Jump to content

Otvaranje kafića - pomoć molim - koji obrt ?


Kompa

Preporučene objave

U vezi otvaranja ugostiteljskog objekta - kafića imam nekoliko pitanja , pa ako netko zna molio bih odgovore;

 

1. Koja se vrsta obrta moram otvoriti da bi kafić legalno mogao raditi ?

 

2. Da li taj obrt spada pod sustav PDV-a ?

 

3. Da li ime kafića mora biti isto kao i ime obrta ? ( ako se iznajmi uređeni prostor u kojem je bio kafić i isti se kafić npr. zvao "x" a ime obrta je " Y " ). Znači li to da se sadašnji kafić zove " Y " isto kao i ime obrta ?

 

4. Gdje je sjedište obrta na adresi stanovanja obrtnika ili na adresi kafića ?

 

5. Da li prije da se izvadi obrtnica ili da se prije iznajmi prostor pa onda da se vadi obrtnica ( mislim vezano za adresu koja će biti u obrtnici ) ?

 

6. Da li je za otvaranje kafića potrebno još što osim obrtnice ( koja toćno škola treba - koje zanimanje ) ?

 

Mislim , općenito za legalan rad kafića da bi se isti kafić iznajmio i pokrenuo što je sve potrebno i na što se sve treba paziti prilikom iznajmljivanja poslovnog prostora ( kafića ) ?

 

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ugostiteljski obrt, djelatnost iz skupine barovi-caffe bar

 

2. da ukoliko se pretpostavljam i prijavite prilikom upisa u porezni registar i tražite da uđete u sustav PDV-a a nakon prijave početka rada obrta

 

 

3. nemora se kafić zvati isto kao i obrt.

 

4. inače je sjedište obrta i mjesto obavljanja rada, no ukoliko želite možete imati sjedište obrta na kućnoj adresi (nepotrebno) te registrirati izdvojeni pogon tamo gdje je caffe bar

 

5. ako "Vvadite" obrtnicu prije najma prostora stvarate sebi nepotrebne troškove jer morate da bi uopće predali zahtjev za MTU promjeniti sjedište ili registrirati izdvojeni pogon, stime da morate imati i poslovođu pogona koji zadovoljava uvjet stručne spreme i sl.

registrirajte obrt na adresi gdje se nalazi caffe bar

 

6. Da li je za otvaranje kafića potrebno još što osim obrtnice ( koja toćno škola treba - koje zanimanje ) ?

6. dokaz o stručnoj spremi Ugostiteljska, ugostiteljsko.turistička, majstorski ispit položen pri HOK-u itd

 

Mislim , općenito za legalan rad kafića da bi se isti kafić iznajmio i pokrenuo što je sve potrebno i na što se sve treba paziti prilikom iznajmljivanja poslovnog prostora ( kafića ) ?

Da se prijašnji korisnik odjavio, u tom slučaju nemožete registrirati obrt na adresi lokala, da objekt ima dokaz o uporabljivosti objekta temeljem zakona o gradnji, ukoliko se lkal nalazi na području povjesne kulturne cjeline morate ishoditi posebnu suglasnot, rješenje ministarstva zdravstva da su provedene zaštitne mjere od buke, atestovi (dali se neki mogu uopće izvesti) dokaz o vlasništvu osobe koja vam daje lokal u najam.........

uglavnom preopširno ali to je tu negdje.

Savjetujem obratiti se uredfu za gospodarstvo, rad i poduzetništvo zapoljska 1 zagreb (ukoliko ste u zagrebu)

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Omerta_man hvala na odgovoru.

 

Još jedno pitanje vezano za obrt. Ima li osoba koja prvi puta u životu otvara svoj obrt kakve pvlastice u smislu oslobođenja od plaćanja određenih obveza i kojih u prvoj godini poslovanja ?

 

Osoba ima završenu trgovačku školu ( 3 godine ), trenutno radi kao konobar zadnju 1,5 godinu u ugovoru o radu joj piše poslužitelj jela i pića. Treba li ta osoba da bi otvorila svoj obrt - svoj kafić položiti prekfalifikaciju i kako to ide. Što bi toćno trebala imati završeno - koju prekvalifikaciju da bi mogla otvoriti svoj kafić - obrt???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedna od prednosti novoosnovanog obrta jest upravo to što ne morate ući u sustav PDV-a u prvoj godini poslovanja (ako ne želite,tj.ukoliko nećete imati velika ulaganja) a naravno i do ostvarenih 85.000 kn oporezivih isporuka na godišnjoj razini.

U nekim županijama novi obrti oslobođeni su plaćanja članarine HOK-u u prvoj godini poslovanja,kao i poreza na tvrtku.(pitati u nadležnoj obrtničkoj komori)

 

Sa trgovačkom školom ne možete otvoriti ugostiteljstvo ali možete otići na prekvalifikaciju za zanimanje ugostitelj-konobar te položiti majstorski ispit kako bi ste bili stručna osoba u svom obrtu (tj.da ne morate zapošljavati stručnu osobu).

Prekvalifikacije se vrše pri Obrtničkoj komori u Vašem mjestu ili najbližoj komori ukoliko je u Vašem gradu nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Jedna od prednosti novoosnovanog obrta jest upravo to što ne morate ući u sustav PDV-a u prvoj godini poslovanja (ako ne želite,tj.ukoliko nećete imati velika ulaganja) a naravno i do ostvarenih 85.000 kn oporezivih isporuka na godišnjoj razini.

U nekim županijama novi obrti oslobođeni su plaćanja članarine HOK-u u prvoj godini poslovanja,kao i poreza na tvrtku.(pitati u nadležnoj obrtničkoj komori)

 

Sa trgovačkom školom ne možete otvoriti ugostiteljstvo ali možete otići na prekvalifikaciju za zanimanje ugostitelj-konobar te položiti majstorski ispit kako bi ste bili stručna osoba u svom obrtu (tj.da ne morate zapošljavati stručnu osobu).

Prekvalifikacije se vrše pri Obrtničkoj komori u Vašem mjestu ili najbližoj komori ukoliko je u Vašem gradu nema.

 

Kako navodi ultra, što se tiče poreza uistinu neznam ali pretpostavljam da određena područja pogođena ratom otprije imaju neke olakšice općenito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovorima

 

Naime pitam jer mi žena misli otvoriti kafić. Ona ima 3-god trgovačku završenu i do sada oko 10 godina radnoga staža ali većinom je radila u ugostiteljstvu kao pomoćni kuhar ili u zadnje više kao konobar. Što se tiče konobarenja i vođenja posla kafića to zna, ali je malo muče ove pravne stvari oko obrta jer do sada nije bila svoj obrtnik, uvijek je radila za druge.

 

Hvala još jednom na odgovorima pa ako nešto još neće biti jasno ja ću pitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

pozdrav,mogu li ovdje saznati da li je nakon hotelijersko turisticke škole moguće otvoriti kafić i da li je potrebno par godina iskustva u ugostiteljstvu prije otvaranja? Rečeno mi je da ljudi u takvim situacijama uzimaju mentora koji ih uvede u cijelu stvar s poslovanjem ,sad koliko je u tome svemu istine,pomozite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Sa trgovačkom školom ne možete otvoriti ugostiteljstvo ali možete otići na prekvalifikaciju za zanimanje ugostitelj-konobar te položiti majstorski ispit kako bi ste bili stručna osoba u svom obrtu (tj.da ne morate zapošljavati stručnu osobu).

Prekvalifikacije se vrše pri Obrtničkoj komori u Vašem mjestu ili najbližoj komori ukoliko je u Vašem gradu nema.

 

 

Ovo me odavno interesira.

Naime, može li otvoriti kafić osoba koja je završila gimnaziju + Ekonomski fakultet smjera management u turizmu (sveučilišni studij ). Ima li iko kakvih iskustava sa tim?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav

Imam završenu četverogodišnju školu smjera računalni tehničar u strojarstvu. Želim otvoriti kafić preko j.d.O.o.-a, pa imam nekoliko pitanja.

 

1. Mogu li otvoriti obrt (j.d.O.o.) na svoje ime i otvoriti kafić ?

 

2. Koji su minimalni tehnički uvjeti koje prostor mora ispunjavati da bi u njemu legalno poslovao kafić ?

 

Hvala unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
pozdrav,mogu li ovdje saznati da li je nakon hotelijersko turisticke škole moguće otvoriti kafić i da li je potrebno par godina iskustva u ugostiteljstvu prije otvaranja? Rečeno mi je da ljudi u takvim situacijama uzimaju mentora koji ih uvede u cijelu stvar s poslovanjem ,sad koliko je u tome svemu istine,pomozite!

 

100% provjereno temeljem mišljenja od Ministarstva poduzetništva i obrta koje kaže da osoba koja ima HTT skolu zavrsenu MOŽE otvoriti caffe-bar! ;)

 

Ažurirano

 

Pozdrav

Imam završenu četverogodišnju školu smjera računalni tehničar u strojarstvu. Želim otvoriti kafić preko j.d.O.o.-a, pa imam nekoliko pitanja.

 

1. Mogu li otvoriti obrt (j.d.O.o.) na svoje ime i otvoriti kafić ?

 

2. Koji su minimalni tehnički uvjeti koje prostor mora ispunjavati da bi u njemu legalno poslovao kafić ?

 

Hvala unaprijed !

 

Otvoriti caffe bar preko j.d.O.o. se može, u tom slucaju ne otvara se obrt, vec u Trgovackom sudu j.d.O.o. Stručna osoba po novom Zakonu o ugostiteljstvu (NN 85/15) kaze da treba postojati, ali će ministar tek Pravilnikom propisati sto i kako.

 

a sto se tice minimalnih uvjeta klasika, novi caffe bar Ugovor, ateste (struja, voda i buka), Uporabljivost gradjevine poslovne namjene, 3 wc-a (M,Ž i personal), topla voda na svim špinama itd. ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Pozdrav!

Molila bih pomoć i nekoliko savjeta.

Zanima me da li ja kao osoba koja nemam završenu ugostiteljsku školu mogu otvoriti obrt i zaposliti sestru koja ima završenu ugostiteljsku, odnosno turisticko hotelijerski komercijalist?

Da li ona mora uz to poloziti i majstorski ispit? Ili ja koja otvaram obrt?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete otvoriti trgovačko društvo i u njemu zaposliti stručnu osobu, sestru, ali ne možete otvoriti ugostiteljski obrt, jer je on vezani obrt i može ga otvoriti samo osoba koja ima potrebno zvanje. Samo onaj koji ima potrebno zvanje, može u tom zvanju položiti majstorski ispit i postati majstor tog zvanja, ne Vi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...
, olympya je napisao:

Pozdrav, otvorio bi mali kafić, caffe bar. Po zanimanju sam kuhar. Znači samo završio srednju, nikad polagao nešto više od toga. Da li mogu sa tom srednjom to bez ičeg više?

Vi za caffe bar imate stručne spreme i previše:-), jer za kafić je dovoljan poslužitelj jela i pića, a vi imate završeno više od toga8čl. 10. zakona o obrtu): (1) Vezane obrte mogu obavljati i osobe s odgovarajućim visokim obrazovanjem, odnosno osobe s obrazovanjem višim od propisanog Pravilnikom iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija