Jump to content

Otvaranje - obrta - dječja igraonica


detepe

Preporučene objave

Molim Vas pomoć savjetovanjem. Vidim po dosadašnjim postovima da pitam na savršenom mjestu :)

 

Otvorila bih dječju igraonicu/cuvaonicu za djecu od 6 mjeseci na dalje. Unutar kompleksa bi bio i dio za odrasle, rekreacija, citaonica... ali bitni dio bi bio dječja igraonica. Predviđeni mjesečni prihod bi bio 50.000 - 70.000 kuna, predviđeni mjesečni rashod (režije, najam i place) bi bio 25.000

 

Zanimaju me troškovi vezani uz porez, pocetni troskovi otvaranja.

Koliko novaca?

Kome?

 

Da li to mogu otvoriti kao obrt?

Otprilike sam se upoznala s Zakonom o predškolskom odgoju i naobrazbi u koji spadaju djecje igraonice, ali nigdje nisam dosad naisla na podatak koliki je porez i obveze prema drzavi za tu vrstu aktivnosti. Ima li olaksica?

 

Unaprijed Vam puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, sve navedeno možete raditi kroz obrt,prijavljujući djelatnost (po Nacionalnoj klasifikaciji 2007 iz skupine 93.2-zabavne i rekreacijske djelatnosti.)

 

Otvaranje obrta radite u Uredu državne uprave (odjel za gospodarstvo) kojima i plaćate sljedeće pristojbe:

1. 270,00 kn za upis u obrtni registar (+ 70,00 kn za prijavu početka rada-ukoliko ne prijavite početak rada istovremeno s upisom obrta)

2. 200,00 kn troškovi obrtnice

3. 20,00-40,00 kn državnih biljega

 

Po dobivanju rješenja o upisu obrta u obrtni registar izrađuje se pečat (150,00-250,00 kn)i otvara žiro račun u poslovnoj banci (besplatno).

 

Fiksne obveze prema državi su sljedeće:

250-350 kn/tromjesečno (Hrvatska obrtnička komora,iznos ovisi o županiji u kojoj ste tj.mjestu obrta)

cca 250,00 kn/godišnje-porez na tvrtku

cca 200,00 kn mjesečno-predujam poreza na dohodak

1.721,40 kn-doprinosi vlasnika obrta.

 

Svi ostali troškovi ovise o poslovanju (najam,energenti,plaće i doprinosi zaposlenih,pdv-ukoliko uđete u sustav...)tako da se konačni,godišnji obračun poreza na dohodak ne može pretpostaviti.On ovisi o razlici primitaka i izdataka,umanjenom za osobni odbitak obrtnika,uzdržavanim članovima, umanjenjima za zdravstvene,stambene potrebe,olakšicama za novozaposlene...

 

Što se tiče olakšica,možete koristiti upravo gore navedene ali tek pri predaji godišnje prijave poreza na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tumačenju metodologije NKD-a 2007 nije predviđena djelatnost dječje igraonice a niti se nemogu složiti sa ultra da isto spada pod zabavne i rekreacijske djelatnosti.. (što je naravno moje osobno mišljenje koje nemorate uzeti u obzir)

 

tražite mišljenje od ministarstva gospodarstva rada i poduzetništva da vam daju mišljenje o dodjeli te djelatnosti ( koju sam svojevremeno jednom imao u rukama točnije mišljenje) jer ista ne postoji u NKD-u te u skladu sa zakonom nadležno Ministarstvo će dati svoje mišljenje.

te po pitanju troškova otvaranja obrta nebitno dali je sa početkom ili bez početka (napominjem da određeni obrti nemogu otpočeti sa radom niti se prijavit sa početkom dok ne ishodite minimalne uvjete koje zahtjeva određena djelatnost, trgovina,ugostiteljstvo, taxi, prijevoz itd)

 

otvaranje obrta: 470,00 kn

200,00 državni proračun za ishpđenje male obrtnice (ukoliko ste na burzi ili branitelj ne plaćate obrtnicu)

 

200,00 gradski proračun

70,00 biljega

 

sve ostalo je točno i egzaktno :)

 

(dont spank me ultra :P)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

usdul je napisao:

Poštovani,i ja imam jedno vrlo konkretno pitanje.Što je točno potrebno za otvaranje dječje igraonice i rođendaonice, obzirom da sam par puta naišla na zatvorena vrata i nedorečene odgovore.Molim vas za hitan odgovor,unaprijed zahvaljujem.

 

predajte zahtjev za upis u obrtni registar kako je opisano u ovim postovima, te u mjesu gdje trebate navesti djelatnost napišite prosto dječja igraonica.

nadležni ured će vas pozvati da izmjenite vaš zahtjev ili čekajte njihov odgovor sa uputom o pravnom lijeku.

 

ili se obratite direktno nadležnom ministarstvu i tražite mišljenje za obavljanje navedene djelatnosti.

 

ili se obratite HItro.hr-u pa nek oni to učine umjesto vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Lijepi pozdrav!

Imala bih neka pitanja vezana uz otvaranje dječje rođendaonice (dakle, mjesta specijaliziranog samo za dječje rođendane).

Zanima me koja struka je uopće potrebna kako bih mogla otvoriti rođendaonicu. Naime, studentica sam završne godine preddiplomskog studija psihologije, pa ne znam je li mi zvanje prvostupnika dovoljno za otvaranje ovako nečega. Također ne znam je li mi potrebna prethodna praksa ili nešto slično.

Osim toga, koji sve uvjeti moraju biti zadovoljeni kako bi se mogla otvoriti rođendaonica (veličina prostora, higijenski uvjeti i sl.)? Postoji li neko mjesto u zakonu kojim je to definirano ili se na neki drugi način mogu dobiti informacije? (Možete li me uputiti na neki izvor informacija?)

Ukratko, dakle, zanima me pod kojim uvjetima je moguće otvoriti obrt ovakve vrste?

 

Puno hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rouzi je napisao:

Lijepi pozdrav!

Imala bih neka pitanja vezana uz otvaranje dječje rođendaonice (dakle, mjesta specijaliziranog samo za dječje rođendane).

Zanima me koja struka je uopće potrebna kako bih mogla otvoriti rođendaonicu. Naime, studentica sam završne godine preddiplomskog studija psihologije, pa ne znam je li mi zvanje prvostupnika dovoljno za otvaranje ovako nečega. Također ne znam je li mi potrebna prethodna praksa ili nešto slično.

Osim toga, koji sve uvjeti moraju biti zadovoljeni kako bi se mogla otvoriti rođendaonica (veličina prostora, higijenski uvjeti i sl.)? Postoji li neko mjesto u zakonu kojim je to definirano ili se na neki drugi način mogu dobiti informacije? (Možete li me uputiti na neki izvor informacija?)

Ukratko, dakle, zanima me pod kojim uvjetima je moguće otvoriti obrt ovakve vrste?

 

Puno hvala na odgovoru :)

 

Nadležni ured za gospodarstvo ili županijski ured gospodarstva, upitom prema Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva točnije traženje mišljenja radi otvaranja takovog obrta.

NKD nije previdio određene djelatnosti te je jedino Ministarstvo gospodarstva nadležno dati mišljenje o obavljanju tražene djelatnosti a da nije ista izričito definirana ili približna onima koje su navedene u nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti.

Po pitanju trgovačkog društva nadležan je ZTD i ostali zakonski akti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Imam jos jedno pitanje, ja i par prijatelja smo osnovali sportsko-rekreativno drustvo. Jel se moze djelatnost tog drustva prosiriti na sportsku radionicu/igraonicu bez da se otvara obrt? Ili da se status tog neprofitnog drustva promijeni na 'profitno' ili tako nesto?

I jos jedno pitanje- moze li obrt, koji ste vec opisali kako se otvara, otvoriti strani drzavljanin?

Hvala unaprijed!:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

planiram u budućnosti čuvati dvoje djece. S obzirom da to još uvijek neće biti financijski isplativo, te dovoljna motivacija za otvaranje obrta odnosno neke igraonice, htjela bi ipak pitati da li se mogu nekako pravno zaštiti od moguće provjere inspekcije ili slično? Čuvat ću poznanicima dvoje djece, plaćat će mi mali iznos mjesečno ali ipak bi se htjela nekako zaštiti. Zaštiti u smislu da me netko ne prijavi i opet da ja nemam nekih velikih troškova. Otvoriti udrugu? Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Ispričavam se na "bump-u" stare teme, ali imam pokoje pitanjce vezano za istu...

 

Naime, namjera mi je bila otvoriti dječju igraonicu, odnosno prostor za organiziranje dječjih rođendana u maks. trajanju od 3 sata uz animaciju. Inače sam diplomirani ekonomist po struci.

 

Od tragedije u jednoj igraonici u Splitu došlo je do nekih promjena u zakonu (nisam našao konkretne informacije) i, ako sam dobro shvatio, nemogućnosti otvaranja takve vrste obrta (obrt = gospodarstvena djelatnost, igraonica = odgojna). Zanima me da li je to stvarno istina, te postoji li mogućnost otvaranje takve vrste obrta (i koji su uvjeti potrebni)?

 

Hvala unaprijed na odgovorima (i pohvale na brojnim dosadašnjim informacijama)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

dječja igraonica nije sinonim za organizaciju proslava dječjih rođenadana i sl. ... kao obrt možete obavljati ovo drugo ako se registrirate za djelatnost: 93.29 - OSTALE ZABAVNE I REKREACIJSKE DJELATNOSTI - PRIREĐIVANJE DJEČJIH ROĐENDANA I SLIČNIH PROSLAVA, BEZ KONZUMACIJE JELA I PIĆA

inače, bi trebali biti registrirani i za ugostiteljstvo...

 

konkretne info možete dobiti osobno kod nadležne Službe za gospodarstvo ureda državne uprave ili grada zagreba...ili se informirati na linku:

http://portor.mingorp.hr/

a i ovdje potražiti savjet:

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026 :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Unaprijed isprike što gnjavim, jer vidim da je tema poprilično razrađena, ali pitanje je opet vezano uz otvaranje dječje igraonice.

U tom naumu (smije li igraonica biti obrt ili ne?) putem mailova sam dobila sljedeće informacije:

 

-od Hrv.obrtničke komore: DA, koristeći šifru iz NKD 2007 93.29- Ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti (smijem imati učenje jezika i rođendane, bez hrane, uz prisutnost roditelja kako ne bi došlo pod odredbe Zakona o predškolskom odgoju i naobrazbi)

- od Ministarstva znanosti obrazov. i sporta: Ne odgovaraju konkretno na pitanje, jedino spominju mogućnost rada igraonice kao udruga ili ustanova

-od Obrtnog registra: Ne, ne smije kao obrt

-od Hitro.hr: Ne kao obrt

 

Po gradu vidim igraonice koje rade registrirane i kao udruge, obrti a i kao d.O.o.

Poslala sam još i mailove na gradski ured za gospodarstvo,rad i poduzetništvo, također i u državni inspektorat (nema odgovora), ma nema gdje nisam poslala upit a i rijetko kad dobijem natrag informaciju.

 

Ja bi samo da meni netko kaže koji je postupak, na što moram paziti, u čemu je caka?! Ne shvaćam zašto dobivam toliko oprečnih informacija. Smije ili ne smije biti igraonica obrt? Kako to postići?

 

Više ne znam kome se obratiti stoga bilo koja informacija je dobro došla!

Unaprijed hvala i zaista se veselim Vašem odgovoru, molim Vas.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

imam jedno slično pitanje. ako mi može netko odgovoriti,makar dio , jer sam neinformirana u potpunosti i zato sam i tu..

naime, planiram otvoriti dječju igraonicu u sklopu caffe bara u kojem je dozvoljeno pušenje.

zanima me dali se dio pušaki i igraonica trebaju odvojiti čvrstom površinom (staklo) ili se mogu staviti i prozirni plastenici ?

još me zanima kome da se obratim u vezi svega : otvaranja obrta, zakona (što , kako i kada trebam imati..) , dali trebam imati školu ugostiteljsku ili je nebitno (samo osnovnu?)

ne znam od kuda uopče da krenem i kog da prvo pitam ?

velika vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dižem temu. Želimo otvoriti dječju igraonicu -zabavni park zatvorenog tipa isključivo uz roditeljsku pratnju s mogućnošću organizacije rođendana uz konzumaciju jela i pića ( s deklaracijom). U uredu za gospodarstvo su rekli da to ne može jedino da se može otvoriti igraonica bez konzumacije i da moramo imati odgovoarajuću stručnu spremu (imamo završeni ekonomski fax) iako znam da ima takvih tipa igraonica otvorenih kao obrt a vlasnik je ekonomske struke????? Ima li netko iskustva ili kome se obratiti a da se dobije konkretan odgovor (osim službi za gospodarstvo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dječja igraonica nije sinonim za organizaciju proslava dječjih rođenadana i sl. ... kao obrt možete obavljati ovo drugo ako se registrirate za djelatnost: 93.29 - OSTALE ZABAVNE I REKREACIJSKE DJELATNOSTI - PRIREĐIVANJE DJEČJIH ROĐENDANA I SLIČNIH PROSLAVA, BEZ KONZUMACIJE JELA I PIĆA

inače, bi trebali biti registrirani i za ugostiteljstvo...

 

http://portor.mingorp.hr/

a i ovdje potražiti savjet:

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026

 

pitanja@minpo.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno puno puno na odgovoru i imam još jedno pitanje: može li se obrt registrirati na djelatnosti iz različitih razreda i da li postoji kakva "patka" ? Konkretno može li se registrirati za djelatnost 93.29 i recimo 56.29 Ostale djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i

56.30 Djelatnosti pripreme i usluživanja pića

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

kako na kraju izvesti da se u rođendaonici smiju posluzivati grickalice i sokovi ?

dali trebaju minimalno tehnicki uvjeti ? / u ministarstvu gospodarstva ne znaju )

dali se moze ugovor o najmu napraviti da se prostor iznajmljuje skupa sa rezijama tako da ne moram struju,vodu i td. prijavljivati na firmu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, moje ime je Maja Pintar i imam jedan upit na koji bih Vas molila da mi pomognete i odgovorite. Diplomirana sam učiteljica razredne nastave i pokušavam otvoriti svoj obrt vezan za pomoć pri učenju, svladavanju gradiva i pisanje domaćih zadaća kod djece nižih razreda. Kada sam se obratila Gradskom uredu za gospodarstvo, rad i poduzetništvo kako bih predala zahtjev za otvaranje obrta rekli su mi da ne mogu registrirati obrt u svrhu učenja djece već odraslih i da se moram obratiti Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Kontaktirajući nadležno Ministarstvo znanosti , obrazovanja i športa rečeno mi je da mi ne treba nikakva dozvola tj. javna isprava jer ne otvaram javnu ustanovu. Molim Vas mozete li mi Vi nekako pomoci i reci mogu li ja registrirati svoj obrt i pod kojim imenom jer njima treba neka zakonska regulativa pod kojom bi oni mene mogli tako registrirati.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

S poštovanjem,

Maja Pintar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Otvaramo igraonicu i rođendaonicu pa

me zanima što otvoriti Obrt ili j.d.O.o.?

Prostor bi bio u shopping centru.

Ja imam ekonomski faks.

Dali sa tom stručnu spremu mogu otvoriti obrt ili moram j.d.O.o.? Ili što bi vi preporučili?

I koje djelatnosti moramo otvoriti da bi mogli imati ovo dole navedeno?

Predviđeno je da imamo igraonicu/cuvaonicu dok su roditelji u shoppingu i rođendaonicu gdje bi imali konzumacije torte, grickalice i sokovi za djeci.

Hvala unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Dobar dan, imam pitanje pa ako bi mi netko mogao pomoći jako bih bila zahvalna. Ja već imam otvorenu firmu j.d.O.o. bavimo se ugostiteljstvom (caffe bar), sada bih željela otvoriti dječiju igraonicu i rođendaonicu.Koji su uvjeti za otvaranje takvoga, gdje krenuti? Nemam nikakvog iskustva u tome pa ne znam ni gdje bih krenula....hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
Na 12. 01. 2015. at 12:53, grgy je napisao:

Poštovani,

Otvaramo igraonicu i rođendaonicu pa

me zanima što otvoriti Obrt ili j.d.O.o.?

Prostor bi bio u shopping centru.

Ja imam ekonomski faks.

Dali sa tom stručnu spremu mogu otvoriti obrt ili moram j.d.O.o.? Ili što bi vi preporučili?

I koje djelatnosti moramo otvoriti da bi mogli imati ovo dole navedeno?

Predviđeno je da imamo igraonicu/cuvaonicu dok su roditelji u shoppingu i rođendaonicu gdje bi imali konzumacije torte, grickalice i sokovi za djeci.

Hvala unaprijed na odgovoru

Jeste uspjeli otvoriti svoju igraonicu odnosno dobiti negdje odgovor, informacije na koji način otvoriti takvo što? Ja bih otvorila istu takvu igraonicu/rođendaonicu kao i vi. Isto me zanima koje sve djelatnosti trebam imati, može li biti d.o.o i još me zanima da li je bitno koje su struke djelatnici igraonice. Mogu li zaposliti dvije djevojke sa SSS, uz povremenu ispomoć studenata? Ja kao vlasnik sam bacc.inf.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 01. 2015. at 12:53, grgy je napisao:

Poštovani,

Otvaramo igraonicu i rođendaonicu pa

me zanima što otvoriti Obrt ili j.d.O.o.?

Prostor bi bio u shopping centru.

Ja imam ekonomski faks.

Dali sa tom stručnu spremu mogu otvoriti obrt ili moram j.d.O.o.? Ili što bi vi preporučili?

I koje djelatnosti moramo otvoriti da bi mogli imati ovo dole navedeno?

Predviđeno je da imamo igraonicu/cuvaonicu dok su roditelji u shoppingu i rođendaonicu gdje bi imali konzumacije torte, grickalice i sokovi za djeci.

Hvala unaprijed na odgovoru

Jeste uspjeli otvoriti svoju igraonicu odnosno dobiti negdje odgovor, informacije na koji način otvoriti takvo što? Ja bih otvorila istu takvu igraonicu/rođendaonicu kao i vi. Isto me zanima koje sve djelatnosti trebam imati, može li biti d.o.o i još me zanima da li je bitno koje su struke djelatnici igraonice. Mogu li zaposliti dvije djevojke sa SSS, uz povremenu ispomoć studenata? Ja kao vlasnik sam bacc.inf.

uređeno: od Vanjushka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Imamo namjeru otvoriti dječju igraonicu, koja bi bila prva u našem gradu. Već imamo veliki prostor u vlasništvu za tu namjenu. Moje pitanje se odnosi na financiranje. Kako da se prijavimo, kao udruga ili nešto drugo, kako bismo mogli dobiti financijska sredstva za opremanje, plaće djelatnicima i ostale troškove?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Srdačan pozdrav,

 

Monika Budimir Balen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija