Jump to content

kuća na javnoj dražbi


leobela

Preporučene objave

suprug je dužnik u poduzeću,porezna je napravila ovrhu i nakon nekog vremena došlo nam je rješenje o prodaji na javnoj dražbi.na prvoj održanoj dražbi nije se nitko pojavio.mene zanima koliki je vremenski razmak između prve i druge,odnosno treće dražbe i što se dešava sa kućom ako se ne uspije prodati ni na jednoj dražbi odnosno ako nema zainteresiranih za kupnju.unaprijed hvala,pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leobela je napisao:

suprug je dužnik u poduzeću,porezna je napravila ovrhu i nakon nekog vremena došlo nam je rješenje o prodaji na javnoj dražbi.na prvoj održanoj dražbi nije se nitko pojavio.mene zanima koliki je vremenski razmak između prve i druge,odnosno treće dražbe i što se dešava sa kućom ako se ne uspije prodati ni na jednoj dražbi odnosno ako nema zainteresiranih za kupnju.unaprijed hvala,pozdrav.

 

Ne razumijem ovo suprug je dužnik u poduzeču? Na koga kuća glasi? Na poduzeće ili fizičku osobu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kuća je vlasništvo mene i supruga.on nije plaćao porezne obveze a podizao je sredstva iz poduzeča u vidu kratkoročnih pozajmica koje na kraju nije vratio,da ih je vratio poduzeče bi imalo sredstva da plati porezni dug.dr

žavno odvjetništo ga je tužilo i sve poslalo na sud.suprug je priznao da je on obeštetio poduzeće i da će sve vratiti ali nije pa sud donosi rješenje o ovrsi gdje stavlja u ovrhu sve nekretnine koje se vode na ime moga supruga bez obzira što je to bračna stečevina i što bi po zakonu trebalo biti pola pola.problem je što se ja nisam uknjižila prije ovrhe.žalila sam se sudu zbog povrede braćne stećevine ali mi do sada ništa nisu odgovorili i prošla je prva dražba na koju nitko nije izišao.zato me zanima što se dešava ako ni kasnije nitko ne izađe na dražbu.hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leobela je napisao:

kuća je vlasništvo mene i supruga.on nije plaćao porezne obveze a podizao je sredstva iz poduzeča u vidu kratkoročnih pozajmica koje na kraju nije vratio,da ih je vratio poduzeče bi imalo sredstva da plati porezni dug.dr

žavno odvjetništo ga je tužilo i sve poslalo na sud.suprug je priznao da je on obeštetio poduzeće i da će sve vratiti ali nije pa sud donosi rješenje o ovrsi gdje stavlja u ovrhu sve nekretnine koje se vode na ime moga supruga bez obzira što je to bračna stečevina i što bi po zakonu trebalo biti pola pola.problem je što se ja nisam uknjižila prije ovrhe.žalila sam se sudu zbog povrede braćne stećevine ali mi do sada ništa nisu odgovorili i prošla je prva dražba na koju nitko nije izišao.zato me zanima što se dešava ako ni kasnije nitko ne izađe na dražbu.hvala.

 

 

Podnesite tužbu protiv supruga vezano za podjelu bračne stečevine u konkretnom slučaju za kuću koju ste zajedno stekli. U tužbi zatražite stavljanje zabilježbe spora u zemljišnim knjigama za navedenu nekretninu na kojoj imate pravo 1/2. Bez obzira štoje porezna podigla ovrhu to možete napraviti i osporavati ovrhu na vašoj polovici kuće. A pola obiteljske kuće nitko nikada neće kupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

fakincina je napisao:

Podnesite tužbu protiv supruga vezano za podjelu bračne stečevine u konkretnom slučaju za kuću koju ste zajedno stekli. U tužbi zatražite stavljanje zabilježbe spora u zemljišnim knjigama za navedenu nekretninu na kojoj imate pravo 1/2. Bez obzira štoje porezna podigla ovrhu to možete napraviti i osporavati ovrhu na vašoj polovici kuće. A pola obiteljske kuće nitko nikada neće kupiti.

 

Poštovani,

roditelji mi imaju sličan problem pa bih Vam bio jako zahvalan na savjetu mogu li i oni učiniti ovo isto.

 

 

Naime, prije 12 godina kupili su stan, dio je plaćen u gotovini, a za ostatak je mama podigla stambeni kredit u Zagrebačkoj banci. Jedini instrumenti osiguranja kredita bili su suglasnost o zapljeni 1/3 primanja te založno pravo na kupljenoj nekretnini. Na svim dokumentima (Ugovor o kreditu, Solemnizacija, Zapisnik o zasnivanju založnog prava, Ugovor o kupoprodaji...) navedena je jedino mama, njezino ime i potpis, kao kupac stana i nositelj kredita. Tatino ime se nigdje ne spominje, kao niti njegov potpis dakle on nije sudužnik po kreditu.

 

Spletom nesretnih okolnosti, roditelji nisu bili u mogućnosti plaćati kredit i banka ga je otkazala i cijeli je dospio na naplatu (tada je ukupni dug iznosio 93000 eura). Od tada se cijelo ovo vrijeme banka naplaćuje putem administrativne zabrane na maminoj plaći (do prije god. dana uzimali su joj sva primanja koja su sjedala na tekući račun, a od nedavno uzimaju samo 1/3 koliko Ugovorom o kreditu i smiju). Međutim, krajem 3. mj. ove godine stiglo nam je Rješenje o ovrsi na stan.

Voljni smo riješiti to dugovanje prema banci i radimo na tome da se što prije dovedemo u normalno poslavanje, ali nam se stalno stvari dodatno kompliciraju pa bi se željeli nekako osigurati da ne ostanemo bez stana. Danas dug iznosi 122000 eura, od čega je glavnica samo 17000 eura, a sve ostalo su zatezne kamate. Uspjeli smo nekako skupiti 18500 eura i to smo im uplatili, a za ostatak bi išli na reprogram. U banci su nam voljni otpisati dio kamata. Međutim, nastao je novi problem - naime, banka se više ne može (ili ne želi) uknjižiti na naš stan (ne znam kako su mogli prvi puta). Naime, navedeni se stan nalazi u novoizgrađenoj zgradi (mi smo prvi vlasnici) koja još uvijek nije upisana u zemljišne knjige (nalazi se na 12 k.č. koje se vode kao livade, oranice...), niti je etažirana, tako da od dokumenata nemamo ništa osim Ugovora o kupoprodaji. A mi naravno druge nekretnine, na koju bi se oni upisali, nemamo. Uspjeli smo nekako dogovoriti s tatinim roditeljima da nam daju suglasnost da se banka upiše na njihov stan, međutim u ZK odjelu smo vidjeli da niti taj stan nije upisan, i da ne možemo dobiti vlasnički list (a banka traži samo njega). I sada naravno opet trebamo vremena da uspijemo ishodovati taj vlasnički list.

 

 

Ono što me zanima je sljedeće - može li moj tata, koji nije sudužnik po kreditu, podići tužbu protiv mame i tražiti od Suda da se stavi zabilježba spora u ZK za taj stan (koji je pod hipotekom) na koji on ima pravo (1/2) obzirom da je stan bračna stečevina (bili su u braku već 10 god. kada su ga kupili)? Napominjem da želimo riješiti taj dug prema banci, ali trebamo vremena, a ovako bi se osigurali da se stan neće uspjeti prodati.

I koliko uopće vremena prođe (na Općinskom građ. sudu u Zagrebu) od dobivanja Rješenja o ovrsi do prve ovrhe?

 

Puno Vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
Podnesite tužbu protiv supruga vezano za podjelu bračne stečevine u konkretnom slučaju za kuću koju ste zajedno stekli. U tužbi zatražite stavljanje zabilježbe spora u zemljišnim knjigama za navedenu nekretninu na kojoj imate pravo 1/2. Bez obzira štoje porezna podigla ovrhu to možete napraviti i osporavati ovrhu na vašoj polovici kuće. A pola obiteljske kuće nitko nikada neće kupiti.

 

Imamo potpuno isti slučaj,supruga je tužila supruga i odvjetnik je stavio zabilježbu spora u zemljišnim knjigama za nekretninu putem općinskog suda, a banka je stavila kuću na dražbu putem trgovačkog suda i kaže da zabilježba nema nikakav utjecaj na dražbu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija