skuvan tu kavetinu, tu mi je automat pod noson, aime čujen korake... Ma di mi je ta druga štikla, johi meni, pašću, aaa... (dum ,tras, bam!!!! cur kavvvv)>

 

Lea je od udarca glavom u aparat za kavu na 24-godišnjem bolovanju koje joj je sredio stari.

 

Troškove snose porezni obveznici.

 

 

 

 

:pljesce::pljesce::pljesce::pljesce::pljesce:

Poštovana neman kaj za reč. Sve je rečeno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rosalinda je napisao:

Nažalost čini mi se da znam kako je to sve završilo...vi ste radili ,pare nisu stizale....onda otkaz pa tužba....

 

Vidjela sam novi post od dk-a, o poduzetnicima...samo da malo obnovim srednjoškolskog gradiva o poduzetnicima....Definicija poduzetnika jest pojedinac koji se bavi planiranjem i organiziranjem rada,preuzima inicijativu u poslovnom podvigu,te snosi sve pozitivne ili negativne učinke svoga rada.....To je definicija poduzetnika,a ne radnika koji za svoj rad prima plaću...i to je to..taj radnik nije niti investirao i zašto bi on snosio odgovornost za neuspjehe poslovanja...Dk. u svom postu gotovo pa da je ljubomoran na radnika što je samo radnik a što nije poduzetnik kao i on...pa da skupa snose posljedice kad su teška vremena...E pa dragi moji da bi skupa snosili posljedice morali bi skupa uživati i u nagradama dobrog rada kad su dobra vremena...što većinom(gotovo 100%) nije slučaj :-o

 

Anavir

ovo gore je napisala jedna naše sudionica . To svakako stoji. Radnici nisu tvoji dioničari. Zar nije dovolno da dobivaju minimalac. Radnici sigurno nisu htjeli ovakovu državu, korupcije, kriminala, nepotizma i svega zla koje nas je snašlo. To su htjeli neki "poslodavci". Oni koji "posluju sa korumpiranom vlasti. Zato je svima sad ovako kako jest, poštenimposlodavcima i radnicima. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pročitala sam taj post rosalinde,ali nisam smatrala shodnim napisati repliku jer ne želi biti bezobrazna niti se prepucavati s nikim, ali definitivno se ne slažem snjom. Moji radnici upravo jesu bili krivi za propali ugovor s Nijemcima- nisu kvalitetno niti u roku proizveli naručenu robu, iako su bili visoko plaćeni, tj plaćeni su bili osnovna plaća(koja nije mala)+ po komadu proizvodnje, plaćemn im je bio i prekovremeni. osobno smatram krivim svog predradnika koji je "pazio" na proizvodni proces... To je bio zadnji posao sa strancima koje sam preuzela kao kooperant, nažalost i zadnji. Njih nije bilo briga što robu nisu htjeli preuzeti, hvala bogu što sam uspjela izbjeći da još platim i odštetu i penale. Toliko o radnicima. Moji radnici su uvijek imali itekakve koristi kad je firmi išlo, ali su to obični neradnici kojima je bolje ne raditi pa dobivati minimalac. Ja ne smatram radom dolazak na posao i kafenisanje po tri sata pa onda pauza od pol sata, da ne govorim o obavllanju poslića u privatne svrhe i našetavanje gradom. KAžem, smatram se glupom dobrotvornom ustanovom, uz to sam i nasmrt preplašena radnicima i njihovim "upakiranim" ucjenama, jedva čekam da odu i da se riješim zla... Isto tako jedva čekam, da mi naiđe netko kome ću prodati firmu ili iznajmiti sve poslovne prostore i pogon pa da se zaposlim u struci. Znam da mi neće u početku biti lako ali znam kakav radnik nesmijem i neću biti- onakav kakve sam sama imala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

pročitala sam taj post rosalinde,ali nisam smatrala shodnim napisati repliku jer ne želi biti bezobrazna niti se prepucavati s nikim, ali definitivno se ne slažem snjom. Moji radnici upravo jesu bili krivi za propali ugovor s Nijemcima- nisu kvalitetno niti u roku proizveli naručenu robu, iako su bili visoko plaćeni, tj plaćeni su bili osnovna plaća(koja nije mala)+ po komadu proizvodnje, plaćemn im je bio i prekovremeni. osobno smatram krivim svog predradnika koji je "pazio" na proizvodni proces... To je bio zadnji posao sa strancima koje sam preuzela kao kooperant, nažalost i zadnji. Njih nije bilo briga što robu nisu htjeli preuzeti, hvala bogu što sam uspjela izbjeći da još platim i odštetu i penale. Toliko o radnicima. Moji radnici su uvijek imali itekakve koristi kad je firmi išlo, ali su to obični neradnici kojima je bolje ne raditi pa dobivati minimalac. Ja ne smatram radom dolazak na posao i kafenisanje po tri sata pa onda pauza od pol sata, da ne govorim o obavllanju poslića u privatne svrhe i našetavanje gradom. KAžem, smatram se glupom dobrotvornom ustanovom, uz to sam i nasmrt preplašena radnicima i njihovim "upakiranim" ucjenama, jedva čekam da odu i da se riješim zla... Isto tako jedva čekam, da mi naiđe netko kome ću prodati firmu ili iznajmiti sve poslovne prostore i pogon pa da se zaposlim u struci. Znam da mi neće u početku biti lako ali znam kakav radnik nesmijem i neću biti- onakav kakve sam sama imala!

 

Anavir,

ali tko je kontrolirao i davo upute predradniku? Tko je dogovorio posao sa takvom ,lošom radnom snagom i lošim predradnikom? Tko je smjenio predradnika kad je vidio,ako je vidio i ako je znao što,kako, koliko i kada treba napraviti i u kojoj kvaliteti a loše stvari u proizvodnjama se ne događaju preko noći bar ne u onom dijelu koji se tiće obućenosti i znanja djelatne radne snage? Dakle je li poslodavac, odnosno ti, bio kadar i imao saznanja o mogučnostima svoga ljudstva i naravno tehnologije da započne i dovrši posao koji je ugovorio i dali je loš rad znao i mogao spriječiti? Nebih rekao da radnici radi nekog ino posla mogu preko noći premetnuti se iz kvalitetnih u loše.Ako je neki radnik kvalitetan on će to biti radio za posao za Muju u Doboju ili za Hansa u švabiji. Ili si imala kadar i tehnologiju ili nisi? Nema trečeg. Ili ima trečeg a to je da si loše procjenila potencijal svoje djelatne i snage radnih sredstava ili si zbog neiskustva vjerovala da će se to ipak moći odraditi, odnosno nisi li precjenila potencijal svoje firme?

Često sam u svojoj branši (drvna) kao rukovodioc proizvodnje radio za strance ( "IKEA" ; WAISERMAN ;preko EXPORT DRVA za Emirate ,Saudijsku Arbiju,Libiju; SKAVOLINI itd.)i znam njhove "ugovore". Prečesto su bili puni kojekakovih zamki koje sa poslom nisu veze imali a netko od mojih nadređenih ih je ipak dogovorio a da realnih šansi da se odrade na način kako su ugovoreni, nije bilo a da se pri tom ne plate penali.

Ne sumnjajući u tvoje dobre namjere jer firma je napokon tvoja i bilo bi ludo misliti da si radila sama protiv sebe ipak na osnovi iskustva mislim da si negdje pogriješila.

Ljudi u proizvodnjama,kad dođe do problema često su skloni predati se kad im nema tko ukazati i pokazati put izlaza iz krizne situaacije naročito kod osjetljivih proizvodnih događanja.

Da ima problematičnih radnika koji namjerno kad dođe do izglednih situacija u kojima se vidi da bi poslodavac mogao dobro zaraditi na nekom poslu ,izazivaju nered i anarhiju,ima. Imao sam takovih i ja ali to sam uvijek riješavao promntno otkazima pa je bilo čak i intevencija policije i sudova. No bio sam uvijek u pravu,jer sam sa šljakerima živio,radio i bio prema njima strog i nadasve pošten a to je velika večina uvijek prepoznala,bez obzira bilo to u doba "crnog socijalizma" ili "trulog kapitalizma".

Dakle "nešto je trulo u državi Danskoj" i sve ide na mlin moje teze da poslodavac MORA znati sve o struci kojom se bavi a to može naučiti samo ako se njom bavi iz opredjeljenja i ljubavi za istu a ne zbog toga jer je posao naslijedio.

Ja vjerujem da ćeš ti biti izuzetan pravnik,pogotovo zbog činjenice da si prošla sve i svašta kroz ovu epizodu sa nasljeđenim poslom. Zabadava je moj otac Joža bio vrhunski "damski krojač" i radio za HNK uniforme Husara i Trenkovih vojnika, kad ja nisam htio ni pogledati Singericu da zaradim za studentski đeparac šivajuć rupice na odjelima. Draže mi je bilo istovarivati cement i betonsko željezo preko student servisa.

Bez zamjerke. Lijep pozzzzzz.i puno sreće na ostvarenju zadanih ciljeva. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozzz,

Cigo, nikakve zamjerke nema! Skužila saam da imate veliko iskustvo i kvalitetne savjete dajete i radnicima i poslodavcima. Slažem se svama, i mislim da jesam napisala kako se sama krivim za taj posao jer sam bila glupa i naivna i vjerovala kako će me ti radnici "koje sam naslijedila" podržati iu praksi a ne samo lijepim riječima, jer sam im napravila veliku uslugu- u tim godinama teško bi našli drugi posao u našem "malom" gradu, pogotovo što ih je večina bila pred mirovinom... Tehnologiju sam imala, radnici stručnost ali, dobro kažete nije bilo volje da se posao napravi kako treba. Znali su da će dobiti dogovorenu plaću u svakom slučaju... Ali dosta o lošim iskustvima, naravno da ima i dobrih ljudi i kvalitetnih radnika koje uvijek podržim i pomognem kad se odluče osamostaliti ili preći na bolje plaćeno radno mjesto, preporuke napišem takvima bez problema... S godinama ću valjda nešto naučiti. Dosad sam puno davala i puno očekivala, a u zadnje vrijeme dajem optimalno, očekujem minimalno, potežem sama kad zaškripi a one koji pokažu inicijativu ili se pokažu voljnima za rad i učenje posla uvijek nagradim. Jako mi je žao što sam ostala bez nekih od njih, ali poželjela sam im sreću i podržala u njihovim novim zaposlenjima, dok ovi o kojima sam pisala u svojim postovima ne mogu izbaciti iz glave pa sam malo izbacila frustriranost u svojim postovima. I lakše mi je! Dobro mi je došlo "mišljenje jednog poslodavca".., hahah :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Anavir draga,

vaše poštenje,iskrenost,volja,predanost radu bit će nagrađeni kad tad,samo se morate čuvati u ova vremena jer zbog straha i osječaja prepuštenosti samima sebi često i oni koji to nebi željeli postaju magonski pokvareni i zli. Lijepo je misliti na druge,pomoći ali kako ćete to činiti ukoliko se dovedete u bezizlazne probleme sa svojim malim "preduzećem". Zato je dobro da mislite prvo na sebe ,da sebe cijenite najviše,da iako pogrješite to si ne uzimate za zlo ali da to ispravite. znate kako kaže onaj jedan stari gospodin:"nije sramota pasti,sramota je ne dići se".

Ispričat ću vam jedno svoje iskustvo.

2000-te godine nadograđivao sam kuću svojih pokojnih roditelja. Imali smo neku ušteđenu lovu ali mi je za isplatu zidara zafalio petak DM-a. Prodao sam golfa dvojku vrlo dobrog koji sam netom ranije kupio i namirio dug. Na posao sam išao malo busom malo tramvajem. I tako nekoliko mjeseci. Ništa strašno, mnogi tako idu na posao u Zagrebu. Malo je bilo daleko Trešnjevka -Kobiljak= 25km u jednom smjeru, ali kaj je tu je.

Nakon nekog vremena javi se moj dobar poznanaik,vrhunski stolar starog kova s kojima sam u životu napravio desetak kafića i svakojakih interijera,prodaje svog golfa .2 kojeg je vozio 15 godina za 2.5 soma DM jer kupuje novog passata. Ja pola naovaca imam.Uzmem je golfa vozim nekoliko mjeseci. Golfu rikne motor. Ništa srašno. Motor je portošna roba. Dam ja "pilu" na generalku kad moj mehaničar ustanovi da su na GOLFU TUČENI BROJEVI KAROSERIJE.

Prvo sam se raspametio. Mislio sam da ću iz kože izletjeti.

kad sam se smirio mislim: pa jeli moguće da je taj čovjek, meni koga zna dvadeset godina , sa kojim sam zajedno prošao sito i rešeto,kojemu sam milion usluga napravio,koji je bio oličenje poštenja,majstor starog kova, čija je riječ bila zakon,mogao to učiniti? Golfa sam prodao u djelovima,"priajtelja" sam izgubio (ako se taj tako može zvati)a on je ostao bez polovice novca.

Nikad nisam sa njime više ni o čemu razgovarao. Nisam ga mogao ni čuti ni vidjeti. I nikada mi neće biti jasno zašto je to učinio i zašto baš meni? Mora da je bila velika "sila" ili se jednostavno promjenio,pokvario ili kaj ja znam kaj.

Mora da ova teška vremena mjenjaju ljude-na gore umjesto da nas udružuju i mjenjaju na bolje. Da nas iniciraju da pomažemo jedni drugima. I zbog toga je ovaj potral ONO NEŠTO PRAVO. Za dušu ,zdravo. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani DK,

 

ima poštenih poslodavaca koji su korektni prema radnicima, ali jako malo, ne vjerujem da Vi u Vašoj tvrtci držite skoro 50% zaposlenih koji se jedva vuku ili rade tek toliko da su tamo.

Ako je tako, njihovo nezadovoljstvo ima neki razlog i teško je to zaključiti jer svaka priča ima dva kraja.

Prava radnika su na najnižem nivou do sada.

Bit ću konkretan.

Evo primjer, moj poslodavac, me pošalje na put po Hrvatskoj, ne isplati mi akontaciju troškova, potrošim svojih 7000kn(moram ih imati ako želim raditi) za hotele u koje me on uputi i benzin, onda mi 3 mjeseca zavlači isplatu s tim da mi za korištenje mog vozila ne isplati niti sve gorivo s obrazloženjem da kako mi auto može trošiti više od 7 litara, na upit o plaćanju po kilometru prekida razgovarati samnom na mjesec dana i onda sva komunikacija ide preko tajnice.

Kad sam zatražio da uskladim zimski godišnji sa školskim praznicima radi skijanja, čovjek je dobio slom živaca, jer kako si ja to mogu priuštiti, da ga nisam slučajno negdje pokrao, nisam jer iznajmjujem neke nekretnine i žena mi ima dobru plaću.

To je samo dio priče,a da ne spominjem neplaćene prekovremene, dnevnice, pripadajuće provizije koje se uvijek obračunavaju po novom ključu tako da ispadne manje ili ništa, prijava na minimum, nema gableca, prijevoza, uskrsnice, božičnice i sl. stalno neka lažna obećanja drugi puta ću se ja odužiti na neki drugi način, što se naravno zaboravlja i poslije se ne sjeća ili još bolje kaže da ja izmišjam.

Tvrtka ima 5 zaposlenih i u ovoj godini kroz nju je prošlo 6 zaposlenika koji su dobili ili dali otkaz.

U ovim uvjetima radio sam prvu godinu sa 100% kapaciteta s izvanrednim rezulatima i velikom dobiti za tvrtku, ali na žalost u ovakvom odnosu poslodavca i radnika to više ne mogu i ne želim i to će kad tad završiti prekidom.

Evo, ovo je primjer kada poslodavac misli na svoj način kako je dobar prema radniku, a ja se kao radnik "vučem" na poslu i samo tražim neka svoja prava.

Na žalost ovakvi poslodavci prevladavaju u HR.a pogotovo u malom poduzetništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

cigo1 je napisao:

A kaj sad poslodavci?

 

Direktor Vaše Udruge je postal ministar privrednog resora. Njega ste (valjda) vi izabrali za direktora udruge a to sad znaći da je ministar VAŠ. Sad bumo videli kaj znaju naši poslodavci. A ja sam se osvedočil da znaju.....svašta.

 

Pozdrav poslodafci!

Bum sam sebe citiral. Ovo gore sam napisal u studenome prošle godine. Od tad pa do sad mislim da nisam Vašeg ministra videl nigde više od tri,mortu četiri puta. Onda: jel on kaj radi ili samo bere plaću? A vidim da vas Vlada pak ne sluša a i niste se po izjavama vaših predstavnika baš pretrgli da nekaj "zakotrljate" u smislu rasterečanja vas samih. Nisam čul da ste preveč protestirali na štednju i restrikcije u "nerelnom sektoru". Vi se dičite da ste u relnom sektoru zaštedili 10 % u rashodima. Z čom se "nerealci" diče z PDV-om kaj ga misliju dići i z haračom?! Kaj mislite vi kaj ozbiljno poduzeti ili bute i dalje statirali. Ili sad kad je ministar Vaš nečete napadati čoveka? Da i znate možda kolko je šljakera zgubilo posel kod "vas" a kolko kod "njih"

od ovih 18000 od prošle godine? To niko ne govori. Mislim da znam odgovor. A znate vi? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Da i znate možda kolko je šljakera zgubilo posel kod "vas" a kolko kod "njih"

od ovih 18000 od prošle godine? To niko ne govori. Mislim da znam odgovor. A znate vi? :-D

 

Cigo, možeš se ti sprdati sa situacijom koliko hoćeš.

 

Vlast ove zemlje cijelo vrijeme sustavno demonizira poduzetnike i poduzetništvo. Svim mogućim mjerama (pretjeranim davanjima, nepromišljenim potezima, bacanjem novca u propale i neprofitabilne poduhvate-brodogradilišta, ceste) , država je radila na uništenju naročito malih i srednjih poduzetnika. Upravo onih koji najbrže mogu povećati zaposlenost.

Da bi preživjeli, moraju ili postati nepošteni, ili smanjiti poslovanje na minimum.

Znam desetine malih poduzetnika kojima je uglavnom svega dosta. Ili zatvaraju i otpuštaju,ili smanjuju poslovanje na minimum. A mnogi su u rasulu i pred stečajem zbog neplaćanja.

Dobro rade veliki monopolisti ili oni koji su cijelo vrijeme poslovali s figom u džepu.

 

Do kraja godine broj nezaposlenih vjerojatno će doseći 400000, a trend će se nastaviti. Kako nema volje vlade da poduzme prave korake, možda će nam to na kraju nametnuti MMF?

 

Za početak, mali poduzetnici bi voljeli imati bar ista prava kao radnici.

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je već tema osvježena, napisati ću mišljenje kako će se stvari razvijati...

 

mislim da nam slijedi katastrofa do negdje kraja godine... slažem se da će broj nezaposlenih dostići 400.000 ljudi... proces koji će do toga dovesti biti će ubitačan...

 

ogromna većina mojih podizvođača i dobavljača je riknula... otpustili su ljude, ostali dužni jedni drugima i državi...

sljedeći na redu su firme naše veličine, sa cca dvjesto ljudi

 

tzv pomoć vlade je šarena laža, odnosno likvidna sredstva za najveće i za banke najproblematičnije...

 

čuo sam izjavu od jednog od vodećih bankara kod nas, da je to sve tako tako, ali što ako država bankrotira... a on misli da je i to moguće...

a onda ćemo prodati sve što nam je još ostalo, doći će MMF ili neka druga financijska institucija i što je najgore biti ćemo kmetovi u financijskom robovlasništvu, ali ćemo živjeti bolje nego danas...

 

uglavnom ne pljujte po poslodavcima već se pomažite...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

 

čuo sam izjavu od jednog od vodećih bankara kod nas, da je to sve tako tako, ali što ako država bankrotira... a on misli da je i to moguće...

 

Ne da je moguće, nego čvrsto vozimo u tom smjeru.

 

Kad se odlučivalo o proračunu za 2010. kalkulirao sam hoće li se proračun uskladiti sa smanjenjem prihoda na realnih 100-105 milijardi, ili će se pokušati uistinu rasteretiti gospodarstvo proračunom od cca. 90 milijardi, sa bolnim rezovima u plaće , mirovine i druge benificije.

Ne.

Proračun je opet totalno nerealnih 120 M.

 

Kad se proračun počne rušiti, država će kao utopljenik u panici posegnuti za novim 'izvorima sredstava', npr. često spominjani porezi na nekretnine. Takvi porezi ne mogu pokrpati proračun. Samo će preko mjere smanjiti vrijednost nekretnina ,i time destabilizirati banke i cijeli monetarni sistem.

 

Evo upravo Šuki u dnevniku uvjerava da je proračun unatoč problemima čvrst, i postavlja retoričko pitanje šta se to sada bitno u gospodarstvu promijenilo?

 

 

:glavomozid: :tupan:

 

 

A evo i dežurnih prosvjednika iz Varšavske - za godinu dana će se pitati gdje su naše plaće, mirovine, stipendije... Pa, potjerali ste ih iz Hrvatske, zajedno sa Horvatinčićem i drugim investitorima, zbog 100 m2 ulaza u podzemnu garažu. Sad si jedite taj asfalt (ili granit, što već je tamo). Dobar tek!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago mi je da se tema nastavlja.

Ja se ne sprdam ni sa kim. Nego pitam kaj je Vaš ministar napravil? Spavava li on zimski san ili udara šakom po stolu tamo u vladi?

Felixx,da zakonodavac donese Zakon o radu u kome poslodavci:

1. mogu Izvanredno otkazivati ugovore o radu kada i kako im se digne

2. ne moraju isplatiti ni lipu otpremnine radnicima

3. da mogu isplačivati plaće svaki drugi mjesec radnicima (što zapravo i rade kakove im radnici plaće imaju)

4. da podslodavce pretvore u suce radnih sporova, po onoj "kadije te tuži,kadija ti sudi.

5.da se ukinu čl.292,293 i 294.o zapriječenim novčanim kaznama poslodavcima

6.da prepolove porodiljne naknade

7.da prepolove mirovine

nebi bilo dovoljno da se poslodavci izvuku iz oveg agonije u koju su upali manjim dijelom svojom a veći dijelom krivnjim vlasti jer bi i im to ta ista vlast zarajtala(niko nemre zaradit kaj vlast može potrošit)

Šuki me ne ćudi,ne ćudi me "vlakovođa",ne čudi me ni "čoban"

nego me čudi Udruga poslodavaca. Izađe sa satanka s vladom tip koji nema "kapi krvi u sebi" i objasni pućanstvu da je dogovoril sa Vladom da buju na sljedećem sastanku dogovorili

(valjda da buju dogovorili sljedeći sastanak za dogovor oi onom sljedečem sastanku).

A nebi zdrmal tam na sastanku Jacu onako:

-Idemo u štrajk! curo draga:

-ne smanjite li te troškove Nerealnom sektoru barem kolko smo mi smanjli i date nam tih 6,7 milijardi kuna za razvoj malog i srednjeg gospodarstva

-ne regulirate i smanjite PDV za repro i osnovne materijale proizvodnji realnoig sektora

-ne ukinete li "poticaje"na kriminal u poljoprivredi kojima se mažnjava lova

-ne sredite li zakonom rokove plačanja potraživanja ove godine na 60 dana ,sljedeće na 30 a one tamo na 15 dana i td da ne nabrajam kaj svi znaju da treba a niko ništ ne poduzima.

-ne pojednostavite li papirologije oko poticajnih sredstava

-ne sredite li situaciju sa okrupnjavanjem zemljišnih posjeda

-ne smjenite li ministra koji neznaju ko je maznuo žito u Đakovšini

I da ne nabrajam. mala deca znaju gde smrdi salama

Nisam čul da je neko od poslodavaca "lupal po stolu" u banskim dvorima.

A felixx taj grobar Horvatinčić on je svjetski prvak u sahranjivanju malih poduzetnika. Kolko je takvih pokopal na Hoto vilama? Znaš li ti to?

I kad smo već kod građevinarstva kad bude koji od Vas shvatil da na svijetu nema posla u kome je dobit 100 %, e onda bu građevinarstvo poticala ostale prateće industrije. Ovak ih zakapa skup sa Horvatinčićem i sličnim hohštaplerima.

A to kaj bu došel MMF,nek dođe drugo ni ne zaslužujemo a šljakerima bu svejedno, crnčili za crnog cigana ili za "svoje" poslodavce isto im dođe. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se u monetarni sustav Hrvatske vrate svi pokradeni i “oprani” novci tijekom zadnjih dvadeset godina, ne bismo sad imali nikakvu krizu.

Jednim dekretom Vlada moze konfiscirati pokretnu i nepokretnu imovinu svih ovih koji su vec u Remetincu i na taj nacin brze i efikasnije od bilo kakvog “haraca” dobiti svjeza i toliko potrebna sredstva za ekonomski oporavak.

Ne razumijem zasto javnost i pravna drzava ne inzistiraju na toj sasvim logicnoj, opravdanoj i pravednoj, razumnoj te spasonosnoj mjeri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

 

Jednim dekretom Vlada moze konfiscirati pokretnu i nepokretnu imovinu svih ovih koji su vec u Remetincu i na taj nacin brze i efikasnije od bilo kakvog “haraca” dobiti svjeza i toliko potrebna sredstva za ekonomski oporavak.

 

To je iluzija.

 

Prvo, najveći dio tog novca je sprčkan, potrošen uludo u raskoš i prestiž, ili propao. U pretvorbi su prednjačili birtaši i kamiondžije, a ne sposobni poduzetnici. Moglo bi se eventualno ući u trag manjem dijelu tog novca, možda 10-15 %.

Ovi koji su sada u Remetincu su relativno 'sitna riba'. Sve je to premalo i prekasno.

Drugo, svi su ti 'pretvorbenjaci' i gosti Remetinca bili u dosluhu sa politikom, i to sa svim političkim opcijama (više ili manje). Davalo se za predizborne kampanje(prikazani troškovi uvijek 3-4 puta manji od realnih!) i za druge potrebe.Pola 'zarade' uvijek je završilo u političkim vodama. Istraga o tome?

Taj film ne bute gledali.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E ja mislim da bumo gledali taj film. Točno je da su ovi v remetincu sitna riba. Ali kad bude,a već i je, na obzoru ono o čem priča dk i ti skup z njim ,400 -500 tisućica nezaposlenih,pa kad podslodavci pozatvaraju sve butige a radnici izađu na ceste,buš videl kak Hrvatska može biti složna kad treba. Mislim da to i Jaca zna samo je spora jel joj je frka da ju kakav kreten ne upuca a i ona ima malo putreka jel je bila dost blizu da našnjofa ko je i kaj je kam metal od love.E sad bum videl ono kaj ja prizivam.... Fabera......ak to Ivek napravi a rekel je da bu, e onda su gotovi....a dekret bu došel .....ziher ko dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo,

nemoj zazivati nekakve revolucije, kakav veliki bunt i nemire... to nikad nije nikome ništa dobro donijelo...

 

Kad kažem 'taj film ne bumo gledali', mislim na to da najveći dio love ni glavne krivce ne bumo vidli.

 

Npr.

svojevremena glavna pretvorbena zvijezda (M.K., da ne spominjem puno ime), birtaš.

Kupio je preko 200 tvrtki; firmu koju je kupio bi razbucao, ljude otpustio, nekretnine prodao, dao mito za drugu, treću petu firmu koju je budzašto kupio, založio nekretnine da dobije lovu za dalje akvizicije... Na kraju su mu 'gurali' firme da ih kupi, sve uz proviziju politici, Petim ortacima... Sve je firme razbucao, nekretnine rasprodao ... Na kraju je još godinama pomagao politiku da ga zakon ne dohvati.Na kraju ga je zakon nešto malo i dohvatio...

Upropastio je silne milijarde.

Ali to nije u njegovom džepu- osim 'nešto malo' što je negdje 'zašuškao'.Možeš ga deset puta objesit na Jelačić placu (za glavu ili jaja, ili kako god hoćeš), - love nema, sprčkana je.

A volel bi videt ko bu petog ortaka uhvatil za glavu ili za rep; taj je previše ljigav da ga itko ulovi.

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

...

čuo sam izjavu od jednog od vodećih bankara kod nas, da je to sve tako tako, ali što ako država bankrotira... a on misli da je i to moguće...

a onda ćemo prodati sve što nam je još ostalo, doći će MMF ili neka druga financijska institucija i što je najgore biti ćemo kmetovi u financijskom robovlasništvu, ali ćemo živjeti bolje nego danas...

 

uglavnom ne pljujte po poslodavcima već se pomažite...

 

Nece drzava Hrvatska bankrotirati, ne samo zato sto mi nismo argentinci nego zato sto nas vec spasava draga gdja. Merkel.

A prije toga bi i kuna trebala devalvirati barem 30% kao sto su to britanci napravili s funtom, zar ne?

I bilo bi zanimljivo znati o cemu su tocno razgovarale dvije premijerke pri nedavnom - vrlo toplom i prijateljskom - susretu, sigurno ne o receptima za kolace nego mozda npr. o onom popisu imena korisnika svicarske banke koji se trenutacno prodaje najboljem ponudjacu, a koji je Njemacka vec rekla da kupuje...

Kristalizira se ekonomski sukob USA-EU i trenutacno je jasno da Europa ne da MMF-u ni blizu, gledajte tko spasava Grcku i tko ce spasiti spanjolsku (ako je ne izbace iz zone eura) i koja ima nezaposlenih vec vise nego stanovnika cijela RH!

 

Treba se medjusobno pomagati, posebice oni posteni, vrijedni i transparentni s istim takvima, a cini mi se da ih je na Legalisu jako puno upravo takvih vec prisutno...

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,dobro se zna ko je 5-ti. Znaju i mala deca u vrtićima. Zna se sa čim se on bavi i sa čim mu se familija bavi (z mojom strukom)zna se zakaj se moral maknuti bivšem premjeru i kakav je dil bil.Sve se zna samo neko ne radi svoj posel a opet smo mu (mi prek sabora povjerili mandat) A ima se kaj konfiscirat. I ak se stvari ne priteraju k kraju, bagri ne oduzme lova zbuksana po belom svetu,vile viletine,jahte ,avioni i ne posluša guverner e onda ...prizivo ja ili ne prizivo....narod je narod. Dok ima za pljuge, grah, koru kruha i žuju, dobro je...kaj misliš zakaj je jedino hrana pojeftinila..a inaće "bitne stavke u kalkulacijama trgovaca" energija poskupila...kaj mislite da su se konzumi i merkatori samo tak odrekli djela dobiti...kome se oči mažu z jeftinočom...nek bu skupo samo nek se omogući poslodavcima da se zaradi poštenim radom da im radnici imaju plaćuak bog zapoveda..narod mora jest...jer kad je gladan ....počne grist...e to ti je ono kaj ti veliš o "prizivanju"...ne prizivam ja prizivaju vinovnici ovog stanja.....a to da nas buju švabi zvlekli ...pa oni su naš povjesni šteher....koji bi nas mogel i koštati...kak i uvek je.....al nek morti se opametimo za jedno 100 godina......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Felixx,dobro se zna ko je 5-ti. Znaju i mala deca u vrtićima. ...

 

Naravno da se zna za čovjeka bez imena (ali s dva prezimena).

Al' taj se nigdi ni potpisal, nit bu ga neko prstom pokazal.

Taj je svim mastima premazan. Znal je na vreme zbrisat iz brloga.

 

Da se kladimo da taj ne bu videl Remetinca iznutra?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se kladimo Felixx,makar ....znaš kak vele za dvojicu koji se klade....jedan je nepošten a drugi je budala. A ja se kladim ak Faber dojde za savjetnika Predsjedniku,taj je u buksi.Ima 5-ti i njegovi putra i bez Dubrovnika u mojoj branši a i u tvojoj.....a kad se gruda zakotrlja po vlažnom i skliskom snegu,znaš kakvog snjegovića moreš napraviti....velllliiikkkkog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

felixx je napisao:

Poduzetnica je napisao:

 

Jednim dekretom Vlada moze konfiscirati pokretnu i nepokretnu imovinu svih ovih koji su vec u Remetincu i na taj nacin brze i efikasnije od bilo kakvog “haraca” dobiti svjeza i toliko potrebna sredstva za ekonomski oporavak.

 

To je iluzija.

 

Prvo, najveći dio tog novca je sprčkan, potrošen uludo u raskoš i prestiž, ili propao. U pretvorbi su prednjačili birtaši i kamiondžije, a ne sposobni poduzetnici. Moglo bi se eventualno ući u trag manjem dijelu tog novca, možda 10-15 %.

Ovi koji su sada u Remetincu su relativno 'sitna riba'. Sve je to premalo i prekasno.

Drugo, svi su ti 'pretvorbenjaci' i gosti Remetinca bili u dosluhu sa politikom, i to sa svim političkim opcijama (više ili manje). Davalo se za predizborne kampanje(prikazani troškovi uvijek 3-4 puta manji od realnih!) i za druge potrebe.Pola 'zarade' uvijek je završilo u političkim vodama. Istraga o tome?

Taj film ne bute gledali.

 

:kavica:

 

Feeelixx, bogdaj!

Ovo gore si poodavno napisal:

Kaj sad misliš bumo gledali filmeka il nebumo?! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Feeelixx, bogdaj!

Ovo gore si poodavno napisal:

Kaj sad misliš bumo gledali filmeka il nebumo?! :namiguje:

 

Ma to bu parodija od filma.

Ono 'taj film ne bute gledali' ponajprije je o bajkama da bu se ta lova vratila.

 

Sve ovo kaj se sad hvata su sitni kokošari na čelu s kanaderom - glavna lova se pokrala i prije nego je on nastupio.Glavni igrači uglavnom su se tada povukli.

Desetine milijardi su 'zamračene' prije (i uglavnom sprčkane).

Ovi sad su grebuckali po dnu iz očaja, potreba za lovom nije nestala. Sve bezobzirnije i očitije su muljali, pa su i nayebali. Kaj bu se od toga dokazalo i kaznilo, još bumo vidli.

 

Ali od love bumo vidli samo kikiriki.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

u nastavku je moje mišljenje kao poslodavca... zapošljavam cca 200 radnika i mogu odmah reći da se kvalitetnog radnika mora tražiti svijećom... u tome nema razlike da li je to običan nkv radnik ili član uprave... vrlo su rijetki oni koji su svjesni da se plaća ne dobiva već zarađuje... po nekakvom mom iskustvu u firmi je 10% onih koji vuku, 60-70% onih koji rade kad baš moraju i ostatak su totalni neradnici...

u firmi sam radnicima omogućio sve što se može poželjeti, plaće iznad prosjeka branše, fleksibilno radno vrijeme, plaćene prekovremene, topli obrok, raspored godišnjih odmora kakav sami naprave, a zauzvrat samo dobio nikakav učinak, bolovanja preko svake moguće mjere, totalnu neodgovornost itd...

nakon što sam uveo destimulaciju od 10% za one koji tijekom mjeseca imaju neopravdani izostanak ili kratko bolovanje, izostanci za bolovanje su se smanjili za 80% (pa me onda uvjeravajte da su sva bolovanja opravdana)..

uveli smo varijabilni dio plaće od 25% pa se vidi izvjesni pomak...

uglavnom zahtijevati prava svi znaju, ali o obvezama i odgovornosti se nema što pričati...

 

spreman sam na raspravu i mogu odbraniti svoje stavove, samo vas molim da napadi budu argumentirani i na mjestu...

dk je otvorio jako dobru temu i naveo pokušaje da stvori dobru i konkurentnu firmu što je interes svakog poslodavca a i radnika jer u normalnim i civiliziranim društvima određeni postotak profita ide u plaće radnika. što veći profit više ima i radnik.i normalno je onda da normalni čovjek za isti fond radnih sati želi zaraditi više

ako je to moguće. ali u firmi dk-a ni to nije urodilo plodom i on nije zadovoljan učinkom svojih radnika.

tako dobar poslodavac a radnici neće rade. u čemu je problem

 

tri posta poslije on nebi konkretno nego filozofski jer njemu su bitniji problemi drugih poslodavaca nego njegov osobni.

baš !

poštovanje dk ova priča mi ne drži vodu

nije pljuvanje nego moje mišljenje jer da sam na vašem mjestu gledao bih gdje je problem u mojoj firmi i pokušao ga riješiti.

vi taj problem niste riješili i radi vas i radi vaših radnika uhvatite se toga jer ipak ste na tragu nečega što valja i ako budete imali volje doći će to na svoje.

i može se o tome mnogo raspravljat i dobili ste mnoge natuknice ali mislim da se moglo i mnogo konkretnije

ići u raspravu i ti iz kuta poslodavca i iz kuta radnika .

ipak su to dvije grupe različitih interesa u državi našoj

 

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem. Mi kao mali d.O.o krenuli u ova loša vremena. Djelatnost maloprodaja, a što drugo tu i tamo veleprodaja i preživljavamo i borimo se i kupci nas vole. I kako nekom pomoći zaposlim od suprugovog kolege curu kao jadna traži posao vrijedna i poštena, pa zašto ne.

 

Ukratko još od pustog poštenja dizali bi kredit pa joj dam ugovor na neodređeno. Međutim u zahvalnost dobijem živu zločestoću, lijenu, bezobraznu prema kupcima ( više žalbi ali nikom se ne da tjerati mak na konac), ali vrlo dobro upoznatu sa svim svojim pravima. I eto ajde nek meni oni sindikalci razni kažu što da ja radim jer kao što u onoj priči dječjoj ide kad majka kaže sinu: Lijepu si mladu izabrao, samo pazi sine nije li ono guja.

 

 

Da, da napomenem plaća nije vau ali veća od nekih blagajničkih koje se stalno spominju, 40-satno radno vrijeme i neradna nedjelja. I sad vi meni recite što da radim jer na ovaku zločestoću od osobe ja nisam navikla. Drukčije sam odgojena neka mlado stara garda. Isto tako ne mogu mirno gledati kako nam netko tjera kupce, mislili smo joj ponuditi opciju tehnološkog viška, ali ona se već okolo prijeti inspekcijom ukoliko nekog zaposlimo idućih 6 mjeseci. Pomozi sirotu, na svoju sramotu

 

:place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto tako ne mogu mirno gledati kako nam netko tjera kupce, mislili smo joj ponuditi opciju tehnološkog viška, ali ona se već okolo prijeti inspekcijom ukoliko nekog zaposlimo idućih 6 mjeseci. Pomozi sirotu, na svoju sramotu

 

Jana,

svega ima u ovim našim radnim odnosima. Svakakvih "igraća" sa svih strana.

Prvo ono kaj uvek svima govorim: mirno,staloženo i bez suvišnih emotivnih ispada. Kronološki sve zabilježite kaj je do sada bilo i uputite vašoj "dobroj" radnici opomenu radi skrivljenog ponašanja pimeno poštom sa povratnicom na adresu. (Bilo bi dobro da neđete i te svoje kupce da vam to posvjedoće pisanom zabilješkom). takve dvije opomene bit će dovoljne za Redoviti otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnice ili čak i za Izvanredni.

Je pa nemremo se furat na prava a obveze smo zaboravili. nemre to tak ići. :namiguje:

I kakav tehnološki višak? To je kategorija koja kod vas ne igra a ni kod vaše radnice. Ona mora naučiti da se nemre tak ponašati. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

cigo1 je napisao:

 

Prvo ono kaj uvek svima govorim: mirno,staloženo i bez suvišnih emotivnih ispada. Kronološki sve zabilježite kaj je do sada bilo i uputite vašoj "dobroj" radnici opomenu radi skrivljenog ponašanja pimeno poštom sa povratnicom na adresu. (Bilo bi dobro da neđete i te svoje kupce da vam to posvjedoće pisanom zabilješkom). takve dvije opomene bit će dovoljne za Redoviti otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnice ili čak i za Izvanredni.

Je pa nemremo se furat na prava a obveze smo zaboravili. nemre to tak ići. :namiguje:

 

evo i mene nakon duge i teške. I opet cigo dobar savjet. Mali savjet poslodavcima. Dajte malo i vi proučite zakone,( vidi se iz ovog primjera gdje ne znate da ima lijeka protiv neradnika), i nemojte te ugovore o radu samo štancat po šprancama.Možete u njih lijepo detaljno opisati koje su dužnosti radnika, te nepoštovanje kojih čini tešku povredu oveza iz radnog odnosa. Pa usmena opomena, pa pismena... i upravo ovako kak je cigo rekao. Pa kad dobi otkaz zbog skrivljenog ponašanja, pa zbog toga ne može dobiti naknadu na burzi, pa vas pitam jel se bu primila posla il ne. Makar mislim da se uljudno ponašanje prema kupcima podrazumijeva, bar za one normalne. pa ne bi trebalo posebno navoditi kao obvezu. Dakle radnici imaju obvezu dobro i kvalitetno odraditi svoj posao, a poslodavci ga za taj posao platiti. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

 

vi taj problem niste riješili i radi vas i radi vaših radnika uhvatite se toga jer ipak ste na tragu nečega što valja i ako budete imali volje doći će to na svoje.

i može se o tome mnogo raspravljat i dobili ste mnoge natuknice

 

Vulinjo,

Žašto se ti ne prihvatiš poduzetništva kada sve o tome znaš?!!!

Pravom dugogodišnjem poduzetniku koji je sam stvorio svoju firmu i zapošljava stotine ljudi TI dijeliš 'packe'?

 

Jel' se ikad zapitaš kako to zvuči kad neki bezveznjak soli poamet stručnoj osobi?

 

 

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

 

vi taj problem niste riješili i radi vas i radi vaših radnika uhvatite se toga jer ipak ste na tragu nečega što valja i ako budete imali volje doći će to na svoje.

i može se o tome mnogo raspravljat i dobili ste mnoge natuknice

 

Vulinjo,

Žašto se ti ne prihvatiš poduzetništva kada sve o tome znaš?!!!

Pravom dugogodišnjem poduzetniku koji je sam stvorio svoju firmu i zapošljava stotine ljudi TI dijeliš 'packe'?

 

Jel' se ikad zapitaš kako to zvuči kad neki bezveznjak soli poamet stručnoj osobi?

 

 

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

da si čitao s razumijevanjem i da nisi nabrijan shvatio bi da mislim da ovaj post nije napisao poslodavac.

da li stvarno misliš da bi na navedenu materijalnu motivaciju radnici bili onakvi kako je napisano

ako ne vjeruješ meni napravi anketu

i stvarno mislim da priča ne drži vodu

 

i stvarno mislim da nije svatko za poslodavca pa tako ni ja

 

i sada stvarno znam kako je to kada ti bezveznjaci sole pamet

 

a možda se i ja okušam kao poslodavac:

mislim da bih se mogao početi baviti uzgojem smokava čuo sam da se netreba krvavo znojiti a da i zarada nije loša

 

hvala na ideji i pozdrav :-D:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

a možda se i ja okušam kao poslodavac:

mislim da bih se mogao početi baviti uzgojem smokava čuo sam da se netreba krvavo znojiti a da i zarada nije loša

 

hvala na ideji i pozdrav :-D:palac:

 

E moj vulinjo,nebu to išlo da se nebuš znojil. Ak se i nebuš od fizikalije buju te "spreznojili" nakupci,poreznjaci i ini "igraći".

Bil sam ove godine na Hvaru. Žena kaj tam živi i iznajmljuje kučicu uz more po zanoimanju odgojiteljica,prića: "Ja sam se školovala u Zagrebu na lavandu i rogačima. Danas to niko ne bere jer se ne isplati." A lavanda i rogaći,vidim ja to jer sam hodo tam po livadama sela Brusja raste ko korov. A neki dan gledam na TV-u Francuze. Cijela jedna pokrajina uzgaja lavandu. I kaj reć. Francuzu se isplati a nama ne. Neznamo mi kaj mi imamo. Svi bi hteli zaradu sutra v jutro. E nebu išlo. Dok trgovcu ne poćnu radit na profitu od 10%,nebu dobro. Maslinovo ulje na Hvaru 60kn/l. Nakupci naprave od litre,dve i udare cenu 80 kn/l. dakle nekaj kaj ga je koštalo 40 kn on bi prodal za 80. I kaj je najgore nije to više "ono" ulje. To je "Todorićevo". Eto to tije. Ni ono kaj nam je Bog dal,nemremo materijalizirat da svi imaju koristi. Zakaj? Zato jer smo kvarni. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo

kada bi se nas "kvarne" maklo recimo u dansku a dance dovelo ovamo (mislim na običan puk) pa da mi budemo danci a oni mi pa bar tri mjeseca ??1

šta misliš šta bi bilo ?

ja mislim da smo dobri kako nam je i naša je mana što smo se prebrzo otuđili a nismo mentalno takvi.

nismo mi skandinavci ni protestanti da smo sami sebi dovoljni

ima još dobrote u narodu ovom a kao dokaz navodim neke ljude

na ovom forumu koji nesebično odvajaju dio sebe da pomognu

stvarno im se divim i svaka im čast

pohvala i ljudima koji su stvorili ovakav forum sa humanom svrhom

a ako želimo gledati vidjet ćemo ih i oko sebe

 

pitanje:

ako sam dobio izvanredni otkaz i tužio poslodavca za nezakonitost otkaza i ako dobijem presudu u moju korist što ta presuda znači

znači li to da su me dužni vratiti na posao i da su mi dužni isplatiti plaće za period u kojem smo se sporili ili moram pokrenuti novu parnicu za nadoknadu tih plaća i moram li se vratiti kod tog poslodavca(ne bih htio)

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

felixx

da si čitao s razumijevanjem i da nisi nabrijan shvatio bi da mislim da ovaj post nije napisao poslodavac.

da li stvarno misliš da bi na navedenu materijalnu motivaciju radnici bili onakvi kako je napisano

 

Krivo misliš - dk odlično opisuje probleme poslodavaca;to može ili poslodavac, ili osoba na rukovodećem položaju u velikoj tvrtki. I pokrenuo je ovu temu; ne vidim uopće zašto bi muljao.

 

Materijalna motivacija bez radne discipline ne djeluje. Ne bi vjerovao kad bi ti počeo pričati kako nezahvalni djelatnici mogu biti.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

mislim da radnik mora ponavljam mora izvršavati svoje radne zadatke bez obzira na visinu plaće

ali i poslodavac mora ponavljam mora znati da taj isti radnik mora raditi do 65 godine starosti tj 45 god.radnog staža

nesmije ga iskoristiti pa odbaciti kad onemoća

i morao bi znati da stimuliran radnik(mislim i materijalno a i nematerijalno) je dobar radnik - barem oni koji je nazovimo to normalan

radnik mora znati da neće imati ono što ima poslodavac ali i poslodavac mora znati i kako je sve danas skupo i ako mu radnici donose profit podijeliti malo i njima a ne sve sebi

i u normalnim okolnostima svima bolje

napominjem u normalnim okolnostima

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I nisam 'nabrijan', nego više rezigniran - više se niti ne isplati govoriti o problemima poslodavaca.

Evo danas i Rohatinski daje izjavu u duhu onoga što već dugo pišem na forumima.

 

Ne pada mi na pamet više započinjati bilo kakav veći, a pogotovo radno intenzivan posao.

Ne dok se znčajno ne izmjeni ZOR, provedu nužni (drastični!) rezovi u državnom i javnom sektoru, te revizija mirovina i socijalnih davanja. To je, naravno, nemoguće.

 

Početak kraja je ovaj referendum.

Vlada nije imala hrabrosti prihvatiti izazov, i argumentima ukazati koliko je pozitivan rezultat štetan za veliku većinu građana, i budućnost zemlje.

 

Uzalud dozivamo strane investitore. Ni domaći više ne žele investirati ovdje! Zašto i bi,RH je država sa najvećim porezima na svijetu.

 

Svoju budućnost ne vidim ovdje,pogotovo budućnost svoje djece. Vjerojatno ću iseliti.

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

radna disciplina kod nas je jako rastezljiva stvar a vjeruj mi da ona uvelike ovisi o ljudima koji su zaduženi za organizaciju posla

ti ljudi moraju znati mnogo u svojoj struci

moraju poznavati psihologiju

moraju biti objektivni

moraju biti ljudi da ih radnik poštuje

i mora stajati iza uspjeha grupe a isto tako i neuspjeha

jer ko radi taj i griješi

kad imaš takvog čoveka sve štima

 

i ponavljam mora biti objektivan jer radnik je najgori kad počinje vagati svoj rad i rad kolege i omjer plaćenosti

 

p.s.

kako bi se osjećao da pružaš više i bolje a primaš manje i manje te se cijeni

a ima i toga vjeruj mi

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

nema ovdje kruha za nikoga slažem se u potpunosti

 

Eto, lijepo se slažemo.

 

Ali kada iz besperspektivne zemlje odu svi mladi, obrazovaniji, poduzetniji , i oni sa kapitalom i iskustvom (svi koji čine stup gospodarstva sada i u budućnosti), što će biti sa umirovljenicima, socijalom, i sa državnim činovnicima koji su organizirali potpise za referendum da zadrže povlastice?

Od čega će oni tada živjeti?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mlad sam i hoću raditi ali imam takvu nesreću da uvijek završim u firmama koje su pred kolapsom. Evo sad radim u firmi gdje posla uopće i nema, dođem u 8h, sjedim i doma idem u 12h. Svaka im čast minimalac mi isplate, samo neznam gdje skupe novac.

 

Nemogu a da se ne živciram, svi mi kažu "šta te briga dok ide ide, nije tvoja firma". Ali nije stvar u tome, ja hoću raditi i zaraditi svoju plaću, i hoću znati da ću posao imati idućih godinu, dvije, tri, da mogu planirati svoj život, ovako samo preživljavamo iz dana u dan i ja i moji poslodavci.

 

Promjenio bih ja posao, pokušavam pronaći neki gdje se stvarno radi i zarađuje, ali u okolici posla jednostavno nema. Pa zato i dalje dolazim na ovo radno mjesto, sjedim, živciram se, čekam da mi prođe vrijeme i pišem po forumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pao_Smarsa je napisao:

...ja hoću raditi i zaraditi svoju plaću, i hoću znati da ću posao imati idućih godinu, dvije, tri, da mogu planirati svoj život...

 

Nisu poduzetnici nista pametniji od drugih ljudi, samo su hrabriji i odlucniji, spremni riskirati, pasti i dici se, boriti se i ne predati se...

Od 12.15 do 20.00 h puno je vremena za raditi ono sto volite ili za nauciti nesto korisno novo.

To sto „nema posla u okolici“, dobra je vijest – mozda manjka i ono sto znate i volite raditi, pa se pokrenite sami.

Ako i dok ne probate, necete znati kakve ste carolije u stanju stvoriti radeci za svoju vlastitu srecu umjesto za neciji tudji racun i tudju "nesrecu"!

LP

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma radim ja doma, i imao sam u planu dosta toga, samo je moja okolica takva da vlada totalna besparica, firma za firmom se zatvara, sve više ljudi ostaje bez posla. Mislim da ću se najvjerojatnije pokupiti i promjeniti životnu sredinu, jer kako stvari stoje ovdje gdje sam sad ništa se neće dogoditi idućih deset godina. Previše je to vremena za izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

 

Nisu poduzetnici nista pametniji od drugih ljudi, samo su hrabriji i odlucniji, spremni riskirati, pasti i dici se, boriti se i ne predati se...

 

To ipak nije istina.

Uspješni poduzetnici, osim onih koji su uhodani posao 'naslijedili' u obitelji, ipak su i sposobniji od prosjeka ('pamet' je relativan pojam). Nisu samo odlučniji, marljiviji i spremniji na rizik.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz osobnog petnaestogodisnjeg iskustva ostajem i dalje pri tome sto sam navela – jucer me npr., u pola osam navecer, nazvao jedan potencijalni kupac – moja konkurencija je sva vec odavno bila doma i iskljucenih telefona, a ja sam ne samo odgovorila na poziv nego mu vec poslala i ponudu!

 

Cini mi se da je to vise marljivost, pozrtvovnost, skromnost i upornost nego „pamet“, koliko god ona relativna bila...

:-)

 

PS. Takodjer jucer, banka mi je doznacila kamate na neki oroceni iznos, uopce ih nisam ocekivala pa je veselje bilo jos i vece... jos donedavno, "pametni" su bili oni koji su uzimali kredite za nove prostore i nova vozila ili ulaganje u dionice, a "glupi" smo stedjeli i ustedjevinu orocavali, zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

 

... jos donedavno, "pametni" su bili oni koji su uzimali kredite za nove prostore i nova vozila ili ulaganje u dionice, a "glupi" smo stedjeli i ustedjevinu orocavali, zar ne?

ja se slažem sa felixxom, a tu ste i sami rekli kak je to relativno koji su to pametni. Jer ipak samo oni koji imaju dara i sposobnosti za vođenje poslova pravilno raspolažu novcem firme, sklapaju dobre ugovore za svoju firmu, vode zaposlenike ... Oni koji nemaju tih sposobnosti brzo sve sprčkaju na nepotrebne stvari tipa skupih automobila za pokazivanje, i zadovoljenje svojih privatnih potreba, a kad firmi zaškripi više nema ničega. Treba biti i marljiv, to je činjenica, ali bez dobrih sposobnosti upravljanja nema ništa. I baš zato jer nismo svi sposobni za to, i kad smmmo toga svjesni bolje da i ne započinjemo. Ipak za vođenje poslovanja treba nešto više od početnog kapitala, hrabrosti i marljivosti. treba taj faktor x. A na kraju krajeva ak svi postanemo tak jako hrabri i postanemo poduzetnici ko bu delal? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

A na kraju krajeva ak svi postanemo tak jako hrabri i postanemo poduzetnici ko bu delal? :misli:

 

Predodžbe o tome koliko rade privatni poduzetnici razlikuju se kod onih koji ne planiraju pokretati vlastiti posao i onih koji su to već učinili. Gotovo polovica ispitanika koji ne planiraju pokretati vlastiti posao (44%) smatra da poduzetnici u početku rade više, ali zato kasnije rade manje. Stvarnost je očito drugačija s obzirom da je čak 82% poduzetnika koji imaju vlastitu tvrtku ili obrt izjavilo da privatni poduzetnici uvijek rade više jer rade za sebe:

 

http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki.php?wikiName=PokretanjePoslaIstrazivanje

 

 

Gdje i kako do financijske potpore:

 

http://www.monitor.hr/clanci/mikrokrediti-malim-tvrtkama/38691/

 

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

 

Predodžbe o tome koliko rade privatni poduzetnici razlikuju se kod onih koji ne planiraju pokretati vlastiti posao i onih koji su to već učinili. Gotovo polovica ispitanika koji ne planiraju pokretati vlastiti posao (44%) smatra da poduzetnici u početku rade više, ali zato kasnije rade manje. Stvarnost je očito drugačija s obzirom da je čak 82% poduzetnika koji imaju vlastitu tvrtku ili obrt izjavilo da privatni poduzetnici uvijek rade više jer rade za sebe:

 

http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki.php?wikiName=PokretanjePoslaIstrazivanje

:-)

 

Potpisujem. Što sam imao više zaposlenika više sam radio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

Potpisujem. Što sam imao više zaposlenika više sam radio...

Pa ima logike. Ak ste imali više zaposlenika, znači da je i firma općenito imala više posla, inače ih ne bi zapošljavali, a onda ste i vi logično imali više posla. Normalo je da sam poduzetnik najviše radi, jer njegov posao nije 8 satni nego 24 satni. Jedino ak ne plati nekom da vodi poslovanje a on samo ubire dobit.

Međutim niste me skužili kaj sam htjela reć.Ja sam govorila o tome da nije jedini faktor uspješnosti biti marljiv. Bez marljivosti naravno nema uspjeha, bar ne dugoročno, ali morate imati i taj nekakv faktor, talent za vođenje poslovanja koji ili imaš ili nemaš.Govorila sam o tome da neki na želost nisu dovoljno samokritični pa da uvide da ga nemaju, te u tom slučaju radije plate nekog da im vodi poslovanje, nego uporno sami vode poslovanje na krivi način i tako dovode firme u loše poslovanje.Poduzetništvo je struka, i ne može svaka šuša biti poduzetnik, bez obzira na uloženi kapital, marljivost..

Usporedite poduzetništvo s npr nekim liječnikom specijalistom. Uzmite npr 10 kardiologa koji su završili isto školovanje i imaju isto radno iskustvo, tj jednako su bili marljivi i puno radili da bi stekli iskustvo. Meutim sigurno nisu jednako dobri dijagnostičari.Među tih 10 sigurno je nekoliko prosječnih i možda jedan vrhunski. A zašto? Jer ima taj faktor x. Jednostavno ima bolju sposobnost dijagnosticiranja od ostalih kolega i to ga izdvaja .Ista je stvar u svakoj struci, pa tako i u poduzetnišvu.I to izdvaja dobre od loših poduzetnika. A kad znaš da ga nemaš onda se u to i ne upuštaš.Aj kaj sam razdužila, al se nadam da ste skužili kaj sam htjela reć. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

 

 

Što sam imao više zaposlenika više sam radio...

 

 

Tu dolazimo do jednog apsurda.

 

Poduzetnik koji širi posao u jednom trenutku prestaje raditi za sebe, i počinje raditi za svoje uposlenike i državu (pogotovo u proizvodnim i radno intenzivnim djelatnostima).

 

Niti radnici niti država to ne prepoznaju i ne znaju cijeniti i poštivati, što će im se žestoko obiti o glavu.

 

 

Sa ovom krizom, i izrazitim smanjenjem gospodarske aktivnostti u nekim sektorima to sve više prepoznaju i sami poduzetnici.

 

Evo, sretnem neki dan poznanika, i uz kavu mi priča kako se preporodio.

Kaže čovjek koja je budala bio. Zapošljavao je i 40-50 ljudi, Radio po cijele dane, zapostavio svoj život, zdravlje i obitelj. Tražio poslove za svoje radnike (i neradnike), muku mučio sa naplatom, noćima nije spavao od problema.

Sada radi sa osam ljudi. Rješio se neradnika i nesposobnih koje je 'šlepao'. Ima vremena i mogućnosti birati manje kvalitetnije poslove, puno manje problema sa naplatom. Više je prisutan na gradilištu, bolje kontrolira posao, pa ljudi manje griješe i zabušavaju. Zarada je ista kao i prije, a radi puno manje, manje se živcira, bolje spava. Ima vremena i za obitelj.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

što veće stado više posla i to je normalno

ako ti je teško zaposliš pastira ili dva i oni za određenu plaću rade to za poslodavca

di je problem

ja ne bih čuvao ali ne bih ni platio drugog da to obavi za mene

ja bih da je 100 godina prije naše ere pa da imam robove koji će to odraditi za mene i nikom ništa

 

alo da li vidiš šta pričaš

isto vrijedi i za dk-a

 

200 radnika

5000-18 000 kn x 12 mjeseci = 15 000 000 kuna samo za neto plaće a samo 20% ljudi radi kako treba

alo alo

 

ko koga ovdje hebe

 

kako uspiješ riješiti sva davanja uz profit od samo 30% ako radnika moraš tražit svijećom

ko odradi posao da riješiš sve tekuće izdatke

evo pitanja za argumentaciju

i dalje mislim da dk nije poduzetnik nego piše da piše

 

i ima toga još

molio bih odgovor

pozdrav

:palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaže čovjek koja je budala bio. Zapošljavao je i 40-50 ljudi, Radio po cijele dane, zapostavio svoj život, zdravlje i obitelj. Tražio poslove za svoje radnike (i neradnike), muku mučio sa naplatom, noćima nije spavao od problema.

 

@felixx

 

Zakaj je tvoj prijatelj imal 50 zaposlenika? Nije ih valjda zaposlil jer je altruist il socijalac?! Valjda je imal tolko posla da su mu trebali. Veći opseg posla,znaći više posla za tvog prijatelja. Kaj to ni normalno?

E sad kaj to možda nije dalo ekonomske efekte koje je očekival tvoj prijatelj, to ne mora značiti da mu je kriva država ili radnici.Nigde nije zapisano da više posla (veća realizacija), daje proprcionalno veći profit i pa da su svi radnici radili ko japanci.

Tvoj prijatelj očito ni znal "matematiku" a naročito kojekakave zamke (ko naplata)u svom poslu. Pa on je valjda delal poslovni plan i trebal bi znati kaj bu dalo pozotivne efekte i di je granica. Ni poslovni plan delala ni država, ni radnici? Ne?

Daj felixx, nije on reskiral zdravlje, ni radi radnika, ni radi države, nego radi love,felixx. Prokleta je lova. :-D

 

A to da država ne stimulira i ni da se nemrem setit na koji način pomaže poslodavcima (kaj stalno pričaju elite),to je istina. No međutim radnik nemre radit za 2-3 soma kuna ili često i bez toga, zato kaj država ni sposobna rešiti zakonom plačanja i kaj neme filing da pomogne poslodavcima manjim opterečenjima. Maćeha je. Žmiće onog ko je hrani. A mazi onog ko troši.To vodi u propast. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

 

alo da li vidiš šta pričaš

isto vrijedi i za dk-a

 

200 radnika

5000-18 000 kn x 12 mjeseci = 15 000 000 kuna samo za neto plaće a samo 20% ljudi radi kako treba

alo alo

 

ko koga ovdje hebe

 

kako uspiješ riješiti sva davanja uz profit od samo 30% ako radnika moraš tražit svijećom

ko odradi posao da riješiš sve tekuće izdatke

evo pitanja za argumentaciju

i dalje mislim da dk nije poduzetnik nego piše da piše

 

i ima toga još

molio bih odgovor

pozdrav

:palac::palac:

 

ne znam što ti nije jasno? skoro pola prošle godine brinuo sam o primanjima cca 450 ljudi, što mojih, što kooperanata...

sve ti je to isto 10 ili 100 ljudi ili više...samo su brojke s nešto više nula...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk

nije mi jasno kako firma može poplaćati sve svoje obaveze ako su radnici većinom neradnici kako vi navodite

a u vašem slučaju ipak su to značajni izdaci

 

da se bilo kakav posao može naplatit on se mora i obaviti

jesam li u pravu ?

 

firma je jedna cjelina i ako jedna karika nije kako treba

to ne sluti na dobro a vi se sa gomilom neradnika jako dobro držite - kontradikcija ?

 

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

u nastavku je moje mišljenje kao poslodavca... zapošljavam cca 200 radnika i mogu odmah reći da se kvalitetnog radnika mora tražiti svijećom... u tome nema razlike da li je to običan nkv radnik ili član uprave... vrlo su rijetki oni koji su svjesni da se plaća ne dobiva već zarađuje... po nekakvom mom iskustvu u firmi je 10% onih koji vuku, 60-70% onih koji rade kad baš moraju i ostatak su totalni neradnici...

u firmi sam radnicima omogućio sve što se može poželjeti, plaće iznad prosjeka branše, fleksibilno radno vrijeme, plaćene prekovremene, topli obrok, raspored godišnjih odmora kakav sami naprave, a zauzvrat samo dobio nikakav učinak, bolovanja preko svake moguće mjere, totalnu neodgovornost itd...

nakon što sam uveo destimulaciju od 10% za one koji tijekom mjeseca imaju neopravdani izostanak ili kratko bolovanje, izostanci za bolovanje su se smanjili za 80% (pa me onda uvjeravajte da su sva bolovanja opravdana)..

uveli smo varijabilni dio plaće od 25% pa se vidi izvjesni pomak...

uglavnom zahtijevati prava svi znaju, ali o obvezama i odgovornosti se nema što pričati...

 

spreman sam na raspravu i mogu odbraniti svoje stavove, samo vas molim da napadi budu argumentirani i na mjestu...

meni je ovo izgledalo kao uspješna firma sa prilčno dobrim poslodavcem koji želi unaprijediti svoj posao i pomislio sam hvala bogu evo jednog od rijetkih koji vrijede mada me pogodilo to što slabo cijenite svoje radnike
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

nisam nigdje napisao da su nezadovoljni radnici, već ja kao poslodavac...

 

ali temu sam postavio više filozofski nego što sam mislio pričati o našoj organizaciji...

 

pričajmo o generalnim dojmovima koji se protežu kroz forum...

 

poslodavci ne valjaju, izrabljuju radnike, odmah ih treba tužiti i slično...

 

a što je s radnicima?

e a ovo me je razočaralo i zato tvrdim da mi ova priča ne drži vodu

 

a ako si stvarno poslodavac evo ti jedan mali savjet

-pokaži radniku da ga cijeniš i poštuješ pa će i on drugačije razmišljati i vjeruj mi i drugačije se odnositi prema svojim radnim zadacima (bar njih 90%)

poštovanje traži poštovanje

 

ako ste stvarno poslodavac iskreno vam želim dobar posao i brz oporavak i radi vas i radi vaših radnika

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

e a ovo me je razočaralo i zato tvrdim da mi ova priča ne drži vodu

 

a ako si stvarno poslodavac evo ti jedan mali savjet

-pokaži radniku da ga cijeniš i poštuješ pa će i on drugačije razmišljati i vjeruj mi i drugačije se odnositi prema svojim radnim zadacima (bar njih 90%)

poštovanje traži poštovanje

 

ako ste stvarno poslodavac iskreno vam želim dobar posao i brz oporavak i radi vas i radi vaših radnika

pozdrav :palac:

 

ne znam kakva ti je ovo priča: ako sam poslodavac... i mnogo si hrabar kad mi ti kao iskusni poslodavac daješ mali savjet...

 

šteta što kroz moje postove nisi primijetio razočarenje organizacijom koju sam stvorio, samo sam očekivao da svi rade samo svoj posao i ništa više, ali to ne prolazi...

 

dok ja, kao poslodavac mogu kontrolirati stvari one funkcioniraju, kad to više ne mogu to vodi tu gdje smo došli... mali je broj radnika koji zna da mu plaću ne dajem ja nego kvadrat ili kubik koji napravi...

 

moje iskustvo ti je, nažalost, da su radnici iskoristili moju želju da im omogućim sve, podrazumijevaći da će oni to znati cijeniti i vratiti kroz rad... utopija...

 

i onda ti napišeš da im pokažem poštovanje, pa promašio si totalno...imali su ga previše...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

 

uz namete koji su prisutni u našoj državi mislim da je superman na kvadrat

daj savjet i nama običnom smrtnicima

 

Šta vrijedi davati ti savjete kada ti ne čuješ ništa osim svojeg filma?

Ako ikada pokreneš kakav posao i zaposliš više ljudi , spoznat ćeš da si u zabludi.

 

I molim te, nemoj davati savjete o stvarima o kojima nemaš pojma. To zvuči kao kada časne daju savjete za bolji sex.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Daj felixx, nije on reskiral zdravlje, ni radi radnika, ni radi države, nego radi love,felixx. Prokleta je lova. :-D

 

Lova (zarada) za poduzetnika u jednom trenutku širenja prestaje biti glavni motiv.

To postaje izazov - biti bolji od konkurencije, dokazati sam sebi da možeš napraviti nešto još veće i bolje, ili naprosto želja za moći i utjecajem.

 

Ljudi sa strane vide dobre aute, vile s bazenima, ... ali onaj koji ih je zaradio rijetko u tome uživa.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

cigo1 je napisao:

 

Daj felixx, nije on reskiral zdravlje, ni radi radnika, ni radi države, nego radi love,felixx. Prokleta je lova. :-D

 

Lova (zarada) za poduzetnika u jednom trenutku širenja prestaje biti glavni motiv.

To postaje izazov - biti bolji od konkurencije, dokazati sam sebi da možeš napraviti nešto još veće i bolje, ili naprosto želja za moći i utjecajem.

 

Ljudi sa strane vide dobre aute, vile s bazenima, ... ali onaj koji ih je zaradio rijetko u tome uživa.

 

:kavica:

 

potpisujem...često u zadnje vrijeme govorim: dosad sam radio za slavu, sad radim za novce...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo zgodne intelektualne vjezbe u svezi novaca: zamislite da ste dobili glavni zgoditak u igri na srecu u iznosu od npr. milijun eura i napravite sve sto zelite s tim novcima – ulozite, potrosite, poklonite... Ako navedeni iznos nije dovoljan za ostvarenje svih snova, povecajte ga...

 

Nakon sto ste poplacali dugove, oplovili svijet, obnovili garderobu, kucni i vozni park i pocastili sve prijatelje i obitelj, znaci, zadovoljili sve svoje kratkorocne zelje, uzivite se u svoju novu svakodnevnicu kroz narednih sest mjeseci ali sa svim tim novim momentima i mogucnostima kao i obavezama koje cete imati zahvaljujuci svemu tome novome.... Ne zaboravite pri tome na svuda prisutnu pohlepu i zavist te na razlicite druge moguce komplikacije (potres, kradja, bolest, nesreca, kriza trzista i propast investicijskih fondova i financijskih institucija...) . Zbrojite takodjer sve nove mjesecne fiksne i varijabilne troskove, ne samo financijskih institucija i osiguranja, nego rezija i odrzavanja, poreza i doprinosa, racune odvjetnika i knjigovodja... izracunajte koliko to mjesecno iznosi i napravite plan kako cete osigurati da ce se to stvarno moci uspjesno pokrivati iz novih izvora prihoda...

 

Pobrojite potom sve osobe iz vase okoline koje ste pri tome ucinili sretnima (ili niste) i osvijestite kolicinu i stanje svoje vlastite srece i zadovoljstva te kvalitete zivota nakon tih sest mjeseci i svega prozivljenog pa si iskreno priznajte da li zaista jos uvijek zelite osvojiti navedeni glavni zgoditak u igri na srecu i imati puno stvari i novaca kao i kakvog posloprimca ili poslodavca ste u sebi pronasli...

 

LP

:-)

 

PS. Navedena vjezba je korisna i za sve osobe koje se bave ili namjeravaju baviti politikom tj. razvojem demokracije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk

slažem se s vama

svi rade da bi zaradili novac

i to je redu tako i treba biti

ja sam napisao u nekim temama da sam radnik a ne poslodavac

no nažalost su izbrisane samo me čudi da felixx to zaobilazi

 

dk

da sam radnik kod vas sigurno bih bio u onih 20% koji vuku jer sam svjestan toga da ako doprinesem mogu i dobiti nagradu tj. plaću

i tako radm već više od 20-ak godina

radio sam na 4-5 mjesta i nigdje se nisam svadio s poslodavcem nego se i danas popričamo kad se vidimo

nitko mene nije vezao a radim za nekoga a isto tako tvrdim da ako se nekome nesviđa firma gdje radi neka traži drugu

tj. obaviti svoj posao uredno pa ako nisi zadovoljan traži bolje jer ako si dobar radnik i meštar naći će se i poslodavac koji će to cijeniti

rekao sam da radim kod vas ... ali isto tako bih vam rekao bez ustručavanja u četiri oka i ono što mislim da je negativno ako bi toga bilo

tako je normalno vi radite da zaradite ja radim da zaradim i naši bi intersi bili sukladni , što bolje vama bolje i meni

 

a što se tiče poštovanja pravi čovjek i radnik će to znati zadržati a ne izgubiti isto kao i dobrog prijatelja

 

dobar poslodavac i dobar radnik prije svega moraju biti dobri ljudi

ipak je to život

 

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

vulinjo je napisao:

 

uz namete koji su prisutni u našoj državi mislim da je superman na kvadrat

daj savjet i nama običnom smrtnicima

 

Šta vrijedi davati ti savjete kada ti ne čuješ ništa osim svojeg filma?

Ako ikada pokreneš kakav posao i zaposliš više ljudi , spoznat ćeš da si u zabludi.

 

I molim te, nemoj davati savjete o stvarima o kojima nemaš pojma. To zvuči kao kada časne daju savjete za bolji sex.

 

:kavica:

felixx

ja još vjerujem u ljude i nadam se da ću takav i ostati

volim ljude volim društvo šteta što nemam više slobodnog vremena

pozdrav :palac:

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

Evo zgodne intelektualne vjezbe u svezi novaca: zamislite da ste dobili glavni zgoditak u igri na srecu u iznosu od npr. milijun eura i napravite sve sto zelite s tim novcima – ulozite, potrosite, poklonite... Ako navedeni iznos nije dovoljan za ostvarenje svih snova, povecajte ga...

 

Nakon sto ste poplacali dugove, oplovili svijet, obnovili garderobu, kucni i vozni park i pocastili sve prijatelje i obitelj, znaci, zadovoljili sve svoje kratkorocne zelje, uzivite se u svoju novu svakodnevnicu kroz narednih sest mjeseci ali sa svim tim novim momentima i mogucnostima kao i obavezama koje cete imati zahvaljujuci svemu tome novome.... Ne zaboravite pri tome na svuda prisutnu pohlepu i zavist te na razlicite druge moguce komplikacije (potres, kradja, bolest, nesreca, kriza trzista i propast investicijskih fondova i financijskih institucija...) . Zbrojite takodjer sve nove mjesecne fiksne i varijabilne troskove, ne samo financijskih institucija i osiguranja, nego rezija i odrzavanja, poreza i doprinosa, racune odvjetnika i knjigovodja... izracunajte koliko to mjesecno iznosi i napravite plan kako cete osigurati da ce se to stvarno moci uspjesno pokrivati iz novih izvora prihoda...

 

Pobrojite potom sve osobe iz vase okoline koje ste pri tome ucinili sretnima (ili niste) i osvijestite kolicinu i stanje svoje vlastite srece i zadovoljstva te kvalitete zivota nakon tih sest mjeseci i svega prozivljenog pa si iskreno priznajte da li zaista jos uvijek zelite osvojiti navedeni glavni zgoditak u igri na srecu i imati puno stvari i novaca kao i kakvog posloprimca ili poslodavca ste u sebi pronasli...

 

LP

:-)

 

PS. Navedena vjezba je korisna i za sve osobe koje se bave ili namjeravaju baviti politikom tj. razvojem demokracije

nikad neznaš što imaš dok to ne izgubiš :palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

cigo1 je napisao:

 

Daj felixx, nije on reskiral zdravlje, ni radi radnika, ni radi države, nego radi love,felixx. Prokleta je lova. :-D

 

Lova (zarada) za poduzetnika u jednom trenutku širenja prestaje biti glavni motiv.

To postaje izazov - biti bolji od konkurencije, dokazati sam sebi da možeš napraviti nešto još veće i bolje, ili naprosto želja za moći i utjecajem.

 

Ljudi sa strane vide dobre aute, vile s bazenima, ... ali onaj koji ih je zaradio rijetko u tome uživa.

 

:kavica:

 

@felixx napisal si.... ili naprosto želja za moći i utjecajem.

 

A kaj to nije pod znakom "="? Novac =moć=utjecaj. :-D Kaj ni to napravil Kerumu? ....Todorić? i ti i takvi....

A to kaj retko u tom uživaju...pa to je bil njihov izbor...ne? A to kaj bi za čoveka trebalo vrediti :da nije bogat onaj ko ima više nego onaj ko ima ,dovoljno (samo kaj nismo skloni znati kolko je to dovoljno)...to baš i nije nekaj kaj poslodavce interesira....njih interesira imati čim više....pa zakaj ne "rasporede" to više, da svi imaju dovoljno.... neki imaju kaj.... ili nemaju? Morti bi uživali u tome da povečaju plaće 50 ili 100% svojim šljakerima i prodaju jahte dvorce,bezene i ine "igračke" kaj ih imaju...pa im 20-30 000 ljudi nebi radilo 250-300 sati za 2 i pol soma kuna,ne? Šljekeri bi sigurno bili bolji jer bi bili zadovoljniji a i poslodavci bi imali više vremena za sebe...valjda...il bare nebi morali misliti da nemeju vremena uživati...ma to je prewtrašno da imaš jahturinu a nemš kad otić vozit se malko...tantalu je bilo lakše....baš mi ih je žal... :-D:smijeh::-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Morti bi uživali u tome da povečaju plaće 50 ili 100% svojim šljakerima i prodaju jahte dvorce,bezene i ine "igračke" kaj ih imaju...pa im 20-30 000 ljudi nebi radilo 250-300 sati za 2 i pol soma kuna,ne? Šljekeri bi sigurno bili bolji jer bi bili zadovoljniji a i poslodavci bi imali više vremena za sebe...valjda...il bare nebi morali misliti da nemeju vremena uživati...ma to je prewtrašno da imaš jahturinu a nemš kad otić vozit se malko...tantalu je bilo lakše....baš mi ih je žal...

 

Cigo,

kada ideš na plac hoćeš li kupovati skupo i trulo povrće od prodavača koji te otvoreno prezire kao lopova, ili ćeš kupovati jeftinije i kvalitetno kod ljubaznog trgovca?

 

Ni bogati se ne ponašaju drugačije.

Budu oni lijepo pozatvarali svoje firme. Otpustili veći dio od tih 20000 šljakera, i premjestili poslovanje tamo gdje ih srdačno mole da dođu - kao strani investitori. Gdje ljudi rade za pola hrvatske plaće, i gdje su porezi upola manji od hrvatskih.

Ili kao L.R. sve prodali i uživali u svojim vilama i jahtama.

 

A šljakeri? Budu uživali jer ih 'prokleti tajkun' više ne izrabljuje?

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@felixx,

lepo si to napisal:Budu oni lijepo pozatvarali svoje firme. Otpustili veći dio od tih 20000 šljakera, i premjestili poslovanje tamo gdje ih srdačno mole da dođu - kao strani investitori. Gdje ljudi rade za pola hrvatske plaće, i gdje su porezi upola manji od hrvatskih.

 

1.Je nego kak bi?Jeb.š brod koji tone! Kad je frka i banana buju ih ostavili na cediliu.I državu koja im je omogučila de se voziju u jahtama a koja ih ni pitala od kud im jahte i jesu platili poreze na njih i jesu i kakvu su plaću dali svojim radnicima i šljakere na temelju čijeg su rada između ostalog (svojih sposobnosti i vizija o tome kak buju koga izrabili) došli do tih jehti. Buju uložili ono kaj su na znoju i žuljima svoje raje zaradili da bi mogli izrabit drugu raju.Ili buju tam otišli da pomognu radničku klasu?

2. A kaj se plaće tiće je istina da je v Srbiji 150-200 E al se u Srbiji možeš za 5-10 E najest na Skadarliji Karađorđeve šnicle ili Vešalice kaj bi kod nas platil 50E. I u srbiji taj isti Todorić prodaje svoju robu da ne preteram,u pol cene. Kaj to znaći? Kakva je njegova marža tu kod nas? 100%?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekak bi mi nakon cijelog dana na poslu bilo ljepše doći doma sa bemburom nego sa ZETom,pa leći u jakuzi.

Ovak dođem i veselim se jer mi još nisu isključili struju,javim se nekome na telefon iz istog razloga.Onda razmišljam kaj da skuham za sutra jer imam još 20 kuna do plaće,koja je za 10 dana,i to uz štednju neplaćanjem računa.

 

Onda skužim da sam u stvari među onim sretnijim ,jer imam kamo otići raditi,i dobijem za to neku siću.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murphyijevzakon je napisao:

Nekak bi mi nakon cijelog dana na poslu bilo ljepše doći doma sa bemburom nego sa ZETom,pa leći u jakuzi.

Ovak dođem i veselim se jer mi još nisu isključili struju,javim se nekome na telefon iz istog razloga.Onda razmišljam kaj da skuham za sutra jer imam još 20 kuna do plaće,koja je za 10 dana,i to uz štednju neplaćanjem računa.

 

Onda skužim da sam u stvari među onim sretnijim ,jer imam kamo otići raditi,i dobijem za to neku siću.

:-D

 

murphyijevzakon,

vidim da si ti skoro, pa dosegla da ti bu dovoljno kaj imaš. :-D.Do tog dosega,odnosno da dosegneš kakvog golfa trojku i da si moreš kupit cipele jemput na zimu i jemput na leto (nemoj odma čamćić maleni ko zna jel bu ti poslodavac dal GO pa ga nebuš mogla koristit) i da platiš sve režijske račune i da eventalno imaš 30-40 kn na dan za pojest nekaj, buš se utešilka sa činjenicom da si u prosjeku i to realnom a ne vledinim po kojem je prosjek plaće 5000 i kusur kuna. :-D Uostalom kaj nejdeš v poslodafce? baš sad kad se tam nikom neide i kad naši poslodafci bežiju van. Kaj? I ti pobegni van ko šljaker il kak poslodafac. Tam je med i mleko i za jedne i za druge. Bar tak veli felixx. Ja neznam. U Trst više ne idem. Nema se kaj švercat....ili ima? :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije će svi šljakeri otić negdje drugo raditi nego poslodavci prenjeti svoje poslovanje u države s manjim plaćama i porezima

tamo je konkurecija malo jača nego u nas

tamo su već uložili i proizvode i za par godina će oni projuriti kraj nas a mi ćemo "živjeti" u najljepšoj , stateški najvažnijoj pa i zemljopisno nezaobilaznoj u europejskoj državi u kojoj će se živjeti samo preko vikenda ili u kojoj će živjeti samo penzioneri

 

uništili smo sve šta valja - firme koje su bile svjetsko ime

pa sad netko priča kako će poduzetnik otić vanka i stvoriti nešto što valja

tvornica alatnih strojeva prvomajska, jugo ili cro turbina

ili bagat ili ... ili ...

nestalo a imalo uhodan posao i imali ime kvalitete u cijelom svijetu - nešto što se stvaralo godinama umjetnost je tako brzo upropastit

a građevina - gdje to naši građevinari rade stanove u svijetu i

kome konkuriraju

pa nigdje vanka nije omjer cijene kvadrata i cijene uloženog kao kod nas

zato smo za određeni krug raj na zemlji ali sve što je bolesno kratko traje

i zato smo tu di jesmo i zato tonemo a za sve su krivi šljakeri jer traže plaću od koje bi mogli živjeti

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx ne kužim. Malo prije, u ranijem postu, napišeš da je glavni razlog izazov,biti bolji od konkurencije, a ne lova, a onda govoriš o zatvaranju poslovanja tu, i investiranju tamo gdje je jeftinija radna snaga, i manji porezi. A koji je onda tu glavni interes nego da više love ostane u džepu. Daj se dogovori sam sa sobom. A i tam su sigurno svi radnici super, nemreš nać lošeg radnika ni za lijek. Jer samo kod nas ima neradnika, i to za velku lovu. Jer ipak kakvih 400 eura je strašna lova. A zakaj onda ne bi opće skroz emigrirali. :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

felixx ne kužim. Malo prije, u ranijem postu, napišeš da je glavni razlog izazov,biti bolji od konkurencije, a ne lova, a onda govoriš o zatvaranju poslovanja tu, i investiranju tamo gdje je jeftinija radna snaga, i manji porezi. A koji je onda tu glavni interes nego da više love ostane u džepu. Daj se dogovori sam sa sobom.

 

Plumica,

Kad nešto ne razumiješ, pokušaj pročitati ponovo, pokušaj shvatiti o čemu se radi. Pitaj nekoga tko razumije.

 

Većina vas ovdje samo kritizira, bez da uopće razumiju o čemu se piše. Iskorištavate priliku da upražnjavate nacionalni sport - pljuvanje i vrijeđanje poduzetnika.

Umjesto da iskoristite rijetku priliku čuti što ima za reći o svojim problemima druga strana - ona od koje primate plaću.

 

Shvatit ćete za par godina, a tada će biti kasno.

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

felixx ne kužim. Malo prije, u ranijem postu, napišeš da je glavni razlog izazov,biti bolji od konkurencije, a ne lova, a onda govoriš o zatvaranju poslovanja tu, i investiranju tamo gdje je jeftinija radna snaga, i manji porezi. A koji je onda tu glavni interes nego da više love ostane u džepu. Daj se dogovori sam sa sobom. A i tam su sigurno svi radnici super, nemreš nać lošeg radnika ni za lijek. Jer samo kod nas ima neradnika, i to za velku lovu. Jer ipak kakvih 400 eura je strašna lova. A zakaj onda ne bi opće skroz emigrirali. :place:

 

ovo što si napisala je srž nerazumijevanja situacije kod nas... pa što misliš zašto je plaća 400 EURa? zbog toga što nam je proizvodnost rada nikakva i što je takva ponuda i potražnja... a zašto nam je takva ponuda i potražnja? zato što ništa ne radimo i ništa ne proizvodimo.

a zašto je radnik nezadovoljan s 400 EURa? jer misli da za godinu dana mora zaraditi kuću, auto, skijanje i ljetovanje... jer smo u fazi prvobitne akumulacije kapitala, pa bi svi da imaju sve odmah jer sve lijepo samo blješti oko nas i mami na potrošnju... evo opisa prosječnog hrvatskog radnika iz moje perspektive: sjedio bi u kafiću po cijele dane, idealno bi bilo da svakog prvog legne 15000 kn socijalne pomoći ili još bolje penzije...

a kad mi netko od mojih radnika kaže, pa meni se to ne isplati, spalio bih se... da nemam ništa u životu ne bih kukao već radio, jer tko hoće raditi uvijek može zaraditi, nekad manje, nekad više, nekad teže, nekad lakše...

i da završim nije sve u novcu, kod nas je, jer smo totalno iskvarili sve moralne vrijednosti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

 

pa nigdje vanka nije omjer cijene kvadrata i cijene uloženog kao kod nas

 

Još jedna izjava pametnjakovića koji nema pojma.

 

Sad je taj omjer takav da često ne možeš vratiti uloženo...

A nikad niti nije bio 100%, kako se priča. Bar ne kod poštenih investitora koji su sve napravili kako treba.

100% su ostvarile lopine koje su prodale stanove u poluzavršenim objektima i nestali, a suvlasnicima ostavili da rješavaju nebuloze.

 

U najboljem slučaju dobit je bila 25 - 35 %, a pola te dobiti investitoru je donio vrtoglavi rast cijena u toku samog investicijskog ciklusa.

Rast cijena stanova desetak godina prije sloma 2008. bio je cca 12% godišnje (naravno, rasli su i troškovi, ali ne toliko). Tako bi u cca 2 godine investicije 15 - 20 % bila dobit uslijed porasta cijene.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

kao prvo pripazi na riječnik

kao drugo prije neki dan sam naveo kolika je trenutna dobit pa ako ne vjeruješ meni pitaj dk-a

kao treće napisao sam "sve što je bolesno kratko traje"tj. građevinsko zlatno vrijeme je završeno

kao četvrto pričamo o gospodarstvu i gospodarstvenicima - pričamo o onom čega više nema u hrvatskoj

kao peto je li stvarno misliš da je minimalac u hrvatskoj dostatan za preživljavanje - naši poslodavci kažu da je minimalac prevelik

 

kao zadnje

 

htio sam reći da poslodavci i radnici trebaju shvatiti da jedni bez drugih ne mogu i ako se neće volit tribaju poštivat rad onog drugog

da čitaš shvatija bi čak i ti felixx

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vulinjo je napisao:

 

kao peto je li stvarno misliš da je minimalac u hrvatskoj dostatan za preživljavanje - naši poslodavci kažu da je minimalac prevelik

 

 

1. Radnik vidi ono što dobije na ruke - neto plaću. Poslodavac vidi ono što daje - 2,5 puta više - bruto plaću, godišnji, bolovanje, božićnicu, itd.

Stalno govorim da bi se plaća trebala iskazivati kao bruto godišnja plaća; tako bi svi vidjeli koliko su stvarno radili i koliko su za to primili na ruke, a koliko im je uzela naša draga preskupa država.

 

2. Kod nas je sve prenapuhano, bazirano na inozemnom zaduživanju koje podržava taj balon.

Prevelike su plaće, mirovine i sva druga davanja u odnosu na naše mogućnosti.

Ali , prenapuhane su i cijene gotovo svih proizvoda koje naši građani i dalje bez kriterija kupuju.

Pa Švabe dođu ovdje, i kažu da su mnoge stvari kod njih iste cijene ili čak jeftinije.

 

I cijene stanova su rasle jer su ljudi bezglavo kupovali, uzimali preskupe kredite u kojima sada grcaju. A vidi kako sada stagniraju.

 

Sa neminovnim smanjivanjem plaća i mirovina neće toliko padati i standard, jer će se i cijene prilagoditi novim mogućnostima (a i država sa svojim rekordnim porezima).

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@vulinjo

@felixx

@dk

@cigo1

Zakaj se mi dečki "glođemo"? Sve se zna,kak je došlo do ove situacije. Mene samo zabrinjava kaj ni dk,ni felixx nikak nemreju shvatit da je prvi postulat "trulog kapitalizma" nauk o upravljanju ljudskim potencijalima. Rekli mi, kaj god o pošasti samoupravnog socijalizma ali ostaju pozitivni primjeri uspješnosti socijalističkih tvrtki kao:

Rade Končar,Prvomajska,TPK, Đuro Đaković,Jugoturbina,Bagat,Zadarska tvornica alata(zaboravil sam joj ime),Nikola Tesla -Zagreb,Regeneracija -Zabok,Industrogradnja,Tempo,GK Međimurje,od mojih drvnih...Česma Bjelobar,Gaj Podravska slatina,DIK Đurđenovac;Papuk Pakrac,Šavrić Zagreb,Krapina...mogel bi tak nabrajat još pol sata...sve su imale tržišta,sve su radile,sve su zapošljavale radnike koji su možda imali prevelika ili bolje rečeno fiktivna prava upravljanja...upravljali su "drugovi iz komiteta"...Kaj sad kome su došle u ruke te silne proizvodnje i resursi ...radnicima nisu...ili morti kojem i jesu ...ko Luki Raiću....koji je nekaj i napravil od firme do koje je došel na "uobičajerni" način....ali 90% nabrojenih je uništeno i opljačkano. Pljačkali su i još pljačkaju lokalni močnoci pod okriljem patriotizma i domoljublja i kaj je najgore, oni misle da nisu ništ loše napravili...za sve je kriva globalna situacija i rat.

Nemrem zaboravit Hrvatskog i Zagorskom muža, direktora regeneracije Zabok koji nije mogel u kolo sa lopinama koji su mu uništavali firmu i koji su je uništili ...sad jedva diše, firma..on više ne diše,obesil se jer nije mogel gledat kaj se to radi... a za njega je, u sklopu firme bila samoposluga....,dječji vrtić u kom su šljakeri ostavljali decu kad bi dolazili na posel...izvozil je svoje proizvode po celom svetu...tepihe je delal za Emirate, S. Arabiju kaj su tepih zmislili....imal je zaposlene akademske slikare koji su se školovali po celom svetu...i donosili korist...ali ne...on ni valjal...jer mu je golf i njegov vinograd i klet bilo dost i ...takvih je bilo puno...danas ih više nema,nestali su u ovom bezumlju a novi se nisu izrodili jer nisu imali od kud...takvom kakav je bil taj ni trebal ugovor ni zradnikom, ni z komitentom...reč je bila zakon...danas moreš imat ugovor kaj bu ti ga Nobilo složil...i moreš si z njim rit obrisat...jer nema časti,poštenja,suosječanja,pravice...jednom rečju nismo više MUŽI. Sad smo pretežno hohštapleri,smutljivci,lažovi, varalice,neradnici i kriminalci. I šljakeri i poslodavci. Čast iznimkama. Ono kaj je bilo pravilo,sad je iznimka. Ono kaj je prije bila iznimka, sad je pravilo.Otišli smo u krasan k...c i ak ne promenbim darstično stvari u vlastitim galavama, nebu dobro. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma daj cigo, pišeš bezveze (što se tiče poslodavaca i upravljanja ljudskim potencijalima)...

 

čime da upravljam, kako da objasnim radniku da mu ne mogu platiti njegov rad jer niti ja ne mogu dobiti na tržištu cijenu koja bi pokrila njegovu osnovnu plaću... pa jedno vrijeme plaćam iz rezervi, a kad to ispari dajem otkaze ljudima koji kod mene rade preko deset godina... di je tu upravljanje ljudskim potencijalima... to je samo katastrofa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo majstore :pljesce:

dk mislim da ipak velika većina onih kaj hoćeju na brzaka imat i kuće i vikendice i aute i vrage i sotone nije baš iz radničke populacije. Ne znam kad ste zadnji put bili u dućan po špeceraj, pa da vidite kolko samo na klopu moramo mjesečno potrošit. Činjenica je da su kod nas sve cijene prenabrijane, pa ti samo za goli život treba hrpa love.

Najviše nas košta država sa prevelikim aparatom, previše činovnika, a o uredima za gubljenje vremena i.... ( ono ko iz Alan Forda) da ne govorim. Jeste kad malo pogledali naše proračune na kaj se lova troši i kak se delaju rebalansi. Pretakanja iz šupljeg u prazno, a o rezanju rashoda ni čmr. Treba samo povećat prihode lupanjem po žepu, i rezanjem na socijali,a pogledajte si malo na kaj sve troše gospoda iz sabora i vlade. Jel normalno ak svi moramo stezat remen da oni najmanje ustegnu. Ma gadi mi se više sve to. Više nemrem nikog od njih poslušat. Je.... im se za državu. oni su sebe osigurali, a raju ko :seks:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@dk si napisal......"čime da upravljam, kako da objasnim radniku da mu ne mogu platiti njegov rad jer niti ja ne mogu dobiti na tržištu cijenu koja bi pokrila njegovu osnovnu plaću...."

 

Je dk,sad nemaš z čim upravljat. Sad je gotovo. A to zakaj više nemreš upravljat, znaš ko ti je priskrbil mafijaši iz tvoje branše i drugih,bankari i političari. Pa ak si,a vidim da jesi,radil pošteno,e onda si u kur.u. Tak je svih onih 10% koji u kapitalizam shvatili kak treba.

Ja sam svojedobno imal malu firmu da bi ušel u posel moral sam "pojačat" predračun 10% pa je "on" platil sam sebi.A ja sam to moral "oprat". E onda je odjemput to naraslo na 100%. Da ti pojasnim radil sam jedan interijer (ormari pregradne stijene) na jednom našem graničnom prelazu. Radila se I.Faza-prizemlje i predračun je bio na 90.000 DM. Da bi dobil taj posel moral sam napisat pr.račun na 100.000 DM i kad mi je platil predračun dal sa "njemu" cenera. E onda se radila II faza. Ja napravim isti predračun jer se radilo o katu,tlocrtno istom ko u I-oj fazi i namještaj je bio isti kao u prizemlju. Pošaljem isti predračun i....."on" me zove pa veli:"napiši 200.000 DM.Razlika od 100.000 ,80 meni 20 tebi". Velim ja :"nebu išlo". Veli "on": "zaboravi posel. Ima kod kog bu išlo". I kad sam shvatil da to nikud ne vodi osim u buksu i u sveopću propast,lepo sam zaprl "butigu".To ti je bilo 94-te. I pazi radi se o jednoj velikoj,poznatoj građevinskoj tvrtci,čija tadašnja direktorica sada sedi u našoj vladi ko ministrica.

Tak se to delalo i dela moj dk. Kolko si ti put moral "našmirat"?Kolko put si preplatil neko građevinsko zemljište za koje si znal da ne vredi tolko al je prošla ta vrednost u tvojoj kalkulaciji jer buš šmir refundiral kod kupca? Kolko je onda vredil taj objekt tam na tom graničnom prelazu? Kakvu on vrednost ima stvarnu? Kakvu vrednost stvarnu ima tvoj stan koji napraviš?Mesto 1.000.000 DM 2ili 3 ili 5 miliona? Kolko su drugi oprali love na tom objektu? Kolko je takvih gradnji bilo kod nas u Hrvatskoj? Sve? 90%? 50%? Kolko je to para od 93? E moj dk, šmiralo se jer je bilo love. Dale banke. Boli bankara ona stvar kaj bu neko preplatil nakakvi posel 100% i jel bu od te love napravil jedan ili dva granična prelaza. jel buš ti od love napravil jedan ili dva stana? Njemu je to dobro,jer zna da buš pal u ropstvo,kad tad. Porobili su nas radi gramzljivosti.Tak nam i treba. Zato jesmo tu di jesmo. Jesu pizd.rije delali tvoji radnici dk? Jesu oni prali lovu i uzimali šticung? Jesu oni krivi kaj su cjene zbok lopovluka nerealne.I kaj sad moraju radnici metnuti zube na klin radi toga kaj ti ili ko drugi nemrete više poslovat? Zakaj bi? Zakaj? Zar to kaj je tam neki kreten za 20 godina ubil 5-10 miliona E je.i ga dk. Ne. Radnicima se mora omogučiti da žive od svog poštenog rada. Nebu li tak, nek sve propadne. I nemoj mi onda govorit o poštenju poslodavaca. To kaj si ti sfrustriran situacijom? Svi smo? Samo je pitanje kaj smo poduzeli i kaj bumo poduzeli. Al da su tvoji radnici plačaju nekaj kaj nisu prouzročili to nemoj tražit. A to trašžiš. I zato dk nisi u pravu. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

dečki ono ne kužim je bila fraza, ne znači da ništ ne razmem. A vi nikak da razmete o čem ja govorim

1. Visinu davanja na plaće propisuje država ( koja preveć troši pa joj stalno fali)

2. ljudi razmišljaju o neto plaći samo u kontekstu platežne moći

3.To kaj se ništ ne proizvodi nego smo postali država kupi-prodaj, je ipak opredjeljenje većine poduzetnika u lijepoj našoj

4. loš poduzetnik ( ne govorim o poslodavcu nego poduzetniku) ne bi trebal pasat nikome jer takav zakida svoje poslovne partnere( dobavljače) jer im ne plaća za obavljene usluge ili robu, ne plaća radnike il plaća minimalno, pa ne plaća državi jer je preveć, pa država nema pa nam svima još malo jače bubne po žepu

Pa kaj ne mislite da bi nam svima bilo bolje kad bi kao prvo poduzetnici jedni drugima pošteno plaćali, pa bi onda oni pošteno plaćali radnike ( uključujući doprinose , a ne na crno), pa bi i radnici imali veću platežnu moć, pa bi opet tu lovu vrnuli kupnjom usluga il čega već od poduzetnika.

Ja ne generaliziram ,ne mislim da su svi poduzetnici loši i nepošteni, ali ih na žalost ima puno preveć, i to loše utiče na sve kategorije, od drugih poduzetnika do radnika. Kod nas je postalo normalno da morate okolo zvat i ganjat svoje novce. A to ne bi trebalo bit normalno i dok se takve trule jabuke ne iskorijene ne bu ni krenulo bolje.

A o nerazumijevanju, tj nepovjerenju u to da je baš uvijek istina da poslodavac nema, govorim iz vlastitog, i iskustava nekih svojih bližnjih.

Jel bi vi imali razumijevanje kad ne dobite plaću 6-7 mjeseci, poslodavac se vrne s jedrenja, pa vam priča kak je bilo super, koji je to dobar filing, a onda veli a kaj si danas nadrkana? A ja nemam za kruh, struja pred isključenjem...

Ja ne izražavam svoje mišljenje o vama kaj tu pišete jer vas ne poznam i nemam pojma kak vi funkcionirate, dakle ne kritiziram vas , nego govorim o onima koji tak rade i štete svima, a znam ih dosta iz vlastitog iskustva.

:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo tako...neki poslodavci vole da likuju i da se hvale pred svojim mušterijama-poslovnim suradnicima(partnerima)i prosto im se uvlače u g..... a kad im ti isti okrenu leđa sasvim suprotno ponašanje i priča -kak su glupi,naivni itd.Uglavnom sve se svodi na to da im se fino prezentira i masno naplati!!!

A to kaj se tiče odnosa prema radnicima ima svega...uglavnom i to se svodi na to da je sve u najboljem redu ak ima novca na izobilje a ak ne onda je to katastrofa,kuknjava,dernjava na sve i svakog :ljut::ljut:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolko put si preplatil neko građevinsko zemljište za koje si znal da ne vredi tolko al je prošla ta vrednost u tvojoj kalkulaciji jer buš šmir refundiral kod kupca? Kakvu vrednost stvarnu ima tvoj stan koji napraviš?

 

Svaka stvar vrijedi koliko budala plati. Picasso ili van Gogh su samo mazarije farbe na komadu tkanine - što tu vrijedi stotinu miliona dolara?

 

Nitko nije tjerao ljude da kupuju stanove.

Sami su tako odlučili - uzeti preskupi nepovoljan kredit i kupiti stan prevelike vrijednosti.

Stan je roba, proizvod. Tko je takve stanove gradio i na prodaji dobro zaradio, napravio je dobar posao. Ili je loše procjenio, pa popušio. Tako je u svakom poslu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

Jel bi vi imali razumijevanje kad ne dobite plaću 6-7 mjeseci, poslodavac se vrne s jedrenja, pa vam priča kak je bilo super, koji je to dobar filing, a onda veli a kaj si danas nadrkana? A ja nemam za kruh, struja pred isključenjem...

 

Neznam nijednog takvog poduzetnika. Zapravo, ovakav opis je u najboljoj tradiciji boljševičke demagogije.

 

Podizetnik koji ne isplaćuje plaće 7 mjeseci uglavnom i ne spava tih 7 mjeseci.

Znam ih nekoliko koji pucaju po šavovima - imaju PTSP. Ako i uhvate koji vikend odmora , to je da ne puknu do kraja.

 

Svi Vi ovdje pljuvači nikako da skontate da radnik gubi samo posao, a ne i svu svoju (ili bar veliku većinu) imovinu, kao poduzetnik kada mu firma rikne.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Feliixx veliš:

 

"..... Ili je loše procjenio, pa popušio. Tako je u svakom poslu."

 

pa onda opet veliš za tog poslodavca:

 

"Svi Vi ovdje pljuvači nikako da skontate da radnik gubi samo posao, a ne i svu svoju (ili bar veliku većinu) imovinu, kao poduzetnik kada mu firma rikne."

 

P ak je taj tvoj poslodavac loše procenio kaj bi radnik trebal izgubit,osim posla? Ko bi po tebi onda trebal zgubit kuću? Radnik? Koji je z 80% šansi ni nema ili ima nasleđenu. I kaj šlakera boli ona stvar, ak on zgubi imovunu ak je on krivo procenil i firma mu riknula?

 

I nemoj molim te Picassa i van Gogha. Nisam siguran da smo mi na ovom forumu kompetentni procjenjivati njihovo stvaralaštvo i vrednost njihovih djela? Mi se razgovaramo o realnom stvaralaštvu i radu, ne o duhovnom i umetničkom. Usput,si ti videl koji Pablov crtež? Ni on samo "mazarije" delal ak ti se one baš i ne sviđaju. :-D

To more nacrtat samo genije.( A kaj se genijalnosti tiće ja baš za neke genijalne poslodafce kod nas i nisam čul).Ko je ono rekel da su sve genijalne stvari jednostavne? Eto,pa onga zato nebi ja o vrednosti "mazarija" jednog Picassa a o vrednosti jedno stana i njegovog kvadrata,bi.

http://cache2.allpostersimages.com/p/MED/8/853/1KSY000Z/posters/pablo-picasso-the-camel.jpg

http://cache2.allpostersimages.com/p/MED/8/809/5JOI000Z/posters/pablo-picasso-owl.jpg

http://cache2.allpostersimages.com/p/MED/7/796/RCJI000Z/posters/pablo-picasso-the-dog.jpg

http://cache2.allpostersimages.com/p/MED/10/1041/RQ9L000Z/posters/pablo-picasso-don-quixote-c-1955.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dežuović: izvadak iz komentara Globusa,

...Danas sve to zvuči smiješno, a romantični komunistički kult rada izaziva sažaljivi podsmijeh. Ni devedesetih, u doba najvećeg nacionalnog poleta i romantičnog domoljubnog zanosa, nikome u Hrvatskoj, čak ni psihopatskom Ocu Nacije, na pamet nije palo da porušene gradove, mostove i tvornice obnavlja radnim akcijama. Rad je, reklo bi se, uspješno iskorijenjen. Roditelji plaše djecu zanatom i tvornicom, a na kutijama alata domalo će stajati slika Arifa Heralića, onog mitskog zeničkog livca s novčanice od deset dinara, uz natpis “Posao ubija”, ili “Rad šteti vašoj okolini”. Junaci djetinjstava naše golobrade balavurdije ne samo da nikad, nigdje i ništa ne rade već su – izlizani je stereotip reality-sociologije – i postali junaci isključivo ne radeći nikad, nigdje i ništa.

 

- Kako mislite da rade?!? – zbunjeno će na prezentaciji novog, revolucionarnog reality-showa televizijski šefovi pitati nadobudnog mladog producenta.

 

- Tako, baš da rade, ono, u tvornici, ili na građevini nekoj, pod šljemovima, sa pikamerima, u blatu do koljena, na skelama, da nose na leđima blokete, šta ja znam... da rade.

 

- A ogovaranja? Skandali? Seks???

 

- Nemaju vremena za to. Rade.

 

- Za plaću?

 

- Pravu pravcatu plaću! – oduševljeno će mladić.

 

- Tko bi normalan – iznervirano će zaključiti urednik zabavnog programa - dvadeset četiri sata htio gledati ljude kako rade za plaću?...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, slažem se da ima ljudi koji uredno i odgovorno obavljaju svoj posao, ima. Npr tete u matičnom uredu u mom gradu, fine, pristojne, pravi državni službenici; gospodin koji radi u ministarstvu financija s kojim sam razgovarao preko telefona danas, odličan primjer državnog službenika, kada bi barem svi bili takvi, tete sa trgovačkog suda u Varaždinu i niz primjera, svi su na čast svojoj službi.

 

Ali nažalost ima i onih koji razmišljaju i djeluju drukčije, pa kada dođem u ured državne uprave (neki) da dobijem potvrdu, ispred mene u redu stariji gospodin, možda zna a vjerojatnije i ne zna koje sve obrasce treba, koje uplatnice etc. I umjesto da dobije objašnjenje od državnog službenika sluša predike u smislu kao da je on dužan znati koji mu sve obrasci trebaju, "pa naravno da treba preslik zubnog kartona vaše bake, kaj vam je" Ono što hoću reći je da ima državnih službenika koje morate slušati pola sata o njihovim problemima na poslu, kako su jadni, kako im je posao težak, kako ih život ne voli etc. Na kraju i ako dobijete to po što se došli, bilo to informacija, rješenje, potvrda ili što treće imate osjećaj kao da vam je takva osoba napravila ne znam kakvu uslugu. I umjesto da se ona osjeća zadovoljnom i zahvalnom što je izvršila svoju obvezu iz radnog odnosa, klijent mora osjećati njenu vječnu zahvalnost što je pokazala milost i uslišila njegove molbe. Otprilike kako kaže Mile iz Hladnog Piva "oprostite što dišem neću nikad više, samo mi pomozite....."

 

Suluda radna vremena u nekim uredima, većina osoba koje su natržištu mogli bi staviti ključ u bravu kada bi dnevno radile po dva sata sa klijentima. I to ne svaki dan.

 

Radnici u firmama opet na drugu stranu, ali to je za neki drugi post ovaj je ionako već predugačak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

wtf ajde i o firmama koju.

 

Evo kada bih razmišljao kao poslodavac; firma uspješno posluje i ostvaren je ekstraprofit, da li radniku isplatiti bonuse i kolike?

 

odgovor; možda da, ali nešto malo

 

Evo i zašto; kada dođe do krize pa se počnu gomilati gubitci, bit će kao u jednoj firmi koju smatram pozitivnom i primjerom kako treba raditi; radnici ne daju da se pravilnikom smanje prava ukoliko firma loše posluje. Ne da radnici sada dobiju manje, nego onda kada svima bude lošije. Ili je to, ili se smanjuje broj radnih mjesta. I radnici izaberu ne solidarnost, nego da netko otpadne. Radnici gledaju kako bi što manje radili, a da dobiju što više, to smatraju pozitivnim.

 

Da se ne govori o hajdučiji koja se u nas smatra dobrom i korisna, odnosno tko se ne ponaša tako, drži se za budalu. Počevši od izdavanja računa i plaćanja poreza za usluge, za koje se ne može dokazati da je obavljena (pravni savjet anyone?), kod kojih i pružatelj usluge i klijent zadovoljno trljaju ruke, jer su jedan i drugi za*ebali državu. Obojica za PDV, a jedan i za porez na dobit odnosno dohodak.

 

Kao i onim primjerima gdje radnici zakidaju svjesno firmu i rade na njenu štetu (ajmo sada; HAC, C.O., INA).

 

Opravdanje jeste to što svaki dan gledamo na teveu kako se ta ista država bahati sa našim novcem koji uplaćujemo u proračun. Neki koji izjavljuju da grade kuće (par stotina kvadrata) sa bazenom. I onda kažu radio sam i uštedio. Ili onaj koji na teveu kaže da ima plaću od 16k kuna, da mu nije problem vraćati kredit od 12k kuna, jer jede sardine za ručak. Osjećaj je da nas sve podj****e i još nam se smije.

 

Pa naravno da nije lako plaćati sve poreze kada se od tih poreza plaćaju te budalaštine. Nitko se ne ponaša kao da je ta država njegova, nego samo gleda kako od nje uzeti. Oni koji se i ponašaju tako, smatraju se budalama. nažalost.

Naravno da ima i firmi i radnika koji posluju u skladu sa dobrim poslovnim običajima i u skladu sa općeprihvaćenim standardima; poslodavac osigurava rad i za obavljeni rad daje plaću, a radnik je dužan raditi sukladno uputama poslodavca i pravilima pojedinog posla.

 

Evo toliko od mene, kasno je, brzo sam pisao, ima grešaka, sada će flejmati možda netko, ali mi nije bila namjera nikoga uvrijediti. Osim možda onih koji su se našli prozvanima jer ih je nešto žacnulo ako su se prepoznali u nekom dijelu teksta. Evo i isprika odmah svim radnim ljudima koji ne kasne na posao, dolaze i par minuta ranije, ne telefoniraju na račun firme i države, za vrijeme pauze ne idu u šoping, odgovorni su, javljaju se na telefon, ljubazni su prema strankama, ne gledaju na stranke s visoka, štite interese svog poslodavca, vole raditi svoj posao, ne krive drugog jer se nalaze na takvom i tom radnom mjestu. Pozdrav i svim poduzetnicima i poslodavcima koji isplaćuju plaće redovito, plaćaju dobavljače i podmiruju svoje druge obveze, koji ne rade damping cijena, koji se odnose prema konkurenciji sa poštovanjem, koji imaju kodeks korporativnog upravljanja( :) ), koji ne pod****a svoje radnike, koji cijene svog radnika jer im je on osnova dobrog poslovanja firme, koji žele poslovati u skladu sa propisima koliko god je to moguće.

 

Živio rad!

 

sada stvarno laku noć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

 

Eto, lijepo se slažemo.

 

Ali kada iz besperspektivne zemlje odu svi mladi, obrazovaniji, poduzetniji , i oni sa kapitalom i iskustvom (svi koji čine stup gospodarstva sada i u budućnosti), što će biti sa umirovljenicima, socijalom, i sa državnim činovnicima koji su organizirali potpise za referendum da zadrže povlastice?

Od čega će oni tada živjeti?

:kavica:

 

@felixx držim ti štangu

 

Bilo je jedno istraživanje sa poražavajućim rezultatima koje kaže da velika većina ljudi ne bi radila više za višu plaću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija