Jump to content

izvanredni otkaz od strane radnika -HITNO!


ssanja

Preporučene objave

molim hitan savjet u svezi sljedećeg,

radim kod privatnog poslodavca 7 godina. Unazad 5 mjeseci , bez ikakvog aneksa ugovora, smanjio mi je ( kao i ostalim radnicima ) plaću, meni najviše za 35 % .Ako uzmeno u obzir da ja obavljam više poslova , od robnog knjigovođe, administratora, refrenta uvoza i izvoza i ukratko vodim maloprodaju , veleprodaju idr. mislim da je učinjena nepravda .

Kako je situacija postajala nepodnošljiva , u petak, 17.12. sam zadnji dan radila te najavila da uzimam slobodne dane koji su mi ostali i da sa 31.12. više neću raditi. Pravilo naše firme je da ih nema, rješenja o godišnjim odmorima, promjenama radnog vremena u trgovinama, i dr. kao i o promjena plaća nema iako dir voli da misli kako je pravednik.

Dakle ja sam svojim odlaskom dala otkaz.

Kako sam spominjala inspekciju rada , jučer mi je predložio da će mi isplatiti nešto veću plaću i otpremninu u iznosu od 5000 kn ( zakonski mi pripada više ) ali na ruke . Dogovorili smo da mi da otkaz kao tehniloški višak ali danas mi je opet smanjio plaću za 600,00 kn.

Ono što me zanima je sljedeće kakva su mi prava;

 

1. ako dam izvanredan otkaz zbog povrede prava o neredovitim isplatama plaća ( kašnjenje do 10-15 dana nego što je navedeno u kolektivnom ugovoru ) kao i okontinuiranom smanjenju plaće .....imam li prava na novčanu naknadu sa burze?

 

2. osobno nemam niti jedan obračun mjesečne isplaćene plaće, listu što mislim da je isto razlog za izvanredan otkaz

 

3. da bih se zaštitla , otvorila sam bolovanje sa 21.12. jer nisam dolazila na posao a to je jedan od razloga da otkaz da on meni jer me je danas tražio radnu knjižicu koja je kod mene te mi s izlikama da još nije 31.12. nije želio potpisati poslovno uvjetovani otkaz

 

 

rastali smo se teškim riječima , gdje mi je upućena i psovka , a sutra se spremam na inspekciju rada . Ne bih željela prenagljivati a i zanima me ako se obratim inspekciji , kakva je procedura sa prijavom na burzu i pravima na njoj

 

MOGU LI SE PRIJAVITI NA BURZU I DOBIVATI NAKNADU NA OSNOVU BANKOVNOG IZVATKA GDJE SE VIDI SMANJENJE PLAĆE I U KOJEM ROKU ( ZNAM DA JE 15 DANA OD SAZNANJA, ali prvo saznanje je bilo u 7. mjesecu )

NA KOJI NAČIN MOGU POTRAŽIVATI OTPREMNINU I KAKO SE OBRAČUNAVA AKO JE PLAĆA SMANJIVANA VEĆ 3 PUTA ?

 

AKO ODEM NA ISNPEKCIJU RADA , KAKO ĆU OSTVARITI PRAVO NA NAKNADU I OSTALO

 

Znam, napisala sam brdo, dosta mi je hitno, pa bi bilo super da me netko savjetuje jer želim završti ovu agoniju što prije.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ssanja pozzzzzz,

takove situacije u kakvoj ste vi uvijek su frustrirsjuće i ja uvijek ponavljam otprilike isto: potrebno je savladati emocije,informirati se o pravima i obvezama pa tek onda djelovati,jer od ljutnje i razmjene "teških" riječi sa poslodavcem nećete imati koristi. Samo štetu. Govorim to jer sam i sam prošao isto.Štetu možete popraviti jer još nije sve gotovo a zapravo nije ništa ni počelo. Sad ste na bolovanju pa se smirite,informirajte(što upravo činite) a onda u "napad".Napad je najbolja obrana u šahu i inače.

Prvo: nište što je neko nekome rekao nema prvnu vrijednost. U ovakvim se situacijama kad poslodavac ima putra na glavi na sve nepravilnosti reagiras e prvo uljudnim upozorenjem poslodavca -usmeno pa kad ne odreagira ili odreagira onako kako nam se ne sviđa,pismeno,poštom sa povratnicom.

Sad moram ići. Nastavit ću za sat vremena cca.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

ssanja pozzzzzz,

takove situacije u kakvoj ste vi uvijek su frustrirsjuće i ja uvijek ponavljam otprilike isto: potrebno je savladati emocije,informirati se o pravima i obvezama pa tek onda djelovati,jer od ljutnje i razmjene "teških" riječi sa poslodavcem nećete imati koristi. Samo štetu. Govorim to jer sam i sam prošao isto.Štetu možete popraviti jer još nije sve gotovo a zapravo nije ništa ni počelo. Sad ste na bolovanju pa se smirite,informirajte(što upravo činite) a onda u "napad".Napad je najbolja obrana u šahu i inače.

Prvo: nište što je neko nekome rekao nema prvnu vrijednost. U ovakvim se situacijama kad poslodavac ima putra na glavi na sve nepravilnosti reagiras e prvo uljudnim upozorenjem poslodavca -usmeno pa kad ne odreagira ili odreagira onako kako nam se ne sviđa,pismeno,poštom sa povratnicom.

Sad moram ići. Nastavit ću za sat vremena cca.

:palac:

ssanja-nastavak

Kad radnik daje otkaz,tada NEMA nikakvo zakonsko pravo na otpremninu. Najme je otpremnina u Zakon ugrađena u cilju zaštite radnika koji protiv svoje volje dobiva otkaz od strane poslodavca. Prema tome, ako sam radnik otkazuje, onda je on sam odabrao tu situaciju,pa mu Zakon navedenu zaštitu ne pruža.

Međutim ukoliko postoji odgovornost odnosno krivnja poslodavca zbog koje radnik otkazuje,tada radnik može otkazati IZVANREDNIM otkazom i tražiti NAKNADU štete.Za rečeno u vašem slučaju ima elemenata koje vi morate dokazati opravdanim razlozima koje ćete u otkazu navesti a koji ćete prosljediti Inspektoratu i naravno u konačnici sudu(kašnjenje plaće to neće biti ukoliko je plaća za ptotekli mjesec bila isplaćena u tekućem mjesecu).

 

Prema čl.114 ZOR.a, izvanredni otkaz možete dati ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa(neizdavanje OBRAČUNA plaća-zapriječena kazna za poslodavca je prema čl.248 ,61.000 do 100.000 kn ;isplate umanjenih plaća protivno vašem ugovoru o radu,pravilniku o radu ili kol.ugovoru,bez vaše suglasnosti,sporazuma sa vama u vidu anex-a ili zbog neke druge osobito važne činjenice,uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovorenih strana,nastavak radnog odnosa nije moguć. Nadalje kad otkazujete izvanrednim otkazom zakon je propisao da to morate učiniti u roku od 15 dana od saznanja za činjenice na kojima se on temelji.

Prema vašem pisanju mislim da ovaj otkaz nije opcija za vas iako pri obrazoženju istog OPRAVDANIM razlozima mislim da biste primorali poslodavca da vas pozove na razgovor jer bi mu u slučaju iZVANREDNOG otkaza prijetila i vaša prijava Inspektoratu RH a koja bi njegove prekršaje sigurno sankcionirala. Sumnjam da poslodavac ,ako je pametan neće ovo pokušati izbjeći. S obzirom da je sudska praksa siromašna slučajevima u kojima su radnici prilikom izvanrednog otkaza ishodili naknadu štete,mislim da je za vas ovaj način rastanka sa vašim poslodavcem upitan pogotovo zbog nemogućnosti naplate otpremnine. (ipak ste tamo radili 7 g).

Napominjem:Inspektorat ne rijšava vaš spor. On je zadužen da kontrolira poštivanje propisa i ZOR-a i drugih Zakona koji reguliraju radne odnose i ostalo u vezi sa njima te da nepoštivanje sankcionira prema propisima. Dakle osobne koristi vi od Inspektorata nećete imati Svoja potraživanja vi možete ostvariti samo putem suda u slučaju IZVANREDNOG otkaza ugovora o radu.

E sad,što još dolazi u obzir? REDOVITI otkaz ugovora o radu kojim ne morate navoditi razloge uz propisani otkazni rok. Ni u ovom slučaju vam poslodavac ne mora isplatiti otpremninu.Dakle sa gornjeg stanovišta ni taj ne dolazi za vas u obzir.

Vama preostaje:

- ili da vaš radni odnos prestane SPORAZUMOM između vas i poslodavca ali tada gubite pravo naknade na Zavodu za zapošljavanje.

-ili da sačekate eventualni POSLOVNO UVIJETOVANI OTKAZ poslodavca.

Pedpostavljam da Izvanredni otkaz sa poslodavčeve strane nije u opciji jel bi ga lako pobili.

 

U oba slučaja imate pravo na otpremninu.

Sporazumni raskid sam po sebi govori što je. Poslovno uvijetovani je na ovim stranicama mnogo puta opisan.

U oba slučaja otkaza imate pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje.

Za vas je najbolja dakle opcija POSLOVNO uvjetovani otkaz poslodavca!

 

Dakle vi se,iako je to teško, morate smiriti,ako je potrebno potražiti liječničku pomoć i konstruktivno i trezveno prvo, razgovarati sa poslodavcem. Kad se situacija smiri i kad odlučite što ćete zapravo učinitii saznate što stvarno namjerava vaš poslodavac sa vama(jer ovo do sad je sve bilo u afektu),mi smo tu pa ćemo svi zajedno iznaći za vas riješenje. Do tada:

lijep pozdrav:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1,

hvala na iscrpnom objašnjenju i uputama o daljnjim akcijama. danas sam telefonski kontaktirala inspekciju rada i također se savjetovala gdje mi je rečeno da trebam napisati pismenu pritužbu na isplatu plaća te da TRAŽIM DA MI SE RASKINE UGOVOR O RADU jer se ne slažem sa smanjenjem plaće . iskreno, nadala sam se da će me dir kontaktirati da se ipak dogovorimo ali izgleda da od toga ništa s obzirom da je svim djelatnicima danas isplaćena plaća, osim moje. to bi bilo još i kažnjavanje za moj neposluh.

radna knjižica je kod mene , kao i primjer poslovno uvjetovanog otkaza sa njegove strane koji nije potpisan, ali je pečatiran ,tako da sam razmišljala da se probam tako prijaviti na burzu i ostvariti pravo na novčanu naknadu, ionako sam ga ja zamijenjivala i u poslovima odjava i prijava radnika.

a nakon toga jednostavno otići na inspekciju rada i jednom za svagda naučiti ga da ljudi nisu robovi, da rade za plaću a ne da ih on nagrađuje .

ne znam, još sam pod emocijama i još ću dugo biti.

naime nakon rukovanja i dogovora da ćemo se razići u miru, da će mi isplatiti veće plaće da ostavrim veću naknadu, i da će mi dati otpremninu početkom sljedećeg mjeseca, i to se izjalovilo , jer ipak je razlog susreta bila moja rdna knjižica a ne potpisivanja našeg sporazuma, kako dalje odreagirati ? :-?

dogovoriti se s nekim tko se ne pridržava dogovora?

jer on meni otkaz nije dao, što je nekoliko puta i naglasio.

oprosti na malom dužem kukanju, ali , moram priznati da je lijepo što mali ljudi ipak imaju negdje istresti dušu i još dobiti podršku i savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ssanja je napisao:

cigo1,

hvala na iscrpnom objašnjenju i uputama o daljnjim akcijama. danas sam telefonski kontaktirala inspekciju rada i također se savjetovala gdje mi je rečeno da trebam napisati pismenu pritužbu na isplatu plaća te da TRAŽIM DA MI SE RASKINE UGOVOR O RADU jer se ne slažem sa smanjenjem plaće . iskreno, nadala sam se da će me dir kontaktirati da se ipak dogovorimo ali izgleda da od toga ništa s obzirom da je svim djelatnicima danas isplaćena plaća, osim moje. to bi bilo još i kažnjavanje za moj neposluh.

radna knjižica je kod mene , kao i primjer poslovno uvjetovanog otkaza sa njegove strane koji nije potpisan, ali je pečatiran ,tako da sam razmišljala da se probam tako prijaviti na burzu i ostvariti pravo na novčanu naknadu, ionako sam ga ja zamijenjivala i u poslovima odjava i prijava radnika.

a nakon toga jednostavno otići na inspekciju rada i jednom za svagda naučiti ga da ljudi nisu robovi, da rade za plaću a ne da ih on nagrađuje .

ne znam, još sam pod emocijama i još ću dugo biti.

naime nakon rukovanja i dogovora da ćemo se razići u miru, da će mi isplatiti veće plaće da ostavrim veću naknadu, i da će mi dati otpremninu početkom sljedećeg mjeseca, i to se izjalovilo , jer ipak je razlog susreta bila moja rdna knjižica a ne potpisivanja našeg sporazuma, kako dalje odreagirati ? :-?

dogovoriti se s nekim tko se ne pridržava dogovora?

jer on meni otkaz nije dao, što je nekoliko puta i naglasio.

oprosti na malom dužem kukanju, ali , moram priznati da je lijepo što mali ljudi ipak imaju negdje istresti dušu i još dobiti podršku i savjet.

 

Sanja draga,

ja sam dipl.inž šumarstva (drvne industrije). Veze o radnom pravu nisam imao a imao sam okršaj sa poslodavcem da bih pucao da sam ima iz čega šta mi je taj čovjek radio. Sve što sad znam o tome tu sam naučio a mjerodavni vele dovolljno da mogu koga kao tebe uputiti što i kako početi.

Nakon 30 god staža došao sam raditi kod tog poslodavca pred penziju i radio bih samo za 3l dzela i gablec, socijalno i staž jer sam sve u životu napravio i ne treba mi više. Tražio sam samo da se radi po pravilima moje stolarske struke( o kojoj dotićni veze nema) jer ne mogu dozvoliti da se pred kopcima sramotim kad dođem na kakvu montažu (mnogi ljudi me poznaju): Ali ne on nije stao maltretirao je i mene i ljude kojima sam rukovodio. Prebacivao svoje krivice na njih i mene. Prvojedan bezobziran napad i prijetnje umjesecu, pa tjedno jedan pa dnevno dok nije postalo tako neizdrživo da sam završio na hitnoj u Jankomiru.Već sam 5 mjeseci na bolovanju sa dijagnozom povratni depresivni poremečaj. Dakle NIKAKO ali nikako se nemoj dovesti u takovu situaciju.

Ja sam shvatio da mnigi ljudi što zbog neobrazovanja(ne možemo i ne trebamo biti svi inženjeri) što zbog nemara neznaju svoje obveze i prava iz radnih odnosa. To je za rtadništvo u današnje vrijeme pogubno. Kako će se neko boriti za sebe ako mora tražiti pomoć advokata a ima plaću 3000 kn(ne mislim tu nikako da mi amateri možemo odmjeniti profesionalce ,to bi bilo suludo)Jedino da bude informiran i da zna što kada i kod koga se mora obratiti. Zbog toga je ovaj portal neprocjenjiv jel nas uči. A znanje je najvažnija stvar iza zdravlja.

A ti kad se smiriš pokušaj razgovarati sa njim. On ne poteže izvanredni otkaz jer zna da gubi a ne zato jer kao on to nije htio. Kaj misliš da te nebi sprašio da to može: dok si rtekla kaks nebi radila.

Ti mu možeš i sad napisati Zahtjev za zaštitu prava jer je prekršio odredbe ZOR-a,kao upozorenje što ćeš poduzeti ukoliko ti ne udovolji zahtjevu.

Pitaškako dogovoriti sa nekim ko se ne pridržava dogovora :pa pismeno ženo,poštom sa povratnicom. Pa kd vidi da ostavljaš tragove pisane tragove iza sebe e onda bu promenil ploću. i kad trežiš nešto na pismeno pa da vidiš frke. Moj je meni prijetio otkazima svoih vrsta pa kad sm mu napisao jedno "ljubavno" isplatio mi je sve prekovremene, svte prijevoze i svaku kunu koju mi je bio dužan do zadnje lipe. Počeo mi je kukati kako mu HZZO ne refundira molje naknade plaća za bolovanje pa sam mu rekeo da onda nek mi ne isplati naknadu. Plaća redovno ko bebe jer ak mu odem na inspekciju zna kaj ga ćeka.

To što je radna knižica kod tebe nema nikakav učinak jer je on dužan dati ti je kad ga to tražiš. Ti mu možeš i vratiti radnu knjižicu i kad je opet tražiš ili kad prestane tvoj ugovor o radu on ti je po sili zakona mora vratiti pod prijetnjom zapriječene novčane kazne.

Evo toliko. Ti razmisli još malo. Pročitaj nn 137/04 Zako o radu,prošeći po ovim našim stranicama i saznat češ dovoljno da ga ,ako je kreten, "sahranimo".

Ti mi se obrati na PM pa bumo sastavili to "ljubavno pismo "kad se odlučiš na to.

pozzzz :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam istu situaciju kao autorica teme

- 7 godina staža u ovoj firmi

- Kašnjenje plača po dva mjeseca

- Niti jedan obračun plača nisam dobila na ruke

- Firma nema kolektivni ugovor (saznala sam kad sam tražila da mi povećaju broj dopuštenog godišnjeg s trenutne osnovice)

- Za uplaćivanje doprinosa ne znam, nisam provjeravala.

- Radim u prostoru koji je slabo grijan.

- Radim subotama iako mi nisu u ugovoru o radu.

- Radim prijavljena na nižu stručnu spremu.

- Radim posao koji je ispod mojih kvalifikacija.

 

- Prije nekih mjesec dana su mi dali da potpišem ugovor s upozorenjem da sam skrivila nešto što nisam, niti se ta greška uopće dogodila. Odbila sam potpisati.

 

Jučer su mi uplatili plaču za 11 mjesec umanjenu za 2.000 kuna cca.

 

Pretpostavljam da je to nastavak onog ugovora s upozorenjem na grešku koju nisam počinila, niti se dogodila.

 

Što mi je činiti?

 

Ja zaista ne želim više raditi tamo, zima mi je, posao je daleko ispod mojih želja i mogućnosti, ali želim naknadu s burze neko vrijeme dok se ne snađem bolje u privatnom poslu.

 

Ne namjeravam se raspravljati niti svađati sa direktorom, tip sam samo za čist račun, duga ljubav :-) a i kad tad bi se moglo dogoditi u budućnosti da će mi trebati kao poznanstvo.

 

E sad moja pitanja :-D :

 

1. otpremnina

Znam da imam pravo na otpremninu. U mom slučaju bi bila minimalno 14.000 kuna. Zaista mislim da ju nikad neću dobiti, ma niti dio nje, pošto je firma u velikim financijskim problemima. Ne bi mi bilo teško skroz odustati od nje. Da li da spomenem to poslodoavcu radi lakšeg dobivanja otkaza kao tehnološki višak.

2. kakav otkaz?

Da li se ljudski dogovoriti s njim za otkaz kao tehnološki višak, ili odmah ići na izvanredni otkaz radi svih njihovih grešaka koje su evidentne: kašnjenje plače, npr. za rujan smo dobili krajem 11.tog mjeseca itd., ne dobivanja obračuna plača.

Moje greške ne postoje, niti su evidentirane samim time.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Proučila sam nn149/Zakon o radu, onoliko koliko mogu kao laik,

 

pa me zanima i dodatno baš "glas naroda" tj. od onih koji jesu u tome koliko često uopće funkcionira to sa dobivanjem otpremine uz pomoć suda, dobivanjem otkaza bez moje krivice, uz pomoć suda ili Inspekcije rada.

 

Zapravo, sad se pomalo već i premišljam oko otpremine :-D Kako se dobiva otpremina od firme koja je očito u financijskoj gabuli (čim si ni plaćanje grijanja ne mogu priuštiti), a da to mene ne košta (odvjetničke usluge) niti stvori loš glas na moj račun (s obzirom da namjeravam ostati u toj struci i vjerojatno dolaziti u kontakt s mojim bivšim poslodavcima)

 

Što bi mi svatko od Vas preporučio, a da se ne kosi sa Zakonom o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

detepe je napisao:

Imam istu situaciju kao autorica teme

- 7 godina staža u ovoj firmi

- Kašnjenje plača po dva mjeseca

- Niti jedan obračun plača nisam dobila na ruke

- Firma nema kolektivni ugovor (saznala sam kad sam tražila da mi povećaju broj dopuštenog godišnjeg s trenutne osnovice)

- Za uplaćivanje doprinosa ne znam, nisam provjeravala.

- Radim u prostoru koji je slabo grijan.

- Radim subotama iako mi nisu u ugovoru o radu.

- Radim prijavljena na nižu stručnu spremu.

- Radim posao koji je ispod mojih kvalifikacija.

 

- Prije nekih mjesec dana su mi dali da potpišem ugovor s upozorenjem da sam skrivila nešto što nisam, niti se ta greška uopće dogodila. Odbila sam potpisati.

 

Jučer su mi uplatili plaču za 11 mjesec umanjenu za 2.000 kuna cca.

 

Pretpostavljam da je to nastavak onog ugovora s upozorenjem na grešku koju nisam počinila, niti se dogodila.

 

Što mi je činiti?

 

Ja zaista ne želim više raditi tamo, zima mi je, posao je daleko ispod mojih želja i mogućnosti, ali želim naknadu s burze neko vrijeme dok se ne snađem bolje u privatnom poslu.

 

Ne namjeravam se raspravljati niti svađati sa direktorom, tip sam samo za čist račun, duga ljubav :-) a i kad tad bi se moglo dogoditi u budućnosti da će mi trebati kao poznanstvo.

 

E sad moja pitanja :-D :

 

1. otpremnina

Znam da imam pravo na otpremninu. U mom slučaju bi bila minimalno 14.000 kuna. Zaista mislim da ju nikad neću dobiti, ma niti dio nje, pošto je firma u velikim financijskim problemima. Ne bi mi bilo teško skroz odustati od nje. Da li da spomenem to poslodoavcu radi lakšeg dobivanja otkaza kao tehnološki višak.

2. kakav otkaz?

Da li se ljudski dogovoriti s njim za otkaz kao tehnološki višak, ili odmah ići na izvanredni otkaz radi svih njihovih grešaka koje su evidentne: kašnjenje plače, npr. za rujan smo dobili krajem 11.tog mjeseca itd., ne dobivanja obračuna plača.

Moje greške ne postoje, niti su evidentirane samim time.

 

 

detepe poz. i sve hi u Novoj!

pročitala si sve gore navedeno u temi koju je otvorila ssanja.

S obzirom da ti je poslodavac uputio opomenu u pisanom obliku on ima namjeru dati ti IZVANREDNI otkaz ugovora o radu. Bez nekoliko takovih opomena on nebi imao opravdanih razloga za takav otkaz na čemu inzistira Zakon o radu. Dakle iako ti nisi potvrdile primitak te opomene ona stoji a stajat će i svaka druga koja bi mogla uslijediti.Da si preuzaela tu opomenu ti bi odmah mogla poslodavcu uložiti Zahtjev za zaštitu prava te osporiti njegove navode u toj opomeni vezano za grešku "koja se nije ni dogodila". Moj ti je savijet da ubuduče preuzmeš i potpišeš preuzimanje takovog upozorenja i odmah u pisanom obliku poštom sa povratnicom izneseš svoju obranu.

S obzirom na činjenicu da ti više nisi motivirana za rad kod tog poslodavca,isto mu nemoj ni na jedan način pokazivati jer bi mu u slučaju spora to uz kavo svjedočenje

i opomene koje ti je počeo slati moglo pogodovati.

Ja bih ti preporučio da ti ODMAH ( bez da daješ Izvantedni otkaz) uputiš poslodavcu ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA s obzirom da je povrijedio odredbe Zakona o radu prema čl. 90;91;92 a koji govore o redovitosti isplate plaće kao i obvezi poslodavca izdati ti Obračune plaća kao i isplate uvačane plaće za prekovremeni rad i rad na dane koje je Zakon odredio neradnima. Tvoj je poslodavac prekršio i propise istog zakona koj govore o zaštiti zdravlja radnika u svom čl.28.st.1, kao propise iz Zakona o zaštiti na radu vezano za uvijete rada.

Ovakav Zahtjev omogučuje ti ZOR u svom čl.133, pa češ se i prolikom pisanja istog pozvati na njega jer su tvoja prava prema odnosnom zakonu prekršena od strane poslodavca.

U zahtjevu ćeš poslodavca tražit da ti temeljem nabrojenih povreda tvojih prava ,odmah isplati zaostale plaće,isplati prekovremene sate kao i da ti izda Obračune plaća, jer da ćeš se u protivnom radi zaštite svojih prava morati obratiti nadležnim državnim institucijama: Inspektoratu RH i u konačnici sudu.

Kad to vidi tvoj poslodavac i shvati na što si spremna a uz to što on zna što to znači za njega u smislu zapriječenih novčanih kazni koje predviđ ZOR za prekršaje koje je počinio sigurno zvati na dogovor. Dakle tim Zahtjevom ti stječeš solidnu poziciju za Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu a kojim pak stječeš i pravo na otpremninu i naknadu na zavidu za zapošljavanje il ćeš steći poziciju za SPORAZUMNI raskid ali onda nemaš pravo naknade na Zavodu za zaposljavanje a otpremninu moraš ili dogovoriti ili ona ide kako je ugovorena.

Rok u kom bi ti trebao odgovoriti je 15 dana. On to nemora učiniti. Po isteku tog roka ti ga odmah prijavi Inspekciji rada a u roku od 15 dana i utuži sudu.

Eto toliko.Pročitaj i nn137/04 zakon o radu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi forumaši,

moj rat je završio, a najgori je bio onaj koji sam vodila sama sa sobom,

ovom prilikom , želim se zahvaliti cigi :-) na korisnim savjetima i pomoći i svima vama poručiti da i mali ljudi su ljudi koji imaju pravo glasa, ustrajte , budite snažni. ja sam svoja prava dobila , na kraju dogovorom sa poslodavcem. Bilo mi je jako teško, nikad i nije lako, al vrijedilo je.

Puno sreće svima ! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija