Jump to content

otkaz ili sporazumni otkaz ugovora o radu?


anonimno

Preporučene objave

molim za nekoliko pravnih savjeta, zaposlena sam više od 5 godina kod malog poslodavca, nakon povratka sa porodiljnog dopusta prije cca mjesec dana priopćeno mi je da više nema dovoljno posla i da bi bilo najbolje da se dogovorimo o prestanku radnog odnosa, jer se otkaz od strane poslodavca upisuje u radnu knjižicu, a to vjerojatno ne želim! Na koliki otkazni rok imam pravo, koliku otpremninu, godišnji odmor, koje su posljedice otkaza, a koje sporazuma o otkazu (prijava na burzi, naknada za nezaposlene?). Može li se godišnji odmor pretočiti u novčani iznos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu radni odnos ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom, tj. nezaposlena osoba NE MOŽE ostvariti pravo na novčanu naknadu ako je radni odnos prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa.

 

Neka vam redovito otkaže ugovor o radu. Kod vas se radi o POSLOVNO UVJETOVANOM OTKAZU (ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga). Razlozi prestanka radnog odnosa se ne upisuju u radnu knjižicu.

Kod ove vrste otkaza poslodavac ne smije zaposliti novog radnika 6 mjeseci na istim poslovima. Ako u roku od 6 mj. ponovo nastane potreba za obavljanjem tih poslova, dužan je ponuditi sklapanje ugovora o radu vama ponovo.

Otkaz mora biti u pisanom obliku i obrazložen, mora se dostaviti osobi kojoj se otkazuje. Otkazni rok počinje teći od dana dostave otkaza. U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje 3 mjeseca, ako je radnik radio kod istog poslodavca neprekidno 5 godina.

Imate pravo na otpremninu. Svota otpremnine ne može biti manja od 1/2 prosječne mjesečne plaće isplaćene radniku u 3 mjeseca prije prestanka ugovora o radu za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. u to što govorite, jer sam malo zavirila u najnoviji Zakon o radu i tamo više nema 3 mjeseca otkaznog roka za više od 5 godina kontinuiranog zaposlenja nego 2, niti 1/2 plaće za otpremninu već se govori o 1/3? Osim toga u ugovoru imamo navedeno 1 mjesec otkazni rok, da li je to jače od onog što piše u zakonu? Isto tako mali poslodavac što moj jest, ne mora što i veliki: obrazlagati zašto mi daje otkaz niti mora pozvati mene natrag na posao ako mu se uvjeti poslovanja promijene? Moje radno mjesto je ionako prije odlaska na porodiljni dopust preuzeo novi djelatnik koji sada ostaje u firmi a ja dobivam otkaz! Kod velikog poslodavca to sigurno nebi prošlo samo tako, ali kod malih? Jako mi je važno da imam točne informacije...

hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo, rokovi su se promijenili. Nisam pratila novije izmjene i dopune Zakona o radu ali vi možete saznati gotovo sve što vas zanima preko interneta.

U ZOR-u (ako se nije što izmjenilo) stoji odredba da ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom...ili zakonom, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo.

Poslodavac nije dužan navoditi razloge otkaza ako zapošljava manji br.radnika, ali ga pokušajte uvjeriti da navede barem toliko da bude vidljivo da niste vi krivi za otkaz već da je on rezultat npr. smanjenog obima poslovanja (zbog dobivanja novčane naknade sa Zavoda).

O pravima za vrijeme nezaposlenosti (i novčanoj naknadi) možete saznati na www.hzz.hr

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam na zzz pa mi je gospođa u prizemlju, u sobi za pravne savjete, koja sjedi u svojoj stolici dobri niz godina i nikada nije radila za privatnu osobu preko naočalica održala predavanje o tome kako se i mi zaposleni kod malih poslodavaca moramo boriti za svoja prava i ne pustiti da nam rade što hoće, moramo se organizirati u sindikate, kako je mali poslodavac prilično izjednačen sa velikim, i bla bla, a onošto sam je pitala nije mi odgovorila nego me uputila na inspekciju rada, a da do njih (na zavod) dođem kad dobijem otkaz! Toliko o pravnoj pomoći na zavodu, ili sam imala peh i zapala me baš takva... Ja na zavod ni ne želim stići, nego ostati zaposlena! Jedino što mi je stavila bubu u uho rekavši da je moj poslodavac već prekršio zakon primivši na moje mjesto osobu na neodređeno vrijeme, navodno, kaže ona, trebao je s tom osobom sklopiti ugovor na određeno vrijeme, pa kad se ja vratim sa porodiljnog mene vratiti na moje radno mjesto, a njemu ako to uvjeti poslovanja omogućuju ponuditi ugovor na neodređeno.. ali sve to ja nisam uspjela naći u zakonu, ili nisam tražila na pravom mjestu? Isto tako sljedećih 6 meseci ne bi smio primiti nekog drugog, a da meni prvoj ne ponudi radno mjesto? Netko zna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija