Jump to content

da li je moguće u Hrvatskoj prijaviti bankrot


giustisia

Preporučene objave

hallo!!

Evo me opet sa par pitanja.Moj muž ima obrt koji već duže vrijeme skuplja samo dugove , pa je došlo vrijeme za donijeti neku drastičniju odluku ,jedna od opcija je bankrot ,jer je dug tako velik ( uglavnom mirovinsko i zdravstveno) da ga sa tim obrtom sigurno nikad neće isplatiti.Radi se o igrama za zabavu -biljari fliperi i ostalo. Radi se samo ljeti ,nekako se plate ti posebni porezi za aparate za zabavu koji su mjesečni i nekako se pokrije najam za prostor gdje se aparati postave i to je već godinama tako.Žiro račun je već duže blokiran a s obzirom da osim tog nabrojenog drugih plaćanja nema to plaćamo gotovinski .Ova je sezona bila pak toliko loša da se niti taj najam nije pokrio .Koja je mogućnost prijaviti bankrot'??????? Moj muž ne posjeduje ništa osim tih aparata za zabavu tj. nekoliko biljara ,flipera ,video igara ,pikada i sl.Pretpostavljam da će jedino tako moći zatvoriti obrt ( mislim na bankrot )i tako jedino može početi teći zastara.Da li je moguće tražiti da dio duga ode u zastaru s obzirom da neke obaveze su sigurno jako stare ,ali je povremeno nešto plaćano.Ili je točno da i kad jednu kunu uplatiš na ime tog duga da se onda zastara računa od dana kada je zadnja transakcija bila na ime tog duga npr. mio a ne kada je obaveza nastala. Nadam se da nisam previše zapetljala.

već se radujem vašem odgovoru HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U nadležnom uredu za gospodarstvo,rad i poduzetništvo,ispostavi,županijskom uredu, prijavite odjavu obrta (priložite malu obrtnicu) te ispunite obrasce, (sve zajedno košta 100,00 kuna pristojbi na uplatnicu te 70,00 kn biljega, određeni uredi dopuštaju cjelovitu uplatu u biljezima)

nadležni ured u kojem ste registrirali obrt nema ovlast donjeti rješenje o bankrotu, već samo o ispisu iz obrtnog registra.

Nakon dobivenog rješenja o odjavi obrta obratite se u HZMO radi odjave iz registra(da bi sebe odjavili morate prethodno odjaviti radnike)ukoliko niste platili dug neće vam se u radnoj knjižici zatvoriti staž, niti nemate kao obrtnik pravo na naknadu sa burze.

 

obratite se nadležnoj poreznoj ispostavi da i njih obavjestite da je obrt prestao postojati.

Pretpostavljam da možžete sudskim putem zatražiti utvrđenje činjenica a radi bankrota, što je pak moje čisto logično zaključivanje.

Po pitanju otvorenih stavki u smislu dugovanja, Porezna uprava će nakon određenog vremena pokrenuti ovrhu, jer vaš porezni broj je JMBG, obrtnik je fizička osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala,znači bankrot u principu nije bolje rješenje od zatvaranja obrta ,jer ovrha ne znači baš nešto jer sve što posjedujemo je na moje ime ,jedino je problem ako hoće nešto drugo pokrenuti ( neki štand primjerice ) da li će mu dati uopće mogućnost da nešto drugo radi ,vjerojatno da ali sve će podlijegati ovrhama ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Apsolutna zastara vam je 10 godina i u tom intervalu nesmijete se nigdje zaposliti, kupiti nekretnini ili što naslijediti (tj vaš muž) jer sve to podliježe ovrsi. Nažalost. A kamate vam idu i kad odjavite obrt- osobno pitala u poreznoj jer i ja plan iram zatvoriti. Zlo i naopako, svi smo u pregroznoj situaciji. Želim vam sreću!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

Apsolutna zastara vam je 10 godina i u tom intervalu nesmijete se nigdje zaposliti, kupiti nekretnini ili što naslijediti (tj vaš muž) jer sve to podliježe ovrsi. Nažalost. A kamate vam idu i kad odjavite obrt- osobno pitala u poreznoj jer i ja plan iram zatvoriti. Zlo i naopako, svi smo u pregroznoj situaciji. Želim vam sreću!

 

Neznam zašto se se gospođa ne bi nigdje smjela zaposlit? Kakav je to savjet, značii trebala bi idučuih 10 godina bit nezaposlena i bez primanja? Mogu joj ovršiti 1/3 plače ili više ovisno o visini plače ali če zarađivat barem za goli život. Šta se tiče zastare naplate ona je 10 godina međutim ako ovrhovoditelj promjeni sredstvo ovrhe zastara se produžuje i tako može ič undeogled kad je ovrha pavomočna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija