Jump to content

POVRAT VLASNIŠTVA


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,

 

U zemljišnim knjigama 1940 god. upisano je vlasništvo 1/1 za stambenu zgradu( kuća ) + dvorište + vrt ukupne površine 500 M2.

1974 godine upisuje se u ZK da je vrt + dvorište nacionalizirano , te da je gospođa sada vlasnica 1/1 ali samo stambene zgrade ( kuća ).

Nakon njezine smrti u ZK se temeljem nasljedstva upisuju kao vlasnici njezina dva sina i suprug.

Suprug prodaje 30m2 ( od svog dijela ) kuće , što je temeljem kupoprodajnog ugovora i upisano u ZK.

U međuvremenu je suprug preminuo, te djeca nasljeđuju i ostatak njegovog dijela , što je i upisano u Zk.

 

Međutim , kod denacionalizacije zemljišta u rješenju stoji da se zemljište pripaja kući , te da se površina vrta i dvorišta dodjeljuje u jednakim djelovima sinovima i gospođi koja je kupila 30m2 u kući.

Kuća nije etažirana, nije rađena parcelacija zemljišta, ali gospođa želi izvršiti nadogradnju svog stana u vrtu i pokrenula je postupak za razvrgnuće suvlasništva.

1. Da li je u redu da je kod povrata imovine ona dobila jednak dio zemljišta iako nikada nije kupila zemlju samo garsonjeru , a ako je trebala dobiti u kojem omjeru to može biti.

2. Što trebamo učiniti , ukoliko se može to ispraviti jer se nikako ne možemo dogovoriti s njom, obzirom da joj je krajnji cilj izvršiti nadogradnju postojećeg stana i prodati ga.

 

Znam da je cijela stvar pomalo konfuzna, ali bi Vas lijepo molio da mi odgovorite od kuda krenuti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li se to odnosi na dio koji joj pripada a vezano za prilaz do stana. Naime radi se o vrtu , u kupoprodajnom ugovoru nigdje ne piše da je kupila i komad vrta već samo stan od 30m2.

Sada nakon što je vrt vraćen vlasnicima ona ima ukupno 120 m2. Dodjeljen joj je jednak dio vrta kao i sinovima čija je majka kupila vrt koji joj je oduzet, za što postoji i valjana dokumentacija.

Da li je moguće da na svojih kupljenih 30 m2 koje je gospođa kupila ima još pravo na 90 m2 ?

Ako i ima pravo , može li ona išta nadograditi na tom dijelu bez da se konzultiraju ostali vlasnici ?

Naime, pokrenula je zahtjev za razročenje suvlasništva , pa ne znam što to u krajnjem slučaju znači za ostale vlasnike.

 

Unaprijed hvala na odgovoru !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija