Jump to content

bolovanje i naknada???


beni

Preporučene objave

Bolovanje

Pod bolovanjem, za vrijeme kojeg osiguraniku pripada pravo na naknadu plaće, smatra se odsutnost s rada zbog bolesti ili ozljede, odnosno drugih okolnosti radi kojih je osiguranik spriječen izvršavati svoju obvezu rada u skladu s ugovorom o radu, drugim ugovorom ili aktom.

 

 

Osobe koje imaju pravo na bolovanje, ako posebnim propisom nije utvrđeno drukčije

osobe u radnom odnosu kod poslodavca koji ima sjedište u Republici Hrvatskoj,

osobe koje su izabrane ili imenovane na stalne dužnosti u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama samouprave, ako za taj rad primaju plaću i ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem istog rada,

osobe s prebivalištem ili odobrenim stalnim boravkom u RH zaposlene u inozemstvu kod stranog poslodavca koje nemaju zdravstveno osiguranje stranog nositelja odnosno nisu osigurane prema inozemnim propisima,

članovi uprave trgovačkih društava ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada,

osobe koje na području RH obavljaju obrt i s obrtom izjednačene djelatnosti, samostalno u obliku slobodnog zanimanja profesionalnu djelatnost te osobe koje u RH obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva kao jedino ili glavno zanimanje, ako su obveznici poreza na dohodak ili poreza na dobit i koje su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem obavljanja istih djelatnosti,

svećenici i drugi vjerski službenici vjerske zajednice koja je upisana u evidenciju koju vodi nadležno državno tijelo, ako su prijavljeni na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem obavljanja iste službe,

osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskom ratnom vojnom invalidu Domovinskog rata prema propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje po osnovi pružanja navedene njege,

osobe kojima je priznato pravo na status roditelja njegovatelja prema posebnom propisu.

Utvrđivanje prava na bolovanje

Pravo osiguranika na bolovanje utvrđuje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi, odnosno u privatnoj praksi, a najdulje do roka utvrđenog Pravilnikom o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti.

Nakon proteka navedenog roka, pravo i dužinu trajanja bolovanja utvrđuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

 

Tekst Pravilnika o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti nalazi se na internet stranici HZZO-a, pod "Zakoni", ispod naslova "Pravilnici", pod oznakom P20.

 

Tiskanica - "Obavijest o trajanju bolovanja"

Tiskanicu izdaje izabrani doktor obiteljske (opće) medicine, na zahtjev osiguranika, ako mu je ista potrebna radi obračuna naknade plaće koja tereti sredstva poslodavca

 

Tiskanica je dostupna i na stranici HZZO-a, pod "Tiskanice HZZO-a", pod naslovom "Obavijest o trajanju bolovanja".

 

Tiskanica - "Izvješće o bolovanju"

Tiskanicu ispunjava i izdaje osiguraniku izabrani doktor obiteljske (opće) medicine koji je utvrdio početak i prestanak bolovanja.

 

Tiskanica je dostupna i na Internet stranici HZZO-a,, pod "Tiskanice HZZO-a", pod naslovom "Izvješće o bolovanju".

 

Ispunjavanje Izvješća o bolovanju

Kada izabrani doktor utvrdi da je osiguraniku prestalo bolovanje, u izvješću o bolovanju upisuje datum prestanka bolovanja i šifru završne dijagnoze.

 

Šifre početne i završne dijagnoze upisuju se prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti, ozljeda i uzroka smrti.

 

Ispunjavanje Izvješća o bolovanju zbog korištenja rodiljnog dopusta

U tiskanicu se u tom slučaju upisuje samo početni datum otvaranja bolovanja.

 

Dan izdavanja Izvješća o bolovanju

Kada bolovanje tereti sredstva pravne, odnosno fizičke osobe - poslodavca:

 

posljednjeg dana bolovanja, ako je bolovanje trajalo kraće od 7 odnosno 42 dana

7. odnosno 42. dana bolovanja ako bolovanje traje duže od 7 odnosno 42 dana

Kada bolovanje tereti sredstva HZZO-a:

 

posljednjeg dana bolovanja ako je bolovanje prestalo prije posljednjeg dana u mjesecu

posljednjeg dana u mjesecu ako bolovanje prelazi iz jednog mjeseca u drugi.

NAPOMENA

Prvih 7 dana bolovanja isplaćuje se na teret poslodavca za radnike koji imaju utvrđen status invalida rada, te za radnike koji su zaposleni u pravnoj osobi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

 

Upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti

Kada je prema ocjeni izabranog doktora, a nakon provedenog liječenja i medicinske rehabilitacije zdravstveno stanje osiguranika takvo da se daljnjim liječenjem ne može poboljšati te je kod osiguranika nastupila trajna nesposobnost za rad, kao i u slučaju kada bolovanje traje neprekidno 6 mjeseci zbog iste bolesti, izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite obvezan je obraditi osiguranika za upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti, te sa svom propisanom dokumentacijom uputiti osiguranika nadležnom tijelu vještačenja mirovinskog osiguranja.

 

Maksimalano trajanje prava na naknadu plaće

Osiguranik ima pravo na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno državnog proračuna ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja po istoj dijagnozi bolesti u maksimalnom trajanju od tri godine bez prekida.

 

Umanjenje naknade plaće nakon 18 mjeseci bolovanja

Osiguranik ostvaruje pravo na naknadu plaće u visini utvrđenoj u skladu sa Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i općim aktima HZZO-a do isteka 18 mjeseci trajanja bolovanja, a nakon toga u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime toga bolovanja.

 

Kada se naknada plaće ne umanjuje

Umanjenje naknade plaće na iznos 50% zadnje isplaćene naknade plaće ne odnose se na osiguranika koji je na bolovanju zbog liječenja zloćudnih bolesti, koji je na hemodijalizi ili peritonejskoj dijalizi te koji je na bolovanju u svezi s uzimanjem i presađivanjem dijelova ljudskog tijela.

 

Zaštita prava na bolovanje

Ako se osiguranik ne slaže s ocjenom izabranog doktora o pravu na bolovanje, ima pravo, u roku 8 dana, putem istog doktora, uložiti prigovor liječničkom povjerenstvu HZZO-a.

 

Prigovor osiguranika na ocjenu izabranog doktora o pravu na bolovanje koji je podnijet odmah, a najkasnije u roku od 24 sata od dana donošenja ocjene, odnosno ako to nije moguće zbog neradnog dana prvog idućeg radnog dana, odgađa izvršenje te ocjene do donošenja nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva područnog ureda HZZO-a

 

Izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite obvezan je odmah, nakon izjavljenog prigovora, osiguranika s propisanom dokumentacijom uputiti nadležnom liječničkom povjerenstvu područnog ureda HZZO-a.

 

Ako nije zadovoljan nalazom, mišljenjem i ocjenom liječničkog povjerenstva HZZO-a, ima pravo zatražiti izdavanje rješenja u područnom uredu HZZO-a koji je nadležan prema mjestu njegovog prebivališta.

 

Ako nije zadovoljan donesenim rješenjem, osiguranik može na rješenje uložiti žalbu Direkciji HZZO-a, putem istog područnog ureda koji je donio rješenje, u roku od 15 dana od njegova primitka.

 

Zaključivanje bolovanja od strane liječničkog povjerenstva HZZO-a

Kada liječničko povjerenstvo područnog ureda HZZO-a nalazom, mišljenjem i ocjenom zaključuje bolovanje osiguranika, najraniji datum s kojim osiguranika ocjenjuje radno sposobnim je prvi idući radni dan računajući od dana kada je liječničko povjerenstvo obavilo stručno - medicinsko vještačenje i donijelo nalaz, mišljenje i ocjenu.

 

Liječničko povjerenstvo područnog ureda HZZO-a ne smije zaključiti bolovanje osiguranika s datumom koji prethodi datumu kada je liječničko povjerenstvo obavljalo stručno medicinsko-vještačenje tog bolovanja (zaključivanje bolovanja unatrag), niti s datumom koji prelazi 3 dana od dana obavljanja stručno-medicinskog vještačenja.

 

Na naprijed navedeni način obvezno je postupiti i liječničko povjerenstvo Direkcije HZZO-a kada se o istom pravu odlučuje po žalbi osiguranika u drugostupanjskom upravnom postupku.

 

 

 

SLUČAJEVI BOLOVANJA

Bolovanje zbog bolesti

Bolovanje radi smještaja u zdravstvenu ustanovu zbog liječenja ili medicinskog ispitivanja

Za prvih 42 dana, odnosno za prvih 7 dana za invalida rada, te za radnike zaposlene u pravnoj osobi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom naknadu plaće isplaćuje poslodavac na teret svojih sredstava. U tom periodu naknada plaće ne može biti niža od 70% od osnovice za naknadu.

 

Od 43. odnosno, 8. dana bolovanja naknadu isplaćuje također poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a. U tom periodu, za prvih 6 mjeseci neprekidnog bolovanja, naknada plaće iznosi 70 % od osnovice za naknadu. Ako bolovanje traje dulje od 6 mjeseci neprekidno, naknada plaće iznosi 80% od osnovice za naknadu počevši od prvog idućeg dana nakon isteka prethodnog šestomjesečnog perioda neprekidnog trajanja bolovanja.

 

Kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava HZZO-a, ona ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Bolovanje zbog izoliranja osiguranika kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini

Bolovanje zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osigurane osobe HZZO-a

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće. Od prvog dana ju obračunava i isplaćuje HZZO, na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Bolovanje zbog pratnje osigurane osobe upućene na liječenje ili liječnički pregled ugovornom subjektu HZZO-a izvan mjesta prebivališta, odnosno boravišta

Naknadu plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

 

Od prvog dana ju obračunava i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Bolovanje radi njege osigurane osobe - djeteta do navršenih 3 godine starosti

Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.

Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

Pravo na naknadu plaće pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta od navršene 3 do navršenih 7 godina starosti

Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.

Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta starijeg od 7 godina

Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 radnih dana.

Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje radi njege člana obitelji - supružnika (bračnog, izvanbračnog)

Pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja radi njege osigurane osobe - supružnika s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 15 radnih dana.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi sa supružnikom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO-od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Privremena spriječenost za rad zbog korištenja rodiljnog dopusta te prava na rad s polovicom punog radnog vremena iz članka 15. stavka 2. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava.

 

NAPOMENA

Više o istom pravu možete pogledati u rubrici Rodiljne i roditeljske potpore

 

Privremena spriječenost za rad zbog korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta, u slučaju mrtvorođenog djeteta ili smrti djeteta za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.

Obračunava ju i isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava.

 

NAPOMENA

Više o istom pravu možete pogledati u rubrici Rodiljne i roditeljske potpore

 

Privremena nesposobnost za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu, a obračunava ju i isplaćuje HZZO na teret Državnog proračuna.

 

Pravo na bolovanje regulirano je odredbama članaka 25. - 43. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 150/08. i 94/09.) i odredbama članaka 54. do 63. te 81. do 95. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine", broj 67/09.).

 

NAPOMENA

ZA SVE INFORMACIJE U VEZI BOLOVANJA ZA OZLJEDE NA RADU I PROFESIONALNE BOLESTI MOLIMO OBRATITI SE U HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE ZAŠTITE ZDRAVLJA NA RADU, ZAGREB, JUKIĆEVA 12 (www.hzzozzr.hr)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beni je napisao:

Moram na bolovanje zbog posljedica rata, zanima me, budući da sam u radnom odnosu, kolika su primanja dok sam na bolovanju i tko ih isplaćuje?

hvala

Iz ovog mrljinog poučnog ( i podužeg :-D ) posta ja ću izdvojiti sljedeće:

" ...

Privremena nesposobnost za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu, a obračunava ju i isplaćuje HZZO na teret Državnog proračuna.

..."

 

i dodati da se naknada plaće zbog privremene nesposobnosti u ovom slučaju ( u svezi DR-a) ne ostvaruje u 100% iznosu od osnovice automatizmom po prijedlogu izabranog liječnika OM već po odluci HZZO-a.

S obzirom da se mjenjala regulativa nadležnosti povjerenstava HZZO-a i da je postojala dvojba od kada i kako se promjene primjenjuju i je li u ovakvim slučajevima naknade odlučuje liječnik HZZO-a kao pojedinac ili još uvijek Povjerenstvo, najbolje je da se konzultirate sa svojim izabranim liječnikom OM. liječnikov prijedlog ćete navjerojatnije morati "pojačati" raznim dokumentima tipa rješenje o HRVI-u, možda i ratni put ... no, opet skrećem pozornost : najbolja adresa je liječnik OM-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Imam slijedeći slučaj:

imam bolovanje radi skrbi o djetetu starijem od 7 godina,poslodavac mi obračunava naknadu za plaću po maksimalno mogućem iznosu osnovice od 4257 kn, međutim prosjek moje plaće je znatno veći (cca 12 000 kn/mjesečno netto).Propis kaže da se obračunava 70% prosječne plaće u zadnjih 6 mjeseci.Pitam se dali je poslodavac dužan isplatiti samo 4257 kn ili 70% ugovorene plaće a HZZO mu refundira 4257?

Bolovanje

Pod bolovanjem, za vrijeme kojeg osiguraniku pripada pravo na naknadu plaće, smatra se odsutnost s rada zbog bolesti ili ozljede, odnosno drugih okolnosti radi kojih je osiguranik spriječen izvršavati svoju obvezu rada u skladu s ugovorom o radu, drugim ugovorom ili aktom.

 

 

Osobe koje imaju pravo na bolovanje, ako posebnim propisom nije utvrđeno drukčije

osobe u radnom odnosu kod poslodavca koji ima sjedište u Republici Hrvatskoj,

osobe koje su izabrane ili imenovane na stalne dužnosti u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama samouprave, ako za taj rad primaju plaću i ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem istog rada,

osobe s prebivalištem ili odobrenim stalnim boravkom u RH zaposlene u inozemstvu kod stranog poslodavca koje nemaju zdravstveno osiguranje stranog nositelja odnosno nisu osigurane prema inozemnim propisima,

članovi uprave trgovačkih društava ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada,

osobe koje na području RH obavljaju obrt i s obrtom izjednačene djelatnosti, samostalno u obliku slobodnog zanimanja profesionalnu djelatnost te osobe koje u RH obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva kao jedino ili glavno zanimanje, ako su obveznici poreza na dohodak ili poreza na dobit i koje su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem obavljanja istih djelatnosti,

svećenici i drugi vjerski službenici vjerske zajednice koja je upisana u evidenciju koju vodi nadležno državno tijelo, ako su prijavljeni na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem obavljanja iste službe,

osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskom ratnom vojnom invalidu Domovinskog rata prema propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje po osnovi pružanja navedene njege,

osobe kojima je priznato pravo na status roditelja njegovatelja prema posebnom propisu.

Utvrđivanje prava na bolovanje

Pravo osiguranika na bolovanje utvrđuje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi, odnosno u privatnoj praksi, a najdulje do roka utvrđenog Pravilnikom o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti.

Nakon proteka navedenog roka, pravo i dužinu trajanja bolovanja utvrđuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

 

Tekst Pravilnika o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti nalazi se na internet stranici HZZO-a, pod "Zakoni", ispod naslova "Pravilnici", pod oznakom P20.

 

Tiskanica - "Obavijest o trajanju bolovanja"

Tiskanicu izdaje izabrani doktor obiteljske (opće) medicine, na zahtjev osiguranika, ako mu je ista potrebna radi obračuna naknade plaće koja tereti sredstva poslodavca

 

Tiskanica je dostupna i na stranici HZZO-a, pod "Tiskanice HZZO-a", pod naslovom "Obavijest o trajanju bolovanja".

 

Tiskanica - "Izvješće o bolovanju"

Tiskanicu ispunjava i izdaje osiguraniku izabrani doktor obiteljske (opće) medicine koji je utvrdio početak i prestanak bolovanja.

 

Tiskanica je dostupna i na Internet stranici HZZO-a,, pod "Tiskanice HZZO-a", pod naslovom "Izvješće o bolovanju".

 

Ispunjavanje Izvješća o bolovanju

Kada izabrani doktor utvrdi da je osiguraniku prestalo bolovanje, u izvješću o bolovanju upisuje datum prestanka bolovanja i šifru završne dijagnoze.

 

Šifre početne i završne dijagnoze upisuju se prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti, ozljeda i uzroka smrti.

 

Ispunjavanje Izvješća o bolovanju zbog korištenja rodiljnog dopusta

U tiskanicu se u tom slučaju upisuje samo početni datum otvaranja bolovanja.

 

Dan izdavanja Izvješća o bolovanju

Kada bolovanje tereti sredstva pravne, odnosno fizičke osobe - poslodavca:

 

posljednjeg dana bolovanja, ako je bolovanje trajalo kraće od 7 odnosno 42 dana

7. odnosno 42. dana bolovanja ako bolovanje traje duže od 7 odnosno 42 dana

Kada bolovanje tereti sredstva HZZO-a:

 

posljednjeg dana bolovanja ako je bolovanje prestalo prije posljednjeg dana u mjesecu

posljednjeg dana u mjesecu ako bolovanje prelazi iz jednog mjeseca u drugi.

NAPOMENA

Prvih 7 dana bolovanja isplaćuje se na teret poslodavca za radnike koji imaju utvrđen status invalida rada, te za radnike koji su zaposleni u pravnoj osobi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

 

Upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti

Kada je prema ocjeni izabranog doktora, a nakon provedenog liječenja i medicinske rehabilitacije zdravstveno stanje osiguranika takvo da se daljnjim liječenjem ne može poboljšati te je kod osiguranika nastupila trajna nesposobnost za rad, kao i u slučaju kada bolovanje traje neprekidno 6 mjeseci zbog iste bolesti, izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite obvezan je obraditi osiguranika za upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti, te sa svom propisanom dokumentacijom uputiti osiguranika nadležnom tijelu vještačenja mirovinskog osiguranja.

 

Maksimalano trajanje prava na naknadu plaće

Osiguranik ima pravo na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno državnog proračuna ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja po istoj dijagnozi bolesti u maksimalnom trajanju od tri godine bez prekida.

 

Umanjenje naknade plaće nakon 18 mjeseci bolovanja

Osiguranik ostvaruje pravo na naknadu plaće u visini utvrđenoj u skladu sa Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i općim aktima HZZO-a do isteka 18 mjeseci trajanja bolovanja, a nakon toga u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime toga bolovanja.

 

Kada se naknada plaće ne umanjuje

Umanjenje naknade plaće na iznos 50% zadnje isplaćene naknade plaće ne odnose se na osiguranika koji je na bolovanju zbog liječenja zloćudnih bolesti, koji je na hemodijalizi ili peritonejskoj dijalizi te koji je na bolovanju u svezi s uzimanjem i presađivanjem dijelova ljudskog tijela.

 

Zaštita prava na bolovanje

Ako se osiguranik ne slaže s ocjenom izabranog doktora o pravu na bolovanje, ima pravo, u roku 8 dana, putem istog doktora, uložiti prigovor liječničkom povjerenstvu HZZO-a.

 

Prigovor osiguranika na ocjenu izabranog doktora o pravu na bolovanje koji je podnijet odmah, a najkasnije u roku od 24 sata od dana donošenja ocjene, odnosno ako to nije moguće zbog neradnog dana prvog idućeg radnog dana, odgađa izvršenje te ocjene do donošenja nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva područnog ureda HZZO-a

 

Izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite obvezan je odmah, nakon izjavljenog prigovora, osiguranika s propisanom dokumentacijom uputiti nadležnom liječničkom povjerenstvu područnog ureda HZZO-a.

 

Ako nije zadovoljan nalazom, mišljenjem i ocjenom liječničkog povjerenstva HZZO-a, ima pravo zatražiti izdavanje rješenja u područnom uredu HZZO-a koji je nadležan prema mjestu njegovog prebivališta.

 

Ako nije zadovoljan donesenim rješenjem, osiguranik može na rješenje uložiti žalbu Direkciji HZZO-a, putem istog područnog ureda koji je donio rješenje, u roku od 15 dana od njegova primitka.

 

Zaključivanje bolovanja od strane liječničkog povjerenstva HZZO-a

Kada liječničko povjerenstvo područnog ureda HZZO-a nalazom, mišljenjem i ocjenom zaključuje bolovanje osiguranika, najraniji datum s kojim osiguranika ocjenjuje radno sposobnim je prvi idući radni dan računajući od dana kada je liječničko povjerenstvo obavilo stručno - medicinsko vještačenje i donijelo nalaz, mišljenje i ocjenu.

 

Liječničko povjerenstvo područnog ureda HZZO-a ne smije zaključiti bolovanje osiguranika s datumom koji prethodi datumu kada je liječničko povjerenstvo obavljalo stručno medicinsko-vještačenje tog bolovanja (zaključivanje bolovanja unatrag), niti s datumom koji prelazi 3 dana od dana obavljanja stručno-medicinskog vještačenja.

 

Na naprijed navedeni način obvezno je postupiti i liječničko povjerenstvo Direkcije HZZO-a kada se o istom pravu odlučuje po žalbi osiguranika u drugostupanjskom upravnom postupku.

 

 

 

SLUČAJEVI BOLOVANJA

Bolovanje zbog bolesti

Bolovanje radi smještaja u zdravstvenu ustanovu zbog liječenja ili medicinskog ispitivanja

Za prvih 42 dana, odnosno za prvih 7 dana za invalida rada, te za radnike zaposlene u pravnoj osobi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom naknadu plaće isplaćuje poslodavac na teret svojih sredstava. U tom periodu naknada plaće ne može biti niža od 70% od osnovice za naknadu.

 

Od 43. odnosno, 8. dana bolovanja naknadu isplaćuje također poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a. U tom periodu, za prvih 6 mjeseci neprekidnog bolovanja, naknada plaće iznosi 70 % od osnovice za naknadu. Ako bolovanje traje dulje od 6 mjeseci neprekidno, naknada plaće iznosi 80% od osnovice za naknadu počevši od prvog idućeg dana nakon isteka prethodnog šestomjesečnog perioda neprekidnog trajanja bolovanja.

 

Kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava HZZO-a, ona ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Bolovanje zbog izoliranja osiguranika kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini

Bolovanje zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osigurane osobe HZZO-a

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće. Od prvog dana ju obračunava i isplaćuje HZZO, na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Bolovanje zbog pratnje osigurane osobe upućene na liječenje ili liječnički pregled ugovornom subjektu HZZO-a izvan mjesta prebivališta, odnosno boravišta

Naknadu plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

 

Od prvog dana ju obračunava i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Bolovanje radi njege osigurane osobe - djeteta do navršenih 3 godine starosti

Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.

Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

Pravo na naknadu plaće pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta od navršene 3 do navršenih 7 godina starosti

Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.

Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta starijeg od 7 godina

Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 radnih dana.

Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje radi njege člana obitelji - supružnika (bračnog, izvanbračnog)

Pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja radi njege osigurane osobe - supružnika s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 15 radnih dana.

Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi sa supružnikom u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Bolovanje zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO-od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

 

Privremena spriječenost za rad zbog korištenja rodiljnog dopusta te prava na rad s polovicom punog radnog vremena iz članka 15. stavka 2. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava.

 

NAPOMENA

Više o istom pravu možete pogledati u rubrici Rodiljne i roditeljske potpore

 

Privremena spriječenost za rad zbog korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta, u slučaju mrtvorođenog djeteta ili smrti djeteta za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.

Obračunava ju i isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava.

 

NAPOMENA

Više o istom pravu možete pogledati u rubrici Rodiljne i roditeljske potpore

 

Privremena nesposobnost za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu, a obračunava ju i isplaćuje HZZO na teret Državnog proračuna.

 

Pravo na bolovanje regulirano je odredbama članaka 25. - 43. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 150/08. i 94/09.) i odredbama članaka 54. do 63. te 81. do 95. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine", broj 67/09.).

 

NAPOMENA

ZA SVE INFORMACIJE U VEZI BOLOVANJA ZA OZLJEDE NA RADU I PROFESIONALNE BOLESTI MOLIMO OBRATITI SE U HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE ZAŠTITE ZDRAVLJA NA RADU, ZAGREB, JUKIĆEVA 12 (http://www.hzzozzr.hr)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija