Jump to content

novo vještačenje starih mirovina


kupski91

Preporučene objave

1) Što ako branitelj ima pravomoćnu braniteljsku mirovinu (koja po novom ne bi prošla zbog statusa hrvi u postupku) te zbog nastalih zdravstvenih promjena želi ponovo pokrenuti postupak o invalidnosti? Ide li to po starom ili po novom zakonu?

2) Dali se upravna tužba (zakašnjelost hrvi) smatra da je hrvi u postupku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo hrabro,kada zakon stupi na snagu,i počne se provoditi,nije isključena mogućnost neustavnosti zakona,što će se vidjeti već kod prvih predmeta po novom Zakonu.

 

Treba dobro proučiti Ustav,ako je "pao" Zakon o nepušenju,Zakon o radu nedeljom,upitna je i odluka o "haraču"

onda će sigurn biti i neustavnosti novog ZOPHBDR.(bar se nadam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupski91 je napisao:

gore nemože

 

Može,može,ako počnemo djeliti teritorije koji su krvlju i životima steknuti,i to kako se kome sprdne,ako dobiju slovenci,tada će i talijani tražiti dio,mađari i austrijanci su za sada pristojni,o srbiji da i ne govorim,i oni će tražiti dio,a Dodik? on jedva čeka sranje da se i on prikloni i stane u red otimačima naših nacionalnih interesa.

 

Grrrrr,što sam ljut i razočaran,jadan,izdan.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To su stvari koje i mene jako ljute ali i brinu. 90/91 svi smo stali jedan uz drugoga-živote davali jedan za drugoga. U Splitu na potpori za generala Norca 200 000 ljudi i onda kao da je vrag ušao u nas. Razjedinili nas,obespravili, napravili od nas građane trečeg reda, nitko nas ne doživljava za ozbiljno. Ljudi, gdje je nestala naša hrabrost, gdje je naš borbeni duh? Zašto samo šutimo i gledamo kako nas šikaniraju, kako se poigravaju našim životima? Sada se bojim više nego ikada, ne za sebe nego za lijepu našu. U ratu smo se snašli i znali je obraniti, no hoćemo li je znati sada obraniti. Moramo se pokrenuti, mislim da je bilo dosta šutnje i mislim da su predstavnici tzv.braniteljskih udruga dosta odlučivali o tome što je za nas dobro, a što ne - odnosno što je za njih podobne dobro. Vrijeme je da se probudimo i počnemo sami odlučivati o svojoj sudbini jer smo došli do samoga dna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije problem u vlasti nego u nama. Mi smo dozvolili da nas razjedine: oboljeli reže na ranjene; ranjeni na oboljele; pripadnici gardijskih postrojbi reže na pripadnike pričuvni postrojbi; oni iz pričuve na specijalne postrojbe i tako u krug.Svatko misli da je samo on pravi branitelj i nikako da shvatimo da smo svi jednako zaslužni što je ova lijepa naša slobodna. Mi se između sebe ne poštivamo pa kako da očekujemo da to drugi ćine. Svi su okupirani sami sa sobom i svojim boljitkom. Partizani su imali jednu jedinu udrugu SUBNOR koji se još dan-danas drži i nisu nikada dozvolili da ih se doživljava kao teret ili da ih se povlači po tisku kao šljam. Nama ovako razjedinjenima neće pomoći ni HSP koji je isto tako razjedinjen kao i mi. Polako su se u sve udruge i sve stranke koje su bile iole nacionalno nastrojene uvukli neki čudni predvodnici koji mrze sve što je hrvatsko pa tako i nas. Mi slijepi pored zdravih očiju, gluhi pored zdravih ušiju dozvolismo im da vladaju nama kao da smo maloumni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam već više puta na forumu pisao o potrebi stvaranja jedinstvene Udruge hrvatskih branitelja DR bez obzira dali su pripadali policiji, gardijsim brigadama ,ZNG-u ,SPJ, i tako dalje., da ne nabrajam više.Ali treba i pozvati sadašnje dužnosnike naših udruga na sastanak ili sabor HRV branitelja recimo na velesajmu, pa da napravimo tu Udrugu ili stranku.Mislim da mi moramo imati politički život, jer smo se borili za ovo državu, bez obzira koliko je tko bio u ratu, ali je bio.Moramo preuzeti sudbinu u svoje ruke, da mi odlučujemo o svojoj sudbini, a ne da nam kroje naša prava svakih par mjeseci.S tim bi dobili čvrstinu i politički kredibilitet pred narodom, ovako razjedinjeni nismo ništa.Treba inicijativa, pa dajte da to pokrenemo, da stavimo to na papir, da se ujedinimo i kažemo od sutra smo svi kao i 91.Eto, ako smo se mogli organizirati tada kad je bjesnio rat, valjda možemo i sada, ali bez preispitivanja koliko je tko bio i gdje, jer onda podjele dolaze same po sebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj ustroj moramo napraviti "po hitnom postupku" jer vidjevši kako je ovo kresanje prošlo bez večih protivljenja, sutra će krenuti prijedlozi sa dubljim zadiranjem u naša krvavo STEČENA PRAVA. Tko god misli da ima organizacijske sposobnosti neka podijeli zadaće.Ja osobno sam spremna da ovaj rat konačno privedemo kraju i da nas prestanu više povlaćiti po medijima samo u negativnim konotacijama. No moramo biti oprezni da se i među nas ne uvuku oni koji žele svoj osobni prosperitet ili oni koji će biti poslani da ruju i da nas zavade pa da cijela stvar propadne jer bi to onda zaista bio kraj, a to nam ne bi služilo na čast.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisu problem samo političari nego i mi sami,svatko gleda sebe,vidim oko sebe onaj ko ima invalidnost 90% podržava ovaj novi zakon,zašto? jer gleda sebe i svoj interes,jer se boji da će njemu suzra neko to oduzeti,jedino se nadam da će hdz sa ovim zakonom izgubiti izbore ,ipak od 50000 branitelja ako kako kažu ima oko 50000 invalida je zanemariva brojka,velika većina branitelja( znači i njihovi članovi obitelji)kojima su bili postupci za invalidnost u tijeku su glasali za hdz,a što reći sdp(bivši skh)i hdz su doslovno uništili i pokrali sve u ovoj državi pa neumoljivo vladaju sa njom,znači da nije problem u njima nego u nama,ja dok sam živ ne glasam ni za hdz ni za sdp jer u biti oni su jedno,hdz štiti nacionalne interese? da štitite i pune svoje džepove i to neumoljivo,a ti glupi hrvatski narode plači i preživljavaj sa 1000-2000 kuna i glasaj za njih,možda bi bilo dobro da jednostavno dođemo do dna ,onda bi se valjda narod napokon probudio,uvjeren sam bez većeg bunta,znači građanskog nemira da bolje neće biti,naprotiv samo gore,pa će se buniti i oni koji danas imaju mirovine 5-6 000 kuna,samo kada se oni budu bunili onda ću se ja smijati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

sutra će krenuti prijedlozi sa dubljim zadiranjem u naša krvavo STEČENA PRAVA.

 

To je sigurno, i ovo su malo po malo, krenuli od Hrelje iz stranke umirovljenika pa preko premijerke i evo uspjeli su.

 

 

tonka59 je napisao:

 

Ja osobno sam spremna da ovaj rat konačno privedemo kraju i da nas prestanu više povlaćiti po medijima samo u negativnim konotacijama.

 

Taj rat nismo još niti započeli a ne da ga već privodimo kraju. Ljudi šute i trpe i prave se gluhi i slijepi. Ali to nije dobro za branitelje.

 

tonka59 je napisao:

 

No moramo biti oprezni da se i među nas ne uvuku oni koji žele svoj osobni prosperitet ili oni koji će biti poslani da ruju i da nas zavade

 

Takvi su već među nama !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Daj kompa prijatelju , nemoj biti toliko pesimističan, istina da je došlo do grla ali ima nade.91 nisi imao ni kuburu , mislim na početak pa si ipak stao ako treba i golim rukama pred dobro naoružane bandite,ali sad toga nema.treba promišljati na sasvim drugi način, kako da na najbolji način zaštitimo svoje interese i svoja prava, to sigurno nije poziv na revoluciju,već poziv svim istinskim i poštenim braniteljima da se okupe i stvore sami svoju stranku koja će im dati političku snagu da štite ta ista prava, ne samo njih već i svoje djece i obitelji, te svih građana ove države koji su na bilo koji način oštećeni.Istina da ima onih koji će biti protiv i nastojati

će nas zavaditi, ali mislim da će mo ih prepoznati i riješiti ih se odmah, jer poznamo ih jako dobro.Razmislite malo o ideji, dali je ispravna ili ne.Ja mislim da je na demokratski način ostvariva, i mislim da će se tako nešto i desiti.Bio bih presretan.

PS.Samo polovina od ovih 500000 tisuća da se okupi i osnuje stranku , naravno ne svi na jednom mjestu već po županijama,

respektabilna snaga sa svojim porodicama i prijateljima,i u čemu problem, ne 3 saborska zastupnika već 33.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"91 sam išao sa 14 metaka i tandžarom. Sada su druga vremena, a boriti se moramo drugim sredstvima, zato te CheKirac u potpunosti podržavam u ideji osnivanja Svehrvatske Stranke Hrvatskih Branitelja. Ideja je odlična, zakonski provediva i potpuno legalna (legalis), a sada je stvar u nama da se organiziramo. Pa organizirajmo se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je napisao Dalmatino39 u svojoj zadnjoj objavi, problem je u jednom dobrom dijelu branitelja, koji su svoje mirovine ostvarivali, od tamo 93-4 do 98-9 cca. Veći dio njih ima mirovine 6,7, pa i 10000kn(što je najgore tu ima i lažnjaka,nepotizam,samoranjavanje,mito, itd.) I, onda logično da su potpuno nezainteresirani hoće li, ili neće biti usvojen kakav novi zakon, nepovoljan za branitelje (istinske dragovoljce iz borbenog sektora) koji još uvijek nisu ostvarili svoja prava. Da se razumijemo, nisu svi takvi, i čast tim izuzecima. :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma moram odgovoriti, nije problem u onima koji imaju velike mirovine i koji su ih ostvarili na bilo kakav način koji nije primjeren,iskoristili su situaciju.Takvih ima jako malo, pa 400000 tisuća braniteljske populacije još radi a jedno 10000 je na zavodu za zapošljavanje.Bez ovih , koji imaju takve velike mirovine se može, tj, bez njih se i mora, jer oni su ti koji stvaraju razdor između branitelja, a nemoj mi sad reći da je mirovina od 4-5 tisuća kuna velika mirovina, ali najviše ima onih do 3 tisuće kuna, pa to je samo oko 50-60 tisuća branitelja, a gdje su ostali, trebaju li se oni organizirati na drugačiji način, a ne samo oni koji su u mirovini,ja mislim da da, naravno svi koji misle pošteno dobro bi nam došli, nadam se da sam bio dovoljno jasan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto stalno sami između sebe radimo neke podjele? Jedina podjela koju ja priznam je podjela na borbeni i neborbeni sektor. Taj neborbeni sektor nema pravo tražiti nikakva ostvarivanja prava iz zakona o braniteljima. Oni su priča za sebe, a mi iz borbenog sektora moramo se izboriti za dostojno mjesto u ovom društvu i moramo biti jedinstveni, no ne smijemo sami između sebe sijati zavist i jedni drugima nevjerovati. Svi oni koji su bili na prvim crtama proživljavali su strahote: bili ranjeni manje ili više, bili oboljeli '92 ili 2008,imaju li 20% invalidnosti ili 100%. Svoj gnjev ne smijemo usmjeravati jedni prema drugima nego prema onima koji nas žele obespraviti i prema onima koji su dozvolili da na konto nas sa prvih crta odlazi ogromna količina novca navodno za branitelje.Prva stvar za koju se moramo izboriti je razdvajanje borbenog i neborbenog sektora.

Nakon toga možemo mirne i čiste savjesti tražiti svoja prava bez bojazni da će netko imati smjelosti osporiti naše zahtjeve koji moraju biti realni i pravični

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se oni pozivaju na tajnovitost podataka (JMBG,ratni put) pa neka to izbace iz registra za objavu.Dovoljno je samo ime i prezime,datum rođenja i ništa više,to bi bilo sasvim dovoljno.U mojoj Hvidri smo svi ZA objavu registra,jer smatramo da nije bila sramota sudjelovati u Domovinskom ratu,nego čast i dika,ipak smo MI pobjednička vojska.

Čak smo mislili i na peticiju,da konačno se rješi taj problem,ali nismo naišli na razumjevanje ostalih podružnica i udruga iz DR.

Žalosno zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CheKirac je napisao:

Ma moram odgovoriti, nije problem u onima koji imaju velike mirovine i koji su ih ostvarili na bilo kakav način koji nije primjeren,iskoristili su situaciju.Takvih ima jako malo, pa 400000 tisuća braniteljske populacije još radi a jedno 10000 je na zavodu za zapošljavanje.Bez ovih , koji imaju takve velike mirovine se može, tj, bez njih se i mora, jer oni su ti koji stvaraju razdor između branitelja, a nemoj mi sad reći da je mirovina od 4-5 tisuća kuna velika mirovina, ali najviše ima onih do 3 tisuće kuna, pa to je samo oko 50-60 tisuća branitelja, a gdje su ostali, trebaju li se oni organizirati na drugačiji način, a ne samo oni koji su u mirovini,ja mislim da da, naravno svi koji misle pošteno dobro bi nam došli, nadam se da sam bio dovoljno jasan.

Sve u redu CheKirac, ali nikako se ne mogu složiti sa tvojom izjavom i stavom :" koji su ih ostvarili na bilo kakav način koji nije primjeren".

Ja znam bar desetak takvih, od kojih su mi neki bili znanci, a neki i prijatelji do tada. No za to su potrebni argumenti, svjedočenja i tko zna što još, a ja za to nisam jednostavno više sposoban, a vjerujem da se slično osjećaju i mnogi drugi istinski branitelji. :poguzi:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon treba dati posebna prava dragovoljcima domovinskog rata koji su i obranili državu Hrvatsku.Objaviti registar dragovoljaca i postrojbe iz 91 godine. A ostali koji su se u rat uključili 92,93,94 i 95 po mobilizacijskom pozivu tretirati tako da oni koji su sudjelovali u određenim vojnim operacijama,naglasak na sudjelovali-da ostvare prava ukoliko su bili ranjeni ili oboljeli a što je u uzročno posljedničnoj svezi sa sudjelovanjem u određenim ograničenim vojnim operacijama,a svi ostali koji su bili u"borbenom" sektoru a metka ispalili nisu da ostvare svoja prava kad navrše 65 godina života u vidu najniže braniteljske mirovine. Tako bi država vratila ponos "djeci revolucije" i nebi bilo inflacije branitelja. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

Zakon treba dati posebna prava dragovoljcima domovinskog rata koji su i obranili državu Hrvatsku.Objaviti registar dragovoljaca i postrojbe iz 91 godine. A ostali koji su se u rat uključili 92,93,94 i 95 po mobilizacijskom pozivu tretirati tako da oni koji su sudjelovali u određenim vojnim operacijama,naglasak na sudjelovali-da ostvare prava ukoliko su bili ranjeni ili oboljeli a što je u uzročno posljedničnoj svezi sa sudjelovanjem u određenim ograničenim vojnim operacijama,a svi ostali koji su bili u"borbenom" sektoru a metka ispalili nisu da ostvare svoja prava kad navrše 65 godina života u vidu najniže braniteljske mirovine. Tako bi država vratila ponos "djeci revolucije" i nebi bilo inflacije branitelja. :palac:

 

Hmm,naime bilo je i onih koji su se polovinom 92 samovoljno prijavljivali u MUP i HV(ZNG),koji su također bili na prvoj liniji držali straže (oko 150 m od četničkog punkta,ako mogu navesti primjer Lički Osik-Novi Lički osik) i išli u izviđanja.Zar nisu i oni bili ugroženi?Samo je Bog znao šta se tim pijanim četnicima motalo poglavi,malo više maligana i evo ti puškaranja,možda bi prema njima bilo nepravedno,ja bi to svrstavao po ratnom putu,a ne po godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da po ratnom putu, ali pojedinca ,a ne postrojbe.Naime bilo je masu onih koji su odlikovani za sudjelovanje u određenim vojnim operacijama ,a nisu izišli iz baze.A što se tiče ugroženosti tjekom čuvanja linija koje je razgraničavao i UNPROFOR,da ljudi su bili ugroženi kao i svi ostali građani koji su živjeli uz prvu crtu obrane.

 

Zašto 91?! Pa to je godina najžešćih borbi i stradanja kada su se gotovo goloruki dragovoljci suprostavili Jugo armiji i razularenim četničkim hordama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

Da po ratnom putu, ali pojedinca ,a ne postrojbe.Naime bilo je masu onih koji su odlikovani za sudjelovanje u određenim vojnim operacijama ,a nisu izišli iz baze.A što se tiče ugroženosti tjekom čuvanja linija koje je razgraničavao i UNPROFOR,da ljudi su bili ugroženi kao i svi ostali građani koji su živjeli uz prvu crtu obrane.

 

Zašto 91?! Pa to je godina najžešćih borbi i stradanja kada su se gotovo goloruki dragovoljci suprostavili Jugo armiji i razularenim četničkim hordama.

 

Slažem se Legija,o UNPROFOR-u se da na široko razglabati,tjekom jednok mog izviđanja,vidjeli smo kako se četnici zabavljaju u bazi UN-a,pijani ko guzice,vrte prasetinu i janjetinu,a kasnije dovoze i neke žene,što misliš što je uslijedilo kasnije tjekom noći?Nebi se baš 100% složio da su MUP-ovci i ZNG bili jednako izloženi na prvoj liniji kao i ostali građani,zamisli si koga će prvo "tući" snajper?A kao drugo,vrlo je malo bilo naseljenih mjesta civilima uz samu prvu liniju,takvi su većinom bili prognanici ili izbjeglice.Ovdje ne napominjem situaciju izloženosti artiljerijsko-raketnih napada,i Zagreb je bio 02.5.1995.raketiran,da ne govorim o drugim gradovima.

 

Zaključak:

Sve ima svoje,i mislim da se njima nebi trebala uskraćivati prava borbenog sektora (mislim na kolege iz 92 sa prve linije).A što se tiče 91. za to sam da po dosadašnjem Zakonu i dalje se prizna pravo dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se Legija,o UNPROFOR-u se da na široko razglabati,tjekom jednok mog izviđanja,vidjeli smo kako se četnici zabavljaju u bazi UN-a,pijani ko guzice,vrte prasetinu i janjetinu,a kasnije dovoze i neke žene,što misliš što je uslijedilo kasnije tjekom noći?Nebi se baš 100% složio da su MUP-ovci i ZNG bili jednako izloženi na prvoj liniji kao i ostali građani,zamisli si koga će prvo "tući" snajper?A kao drugo,vrlo je malo bilo naseljenih mjesta civilima uz samu prvu liniju,takvi su većinom bili prognanici ili izbjeglice.Ovdje ne napominjem situaciju izloženosti artiljerijsko-raketnih napada,i Zagreb je bio 02.5.1995.raketiran,da ne govorim o drugim gradovima.

 

Zaključak:

Sve ima svoje,i mislim da se njima nebi trebala uskraćivati prava borbenog sektora (mislim na kolege iz 92 sa prve linije).A što se tiče 91. za to sam da po dosadašnjem Zakonu i dalje se prizna pravo dragovoljca.

 

hm stvarno nije za usporedbu rat koji se vodio 91 godine i sve ostalo što se događalo nakon potpisivanja primirja i dolaska UNPROFOR-a,a svi mi također jako dobro znamo da su i prvoborci NOB-a bili zakonski posebno tretirani,da ne govorimo o tadašnjem ugledu u društvu. Isto tako nisam za uskraćivanje prava što si Juante možda krivo protumačio,već da se realno odvaže pojedinačna uloga svakog branitelja i na osnovu toga i u skladu s tim da dobije i određena prava ukoliko je ranjen ili obolio od posljedica rata. Za dragovoljce iz 91 POSEBAN zakonski tretman.Mislim da nitko protiv toga nebi imao ništa protiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

 

 

hm stvarno nije za usporedbu rat koji se vodio 91 godine i sve ostalo što se događalo nakon potpisivanja primirja i dolaska UNPROFOR-a,a svi mi također jako dobro znamo da su i prvoborci NOB-a bili zakonski posebno tretirani,da ne govorimo o tadašnjem ugledu u društvu. Isto tako nisam za uskraćivanje prava što si Juante možda krivo protumačio,već da se realno odvaže pojedinačna uloga svakog branitelja i na osnovu toga i u skladu s tim da dobije i određena prava ukoliko je ranjen ili obolio od posljedica rata. Za dragovoljce iz 91 POSEBAN zakonski tretman.Mislim da nitko protiv toga nebi imao ništa protiv.

S ovim se u potpunosti slažem.Samo to je trebalo davno prije napraviti na istovjetan način kako se napravilo sa zatočenicima u neprijateljskim logorima.Oni koji imaju pravi ratni put(ali ne kako se do sada opisivalo već opis svake akcije u kojoj je osoba x učestvovala)automatizmom dobiti minimalno 20% invalidnost. Da se to napravilo sigurno nebi bilo ovo što imamo danas a to je dragovoljaca iz neborbenog sektora ko u priči .S druge strane imamo ljude koji su "pukli"poslije jedne akcije odmah demobilizirani pa sad nemaju onih famoznih sto dana i ne ostvaruju nikakva prava.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

Zakon treba dati posebna prava dragovoljcima domovinskog rata koji su i obranili državu Hrvatsku.Objaviti registar dragovoljaca i postrojbe iz 91 godine. A ostali koji su se u rat uključili 92,93,94 i 95 po mobilizacijskom pozivu tretirati tako da oni koji su sudjelovali u određenim vojnim operacijama,naglasak na sudjelovali-da ostvare prava ukoliko su bili ranjeni ili oboljeli a što je u uzročno posljedničnoj svezi sa sudjelovanjem u određenim ograničenim vojnim operacijama,a svi ostali koji su bili u"borbenom" sektoru a metka ispalili nisu da ostvare svoja prava kad navrše 65 godina života u vidu najniže braniteljske mirovine. Tako bi država vratila ponos "djeci revolucije" i nebi bilo inflacije branitelja.

Slažem se u potpunosti. Pa ja sam slične postove već više puta objavio - to je pravi, pravedni i najobjektivniji ključ - modus oko rješavanja prava (ispunjavanja uvjeta za njih), odnosno "čarobni ključ". Pitanje je zašto nadležne institucije nisu postupile tako, jer to je evidentno najpravedniji, najrealniji i najbezbolniji način rješavanja problematike vezane uz ostvarivanje prava branitelja! Legija svaka čast! :palac::pljesce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

 

 

Za dragovoljce iz 91 POSEBAN zakonski tretman.Mislim da nitko protiv toga nebi imao ništa protiv.

 

 

Ne slažem se s time. Zašto ?

 

Evo primjer: br. 01- osoba je prije rata bila u miliciji, zatim tijekom rata ostala je raditi u policji i to cijeli svoj radni vijek osoba je provela u npr. nekoj od zagorsko krapinskih policijsih postaja i nije odlazila nikuda i nikada na neki teren iz svoje postaje. Osoba je recimo početkom službe patrolirala svojim područjem a iza toga je počela raditi u dežurstvu i zaprimati dojave. Ista ta osoba iz primjera ima status dragovoljca, da nikada ama baš nikada nije bila na prvoj crti obrane niti je sudjelovala u izravnom pružanju otpora agresoru ili se je nalazila u bilo kakavoj životno opasnoj situaciji vezanoj za rat. Vodi se u borbenom sektoru-jer svi pripadnici mup-a ( koji su bili ovlašteni ) se vode u borbenom sektoru, pa čak i automehaničari, vozači načelnika uprava, i neke tajnice i slično ( svi su oni imali značku ).

 

primjer br. 02- osoba koja je krajem 92 ili početkom 93 pa i kasnije stupila u rat i to kao pripadnik specijalne jedinice policije i prošla je mnoga ratišta i terene, recimo bila i ranjena ili je kasnije obolila od posljedica rata - nema status dragovoljca, a ista ta osoba prošla je cijelu ili skoro cijelu Hrvatsku tijekom rata i proživila i doživila mnoge situacije koje su bile životno ugrožavajuće - ali ta osoba nema status dragovoljca i samim time ne bi imala kako se predlaže POSEBAN tretman a ova osoba iz primjera br. 1 bi imala taj POSEBAN tretman samo zato što ima status dragovoljca. :palacdolje:

 

Eto zašto mislim da to ne bi bilo u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bog! Kompa slažem se s tvojim viđenjem situacije . Npr. osoba X : dragovoljno pristupio postrojbi HV i sudjelovao aktivno na prvoj crti u akcijama 95.g. ,nije u mirovini ,nije hrvi.

Osoba Y: mobiliziran za vrijema akcija 95.g. u nekom selu daleko od ratnih zbivanja odlikovan svim medaljama isti takav zapovjednik napisao mu ratni put i evo mirovine ( dok su ljudi X ratovali ,osobe Y su smišljali u nekoj seoskoj birtiji kako će zaje.... državu i otići u jako lijepu mirovinu "potpuno zdravi jer nisu imali gdje niti se razboliti niti biti ranjeni jeduno ako ovo zadnje nisu sebi sami učinili uz koju čašicu više" superrrr!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupski91 je napisao:

1) Što ako branitelj ima pravomoćnu braniteljsku mirovinu (koja po novom ne bi prošla zbog statusa hrvi u postupku) te zbog nastalih zdravstvenih promjena želi ponovo pokrenuti postupak o invalidnosti? Ide li to po starom ili po novom zakonu?

2) Dali se upravna tužba (zakašnjelost hrvi) smatra da je hrvi u postupku?

------------------------------------------------------------

Pa stvarno neznam što vas toliko zabrinjava novi zakon, pogotovo one koji imaju pravomoćnu braniteljsku mirovinu a nemaju trajno riješen status HRV-i.Ministar je bio u svom obrazloženju decidiran i jasan, tko ima nastavno pravo ili je u postupku ne spada u djelokrug riješavanja priznanja RVI-a po novom zakonu , i točka.Red je da mu vjerujemo, a ja vjerujem.Amen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CheKirac je napisao:

kupski91 je napisao:

1) Što ako branitelj ima pravomoćnu braniteljsku mirovinu (koja po novom ne bi prošla zbog statusa hrvi u postupku) te zbog nastalih zdravstvenih promjena želi ponovo pokrenuti postupak o invalidnosti? Ide li to po starom ili po novom zakonu?

2) Dali se upravna tužba (zakašnjelost hrvi) smatra da je hrvi u postupku?

------------------------------------------------------------

Pa stvarno neznam što vas toliko zabrinjava novi zakon, pogotovo one koji imaju pravomoćnu braniteljsku mirovinu a nemaju trajno riješen status HRV-i.Ministar je bio u svom obrazloženju decidiran i jasan, tko ima nastavno pravo ili je u postupku ne spada u djelokrug riješavanja priznanja RVI-a po novom zakonu , i točka.Red je da mu vjerujemo, a ja vjerujem.Amen.

CheKirac ne znam kako se to tvoje viđenje slaže s onim što je objavio juante pod temom ." Re:HZMO:Invalidska mirovinu primaju 45703 hrvatska ratna vojna invalida. Naime kako ne bi bili zabrinuti, kad se tamo decidirano tvrdi da skoro 7000 branitelja gube invalidsku mirovinu, ako nemaju ststus HRVI (od HZMO-a)? :-?

PS. Ja sam među tim nezabrinutima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

legija je napisao:

 

 

Za dragovoljce iz 91 POSEBAN zakonski tretman.Mislim da nitko protiv toga nebi imao ništa protiv.

 

 

Ne slažem se s time. Zašto ?

 

Evo primjer: br. 01- osoba je prije rata bila u miliciji, zatim tijekom rata ostala je raditi u policji i to cijeli svoj radni vijek osoba je provela u npr. nekoj od zagorsko krapinskih policijsih postaja i nije odlazila nikuda i nikada na neki teren iz svoje postaje. Osoba je recimo početkom službe patrolirala svojim područjem a iza toga je počela raditi u dežurstvu i zaprimati dojave. Ista ta osoba iz primjera ima status dragovoljca, da nikada ama baš nikada nije bila na prvoj crti obrane niti je sudjelovala u izravnom pružanju otpora agresoru ili se je nalazila u bilo kakavoj životno opasnoj situaciji vezanoj za rat. Vodi se u borbenom sektoru-jer svi pripadnici mup-a ( koji su bili ovlašteni ) se vode u borbenom sektoru, pa čak i automehaničari, vozači načelnika uprava, i neke tajnice i slično ( svi su oni imali značku ).

 

primjer br. 02- osoba koja je krajem 92 ili početkom 93 pa i kasnije stupila u rat i to kao pripadnik specijalne jedinice policije i prošla je mnoga ratišta i terene, recimo bila i ranjena ili je kasnije obolila od posljedica rata - nema status dragovoljca, a ista ta osoba prošla je cijelu ili skoro cijelu Hrvatsku tijekom rata i proživila i doživila mnoge situacije koje su bile životno ugrožavajuće - ali ta osoba nema status dragovoljca i samim time ne bi imala kako se predlaže POSEBAN tretman a ova osoba iz primjera br. 1 bi imala taj POSEBAN tretman samo zato što ima status dragovoljca. :palacdolje:

 

Eto zašto mislim da to ne bi bilo u redu.

 

 

e moj Kompa to ti nije nikakav primjer.Takvi uopće nebi smjeli imati potvrdu da su dragovoljci domovinskog rata jer radi se o zatečenom "starom kadru jugomilicije" koji samo nije imao mogućnost izbora pa su ostali raditi(gro njih )jer drugo niti ne znaju(čast iznimkama). Ja sam govorio o onim časnim ljudima koji su 90 i 91 godine u sastavu MUP a i ZNG-a branili i obranili tj.stvorili Neovisnu Hrvatsku. Još nešto momčino-puno je lakše bilo obući odoru HV-e ili MUP-a 92 i dalje kada je sudbina države postala izvjesna,nego li 90 i 91.Zamisli da smo tada poklekli od nas nitko nebi ostao,dok bi ovi koji su se kasnije mahom po mobilizacijskom pozivu(osim onih koji su bili maloljetni u vrijeme početka agresije) uključili u postrojbe HV-e i MUP-a vjerovatno preživjeli.Ali nisam ja za to da se bilo kome tko je u bilo kojem periodu od 90 do kraja 95 uskraćuju prava ukoliko je ranjen ili obolio od posljedica svog sudjelovanja u ratnim operacijama.Samo ističem i naglašavam da su najveći teret stvaranja države podnijeli dragovoljci domovinskog rata ,a ujedno su i najzaslužniji što danas živimo u slobodnoj državi Hrvatskoj,a poglavito oni koji su cijeli rat iznjeli na "svojim plećima" .I molim te nemoj takvim primjerima koji uopće primjeri nisu osporavati činjenice. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

 

 

 

I molim te nemoj takvim primjerima koji uopće primjeri nisu osporavati činjenice. :kavica:

 

Primjeri su na mjestu, a i činjenice su tu isto tako na mjestu. Znam ih masu takvih kakvih sam dao ovaj primjer.

 

Ima osoba i to ne mali broj njih koji imaju status dragovoljca a da nisu vidjeli metka i omirisali baruta ( zašto ? za status dragovoljca nije trebao ratni put, nego je bilo bitno vremensko razdoblje u kojem je netko bio u sastavu oružanih snaga-znači status dragovoljca je dobio onaj koji je stvarno bio na prvoj crti i pružao izravan otpor agresoru i onaj koji je agresora vidio samo na TV-u ali je u predviđenom vremenskom roku bio recimo policajac u ne ratom zahvačenom području i otamo se cijeli rat nikuda nije micao - vjerujem da takvih primjera ima i u HV-u). To je činjenica i za to sam dao primjer iz prakse.

 

Evo čak znam i primjer svog susjeda isti slućaj kao što sam naveo samo ZG županija. Ima status dragovoljca a nije se maknuo iz svoje postaje . Šta je on nešta vrijedniji od onoga tko nema status dragovoljca - branitelja koji je došao 93 godine ????

 

Ne slažem se se s time jer sam uvjerenja da nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo gospodo u čemu je naš najveći problem. Nitko se sa nikim ni u čemu ne slaže. Svatko samo za sebe misli da je najveći i jedini pravi branitelj.Pa ovaj rad nije dobio pojedinac, dobili su ga pripadnici svih borbenih posrtojbi Sav taj bijes u nama treba usmjeriti u drugom pravcu jer radimo točno ono što svakoj vlasti odgovara: borimo se između sebe umjesto za sebe.Prestanite više raditi razdor između ovog i onog branitelja jer nas je to dovelo u ovu nezavidnu situaciju. Kad ste ćuli nekog iz NOB-a da pljuju jedan po drugome, a navodno ih ima i dan-danas oko 82.000 koji primaju boračku mirovinu? Oni šute, štite jedan drugoga i dobivaju sve što im treba. Koliko ih je samo 1945. prešlo u partizane sa 2 svjedoka i nikom ništa, o tome nitko ne govori , a mi se samo glođemo između sebe i svima drugima dozvolimo da nas gaze. Probudite se i saberite ako zaista želite napraviti da svi branitelji dobiju što zaslužuju.Prvo se moramo poštivati sami da bi nas i drugi poštivali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor Kompi:

 

Neću te citirati jer nemam što,a ti kad citiraš onda ne izvlači riječi iz konteksta,odnosno referiraj se na cijeli tekst.Eto Ti nisi dragovoljac pa te moj post zasmetao što razumjem.Spominješ da je netko 91 bio policajac i eto samo zahvaljujući tome i dragovoljac,a ja ti kažem da je 91 policija i ZNG(i jedni i dugi u sastavu MUP-a RH) bila jedina oružana snaga u Hrvatskoj koja se suprostavila srpskoj agresiji,a tek krajem 91 počele su se formirati brigade HV-e čiju su jezgru i zapovjedni kadar činili upravo dragovoljci MUP-a i ZNG-a.Lijep sam ti naveo da tvoje primjere ne smatram dragovoljcima,a volio bih znati i koliko imaš godina i kad si se uključio u rat kad tako zboriš. :palacdolje::palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

Evo gospodo u čemu je naš najveći problem. Nitko se sa nikim ni u čemu ne slaže. Svatko samo za sebe misli da je najveći i jedini pravi branitelj.Pa ovaj rad nije dobio pojedinac, dobili su ga pripadnici svih borbenih posrtojbi Sav taj bijes u nama treba usmjeriti u drugom pravcu jer radimo točno ono što svakoj vlasti odgovara

:palac::palac::palac:

 

Potpisujem!!! :palac::palac::palac::palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

odgovor Kompi:

 

Ti nisi dragovoljac pa te moj post zasmetao što razumjem.

 

a volio bih znati i koliko imaš godina i kad si se uključio u rat kad tako zboriš.

 

Nisam dragovoljac po Zakonu ali sam sa 18 godina ( nakon srednje policijske akademije 1993 godine ) dragovoljno pristupio u SJP - MUP-a - nitko me nije tjerao niti sam ima bilo kakvu obvezu pristupiti u specijalne postorojbe MUP-a, jednostavno sam to želio.

 

Ne smeta me tvoj post, po čemu si to zaključio zato što se ne slažem s tobom ?

 

Inače se nalazim u mirovini sa statusom HRVI 30 %, godina života 35.

 

Još te nešta zanima ????

 

 

legija je napisao:

Spominješ da je netko 91 bio policajac i eto samo zahvaljujući tome i dragovoljac,

 

 

 

Je toćno tako, automatizmom je dobio status dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:klanja: Dosta Vas dvojica (legija i Kompa)! Majke mi,treba Vas staviti u istu desetinu i poslati u Afganistan sa našim dečkima bar na 2 tjedna,valjda bi onda "ohladili" glave,siguran sam da se nebi više toliko grizli,zato se drugi tako ponašaju prema nama kad vide da se glođemo među sobom.I ja sam do nedavno "spalio" i svašta napisao na ovom forumu,uvrijedio sam neke ljude koji to nisu zaslužili,kad sam se "ohladio" bilo mi je žao ko cucku,vjerujte mi!Ne saslužujemo da se tako prepucavamo,svi su u pravu i nitko nije u pravu!!! :klanja::klanja:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

Evo gospodo u čemu je naš najveći problem. Nitko se sa nikim ni u čemu ne slaže. Svatko samo za sebe misli da je najveći i jedini pravi branitelj.Pa ovaj rad nije dobio pojedinac, dobili su ga pripadnici svih borbenih posrtojbi Sav taj bijes u nama treba usmjeriti u drugom pravcu jer radimo točno ono što svakoj vlasti odgovara: borimo se između sebe umjesto za sebe.Prestanite više raditi razdor između ovog i onog branitelja jer nas je to dovelo u ovu nezavidnu situaciju. Kad ste ćuli nekog iz NOB-a da pljuju jedan po drugome, a navodno ih ima i dan-danas oko 82.000 koji primaju boračku mirovinu? Oni šute, štite jedan drugoga i dobivaju sve što im treba. Koliko ih je samo 1945. prešlo u partizane sa 2 svjedoka i nikom ništa, o tome nitko ne govori , a mi se samo glođemo između sebe i svima drugima dozvolimo da nas gaze. Probudite se i saberite ako zaista želite napraviti da svi branitelji dobiju što zaslužuju.Prvo se moramo poštivati sami da bi nas i drugi poštivali.

Potpisujem i ja. Da bar imamo više ljudi sa ovakvim stavom, da vide širinu problema, a ne da gledaju samo svoju situaciju. Svi smo mi, koji pišemo po ovom forumu iz nekih razloga nezadovoljni, ali bez zajedništva i bolje organizacije nećemo puno postići. Mislim da ipak imamo više sličnosti nego razlika .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigtuna je napisao:

ljudi pa legija je u pravu,ja jesam dragovoljac ali sa ratnim putom a ima dragovoljaca i šta su bile čistaćice ili kuvarice u vojsci,živa istina,tribalo bi uvest ratni put za sve pa da vidiš koliko bi nas bilo...

Pa normalno da je u pravu.I odakle vam uopće moralno pravo uspoređivat 91.godinu sa godinama poslije?Već početkom 92. dolazi UNPROFOR ,Hrvatska vojska naoružana ponajprije zahvaljujući ratnicima iz 91.I neka mi neko kaže ,koje je to mjesto ili selo u Hrvatskoj palo 92.godine?A sama usporedba jednodnevnog granatiranju Zagreba 95. godine s nekim od gradova u Hrvatskoj(Vukovar ,Osijek gdje je opća opasnost bila na snazi punih 5 ili 6 godina) je u najmanju ruku neozbiljna.A ovaj post od kompe gdje sebe stavlja među dragovoljce nakon završene policijske akademije je van svake pameti iz jednostavnog razloga.Za taj posao je obučen,dakle primao je plaču.I po čemu smo onda svi isti?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo slučaj iz iskustva,tjekom rata u nekoliko navrata sam dolazio u ZG,spavao sam u vojnom hotelu "Kralj Zvonimir"(u sklopu MORH-a ako netko nezna),tamo sam upoznao neke osobe(spremačice,recepcionere,konobare,šeficu recepcije,upravitelja hotela,stolare,električare,kuharice itd),sve "civili",90% njih je na istom radnom mjestu radilo dok je MORH bio u rukama JNA,u to vrijeme su oni bili "građanske osobe u službi JNA" e sad,vi su oni dobili medalju "spomenica Domovinskog rata 91-92,time su i automatizmom stekli pravo kao Dragovoljac domovinskog rata,logično zar ne? bili su u sustavu MORH-a 91 i 92,ali oni su bili civili!! Znači da više nisu bili "građanske osobe u službi..." i to je stvar koja je nabila cifru do 500 000 branitelja,neki su od njih i dobivali činove??? (šefovi),i o čemu da dalje razglabamo kada je sustav preko noći i neprimjetno,bez mobilizacije ili dragovoljnog stupanja u OSRH pretvorio civile u branitelje!! koji danas ostvaruju jednaka prava sa nekima od nas koji su "vukli" guzicu po blatu i skrivali se od kiše metaka i granata.A što je sa onima civilima koji su do zadnjeg dana ostali u VUKOVARU,i koji su po meni "sudionici" rata? Oni ta prava nemaju!!

Žalosno.I dok se god famozni registar ne objavi,nemože se pokrenuti postupak revidiranja dragovoljaca,RVI,i općenito borbenog i neborbenog sektora.Znači,treba poraditi na objavi registra,uskratiti prava onima kojima ne pripadaju,i evo ti dobar dio novaca u proračunu.

 

Isprika što sam Vas toliko "davio" al bilo je to jače od mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bog dečki pratim temu i sav se tresem.Mi to sve znamo totalna napravda,nas nije bilo ZNG 91 ni 160 za obranu grada po podacima zapovjednika obrane grada,a sada nas se vodi sramotni broj od nekoliko tisuća???? Sve dragovoljac do dragovoljca.A što je sa čuvarima u zatvoru (pravosudna pol.)Tko je imao kakvu vezu zbrisao u buksu samo da ne bi morao na prvu liniju poznam ih sve kod sebe,Došle povlastice za aute dečki oslobođeni 100%,dobre plaće pokupovali dobre aute i nikom ništa.Moja ekipa ne zbrinuta bez primanja popušila povlastice ili kupila uvozne krševe.Došli braniteljski udijeli čuvari maksimalni iznos dana linije nisu ni vidjeli, a što kod nas gore nisu vodili papire kako treba fali mjesec sim mjesec tam,kako si god mijenjao liniju ne štima,nikom ništa ,daj na sud takve smo odgovore dobivali.Ne možemo mi tu ništa ekipa je to odavno sve poštelala kako njima paše i to vam je to! Pozdrav!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav -"ZDS"-!!

Pratim ovo vaše prebacivanje loptice s jednog na drugog i :misli: ko će dobit poen a u pravu su i Kompa i Legija 1:1 :palac: Neki dan vam je na TV bio legendarni film " Spartak "

i mislim da se mnogi možemo prepoznat u ulozi :gladijatora:

upravo iz tog jer nas zakoni koji nam se nameću i jako veliki raskol među HB bacaju u arenu da se sami istrjebimo i prestanemo biti teret društvu kojem smo postavili temelje. Nesmijemo im pružiti to zadovoljstvo :misli: Omogučili su nam stranku a što smo mi napravili :misli: " xxxxx stranke" :palacdolje: u startu smo se razjedinili a sad kukamo :misli::vrti::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juante je napisao:

Evo slučaj iz iskustva,tjekom rata u nekoliko navrata sam dolazio u ZG,spavao sam u vojnom hotelu "Kralj Zvonimir"(u sklopu MORH-a ako netko nezna),tamo sam upoznao neke osobe(spremačice,recepcionere,konobare,šeficu recepcije,upravitelja hotela,stolare,električare,kuharice itd),sve "civili",90% njih je na istom radnom mjestu radilo dok je MORH bio u rukama JNA,u to vrijeme su oni bili "građanske osobe u službi JNA" e sad,vi su oni dobili medalju "spomenica Domovinskog rata 91-92,time su i automatizmom stekli pravo kao Dragovoljac domovinskog rata,logično zar ne? bili su u sustavu MORH-a 91 i 92,ali oni su bili civili!! Znači da više nisu bili "građanske osobe u službi..." i to je stvar koja je nabila cifru do 500 000 branitelja,neki su od njih i dobivali činove??? (šefovi),i o čemu da dalje razglabamo kada je sustav preko noći i neprimjetno,bez mobilizacije ili dragovoljnog stupanja u OSRH pretvorio civile u branitelje!! koji danas ostvaruju jednaka prava sa nekima od nas koji su "vukli" guzicu po blatu i skrivali se od kiše metaka i granata.A što je sa onima civilima koji su do zadnjeg dana ostali u VUKOVARU,i koji su po meni "sudionici" rata? Oni ta prava nemaju!!

Žalosno.I dok se god famozni registar ne objavi,nemože se pokrenuti postupak revidiranja dragovoljaca,RVI,i općenito borbenog i neborbenog sektora.Znači,treba poraditi na objavi registra,uskratiti prava onima kojima ne pripadaju,i evo ti dobar dio novaca u proračunu.

 

Isprika što sam Vas toliko "davio" al bilo je to jače od mene.

Odličan post - to su te bitne stvari koje su vladajuće strukture previdjele (namjerno ili zbog nebrige, nemara).
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juante je napisao:

:jok: Nigdje ne piše ovo...

 

Forrester je napisao:

ako nemaju ststus HRVI (od HZMO-a)? :-?

PS. Ja sam među tim nezabrinutima!

 

...da netko mora imati status HRVI (od HZMO-a) :jok:

Ma ne juante; to sam naveo da je podatak da tih 67?? branitelja bez statusa HRVI gubi pravo na invalidsku mirovinu Glas Slavonije (ili već koji list) dobio od HZMO-a. Uopće mi nije jasno kako si mogao i pomisliti da sam toliko glup, pa da smatram da HZMO dodjeljuje status HRVI. S druge strane sam čuo da se zakon ne primjenjuje retroaktivno, i da tih skoro 7000 branitelja ne gube pravo na inv.mirovinu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

juante je napisao:

:jok: Nigdje ne piše ovo...

 

Forrester je napisao:

ako nemaju ststus HRVI (od HZMO-a)? :-?

PS. Ja sam među tim nezabrinutima!

 

...da netko mora imati status HRVI (od HZMO-a) :jok:

Ma ne juante; to sam naveo da je podatak da tih 67?? branitelja bez statusa HRVI gubi pravo na invalidsku mirovinu Glas Slavonije (ili već koji list) dobio od HZMO-a. Uopće mi nije jasno kako si mogao i pomisliti da sam toliko glup, pa da smatram da HZMO dodjeljuje status HRVI. S druge strane sam čuo da se zakon ne primjenjuje retroaktivno, i da tih skoro 7000 branitelja ne gube pravo na inv.mirovinu!

 

Oprosti,oprosti,taman sam se probudio i onako krmeljav pogledao post.

Što se tiče da se zakon ne primjenjuje retroaktivno,tako su rekli i tako piše,ali isto tako,priča se da oni koji trenutno imaju status RVI privremeno i na sljedećoj komisiji dobiju manje od 20%,neće imati pravo (zadržati) na invalidsku mirovinu,mirovinski će ih tražiti rješenje DPL o statusu,ukoliko nemaju,gube pravo na INVALIDSKU MIROVINU,što je i logično,nemože netko biti u invalidskoj mirovini,a ne biti invalid,na drugu stranu to kako će ih PLP i DLP ocjenjivati (vjerovatno strožim kriterijima ili ti tražit će dlaku u jajetu),Ali,rješenje će se morati dostaviti HZMO (kao i do sada).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija:

 

Zakon treba dati posebna prava dragovoljcima domovinskog rata koji su i obranili državu Hrvatsku

 

Upravo je u takvim konstatacijama ključna riječ "razdvojenost HB", od kud vam ideja da imate "posebna" prava na nešto samo zato što ste dobrovoljno stupili 91.god u obranu vlastite zemlje što vam je bila i dužnost kao Hrvata i rodoljuba ukoliko ste ispunjavali određene zdrastvene i zakonom propisane uvijete...

 

legija:

Naime bilo je masu onih koji su odlikovani za sudjelovanje u određenim vojnim operacijama ,a nisu izišli iz baze

 

Takvih je bilo i 90-91.

 

a svi mi također jako dobro znamo da su i prvoborci NOB-a bili zakonski posebno tretirani,da ne govorimo o tadašnjem ugledu u društvu

 

Eto upravo zato su sada HB tretirani tako kako jesu,od strane civila i običnih ljudi koji poučeni takvim i sličnim "iskustvom" iz sustava kojeg vi navodite kao primje i nas tretiraju na isti način...

 

Samo ističem i naglašavam da su najveći teret stvaranja države podnijeli dragovoljci domovinskog rata ,a ujedno su i najzaslužniji što danas živimo u slobodnoj državi Hrvatskoj,a poglavito oni koji su cijeli rat iznjeli na "svojim plećima"[/quote

 

E tu se donekle slažemo,samo za mene je dragovoljac svatko tko se dragovoljno i u bilo kojem trenutku bez prisile ili mobilizacijskog poziva odazvao obrani vlastite domovine(čitaj rodne grude)...mada to zakon drugačije tretira...

 

Također svi znamo kada su se odvijale največe i vojnički najsloženije akcije u cilju oslobađanja okupiranih područja

 

P.S.E da, i ja sam dragovoljac i zakonski (da se krivo ne razumijemo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

Dragovoljac može biti samo maloljetnik ,žena i osoba koja je izuzeta iz služenja vojnog roka.Svi ostali dužni su stupiti u obranu domovine a u protivnom su dezerteri.

 

Samo kada je proglašeno ratno stanje.U HR nikada nije proglašeno ratno stanje,već samo "neposredna ratna opasnost".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

 

 

legija:

Zakon treba dati posebna prava dragovoljcima domovinskog rata koji su i obranili državu Hrvatsku

 

Upravo je u takvim konstatacijama ključna riječ "razdvojenost HB", od kud vam ideja da imate "posebna" prava na nešto samo zato što ste dobrovoljno stupili 91.god u obranu vlastite zemlje što vam je bila i dužnost kao Hrvata i rodoljuba ukoliko ste ispunjavali određene zdrastvene i zakonom propisane uvijete...

 

Dobro ste rekli gospodine Plemeniti ovo gore. Ali mi znamo da je 91. god. bilo po mojoj procjeni 10 -ak tisuća branitelja (MUP i ZNG). Ako izuzmemo MUP, jer oni su morali ići na ratište ili otkaz (prijatelj mi je 91. bio u Topuskom kao pripadnik MUP-a) , znači da je broj branitelja u ZNG-u oko 5-6 tisuća.

 

A gdje su bili ostali koji su ispunjavali zakonske uvjete. Nije bilo oružja, ha. Neće biti. Polovica ljudi sa kojima sam bio,na ratište je donijela svoje oružje.

 

Vidite. U Ustavu postoji i odredba po kojoj svaki građanin ima PRAVO braniti svoju domovinu (bez obzira da li ispunjava zakonske uvjete). Dragovoljci iz 91. su konzumirali upravo to pravo. Ostali su čekali poziv ureda za obranu, ili su bili maloljetni, ili su imali ''radnu obvezu''.

 

I još jedna stvar koju ne razumijem. Gdje je to bilo ratište 90-te god.??? Stalno se govori i piše o dragovoljcima 90 – 91 god. Za mene je rat počeo onog krvavog Uskrsa 91. god. kad je poginuo hrvatski redarstvenik J. Jović.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da sam izazvao "buru" komentara ,kako pozitivnih tako i negativnih. Najbolji su mi oni koji govore o "dužnosti obrane vlastite domovine".Možda su mislili na SFRJ koja je u to vrijeme međunarodno pravno egzistirala.Znate gospodo dok su neki krvarili za Hrvatsku,drugi su iako hrvati, slali svoju djecu još uvjek na služenje JNA.Tako je bilo primjera da su hrvati tenkovima napadali na Vukovar i druge Hrvatske gradove(valjda im je to bila dužnost).I molim Vas nemojte pričati floskule o "dužnosti" jer mnogi bi glede toga trebali završiti ispred streljačkog stroja,a isti ti danas prodaju maglu svima nama. Neki daju komentare kao da su s marsa pali.Ako znamo da je dragovoljaca u cijeloj hrvatskoj tjekom 91 godine bilo oko 20 tisuća pstavlja se pitanje tko su ovih ostalih 480000-zar je moguće da su svi bili maloljetni. :misli::palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

Neki daju komentare kao da su s marsa pali.Ako znamo da je dragovoljaca u cijeloj hrvatskoj tjekom 91 godine bilo oko 20 tisuća pstavlja se pitanje tko su ovih ostalih 480000-zar je moguće da su svi bili maloljetni. :misli::palacdolje:

 

Ne želim ovo komentirati,već samo naglasiti:Nitko i nikada,iz ničije Vlade (HDZ ili SDP+koalicija) nije i neće navesti da je bilo 500 000 dragovoljaca!

 

Pitanje za leguju:

 

Ako po Vašem mišljenu,bilo samo 20 000 dragovoljaca,ja ću navesti da ih je bilo manje),na Vaš upit,"tko su ovi ostali 480000"(???)?

Pa razmislite koliko je 91-92 poginulih,nestalih i zarobljenih,taj nesretni broj oduzmite od Vaših 20 000 branitelja-dragovoljaca,i ostatak bi po Vama trebalo osloboditi Lijepu našu!!

 

Pa legija molim objašnjenje,stručno mišljenje,kako je samo tako mali broj branitelja-dragovoljaca oslobodilo Hrvatsku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa legija molim objašnjenje,stručno mišljenje,kako je samo tako mali broj branitelja-dragovoljaca oslobodilo Hrvatsku?

 

Pa tko je rekao da je 20 tisuća dragovoljaca oslobodilo hrvatsku.Ja ne! Ali da su DRAGOVOLJCI najzaslužniji za stavranje i obranu Hrvatske-iza toga stojim,pa što tko o tome mislio.Moja postrojba je brojila oko 700 dragovoljaca,a polovica od toga je bila iz BIH.

Isti tako moram navesti da je obranbeni rat završio početkom 92 godine međunarodnim priznanjem RH,a nakon toga se vodio rat za oslobođenje okupiranih djelova ljepe naše. I dajte molim Vas,nemojte mutiti vodu,jer istina je "voda duboka" kako vele... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija:

 

Pa tko je rekao da je 20 tisuća dragovoljaca oslobodilo hrvatsku.Ja ne!

 

 

od legija dana 9.11.2009. 20:17

 

citat:

Ako znamo da je dragovoljaca u cijeloj hrvatskoj tjekom 91 godine bilo oko 20 tisuća

 

Toliko o vjerodostojnosti i principjelnosti....u daljnje komentare se nebih upuštao zbog besmislenosti rasprave....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti(hm), ti uopće nisi pozvan da komentiraš ono što ja pišem,a pišem isključivo istinu.Zar je moguće da su pojedinci toliko "kratki" da ne razlikuju riječ "obrananili",od riječi "oslobodili" i da se nemogu referirati na ono što stvarno pišem,već mi se izvlače riječi i rečenice iz konteksta.Znate gospodo i 91 otprilike u 9 mjesecu uredi za obranu su slali mobilizacijske pozive vojno sposobnom stanovništvu,a ja ni takve uz dužno poštovanje i usprkos činjenici da im zakonski pripada status DRAGOVOLJCA-ne smatram dragovoljcima iz prostog razloga jer su prisiljeni(što je žalosno)da se stave u obranu Lijepe Naše. Ubuduće molim,ako je moguće da o mom prijedlogu svoje mišljenje i stav ne iznose oni koji u cijelosti nisu pročitali što sam napisao ili ne razumiju o čemu pišem.Za dragovoljce nisam tražio materijalna prava,nego poštovanje i status u društvu što smo i zaslužili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

Plemeniti(hm), ti uopće nisi pozvan da komentiraš ono što ja pišem,a pišem isključivo istinu.Zar je moguće da su pojedinci toliko "kratki" da ne razlikuju riječ "obrananili",od riječi "oslobodili" i da se nemogu referirati na ono što stvarno pišem,već mi se izvlače riječi i rečenice iz konteksta.Znate gospodo i 91 otprilike u 9 mjesecu uredi za obranu su slali mobilizacijske pozive vojno sposobnom stanovništvu,a ja ni takve uz dužno poštovanje i usprkos činjenici da im zakonski pripada status DRAGOVOLJCA-ne smatram dragovoljcima iz prostog razloga jer su prisiljeni(što je žalosno)da se stave u obranu Lijepe Naše. Ubuduće molim,ako je moguće da o mom prijedlogu svoje mišljenje i stav ne iznose oni koji u cijelosti nisu pročitali što sam napisao ili ne razumiju o čemu pišem.Za dragovoljce nisam tražio materijalna prava,nego poštovanje i status u društvu što smo i zaslužili.

Brvo šefe potpuno si u pravu.Uz malu nadopunu što sam i prethodno napisao :Ratni put(osobni) je svetinja.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znate gospodo i 91 otprilike u 9 mjesecu uredi za obranu su slali mobilizacijske pozive vojno sposobnom stanovništvu,a ja ni takve uz dužno poštovanje i usprkos činjenici da im zakonski pripada status DRAGOVOLJCA-ne smatram dragovoljcima iz prostog razloga jer su prisiljeni(što je žalosno)da se stave u obranu Lijepe Naše.

:kavica:poz.legija,

uglavnom ti dajem podršku u tvojim razmišljanjima :palac: ali ne i u pogledu gore citiranog jer osobno mogu svjedočiti da su pojedinci (a ne mislim na jednog ili dva) u 9.'91. već "oho" bili dragovoljno "unutra" a da su im uprkos tomu u 9. mjesecu iz ureda za obranu slali mobilizacijske pozive??? Što reći na ovo, već da je i za to postojao neki razlog(pretpostavljam radi u ono vrijeme poprilično "stihijske" evidencije ili???). Naravno da isti dragovoljci itekako zaslužuju svoj status a kako u "svakom žitu ima i kukolja" tako postoje i oni koji su čekali na mob. poziv pa su čak i onda razmišljali...(a bilo ih je već i u 9.'91. pa nadalje) i tu se slažem sa tobom.

Sa sasvim druge strane pak, postoje slučajevi da su se dečki dragovoljno javljali u ured za obranu još od 8.'91. pa su ih "pacali" na čekanju ( iz raznoraznih isprika tipa pa još nemamo naoružanje za tvoj VES, pa strpi se još mjesec dana, pa ovo...pa ono... i slične nebuloze od razloga a i za to su valjda imali neke samo njima poznate razloge...umjesto...ma priča ima "ko u priči" i zaista najčešće ne bi trebali generalizirati ocjene...

Inače, što se tiče hvatanja baš za svaku riječ koju tko napiše u svom postu, predlažem svima (i sebi također) da malo "olabavimo". Ovo je pravni forum ali mi smo samo forumaši koji ovdje razmjenjujemo svoja viđenja, iskustva, savjete i usput "praznimo dušu" a nismo sudionici sudske rasprave dok su pojedini forumaši možda malo i prof. deformirani(?) pa dolazi do međusobnog ("aha, got you") lova na svako pogrešno slovo...postaje pomalo dosadno ovo prepucavanje umova...:palacdolje::tikvan::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav...gospodo moja..šta reči na ovo..kada jer sve podijeljeno..dragovoljci,specijalci,gardisti..domobrani.........pričuvni..aktivni...više i neznam kakve ne postoje podijele..od ranjenih..do oboljelih..i svatko smatra da je baš on taj koji je dao najviše......ali samo sam htio reči kako za to nema potrebe..mi između sebe znamo tko je tko koliko dao..onaj tvoj suusjed ili prijatelj..tvoji najbliži..oni znaju tko si i šta si..i ti uživaš njihovo poštivanje..slažem, se da je netko podmetnuo leđa više netko manje...i sam sam bio sudionik domovinskog rata..ali bez obzira na to i ja poznam ljude kojima skidam kapu,jer znam da su za ovu državu dali puno više nego ja....kako kažu prljavci..to je za mene heroj ulice......ti ljudi su u krugu svojih prijatelja cijenjeni i poštovani kao istinski heroji domovinskog rata...a država...šta očekivati od mačehe...pozdrav svima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...svima onima koji se danas osjećaju ponosno, domoljubno i sa tužnom sjenom na licu, želim,neka nađu mir u sebi, poklone se Bogu i zahvale svima onima koji su dali živote za svoj dom i zemlju......

zemlju u kojoj ne smiješ reći da si Hrvat i da ljubiš svoju Hrvatsku grudu jer istog trena si nacionalista i ustaša,zemlju sa čijom zastavom ne smiješ van granica jer te kamenuju,zemlju u kojoj svako malo osvane natpis .ovo je srbija!,zemlju u kojoj se slušaju srpske cajke koje su do nedavno a i dan danas pjevaju onima zbog kojih danas obilazimo grobove i spomenike,zemlju u kojoj je uništeno sve što je nekad vrijedilo i zemlju koja je svakim danom sve manje naša.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet isto,uvijek svadja,ima jedan vic ohrvatima,svei petar posjetio pakao,i sotona mu pokazuje velike bacve i pored svake bacve dva strazara,u svakoj bacvi je drugi narod,samo jedna bacva nema strazare,petar pita ,pa koji je to narod unutra,kaze sotona,,.to su hrvati,njima netreba strazar,kad koji pokusa pobjeci iz bacve njegovi ga vrate nazad,a to se jeko dobro vidi iz ovog prepucavanja,zalosno :tuzan: :tuzan: :tuzan: :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljepo sam ja Vama poštovani branitelji napisao u prijašnjim postovima, ali vidim da nema baš zainteresiranih za prijedlog.Ovo je samo santa leda, koja se polako topi,od mirovina će Vam ostati kao i meni samo malo slovo m,a kad uđemo u EU nećete smjeti reći da ste bili Hrvatski branitelj,što je već i sada postalo andrkonstrakšn.Nema pravog čovjeka koji Vas više može skupiti na istu valnu dužinu i reći ili mi ili ništa.Ovo je samo polagano potonuće Titanika, malo će ostati onih koji će se uspjeti spasiti.Nadam se da ste pročitali novu temu.Pozdrav svim braniteljima ma koliko i gdje su bili. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija