Jump to content

Postupak nakon zaprimanja presude kojom se potvrđuje ovrha na temelju vjerodostojne isprave


fogdealer

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim vas za savjet u ovršnom postupku gdje se moja tvrtka pojavljuje kao ovrhovoditelj.

Prošao sam sve teme na forumima ovrhe kao i trgovačkog prava ali još uvijek nisam siguran u postupak koji moram provesti. Stoga molim za pomoć ljude iz struke.

 

Na naš ovršni prijedlog na temelju vjerodostojne isprave, javni bilježnik je donio rješenje o ovrsi, ali ovršenik se žalio i odgodio ovrhu. Slijedi sudski postupak na trgovačkom sudu gdje je donesena presuda u našu korist gdje se kaže: "Odražava se u cijelosti na snazi platni nalog sadržan u rješenju o ovsi na temelju vjerodostojne isprave javnog bilježnika XY, etc. etc. ...."

 

Moja nedoumica glasi, da li ova presuda označava pravomoćnost rješenja o ovrsi javnog bilježnika, ili ovu presudu treba ponovo poslati na pravomoćnost u Trgovački sud i potom ponovo nastupiti sa zahtjevom za ovrhom na osnovu pravomoćne presude?

 

Unaprijed se zahvaljujem na trudu i vremenu koje ćete posvetiti mojem pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fogdealer je napisao:

Poštovani,

 

molim vas za savjet u ovršnom postupku gdje se moja tvrtka pojavljuje kao ovrhovoditelj.

Prošao sam sve teme na forumima ovrhe kao i trgovačkog prava ali još uvijek nisam siguran u postupak koji moram provesti. Stoga molim za pomoć ljude iz struke.

 

Na naš ovršni prijedlog na temelju vjerodostojne isprave, javni bilježnik je donio rješenje o ovrsi, ali ovršenik se žalio i odgodio ovrhu. Slijedi sudski postupak na trgovačkom sudu gdje je donesena presuda u našu korist gdje se kaže: "Odražava se u cijelosti na snazi platni nalog sadržan u rješenju o ovsi na temelju vjerodostojne isprave javnog bilježnika XY, etc. etc. ...."

 

Moja nedoumica glasi, da li ova presuda označava pravomoćnost rješenja o ovrsi javnog bilježnika, ili ovu presudu treba ponovo poslati na pravomoćnost u Trgovački sud i potom ponovo nastupiti sa zahtjevom za ovrhom na osnovu pravomoćne presude?

 

Unaprijed se zahvaljujem na trudu i vremenu koje ćete posvetiti mojem pitanju.

 

Da li ste sigurni da se ovršenik nije žalio na VTS? Ako nije onda je rješenje pravomočno i sud je ovršeniku naložio da vam podmiri dužni iznos i troškove ovršnog postupka pretpostavljam u roku 8 dana, pod prijetnjom ovrhe. No najprije provjerite da li je rješenje postalo pravomočno. Ako je rješenje pravomočno i ovršenik ne podmiri svoju obavezu u naloženom roku ta presuda vam služi kao ovršna isprava te čete na temelju iste putem suda zatražiti naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fogdealer je napisao:

 

 

Moja nedoumica glasi, da li ova presuda označava pravomoćnost rješenja o ovrsi javnog bilježnika, ili ovu presudu treba ponovo poslati na pravomoćnost u Trgovački sud i potom ponovo nastupiti sa zahtjevom za ovrhom na osnovu pravomoćne presude?

 

 

 

Ako je navedena presuda pravomoćna, morat ćete ponovno podnijeti prijedlog za ovrhu pred Trgovačkim sudom.

 

Razlika je što ste ranije podnosili prijedlog za ovrhu temeljem vjerodostojne isprave, a sada ćete temeljem ovršne isprave - sudske presude.

 

U potonjem slučaju ovršenik protiv rješenja o ovrsi Trgovačkog suda može uložiti žalbu ali ona ona ne odgađa izvršenje ovrhe niti se ide u parnicu pa ste u nešto boljem položaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

Ovrhovoditelj nije u nešto boljem položaju več je u položaju da ima pravomočnu ovršnu ispravu na temelju koje može zatražiti ovrhu nad ovršenikom te se naplatiti, naravno ako ima od kuda.

 

dakle, ovrhovoditelji koji imaju vjerodostojnu ispravu (npr. racun) su u istom polozaju kao oni koji imaju ovršnu ispravu (npr. presudu, bjanko zadužnicu)

 

inače, ovrha pokrenuta temeljem vjerodostojne isprave, nakon što ovršenik prigovori, moze se rastegnuti na najmanje godinu dana pa i više. pa kad dobijes pravomoćnu presudu, ako ovaj neće platiti hajde opet u ovrhu temeljem ovršne isprave. neću ni spominjti koliko dođe koštati trošak javnog bilježnika, trošak parnice, pa opet trošak ovrhe a sve to na početku snosi ovrhovoditelj.

 

kod ovrhe temeljem ovršne isprave odmah se ide u provedbu ovrhe. žalba ne odgađa izvršenje.

 

pa sad ako je tebi to isto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

fakincina je napisao:

Ovrhovoditelj nije u nešto boljem položaju več je u položaju da ima pravomočnu ovršnu ispravu na temelju koje može zatražiti ovrhu nad ovršenikom te se naplatiti, naravno ako ima od kuda.

 

dakle, ovrhovoditelji koji imaju vjerodostojnu ispravu (npr. racun) su u istom polozaju kao oni koji imaju ovršnu ispravu (npr. presudu, bjanko zadužnicu)

 

inače, ovrha pokrenuta temeljem vjerodostojne isprave, nakon što ovršenik prigovori, moze se rastegnuti na najmanje godinu dana pa i više. pa kad dobijes pravomoćnu presudu, ako ovaj neće platiti hajde opet u ovrhu temeljem ovršne isprave. neću ni spominjti koliko dođe koštati trošak javnog bilježnika, trošak parnice, pa opet trošak ovrhe a sve to na početku snosi ovrhovoditelj.

 

kod ovrhe temeljem ovršne isprave odmah se ide u provedbu ovrhe. žalba ne odgađa izvršenje.

 

pa sad ako je tebi to isto...

 

Poštovani Renvoi pročitaj moj post još jednom pa češ valjda shvatit smisao toga šta sam napisao. Tri puta čitaj, a jednom piši!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz toga što si napisao ne proizlazi ništa drugo osim onoga što sam već odgovorio.

 

kad sam rekao da je ovaj u boljem položaju, to sam odmah i obrazložio da se zna na što se misli a što si ti, po meni sasvim neosnovano demantirao.

 

ja sigurno neću čitati i pručavati nešto si ti postom htio reći ali nisi - jer se nisi dovoljno dobro izrazio - pa onda izvoditi neke premise iz svega toga.

 

činjenica je da je ovaj s ovršnom u boljem položaju i to je kraj. a to što ti misliš da nije, to je tvoja stvar - osobni izbor - nepoznavanje realnog stanja i sudske prakse.

 

i savjet, kad nešto kažeš to i obrazloži da svi možemo shvatiti "šta je pisac htio reći".

 

 

 

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija