Jump to content

mišljenje jednog poslodavca


dk

Preporučene objave

cigo1 je napisao:

 

 

I nemoj molim te Picassa i van Gogha. Nisam siguran da smo mi na ovom forumu kompetentni procjenjivati njihovo stvaralaštvo i vrednost njihovih djela? Mi se razgovaramo o realnom stvaralaštvu i radu, ne o duhovnom i umetničkom. Usput,si ti videl koji Pablov crtež? Ni on samo "mazarije" delal ak ti se one baš i ne sviđaju.

 

Pokušaj shvatiti što sam htio istaknuti.

Ne moraš meni objašnjavati Picassa. Otiđi među polupismene šljakere i njima objasni.

 

Samo ističem da je ultimativna vrijednost svega, baš svega točno onolika koliko je to netko drugi u tom trenutku spreman platiti.

 

Mimara je poveći dio remek-djela iz svoje neprocjenjive zbirke dobio trampom (u kaosu iza II svj. rata) za flašu viskija ili šteku američkih cigareta.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 226
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Felixx,

1.Shvatil sam ja kaj si ti štel istaknuti:

Budale su oni koji su platili Picassa stotine miliona dolara.

Stotine miliona dolara imaju neki,koji su budale.

stotine miliona imaju i neki koji nisu budale.

Oni koji nemaju stotine miliona,su pametni.

Milione nemaju šljakeri i neki poslodafci.

Samo su svi šlakeri pametni, jel niko od njih nema stotine miliona dolara il čeg drugog.

Mimara je bil švercer.

:smijeh::smijeh::smijeh::skakuce:

2.Ne idem "među polupismene šljakere" objašnjavat Picassa jer:

-nemaju stotine miliona dolara

-jer njih zanima samo kak buju skrpali kraj z krajem pa im onda objašnjavam kak buju to uzeli od onih koji imaju.

3. Nisam ja imal nameru tebi objašnjavat Picassa, nego sam štel da tebe polupismeni šljakeri,krivo ne shvate, pa da ne ispadne da se dotični gospon bavil završnim radovima u gađevinarstvu -malerijom. :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, ova se tema protegla na gotovo pa pune tri stranice, puno se toga reklo i razmjena je i mišljenja i iskustava bila kvalitetna i iznad svega korektna na čemu se zahvaljujem svima koji su sudjelovali ovdje.

 

No obzirom na sve rečeno, predlažem da zaključimo temu ukoliko ste suglasni, ili da nju prebacimo negdje drugdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

P ak je taj tvoj poslodavac loše procenio kaj bi radnik trebal izgubit,osim posla? Ko bi po tebi onda trebal zgubit kuću? Radnik? Koji je z 80% šansi ni nema ili ima nasleđenu. I kaj šlakera boli ona stvar, ak on zgubi imovunu ak je on krivo procenil i firma mu riknula?

 

To je bit problema - radnici bi dijelili dobit tvrtke kad ide dobro(poslodavac koji ne podjeli dobit sa radnicima ispada pokvarenjak), a ne bi trpili gubitak kad sve ode u bananu.

 

Moj stav je da radnik apsolutno mora dobiti plaću za svoj posao, i ne treba ga biti briga za firmu. Ali isto tako i poslodavac, kada više nema posla, treba imati mogućnost reći - 'žao mi je, od prvoga za tebe više nemam posla, kada bude, zvat ću te'.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajme felixx sad si ga ...

kad posla nema radnici i budu otpušteni

navedi mi jednog koji daje plaću radnicima a ne rade već pola godine

i šta bi radnik triba sidit godinu uz telefon čekajući poziv poslodavca " ajde imam tri miseca posla "

-nemogu radim nešto drugo

-ajme kakvi si ti to radnik nisi me moga čekat godinu dana

-nisam - pa i radnici jedu zar ne?

 

pozdrav felixx :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

ovo si napisal:

"To je bit problema - radnici bi dijelili dobit tvrtke kad ide dobro......". Čuj ja se ne sečam da je to neko od radnika rekel da bi trebali delit dobit poslodavca....al se sečam da su govorili ovo drugo ...."ne bi trpili gubitak kad sve ode u bananu." Jedino ak ti ne smatraš da je to kaj su redovno dobivali plaće i kaj su plaće bile normalne kad je poslodafcu "išlo" kakva dobit..ili djeljenje dobiti. To deljenje dobiti ili gubitka bilo bi ok da su radniki poslodafčevi dioničari,ali najčešće nisu.Pa? A to su šlaljakeri i rekli da bi delili gubitke kad bi delili i dobit.A to najčešće ni tak. Zakaj radnici DM-a imaju duplo veće plaće nak Konzumovi a bave se istom branšom kak i Kozmo ko je tu za to "kriv"'

Felixx a ovo kaj si rekel:"Ali isto tako i poslodavac, kada više nema posla, treba imati mogućnost reći - 'žao mi je, od prvoga za tebe više nemam posla, kada bude, zvat ću te'."je reguliral zakon o radu:

Redoviti otkaz ugovora o radu

 

Članak 107.

 

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

 

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz)

Ja ne vidim de je problem?

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

kaj ti misliš da je radniku kad zgubi posel samo nekakva manja neugodnost koja uopće ne utiče na njegovu egzistenciju. Ko poduzetnik možeš zgubit sve, ak si obrtnik pa se zadužiš ko Grčka, tj ak nikom ništ ne platiš, pogotovo državi jer ti buju oni sve zeli. A ak imaš d.O.o. onda taj tvoj d.O.o. odgovara za dugove svojom imovinom, a ne ti kao ulagač sa svojom privatnom. Naravno al ak si sve kaj imaš kupoval na firmu, pa je to njeno vlasništvo onda to možeš zgubit. Al za kupovat privatne stvari je predviđeno da ih kupuješ iz ostvarene dobiti. E sad, jel bu neko svu ostvarenu dobit potrošil na to da sebi nekaj kupi, u čem nema ništ loše da se razmemo, se je i porez na to platil, il bu dio ostavil za crne dane to je njegova stvar. A ak krene loše da se ne može više dalje, onda se i poslovanje može polako smanjivat, i gasit a da se ne dovede u situaciju da ti drugi moraju sve zet. Pa postoji mogućnost da ti i nakon zatvaranja nekaj ostane. A radnicima, koji su bili prelakomi, pa nisu šparali jedno 40 godina nek su si hteli kupit nekakav stambeni prostor mam, banke buju sigurno oprostile neplaćanje rata kredita jer su ostali bez posla. I hep, i voda, i dućanu buju dobili hrane ... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

A ak imaš d.O.o. onda taj tvoj d.O.o. odgovara za dugove svojom imovinom, a ne ti kao ulagač sa svojom privatnom.

 

Klasično nepoznavanje problema.

 

Poduzetnik, naročito manji, da bi dobio kredit za proširenje poslovanja najčešće mora staviti pod hipoteku svu svoju imovinu, kao jamstvo. Drugačije ne može dobiti kredit.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Felixx a ovo kaj si rekel:"Ali isto tako i poslodavac, kada više nema posla, treba imati mogućnost reći - 'žao mi je, od prvoga za tebe više nemam posla, kada bude, zvat ću te'."je reguliral zakon o radu:

 

Ja ne vidim de je problem?

 

Naravno da ne vidiš. Nitko ne želi vidjeti probleme, zato smo sad tu di jesmo.

 

 

Zakon obvezuje poslodavca na svakakve nemoguće poteze u vezi otpuštanja:

Mora napraviti program zbrinjavanja.Mora isplatiti otpremnine.

Ne smije otpustiti ljude na bolovanju,invalide,mlade radnike, stare radnike 5 g do mirovine, itd,itd.

Drugim riječima prisiljava se poduzetnika da otpusti najbolje radnike, one s kojima tvrtka može preživjeti, i stjera tvrtku u stečaj.

Ovakvim zahtjevima kumovali su sindikati.

 

Poduzetnika se prisiljava da vodi socijalnu politiku. To je nemoguće kada je tvrtka u krizi; tako se tvrtka ne može spasiti. Taj isti poduzetnik, kada prebrodi krizu , ne bi zaposlio samo ljude koje je morao otpustiti, nego možda i dva-tri pura više - ali ne ako je tvrtka otišla u stečaj.

 

Polovica danas nezaposlenih može ovome (tj. sindikatima) 'zahvaliti' svoj status.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Polovica danas nezaposlenih može ovome (tj. sindikatima) 'zahvaliti' svoj status.

 

 

Bravo, Felix, smatram navedenu konstataciju apsolutno tocnom! Tema sindikata je mozda zgodna nova tema koliko je aktualna i podlozna sveopcem razmatranju zbog svoje izoblicenosti, ne samo u RH – u EU se samo u Belgiji (i mozda jos u Svedskoj?) sindikati financiraju iskljucivo iz clanarina – sto je glavna osnova objektivne nepristranosti i neovisnosti.

 

S druge strane, u Kini su sindikati ilegalni i niti jedan nije uclanjen u neku svjetsku sindikalnu udrugu – ne primaju ih zbog nepostivanja civiliziranih standarda rada.

 

S trece strane i obzirom na masovnu pojavu otvaranja kineskih ducana, zanima me da li je netko u nekom od tih kineskih ducana ili restorana ili njihovih firmi vidio raditi neku osobu za koju se moze ustvrditi da nije Kinez?!? Ja nisam – cak ni u drugim europskim zemljama kao ni u Americi ni u Australiji – kao sto nisam cula da bi ih netko optuzio za rasizam i nelojalnu konkurenciju – kao sto ce mozda netko mene zbog toga sto se uopce usudim postaviti to pitanje...

 

LP

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

ti si isti ko naši vladajući i naša TV. Samo se bavite "nerealnim" sektorom i pravima iz kolektivnih ugovora koji su po meni, a to sam već jedamput i rekel, protuustavni a prava iz njih nebulozna.

Kakva cipelarina,božičnica,uskrsnica,regres..kakve milionske otpremnine i bla? To sve treba sje..at.

Gde si ti čul da je u građevinarstvu neko radil program za zbrinjavanje radnika? Ja sam čul da je na ZAP-u,Pošti takvim državnim firmama ,gde ono radi kolko radnika 350.000 (kaj je sa dva put tolko u realnom sektoru)ništ nisam čul da se neko zbrinjaval u Kamenskom ili kod Pevca... kod privatnih poduzetnika. Zakon o radu je te stvari relano postavil....kaj nemre jedan poslodavac kaj je došel u probleme šljakeru koji ima 2 god staža kod njega dat od 5000 kn plaće kaj je imal 3.300 kn otpremnine? Kaj je preko noči došel u probleme, pa ga je vjutro kad se zbudil dočekala situacija da mu je stanovima pala vrednost za 30-40 % isaznal baš v to vjutro da od 100 ljudi mora 50 odpostit pa jadan nema 166.000 kn ili 300.000 a jedan stan mu vredi cca 600.000 kn. a kolko mu je stanova napravilo tih 100 šljakera Za to nemre dat pol stana? Nemoj Felixx. Poslodavci ne smatraju šljakere svojima i neophodnima i sve im je važnije nego šljaker. Niak ili gotovo nikad ne razmišljaju o njima. O njima razmišljaju samo kad u mjesecu moraju dat plaću. Ko da nekaj daju svoje. Ko da to ti ljudi nisu zaradili. Takva ja iskustva ima sa 99 % poslodavac . Ništ ga nemoj pitat kad plaća ide. Ništ,jer si popušil pas mater. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Gde si ti čul da je u građevinarstvu neko radil program za zbrinjavanje radnika? ništ nisam čul da se neko zbrinjaval u Kamenskom ili kod Pevca... kod privatnih poduzetnika.

 

To ti je zato kaj poduzetnici nisu idioti,kak si misle oni koji zakone pišu. Pa se od idiotskih zakona brane na način da zapošljavaju na određeno, tada nema svih tih obaveza.

 

I tu je ključno pitanje - koga zapravo štite ti zakoni?

I zašto je 700000 ljudi potpisalo za referendum, kada je taj zakon protiv interesa većine tih ljudi?

 

To je ono što stalno govorim i pišem - 90% ludi uopće ne razumije što je u njihovom interesu, a što će im izrazito naštetiti.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

cigo1 je napisao:

 

Gde si ti čul da je u građevinarstvu neko radil program za zbrinjavanje radnika? ništ nisam čul da se neko zbrinjaval u Kamenskom ili kod Pevca... kod privatnih poduzetnika.

 

 

I tu je ključno pitanje - koga zapravo štite ti zakoni?

I zašto je 700000 ljudi potpisalo za referendum, kada je taj zakon protiv interesa većine tih ljudi?

 

To je ono što stalno govorim i pišem - 90% ludi uopće ne razumije što je u njihovom interesu, a što će im izrazito naštetiti.

:kavica:

 

E vidiš Felixx,tu se ja s tobom slažem milion %,od tih 700000 ljudi bar je 500000 ljudi bilo iz realnog sektora i podrezalo granu na kojoj sedi skup z poslodavcima. Potpisivali su a da neznaju kaj su potpisali. Ljudi su kaj ofce a to sve govori o našim sindikatima koji lažu i obmnjuju ko i vlast. Je.e se sindikalnim čelnicima za raju i za poslodavce. Bere se cener kuna ima se stan a posle se prejde u Sabor da se vlovi penzija od cenera. I ko to treba sve platit. Oni koji su potpisali da bu im "bolje" i poslodavci. E, je.i ga jesmo blesavi, to nema ni u zabzibaru. Zato treba raji stalno tupit jedno te isto PROIZVODNJA i samo proizvodnja i samo to nas more izvuć. Samo realni sektor. Sve ostalo je pljuga. Kaj mi ko treba davat. Strah me lovi kad mi nekaj daje. Kakv regres,božičnicu il nedaj bog cipelarinu....nak mi daju plaću za pošten rad. Znam i ja sam otić do mora z svojom lovom koju sam zaradil i v pitorello kupit si cipele. Netreba mi za to sindilkat ni, kolektivni ugovor. Treba te sve sindikate raspustit to je bacanje love i svu tu lovu uložit . Kam? U središnjicu za ozdravljenje prioizvodnje. Bilo koje.

I kakav porodilni jednu godinu...pa čim više dece tri godine . Svu tu lovu kam? U proizvodnju gradit ..jaslice,vrtiće to da imamo kam zaopslit odgajatelje i oslobodit mlade rpoditelje da rade. Da imaju plaću od koje mogu plaćati čuvaje bebe. Kaj nekakva pravnica tri godine na korištenju prava zaboravi delat...a ni prakse nema već na trogodišnji odmor. I kak bumo onda napred? Nikak. Gle ovaj naš forum masa pitatelja razmišljaju kak im nekaj neko treba dat i de buju kaj ušičarili od socijale, a niko ne razmišlja kak treba delat i da ak bu o poslu razmišljal da bu ono kaj neko treba dat tek onda moglo doć, ak bu to trebalo, jer ak bumo delali onda bu i za to bilo love. Ovak nabu bilo.:namiguje:

a ovo felixx,:

"To ti je zato kaj poduzetnici nisu idioti,kak si misle oni koji zakone pišu. Pa se od idiotskih zakona brane na način da zapošljavaju na određeno, tada nema svih tih obaveza."

ti je potvrda da i je i za poslodavce Zakon o radu dobar. Al ja bi to ukinul, jer to je pi.zdarija, neozbiljno "ugovor na mesec dana"...pa za mesec dana nemreš ni upoznat čoveka paralelno kad se ukinu kolektivni ugovori i takva sranja.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Klasično nepoznavanje problema.

 

Poduzetnik, naročito manji, da bi dobio kredit za proširenje poslovanja najčešće mora staviti pod hipoteku svu svoju imovinu, kao jamstvo. Drugačije ne može dobiti kredit.

 

:kavica:

Tebi je felixx sve klasično nepoznavanje problema. Pa nisu baš svi poduzetnici u dlaku isti. Uvjeti za dobivanje kredita kod banke ( i načini osiguranja) zavise o jako puno faktora, a to je čist druga stvar. Govorilo se o tome da radnik nemre zgubit ništ, a poslodavac sve ak firma počne ić na dole.Pa, ima jako puno radnika kaj si rješavaju stambeno pitanje na kredit , naravno hipotekarni. Pa valjda i oni mogu zgubit nekaj, ak ostanu bez posla, pa ne vjerujem da im je svejedno. A i kak je cigo dobro rekel, nije baš da se jedno jutro zbudiš i vidiš da je sve otišlo vrit.Ja naprimjer već dve godine vidim da moja firma ide vrit. Ak šefovi to ne vide , il zatvaraju oči il nisu sposobni vodit firmu jer ne znaju raspoznat kad se počne ić na dole i nekaj poduzet.Svi, ali apsolutno svi u firmi su zabrinuti kaj se bu dogodilo. Nikom nije svejedno, i svi rade ko mravi. Nisu baš svi radnici lene mrcine, kaj samo čekaju da buju nekaj dobili, nego pošeno zarade svoju plaću. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

 

E vidiš Felixx,tu se ja s tobom slažem milion %,od tih 700000 ljudi bar je 500000 ljudi bilo iz realnog sektora i podrezalo granu na kojoj sedi skup z poslodavcima. Potpisivali su a da neznaju kaj su potpisali. Ljudi su kaj ofce a to sve govori o našim sindikatima koji lažu i obmnjuju ko i vlast. Je.e se sindikalnim čelnicima za raju i za poslodavce. Bere se cener kuna ima se stan a posle se prejde u Sabor da se vlovi penzija od cenera. I ko to treba sve platit. Oni koji su potpisali da bu im "bolje" i poslodavci. E, je.i ga jesmo blesavi, to nema ni u zabzibaru.

E tu se slažem . Jedino se ne slažem protiv porodiljnog od goinu dana jer je to stvarno korisno za male bebače. Sorry ja sam žensko pa vjerojatno malo drukčije razmišljam. Ne ovo tri godine, to je preveč, al godinu dana ne delat radi djeteta od nekakvih četrdesetak kaj je predviđeno i nije tak strašno. Ipak smo mi stara zemlja, treba nam dece. Oni buju jednog dana delali i služili.Ima toga još puno kaj se može rezat. Kaj sa silnim premijama managerima u državnim poduzećima koja su u gubitku. Kaj vi privatni poduzetnici kad vam neko napravi štetu onda date nekakav bonus ? Ko pametan to dela? Zakaj moramo pomagat crkve, knjižnice kudove... u drugim zemljama. Da me se krivo ne shvati, nemam ništ protiv toga, al kad je ova država u banani i gladna nemremo druge zdušno pomagat. Ja uvijek dam sitno siromaku kad imam, al ak imam zadnjih deset kuna onda nebum njega pomogla i svoje dete ostavila bez kruha. A zakaj država npr. ne smanji porez na dobit na nekih simboličnih 2-3%, a oporezuje ju tek kod isplate. Znači ak lovu ostaviš da se vrti u poslu ne platiš puno poreza, ak si ju isplatiš onda plati. Ovak ovi silni vanjski ulagači plate porez i svu lovu odnesu van, mesto da tu ulože u posel. Nek daju veće porezne olakšice raji, da ima veću kupovnu moć da može trošit...Tak bu tu ostalo. A to kaj bi u prvu ruku falilo nek srežu tam gdi nebu tak bolilo. Kolko samo ima tih agencija za ??? :misli: Ima puno toga gdi bi se moglo ušparat i poticat poduzetništvo, pa bi svima bilo bolje. Evo ovo ne znam pa pitam kakve vi poslodavci imate koristi od npr HGK?

Baš me zanima kakav su proračun složili. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

felixx je napisao:

 

Klasično nepoznavanje problema.

 

Poduzetnik, naročito manji, da bi dobio kredit za proširenje poslovanja najčešće mora staviti pod hipoteku svu svoju imovinu, kao jamstvo. Drugačije ne može dobiti kredit.

 

:kavica:

Tebi je felixx sve klasično nepoznavanje problema.

 

Zapravo, to je istina. Ljudi uopće ne žele vidjeti ništa osim 'svog filma', svojih problema, sve drugo je nebitno.

 

A vrlo malo ljudi vidi ukupnost problema.Ne zato jer nemaju znanja i sposobnosti vidjeti, nego im je demagogijom utuvljeno u glave da ne vide.

 

Čak ni vlada ne vidi - evo primjer proračun za 2011.

 

Svaki student ekonomije zna izračunati da državni budžet ne može biti 122 milijardi, čak je 105 M upitno. Svi to znaju, ali jednostavno NE ŽELE vidjeti.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

Jedino se ne slažem protiv porodiljnog od goinu dana jer je to stvarno korisno za male bebače. Sorry ja sam žensko pa vjerojatno malo drukčije razmišljam.

 

To je još jedan primjer štetnosti ovog referenduma, odnosno nefleksibilnosti tog našeg radnog zakonodavstva.

 

Činjenica je da zemlje sa fleksibilnijim radnim zakonodavstvom imaju veću zaposlenost.

 

Npr. jedna od opcija za porodiljski je da se majka nakon 3-4 mjeseca (naravno, to ovisi o nizu drugih faktora) zaposli na pola radnog vremena. Time nije uvjetovano da se radi svaki dan po 4 sata- može svaki drugi dan, ili svaki drugi tjedan. Uobičajeno je da dvije uposlene osobe 'pokrivaju' jedno radno mjesto i međusobno dogovore kada će koja raditi.

 

Korist je za sve - zaposlenike, poslodavca i državu.

 

Ali mi imamo naše sindikaliste koji misle samo na svoje povlastice. Nije ih briga hoće li njihovi članovi imati gdje raditi za koju godinu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima još de se može šticovat.

Opet se moram složiti z Felixxom. To nekaj nebu dobro kad se z nji sve bolje slažem.

Veliju vlasti i statistika da je prosečna plaća 5 soma i kusur kn. OK. Onda bi oni kaj imaju iznad tog proseka do 6 somatrebali uplatiti u onaj proračun kaj je Felixx rekel od 105 milijardi, 2%. Oni sa 7 soma 3% ono sa 8 soma 3,5% oni sa 9 saoma 4% oni od 10-15 soma 5%. Oni prek 15 soma 10%...i tak u tom smislu. Pa je red da oni koji imaju daju više nek oni kaj nemaju. I oni kaj imaju su to pretežno dobili od onih kaj nemaju. Sad bi bil red da to malo vrate. Ne? a ne dase pere po penzičima i šljakerima kaj imaju 2i pol soma kuna plaću ili mirovinu..rekel bu Felixx da sam demagog al nisam. Ak jesam onda je i Štef kaj se z švabije vrnul. A taj sam vic već spripovedal. Nebum opet. :namiguje:

I kam s tom lovom? U proizvodnju. Felixxkolko bi tak love mogli skupit?Za svakog novo zaposlenog poslodavca sloboditi davanja 2 godine. Ima još toga kaj bi ja da sm "učiteljica"!

A u tom svemu moramo se ugledat u švabe. kod njih se sve vrača kaj se zeme protivno dogovoru :http://www.jutarnji.hr/ako-ne-vrati-novac-bivsem-decku--mora-izvaditi-silikone--i-to-je-sudska-odluka--/906645/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle felixx, nisam baš tak nepismeni bedak,pa da gutam sve kaj sindikalisti melju.I ne podržavam ove sindikate u svim njihovim zahtjevima i prohtjevima.Nisam član sindikata, i nisu svi radnici obuhvaćeni kolektivnim ugovorima, ni granskim ni nikakvim drugim, pa ih se u stvari ovi njihovi zahtjevi i ne dotikavleju. Ima jako puno raje kaj radi za male poduzetnike i koji nemaju nikakve kolektivne, sindikate ni vraga ni sotona.I nemaju ni frtalj od toga kaj ovi hoće, a ni ne velim da bi to sve trebalo jer je nerealno. Većina sindikalista je iz državnog sektora, javnih poduzeća.. Znala sam koji put u nn bacit oko na koji od njihovih kolektivnih, to je da ti pamet stane. A firme u debelim gubicima. I meni se lepo vidi ak gazda ima kaj pride šušnut za Božić da se malo podeblja za vrit, al ak nema, nema.Moš se slikat.I to je tak. Kad se ima i more se ok, a kad ne ne i kvit. A kaj se tiče porodiljnih, već sam rekla, da i ja mislim da je tri godine malo preveć, ali i dalje stojim iza toga da je godinu dana ok. Ne radi toga da bi mame doma plandovale, jer dečki, baš se i ne naplanduju, nego zato jer je to dobro za djecu. O tome ima puno stručnijih i pametnijih ljudi od mene kaj su već o toj temi govorili, pisali... Ipak dajte malo ljudskosti. Nemre baš sve biti podređeno profitu. Ima puno beskorisnijih stvari na kaj ide lova a kaj bi se dalo rezat. Inače ovo s radom četri sata, a četri sata porodiljnog, tj roditeljskog već postoji. A mogu ga koristit i tate.Da se i oni malo naplanduju uz bebe a mame mogu radit. Ste ga vi dečki koristili? :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rijetko koji muškarac koristi pravo na rodiljni dopust jer većina njih kada provede sama s malim djetetom 10 sati ili više konstantira kako bi rađe kopali grabe 24 sata nego bili 6 mjeseci s djetetom doma koliko je to naporno.

Moj muž je bio bez posla 2 mjeseca i brinuo je o kućanstvu i našem sinu koji ima 9 g.Naravno i ide u školu. Kada sam dolazila doma s posla očekivala sm kuhani ručak jer ipak je on po cijele dane bio doma. Nakon 10 dana priznao je da je to užasno naporno.A zamislite kako bi mu bilo da je još uz to i radio. Sada radi , a ja po starom odrađujem dvostruku smjenu.

A na kraju krajeva i kud bi mi s tim malim bebama kada se u jaslice dijete može upisati tek kada navrši godinu dana?

 

I sada postoje olskšice za one poslodavce koji zapošljavaju nekoga kojemu je to prvi radni odnos, samo većina njih to nezna ili nemaju dobrog knjigovođu koji bi im ta prava znao pojasniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja007 je napisao:

Rijetko koji muškarac koristi pravo na rodiljni dopust jer većina njih kada provede sama s malim djetetom 10 sati ili više konstantira kako bi rađe kopali grabe 24 sata nego bili 6 mjeseci s djetetom doma koliko je to naporno.

Moj muž je bio bez posla 2 mjeseca i brinuo je o kućanstvu i našem sinu koji ima 9 g.Naravno i ide u školu.

 

Nisam koristio porodiljski za djecu, ali u mom slučaju to bi bilo iracionalno. Majka je radila u javnoj ustanovi, a ja sam zarađivao bar pet puta više od nje. Da nije bilo tako, ne bih imao ništa protiv. Djeca često kažu - 'tata, ti ovo skuhaš bolje od mame'.

 

Činjenica je da je u mnogim segmentima društva zavladala jedna iracionalna feministička demagogija. Tako se muškarce silom 'gura' u 'ženske' poslove, a žene se prisiljava da 'postanu muškarci'. Muški poslovi i obaveze se sustavno obezvrijeđuju i marginaliziraju, a ženski često uzdižu u nebo.

 

Ono što želim reći jest da su muškarci i žene ipak različiti. Jedna od razlika je da su žene biološki predodređene da brinu o malenoj djeci, stoga ne treba čuditi da se mnogi očevi teže snalaze s malom djecom. Što nipošto ne znači da ne trebaju preuzeti tu dužnost ako je to interes obitelji i okolnosti tako nalažu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

Pa pitajte onda svoju ženu, jel misli da to kaj je bila doma s decom godinu dana bilo od koristi za klince,il bi bilo bolje da je išla radit nakon tri mjeseca da nije trošak državi? Mislim da bu za ovu prvu opciju.Djeci jako treba mama tih prvih godinu dana. :ljubav:

 

Da, sve je to istina, i slažem se.

 

Ali istina nikad nije jednostavna, jer ovisi iz kojeg kuta gledamo.

 

Za državu i za one majke koje rade u državnoj službi, i ne grade karijeru, to je u redu.

 

Problem je što država vođenje takve, u stvari socijalne i demografske politike u velikoj mjeri svaljuje na poslodavce.

 

Porodiljski zapravo često bude i 16 mjeseci (čuvanje trudnoće + porodiljski) a to je u mnogim djelatnostima vječnost. Ako se radi o dvoje djece jedno za drugim, ta žena/majka je potpuno ispala iz tehnološkog procesa na 3 godine. Koliko je nakon svega opet interesantna poslodavcu?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija