Jump to content

Najmodavac - najmoprimac - porez


Arcoria

Preporučene objave

Ja sam najmodavac. Iznajmio sam stan za 2600 kuna mjesečno. Na to plaćam porez od 317 kuna mjesečno.

 

Dali imam pravo na povrat poreza na kraju porezne godine i dali na to ima pravo najmoprimac da svoje plaćanje najma uvrsti kao svoju poreznu olakšicu ?

 

Isto tako dali mi otkup stana ulazi u poreznu olakšicu ?

 

Dali javni bilježnik samostalno šalje ovjerene ugovore o najmu stana u poreznu upravu ili nakon ovjere ih vraća najmoprimcu i najmodavcu koji sami odlučuju ovjeriti isti tj. najmodavac?

 

Dali najmoprimac može taj UGOVOR sam odnijeti u poreznu upravu bez znanja najmodavca ?

 

Eto nekoliko pitanja , pa vas moli odgovor.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukupno plaćeni predujam poreza na dohodak od imovine po osnivi iznajmljivanja stana je konačan iznos poreza osim ako porezni obveznik dragovoljno ili obvezno ne podnese godišnju poreznu prijavu poreza na dohodak. Ovisi hoćete li ostvariti povrat više plaćenog poreza ili ne od drugim činjenicama navedenim u poreznoj prijavi.

 

najmoprimac može sukladno odredbi članka 36. stavak 23. Zakona o porezu na dohodak uvećati svoj osobni odbitak iskazan u svojoj godišnoj poreznoj prijavi za iznos plaćene slobodno ugovorene najamnine.

 

Ugovor o najmu stana zaključuje se temeljem odredbi Zakona o najmu stanova i Zakona o obveznim odnosima. Mora biti u pisanoj formi.

 

Najmodavac u roku od 8 dana od zaključenja ugovora dužan je prijaviti ugovor Poreznoj upravi kako bi mu poreznim rješenjem bilo određeno plaćanje paušalnog predujma poreza na dohodak od imovine. (članak 58. stavak 1. Zakona).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad već sve znate.....

 

Otkrio sam da zaštićeni najmoprimac u mojem stanu ima već skoro dvije godine prazan drugi odgovarajući stan u našem gradu. Moj odvjetnik nakon savjetovanja sa sucem predložio mi je da sudski tražim najamninu jednaku onoj po kojoj naš grad iznajmljuje svoje stanove onima koje neka komisija izabere, tj po 15 kn/m2. U istoj kući ja iznajmljujem svoj drugi stan za 57 kn/m2. Na taj ugovor mi Poreska uprava priznaje 30% odbitka za amortizaciju a porez plaćam samo na ostatak. Prema tome sud me sili da iznajmljujem nešto svoje po cijeni koja je niža od amortizacije koju mi priznaje Poreska uprava. Trebam li platiti porez na tu najamninu i zašto? Ako neki obrtnik ostvari ukupni prihod manji od amortizacije on je u gubitku i ne plaća porez!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Arcoria je napisao:

Ja sam najmodavac. Iznajmio sam stan za 2600 kuna mjesečno. Na to plaćam porez od 317 kuna mjesečno.

 

Dali imam pravo na povrat poreza na kraju porezne godine i dali na to ima pravo najmoprimac da svoje plaćanje najma uvrsti kao svoju poreznu olakšicu ?

 

Isto tako dali mi otkup stana ulazi u poreznu olakšicu ?

 

Dali javni bilježnik samostalno šalje ovjerene ugovore o najmu stana u poreznu upravu ili nakon ovjere ih vraća najmoprimcu i najmodavcu koji sami odlučuju ovjeriti isti tj. najmodavac?

 

Dali najmoprimac može taj UGOVOR sam odnijeti u poreznu upravu bez znanja najmodavca ?

 

Eto nekoliko pitanja , pa vas moli odgovor.

 

Pozdrav.

 

I ja sam najmodavac pa ću Vam prenijeti svoja iskustva.

 

Porezna uprava će Vam odrediti 15% poreza na osnovicu + prirez. Uopće se (bar u mom slučaju) ne isplati predavati poreznu prijavu. Ako to napravite mogli bi ste se neugodno iznenaditi.

 

Pitanje za krestera:

 

Kako će se "harač" odraziti na najmodavce, može li se napraviti projekcija "harača" u slučaju Actoria?

 

Uopće nije potrebno ugovor ovjeravati u JBU. Ja to ni ne činim. Nepotrebno gubljenje vremena.

 

U mojoj poreznoj traže ugovor na protokol u roku od 30 dana. Odavno sam u RPO evidenciji.

 

Ne zaboravite kopiju ugovora predati nadležnom gradskom upravnom odjelu, tj. u pisarnicu Grada. Postoji kazna za propuštanje te radnje u Zakonu o najmu stanova.

 

Najmoprimac sa svojom kopijom ugovora može raditi što hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema "harača" na dohodak od imovine i imovinskih prava sukladno odredbi članka 4. stavak 1. Zakona o posebnom porezu jer predujam poreza na dohodak se ne obračunava i plaća na izvoru (po odbitku) - od strane isplatitelja već paušalno temeljem poreznog rješenja neovisno o tomu plaća li najmoprimac ili zakupnik najamninu ili zakupninu na vrijeme ili je uopće ne plaća. Najamnina ili zakupnina su i režijski izdaci koje temeljm ugovora podmiruje najmoprimac ili zakupnine u ime i za račun najmodavca ili zakupodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, međutim interesira me slijedeće pa vas molim za pomoć odgovorima:

 

potpetica napisala:

 

"Uopće nije potrebno ugovor ovjeravati u JBU. Ja to ni ne činim. Nepotrebno gubljenje vremena.

U mojoj poreznoj traže ugovor na protokol u roku od 30 dana. Odavno sam u RPO evidenciji.

Ne zaboravite kopiju ugovora predati nadležnom gradskom upravnom odjelu, tj. u pisarnicu Grada. Postoji kazna za propuštanje te radnje u Zakonu o najmu stanova.

 

Najmoprimac sa svojom kopijom ugovora može raditi što hoće."

----------------------------------------------------------

 

Kakav je to ugovor koji porezna traži na protokol od 30 dana?

 

Ako ugovor o najmu ne ovjerim kod javnog bilježnika,nisu li tada pravne obveze iz ugovora nevažeće?

 

I dali od 01.11.2009.ukoliko povisim najam stana na 3500 kn, doći i nova uplatnica za tkz.harač o kojem je pisano po novinama?

 

Isto tako vas molim, ukoliko se mijenja Ugovor o najmu tj.ukolik dolaze novi podstanari, kako se "stornira" Ugovor prethodno poslan poreznoj Upravi, radi promjena iznosa poreza?

 

Dali u ugovoru o najmu, mogu u jedan članak upisati da u skladu za datumom raskida ugovora o najmu najmodavac ne podliježe nikakakvim daljnim obvezama prema najmoprimcu te datum raskida ugovora ujedno je i datum iseljenja iz ugovorenog stambenog prostora.

 

/to pitam radi prijave Ugovora Gradskoj upravi, gdje najmoprimac je zaštićen ukoliko dobije po njemu neopravdan otkaz da može biti u stanu dok mu Grad ne nađe adekvatan /

 

Želim, jasan i konkretan odnos reguliran Ugovorom, bez ucjenjivanja najmoprimca, jer mi se sad postavljaju uvjeti od strane najmoprimca , mimo potpisanog Ugovor. Ugovor je napisan kao klasična špranca sa interneta pa su članci objašnjivi na više naćina.

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krester je napisao:

nema "harača" na dohodak od imovine i imovinskih prava sukladno odredbi članka 4. stavak 1. Zakona o posebnom porezu jer predujam poreza na dohodak se ne obračunava i plaća na izvoru (po odbitku) - od strane isplatitelja već paušalno temeljem poreznog rješenja neovisno o tomu plaća li najmoprimac ili zakupnik najamninu ili zakupninu na vrijeme ili je uopće ne plaća. Najamnina ili zakupnina su i režijski izdaci koje temeljm ugovora podmiruje najmoprimac ili zakupnine u ime i za račun najmodavca ili zakupodavca.

 

opozivam navedeno.:misli:

 

 

suklado zakonu o posebnom porezu na primitke od samostalne djelatnosti i ostale primitke (NN 119/09) najmodavac plaća "harač" prema poreznom rješenju Porezne uprave na iznos neto primitak (umanjen za predujam poreza na dohodak i prirez).

 

to znači:

 

bruto primitak najamnine = 100

Porezna osnovica = 70

porez na dohodak = 17,50

prirez (18%)= 3,15

ukupno porez i prirez = 20,65

neto primitak ili porezna osnovica za "harač" = 100-20,65= 79,35

3000<"harač">6000 = 79,35 x 2%

6000>"harač" = 79,35 x 4%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@krester

 

Thanks.

 

 

 

@Actoria

Kakav je to ugovor koji porezna traži na protokol od 30 dana?

 

- Ugovor o najmu stana.

 

Ako ugovor o najmu ne ovjerim kod javnog bilježnika,nisu li tada pravne obveze iz ugovora nevažeće?

 

-Ne. Sve važeće i zakonito.

 

I dali od 01.11.2009.ukoliko povisim najam stana na 3500 kn, doći i nova uplatnica za tkz.harač o kojem je pisano po novinama?

 

- Potreban je aneks ugovora, te opet na protokol. "harač" će sigurno biti izračunat u novom rješenju.

 

Isto tako vas molim, ukoliko se mijenja Ugovor o najmu tj.ukolik dolaze novi podstanari, kako se "stornira" Ugovor prethodno poslan poreznoj Upravi, radi promjena iznosa poreza?

 

- Potrebno je sa starim najmoprimcima potpisati otkaz ugovora o najmu stana. Taj dio zna biti i te kako težak i neugodan, radi čega prakticiram da mi se već pri potpisivanju ugovora odmah potpiše i bianco otkaz ugovora. Nemilosrdno jest, ali ja mirno spavam. I što je najvažnije, najmoprimac je nakon toga odgovoran i kulturan. :batina:

 

Dali u ugovoru o najmu, mogu u jedan članak upisati da u skladu za datumom raskida ugovora o najmu najmodavac ne podliježe nikakakvim daljnim obvezama prema najmoprimcu te datum raskida ugovora ujedno je i datum iseljenja iz ugovorenog stambenog prostora.

 

- E to ne. Proučite otkazne rokove u Zakonu o najmu stanova.

 

/to pitam radi prijave Ugovora Gradskoj upravi, gdje najmoprimac je zaštićen ukoliko dobije po njemu neopravdan otkaz da može biti u stanu dok mu Grad ne nađe adekvatan /

 

- Brkate pojmove najma na određeno i neodređeno vrijeme. Ovi novi, uključujući i moje, su na ODREĐENO vrijeme, ugovor se pravi na 1 kalendarsku godinu, te oni imaju pravo da stanuju dok plaćaju. Proučiti Zakon o najmu stanova.

 

Želim, jasan i konkretan odnos reguliran Ugovorom, bez ucjenjivanja najmoprimca, jer mi se sad postavljaju uvjeti od strane najmoprimca , mimo potpisanog Ugovor. Ugovor je napisan kao klasična špranca sa interneta pa su članci objašnjivi na više naćina.

 

- Moj ugovor sam pravio osobno ja. Jasan i nedvosmislen. Okrutan i efikasan. Sve strane potpuno zadovoljne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija