Jump to content

očajno molim pomoć-nasljedstvo kredita


KsenaHorvat

Preporučene objave

Mama mi je umrla prije 2,5g. Tatu nemam, a ni ikog drugog od žive rodbine. Imala je neki kredit za koji ja nisam imala pojma. Javili su mi se iz banke zapravo samo zbog računa koji je otišao u minus. Traže me da dođem u banku da potpišem dug(kredita) ill će to morati na sud.

E sad... nasljedila nisam ništa, osim groba na Mirogoju.

Što mi savjetujete da napravim.

Ostavinska nikad nije ni provedena do kraja, jer je to sve komplicirano.

Koliko je potrebno za zastaru tog kredita? Ako se odreknem groba to je odricanje i duga?

Molim vas da mi pomognete, stvarno nemam koga pitati za bilo kakav savijet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Nasljednici nasljeđuju imovinu i dugove u visini vrijednosti imovine koju nasljeđuju .

 

U koliko nije provedena ostavinska rasprava tada ništa nije prešlo na Vas i Vi ne dugujete nikome ništa .

 

Idite svakako u banku i napomenite da je majka bez imovine .Ako pitaju za grobno mjesto tada recite da je to grobno mjesto usmenom kupoprodajom prešlo u vlasništvo člana obitelji ili nekog drugog od povjerenja sa pravom korištenja užih članova obitelji.To kupoprodajom isplaćen je dug radi liječanja .

 

 

Pozdrav 1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Banka ima mogućnost da otpiše takove dugove . Vas sigurno neće teretiti.Ako je imala novaca to se utrošilo na pogreb i dugove , o kojima ste Vi imali saznanja .

 

Vi bi to rado vratili kada bi mogli .Takvu obvezu ili obećanje ni u kojem slučaju nemojte preuzeti .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pazi koje papire potpisuješ u banci. dobro ih prouči.

ako potpišeš neki papir kojim preuzimaš dug

tada po priznanju duga isti prelazi na tebe i moraš ga vratiti.

 

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika

PREKID ZASTARE

Priznanje duga

Članak 240.

(1) Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.

(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Smatram da u banku treba ići ako su Vas pozvali .Dužnik nema ništa i predložite da otpišu , jer se preminula osoba radi bolesti našla u dugovima, i bez imovine .

 

Ako nema ostavine tada nitko nema pravo dirati u potomke .

Zakon o zabrani remećenja mira pokojnika

štiti ujedno i grobnicu ,koju ne spominjete već samo na upit uz obrazloženje da je prodana radi vraćanja dugova .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Banka ne može ustati tužbom protiv umrle osobe .Banka ne može ustati tužbom niti prema nasljednicima kada nasljednici nisu ništa naslijedili .

Ako nema ostavine tada se ne provodi niti ostavinski postupak , a banci preostaje samo da otpiše dug .

 

Opći rok zastare :

 

-članak 225.ZOO =5 godina ako zakonom nije što drugo određeno.

 

 

Povremene tražbine : ( kamate , uzdržavanje itd )

 

 

Članak 226. ZOO = tri godine

 

 

 

Zastara prava :

 

članak 227. Zakona o obveznim odnosima

 

 

 

Tužena osoba uvijek treba uložiti prigovor zastare a u Vašem slučaju i prigovor promašene pasivne legitimacije , što znači da Vi potomak umrlog dužnika koji nije naslijedio ništa ne može biti tuženik u nekom postupku.

 

Dobro je da u banci porazgovarete i da ih informirate o činjenicama ,kako bi oni mogli otpisati dug. Vi nipošto nemojte preuzeti obvezu vraćanja duga .Imate pravo sumnjati da je ona uopće dizala kredit , da ga je radi smti koristila i sl.

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako ste savjetovani u prethodnim postovima otiđite slobodno u banku i vidite šta žele od vas i nikako nemojte potpisivati nikakva izjave niti preuzimanje kreditnog ili bilo kakvog dugovanja. Budući osim grobnice niste naslijedili ništa tako niste naslijedili ni obavezu vračanja majčinih kreditnih dugovanja. Osim amo majci niste bili sudužnik ili jamac za predmetni kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam bila niti jamac, a ni sudužnik.

Ma strah me jedino da mi na plaću ne sjednu, ako saznaju za grob. A ta plaća i taj posao su mi sve što imam.

Pokušali su me dobit na tu foru da to ionako kad tad moram odplatit, ali bolje čim prije i bolje ovako.

Jer oni ne žele na sud, a kažu da ću si sudom samo troškove uvećat...

Otići ću idući tjedan...

Hvala na trudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KsenaHorvat je napisao:

Može se nasljediti. Moja majka ga je nasljedila od svog oca. To me i brine. Jer ako oni procijene taj grob, mislim da mi onda i na plaću mogu sjest.

Otići ću u banku i probat ću s njima to riješit... a ako baš hoće na sud... morat ću prodat grob.

Hvala na savijetu i podršci...

 

Možete biti bezbrižni što se tiče banke i otplate majčinog kreditng duga jer kako ste naveli osatavinka rasprava još nije ni sprovedena pa tako ništa niste još ni naslijedili pa tako ni grob. Iako neznam kako ide baš sa naslijeđivanjem groba kako je spomenuo @bovu. A tu je i onaj članak kaznenog zakona koji napominje @ude koji vam citiram:

Povreda mira pokojnika

 

Članak 134.

 

(1) Tko neovlašteno iskopa, prekopa, razruši, ošteti ili na drugi način grubo oskvrne grob, mjesto ukopa ili spomen na umrle,

 

kaznit će se novčanom kaznom do sto dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do tri mjeseca.

 

(2) Tko neovlašteno iskopa, odnese, ošteti, uništi, sakrije ili premjesti tijelo, dio tijela ili pepeo umrle osobe, ili tko oskvrne tijelo,

 

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

A vi se možete i odreč nasljedstva groba u korist nekog drugog. Za dugove odgovarate samo u visini naslijeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pun je... unutra ih je već troje + mama (koja je kremirana).

Neću im ni spomenut grob. A ako će ić na sud... tamo ću reći da je grob usmeno mama dala ujaku za troškove dok je bila u bolnici.

Što i je djelomična istina. Pokušavali smo joj pomoći lijekovima iz inozemstva, ali joj nije pomoglo.

Stvarno puno Vam hvala.... imam 23g.a našla sam se u pat poziciji gdje zapravo vidiš da je sve to igra tko je jači.

Napisat ću si sastavak i s tim šalabahterom idem u banku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam kako se uopče kjiži i vodi vlasništvo groba i kako banka može provjeriti da imate u vlasništvu grob da bi ga mogla ovršiti. Ali da ga i može ovršiti mislim da im to baš nije atraktivno. Nije to nekretnina koja je gruntovno upisana ili pokretnina za koju postoji evidencija o vlasništvu u policijskoj upravi pa da mogu provjeriti stanje vlasništva.

U banci im recite da ništa nemate što je i istina, a uostalom nemorate se u banci ni pojaviti jer vi niste uopče dužnik. Jednostavno ih ignorirajte jer nemaju na temlju čega od vas bilo šta potraživat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Radi se o pravu korištrenja .Primjer niplati se pravo korištenja na 30 godina -manje ne može i po proteku roka plati se ponovni , a uvijek se plaća godišnja grobna naknada naknada .

 

 

Pokojnica u konkretnom slučaji se zadužila leži u grobu i to nije moguće mijenjati .

 

Banka će morati zaboraviti dug .

Potomci imenovane trebaju samo tvrditi ,a što je istinito da iza pokojnice nije ostalo ništa iz čega bi se mogli namiriti .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovana !

Ako ostavitelj nije ostavio ništa iz čega se može naplatiti kredit tada Vi niste naljednik i ne možete naslijediti nikakav dug .

 

Na temelju rješenja o nasljeđivanju davatelj kredita može tražiti od imenovanih nasljednika samo do visine naslijeđenog .

 

Bez panike i ne nasjedajte pritiscima .Banke su naj najnehumanija vrsta poslovnih subjekata , a djelatnici njihovi imaju ulogu lešinara i samo takvi mogu opstati .Djelatnik banke bi trebao znati tko nasljeđuje kredit , a ako to nezna onda bi u planini trebao čuvati ovce .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija