Jump to content

Naknada sa biroa


duck

Preporučene objave

Molim Vas za pomoć. Moja sestra radi kod privatnika 7 godina i 9 mjeseci, te je prijavljena na 3.900,00 kn. NETO. Plaću im nije isplatio već 10 mjeseci, a tako niti doprinose. Sestra bi se dogovorila s njim da joj da otkaz, tako da ima pravo na financijsku pomoć. Moje pitanje se odnosi na to: Koji iznos i koliko dugo bi ona imala pravo na tu novčanu naknadu? :misli:

Hvala Vam na odgovorima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

duck je napisao:

Ljudi molim Vas pomoć, hitno joj je :place: !

 

Hej patak,

čemu žurba i šta se radilo 10 mjeseci?

1. ne misliš valjda samo tako ostaviti sestru bez daset plaća,bez 10 mjeseci staža i bez otpremnine?

Tvoja sestra bi trebala:

prvo usmeno objasniti svom poslodavcu da je prekršio neke od propisa zakona o radu a to su

-neisplata plaće

-neizdavanje Obračuna plaća(ako ih nije uručivao tvojoj sestri)

-neplačanje doprinosa

Zbog svega gornjega njezin poslodavac je učinio teške prekršaje za koje je zapriječena kazna od 61.000 do 100.000 kn ukoliko ga prijavi inspekciji rada.

-dužan joj je isplatiti i otpremninu za koju je dužan izdati joj OBRAČUN i to za svaku punu godinu staža koji je kod njega odradila u iznosu 1/3 prosjećne plaće u zadnja tri mjeseca.

Svi obtračuni(plaće i otpremnine) su ovršne isprave kojima putem bilježnika i ovršnog prijedloga tvoja sestra može sjesti na žiro poslodavca.

Sva ova potraživanja tvoje sestre ne zastarjevaju tri godine od dana poslovno uvjetovanog otkaza.

 

Dakle prvo bi o tome tvoja sestra trebala razgovatati sa svojim poslodavcem a ako neće ići dogovorom onda ZAHTJEVOM za zaštitom prava kad joj da POSLOVNO uvjetovani otkaz kojim će steći pravo naknade na zavodu za zapošljavanje.

Kolika je to naknada ne znam ali to je po meni manje važno.

To ćeš lako saznati ako nazoveš područni zavod za zapošljavanje.

Nemojte olako dozvoliti da vas taj muljator koji ne plaće radnike 10 mjeseci prevede "žedne preko vode"

Postupite kako sam vas uputio pa ćemo u zavisnosti od situiacije savjetovati vas kako i što dalje.

I pazite nikako ne pristati potpisati kakav SPORAZUMNI raskid ugovora jer će tvoja sestra ostati bez mogućnosti naknade sa zavoda.

ZNAČI NE POTPISIVATI NIKAKAV dokument osim eventualne primitka pošt. pošiljke.

Ako će tvojoj sestri prijetiti IzVANREDNIM OTKAZOM radi izmišljenog njezinog skrivljenog ponašanja on je dužan to u otkazu obrazložiti činjenicama koje se temelje na pismenim upozorenjima tvojoj sestri na njezinom nekom lošem izvršavanju radnih zadataka ili učestalom narušavanju radne i tehnološke discipline. Dakle takav bi otkaz lako pobila ZAHTJEVOM ZA ZAŠTITU PTAVA koji bi uručila poslodavacu POŠTOM sa povratnicom ili u konačnici na sudu.

Eto toliko za sada i sretno.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslušajte cigu! Ni slučajno ne smije sama dati otkaz! Ako nije dao plaću tolike mjesece- je stvarno sramotno! Za to nema opravdanja!!! Za doprinose razumijem, ako je posao u krizi, mnogi ne uspiju namaknuti novac za doprinose. Ali plaću MORA dati! Niste trebali šutjeti sve te mjesece. Uglavnom, Zakon je na vašoj strani i što god da se zakomplicira kad tad ćete dobiti svoje. Možete se kontaktirati s odvjetnikom, i ovdje na legalisu je uvijek netko dovoljno stručan, pa će vas uputiti što napraviti u slučaju komplikacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani cigo1 i anavir!

Sve što ste napisali meni je jasno i ja da sam na njenom mjestu ne bih ostala u toj firmi niti jedan dan duže od nekog normalnog vremenskog roka ( do mjesec dana da mi kasni plaća, ja odoh ) jer nitko od nas ne živi da bih radio, nego radi da bi preživio. Moja je sestra ,kao i svi ostali zaposlenici nažalost jako privržena svome poslodavcu, jer je kod njih do nedavno bilo stvarno ugodno za raditi i više je bila obiteljska atmosfera između svih zaposlenika i šefa nego što je to u većini firmi.

To je njena odluka ako ga ona ne želi tužiti,i iako se ja s njom ne slažem, ponavljam njena je odluka. A tu se sada vraćam na:

 

Hej patak,

čemu žurba i šta se radilo 10 mjeseci?

1. ne misliš valjda samo tako ostaviti sestru bez deset plaća,bez 10 mjeseci staža i bez otpremnine?

 

Što to znači, ako joj da otkaz zbog gospodarskih uvjeta, nije joj dužan uplatiti staž i plaću za zadnjih 10 mjeseci ???? Ili sam ja to nešto krivo shvatila? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

duck je napisao:

Poštovani cigo1 i anavir!

Sve što ste napisali meni je jasno i ja da sam na njenom mjestu ne bih ostala u toj firmi niti jedan dan duže od nekog normalnog vremenskog roka ( do mjesec dana da mi kasni plaća, ja odoh ) jer nitko od nas ne živi da bih radio, nego radi da bi preživio. Moja je sestra ,kao i svi ostali zaposlenici nažalost jako privržena svome poslodavcu, jer je kod njih do nedavno bilo stvarno ugodno za raditi i više je bila obiteljska atmosfera između svih zaposlenika i šefa nego što je to u većini firmi.

To je njena odluka ako ga ona ne želi tužiti,i iako se ja s njom ne slažem, ponavljam njena je odluka. A tu se sada vraćam na:

 

Hej patak,

čemu žurba i šta se radilo 10 mjeseci?

1. ne misliš valjda samo tako ostaviti sestru bez deset plaća,bez 10 mjeseci staža i bez otpremnine?

 

Što to znači, ako joj da otkaz zbog gospodarskih uvjeta, nije joj dužan uplatiti staž i plaću za zadnjih 10 mjeseci ???? Ili sam ja to nešto krivo shvatila? :misli:

 

Patkice draga,

ja ne razumijem kaj ti piitaš.

Tvoja sestra mora odlučiti šta će.

Stanje u kojem je je neodrživo. Ili će poslodavcu priprijetiti odlaskom na inspekciju radi neisplate plaća i vidjeti kaj on misli dati joj poslovno uvjetovani ili če ona njemu dati izvanredni i prijavit ga inspekciji....ili će sljedećih 10 mjeseci ići na posao bez plaće.

Drugo ti je sve objašnjeno.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što to znači, ako joj da otkaz zbog gospodarskih uvjeta, nije joj dužan uplatiti staž i plaću za zadnjih 10 mjeseci ???? Ili sam ja to nešto krivo shvatila?

 

 

Mora joj uplatiti plaću i doprinose- makar II. mirovinski stup. Gospodarski problemi nisu razlog za neisplatu neisplaćenih plaća. Cigo vam je dao pravni savjet koji vam kako kažete ne odgovara jer je u prijateljskim odnosima sa šefom. Onda ću vam ja dati Savjet sa "ljudskog " aspekta. Ako su stvarno tako dobri, nek joj potpiše zadužnicu na dugovani iznos koji treba ovjeriti kod j.b. ili kao jamstvo da joj upiše zalog na nekretninu ili pokretninu- u slučaju prodaje ona se također namiruje. To je osiguranje, a on neka joj isplačuje zaostatke plaća kako ima te nek joj uruči otkaz kako bi dobivala naknadu s zavoda. To što vam pišem, i dalje neće jamčiti da će ona svoj zarađeni novac ikad dobiti ako se šef "predomisli" pa ne bude više "dobar". Ne znam što da vam kažem, razumijem da se ne želi kačiti s šefom ali isto tako smatram da mora dobiti svoje plaće jer ih je zaradila, nije joj ih nitko poklonio na lijepe oči. I ako je taj šef tako dobar onda je glup- šta misli da se živi od zraka ili da se jedu obećanja a ne hrana? Nek mu lijepo objasni da nema od čega živjeti te da ta naknada koju će dobivati ne pokriva ni osnovne režije te da se tom zadužnicom obveže da će joj u ratama makar otplatiti dug... I da, obavezno joj mora izdati obračune svih tih plaća i otpremnine, to su ovršne isprave pa joj je i to jamstvo da joj šef isplati sav zaostatak plus otpremninu- naime ona s tim obračunima u bilo kojem trenutku može kod j. b. te tražiti ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

Što to znači, ako joj da otkaz zbog gospodarskih uvjeta, nije joj dužan uplatiti staž i plaću za zadnjih 10 mjeseci ???? Ili sam ja to nešto krivo shvatila?

 

 

Mora joj uplatiti plaću i doprinose- makar II. mirovinski stup. Gospodarski problemi nisu razlog za neisplatu neisplaćenih plaća. Cigo vam je dao pravni savjet koji vam kako kažete ne odgovara jer je u prijateljskim odnosima sa šefom. Onda ću vam ja dati Savjet sa "ljudskog " aspekta. Ako su stvarno tako dobri, nek joj potpiše zadužnicu na dugovani iznos koji treba ovjeriti kod j.b. ili kao jamstvo da joj upiše zalog na nekretninu ili pokretninu- u slučaju prodaje ona se također namiruje. To je osiguranje, a on neka joj isplačuje zaostatke plaća kako ima te nek joj uruči otkaz kako bi dobivala naknadu s zavoda. To što vam pišem, i dalje neće jamčiti da će ona svoj zarađeni novac ikad dobiti ako se šef "predomisli" pa ne bude više "dobar". Ne znam što da vam kažem, razumijem da se ne želi kačiti s šefom ali isto tako smatram da mora dobiti svoje plaće jer ih je zaradila, nije joj ih nitko poklonio na lijepe oči. I ako je taj šef tako dobar onda je glup- šta misli da se živi od zraka ili da se jedu obećanja a ne hrana? Nek mu lijepo objasni da nema od čega živjeti te da ta naknada koju će dobivati ne pokriva ni osnovne režije te da se tom zadužnicom obveže da će joj u ratama makar otplatiti dug... I da, obavezno joj mora izdati obračune svih tih plaća i otpremnine, to su ovršne isprave pa joj je i to jamstvo da joj šef isplati sav zaostatak plus otpremninu- naime ona s tim obračunima u bilo kojem trenutku može kod j. b. te tražiti ovrhu.

 

Anavir,

ti si cariccccccccccca. Nasmijala si me do suza. Usvem si u pravu 2832 %. :smijeh::smijeh::skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija