Jump to content

ovrha nad stanom


sapama

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam firmu koja ima određene dugove prema Poreznoj. Porezna je 2007. godine pokušala pokrenuti ovrhu nad stanom za koji imam kupoprodajni ugovor, ali vlasništvo nije upisano u zemljišne knjige. Zahtjev za ovrhom im je odbijen, te su se oni žalili. Uskoro bi trebao isteći rok za žalbu. Moje pitanje je da li će se moći upisati ovrha nad tim stanom na temelju žalbe iako vlasništvo nije upisano u zk? U isto vrijeme nad stanom je i hipoteka.

 

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sapama je napisao:

Pozdrav,

 

imam firmu koja ima određene dugove prema Poreznoj. Porezna je 2007. godine pokušala pokrenuti ovrhu nad stanom za koji imam kupoprodajni ugovor, ali vlasništvo nije upisano u zemljišne knjige. Zahtjev za ovrhom im je odbijen, te su se oni žalili. Uskoro bi trebao isteći rok za žalbu. Moje pitanje je da li će se moći upisati ovrha nad tim stanom na temelju žalbe iako vlasništvo nije upisano u zk? U isto vrijeme nad stanom je i hipoteka.

 

Puno hvala

 

Pretpostavaljam kada ste napisali firma da ste mislili na d.O.o. koje ima određeno dugovanje prema poreznoj upravi. Na koga glasi stan? Na d.O.o. ili fizičku osobu? Ukoliko je na fizičku osobu porezna vam za dug d.O.o. nemože ovršiti stan osim ako vi kao direktor niste napravili kakvu utaju poreza ili drugo kazneno djelo vezano poslovanje d.O.o. u tome slučaju mogu ovršiti i vašu imovinu. To što je stan pod hipotekom znači da porezna može staviti zabilježbu na zabranu raspolaganja nakon otplate kredita i brisanja hipoteke te je tada prva u redoslijedu naplate potraživanja. No napišite potupne informacije pa če stvar biti jasnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Firma je d.O.o. i ima dug prema poreznoj. U 2004. godini je stan kupila ta firma od fizičke osobe, ali se nije uspjela upisati u ZK (u ZK je kao vlasnik navedena još uvijek fizička osoba od koje je stan kupljen i firma se nogdje ne spominje; jedino što postoji kupoprodajni ugovor između firme i te fizičke osobe). Dug prema poreznoj je napravila firma (dug za PDV).

Puno hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sapama je napisao:

Firma je d.O.o. i ima dug prema poreznoj. U 2004. godini je stan kupila ta firma od fizičke osobe, ali se nije uspjela upisati u ZK (u ZK je kao vlasnik navedena još uvijek fizička osoba od koje je stan kupljen i firma se nogdje ne spominje; jedino što postoji kupoprodajni ugovor između firme i te fizičke osobe). Dug prema poreznoj je napravila firma (dug za PDV).

Puno hvala na odgovoru.

 

Nije mi jasno zašto se niste uspjeli kako vi kažete upisati u ZK? Da li ste platili porez na promet nekretnina na temelju kupopdodajnog ugovora? Gjde se nalazi kupoopdrodajni ugovor? Pretpostavaljam u knjizi položenih ugovora. Porezna budući je stan kupljen na d.O.o. može na temelju valjanog kupoprodajnog ugovora (koji vjerovatno ima u posjedu) staviti plomubu na ZK ikao vi još nište gruntonvno upisani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se mogli upisati jer je u kupoprodajnom ugovoru nedostajao članak o zajedničkim prostorijama. Ugovor je u KPU (a ima ga i porezna jer je plaćen porez na nekretninu)...

 

Ukoliko uspiju upisati ovrhu koji je slijedeći korak? Je li se možemo žaliti ili nešto slično (nekako se dogovoriti sa poreznom jer mi kćerka živi u tom stanu)?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sapama je napisao:

Nismo se mogli upisati jer je u kupoprodajnom ugovoru nedostajao članak o zajedničkim prostorijama. Ugovor je u KPU (a ima ga i porezna jer je plaćen porez na nekretninu)...

 

Ukoliko uspiju upisati ovrhu koji je slijedeći korak? Je li se možemo žaliti ili nešto slično (nekako se dogovoriti sa poreznom jer mi kćerka živi u tom stanu)?

 

Hvala!

 

Porezna če se sigurno upisati na temelju ovršnog rješenja na nekretninu (vaša kčer če i dalje ostati normlno živjeti u njemu) a kako je stan pod hipotekom imate dovoljno vremena za dogovor o načinu i vremenu otplate poreznog duga. Dakle otići u nadležnu ispostavu porezne uprave i dogovorite dinamiku otplate duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam još pitanja, oprostite na tome...

 

Je li znate, je li se moguće dogovoriti sa PU (ako upišu ovrhu na stan) da moja kćerka otkupi taj stan od njih? Je li moguće da se onda ona i upiše kao vlasnik tog stana? Te je li moguće da za kupnju tog stana digne stambeni kredit?

 

PUNO HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da je moguče ako se porezna uprava upiše u ZK izvadak stana zbog poreznog dugovanja da vaša kčer otkupi taj stan za iznos poreznog dugovanja. Pa poreznoj je u interesu da se naplati. Jednostavnije je onda da kčer da vama novac i vi riješite dugovanje firme prama poreznoj i onda prodate stan svojoj kčeri i ona se uknjiži kao vlasnik.

Moguče je za kupovinu toga stana podignuti kredit naravno ako je netko kreditno sposoban. Banka če tražiti izjavu od porezne uprave pošto je ona ovrhovoditelj da isplatom duga prema njoj dozvoljava upis banke na predmetnu nekretninu za osiguranje povrata kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, ponovno pokrećem ovu temu jer imam dodatno pitanje...

 

Naime, PU je pokušala upisati ovrhu nad stanom, ali joj je to 2007. godine odbijeno, jer stan u ZK nije na firmi. PU se žalila i na e-izvatku je pisalo da je rok za rješenje žalbe 26.10.2009. Tek krajem 11. mjeseca se na e-izvatku pojavilo da je spis na parafu kod suca, a danas piše da je žalba poslana na Županijski sud. Je li vi možda imate dojam što se događa (je li to normalan postupak ili se sad slučaj šalje na višu instancu; ili je i rješenje odbijeno)?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sapama je napisao:

Pozdrav, ponovno pokrećem ovu temu jer imam dodatno pitanje...

 

Naime, PU je pokušala upisati ovrhu nad stanom, ali joj je to 2007. godine odbijeno, jer stan u ZK nije na firmi. PU se žalila i na e-izvatku je pisalo da je rok za rješenje žalbe 26.10.2009. Tek krajem 11. mjeseca se na e-izvatku pojavilo da je spis na parafu kod suca, a danas piše da je žalba poslana na Županijski sud. Je li vi možda imate dojam što se događa (je li to normalan postupak ili se sad slučaj šalje na višu instancu; ili je i rješenje odbijeno)?

 

Hvala!

 

To je normalan postupak i tek kada Županijski sud donese svoje rješenje onda je odluka pravomočna. Viši sud u ovom slučaju ne postoji jer je Županijski sud sud drugog stupnja. Protiv pravomočne sudske odluke postoji mogučnost žalbe Ustavnom sudu RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija