Jump to content

Minimalni Iznos Alimentacije


anonimno

Preporučene objave

Ja sam zvala ured od ministrice Vesna Skare- Ozbolt neki dan i oni su mi rekli da su to izracunalu ljude iz drzavnog zavoda za statisku i da je to sigurno tocan podatak. Kad sam je pitala kako su dosli do tog iznosa ona je samo odgovorila pa nije vazno kako su dosli do tog iznosa jer valjda oni znaju to izracunati!!!!! (ZAMISLITE!!!) Opet sam ponovila da bi htijela samo znati koliko su tu izdovijili za hranu i robu i onda je rekla da oni to neznaju. Pa kako oni nezanju iz ureda ministrice Vesna Skare-Ozbolt kad su oni to izjavili publiku!?!?!?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kad sam trazila informacije od visini alimentacije ovo mi je glasnogovornica od ministrice odgovorila:

 

"©aljem Vam obrazlo¾enje koje ste tra¾ili u svezi visine alimentacije. Èlankom 232. st4. Obiteljskog zakona propisana je obveza ministru nadle¾nom za poslove pravosuða da je jednom godi¹nje , najkasnije do 1. travnja tekuæe godine du¾an obajviti podatke o prosjeènim potrebama djeteta s obzirom na tro¹kove ¾ivota, koje æe sud uzimati u obzir kod odreðivanja visine uzdr¾avanja.

 

Polazi¹te za odreðivanje potreba djeteta u navedenom iznosu jest Odluka ministra rada i soc. skrbi o visini mjeseène naknade za smje¹taj u udomiteljsku obitelj.

 

Ovom odlukom propisano je da se udomitelju kod kojeg je dijete pred¹kolskog uzrasta smje¹teno,isplaæuje iznos od 360% osnovice koju propisuje Vlada Republike Hrvatske dok se udomitelju kod kojeg je smje¹teno dijete ¹kolskog uzrasta isplaæije naknada u visini 400% osnovice koji utvrðuje Vlada RH.

 

Odlukom Vlade RH koja se primjenjuje od 1. o¾ujka 2001. godine osnovica za ostvarivanje prava po osnovi socijalne skrbi utvrðena je u iznosu od 400,00kn.

 

Polazeæi od navedene osnovice utvrðene su prosjeène potrebe djeteta koje ne bi mogle biti manje od iznosa kojeg priznaje dr¾ava kod smje¹taja maloljetnika u udomiteljsku obitelj."

 

 

 

S po¹tovanjem, Vesna Dovraniæ

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to lijepo ali sud određuje alimentaciju prema visini primanja onoga tko plaća alimentaciju. Po ovome što su vama odgovorili ja bi trebao dati cijelu plaću i još bi bio dužan. :-o ja plaćama alimentaciju 35 posto od ukupnih primanja za dvoje djece. Taj novac dobija majka, a ja da mi djeca nebi hodala u prnjama posebno kupujem djeci odjeću i obuču jer majka ne troši namjenski sredstva i ne postoji zakon ni institucija koja bi kontrolirala u koju se svrhu troši alimentacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da niste u pravu jer je ministrica sad izjavila minimalni iznos odrzavanja dijeteta. Nebi smijelo biti puno vise od 1.600 kuna a 1.600 kuna je za oba roditelja. Znaci da ako netko zaraduje 20.000 kuna, nemoguce da bi alimentacija bila 20% place jer bi onda netko dobio 4.000 kuna za alimentaciju za jednog dijeteta sto absurdno. Sud gleda i minimalni iznos i placu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije apsurd, to je praksa, ja imam malo veća primanja, dvoje djece i od primanja plaćam 40 posto alimentacije, preko 6.000,00 kn. Djeca hodaju polugola da me sram, a njihova majka se s tim novcem provodi, Kad sam se obratio sudu i centru za socijalni rad rekli su da dok djeca nisu kod majke životno ugrožena oni tu nemogu ništa.

A ti samo plaćaj,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nekima je žao davati za svije dijete.Ako ima veću plaću, može i dati SVOM djetetu.uskratite mu oca pa bi ga sad i financijski uskratili.Da ste sa svijim djetetom sigurno biste dali i više od polovice svijih primanja, ma kolika ona bila.SHVATITE VEĆ JEDNOM DA NE DAJETE TO SVOJOJ BIVŠOJ SUPRUZI VEĆ SVOM DJETETU.I gdje ste vi kada dijete ima temperaturu ili ga zaboli zub, a majka je na poslu, i zove vas da se osjeća sigurnije i zaštićeno?Pa barem neka ima sve ostalo kada nema oca uza sebe da ga štiti, pogotovo žensku djecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema tu točno određeno koliko je za hranu, a koliko je za odjeću, svako dijete je specifično za sebe kao i potrbe djeteta. ako otac dobro zarađuje a i majka onda to dijete treba imati onoliko koliko bi inače imalo da su mu roditelji zajedno,a ne da se dijetetu uskraćuje zato što je otac digao sidro i otišao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije da odgovorim na postavljeno pitanje; Ne ne dokazujem sudu svaku godinu svoju zaradu već je 40% svih mojih primanja blokirano administrativnom zabranom na plaću tako da mi se uvjek 40% skida, a tu su uz plaću, razni dodaci, dnevnice, znači sve što mi ide kroz plaću skida se taj postota.

A drugo, to je Anonimus ovaj gore(post isped), ne želim to uopće komentirati, nisam nikad zakasnio s alimentacijom, djeca većinu tjedna su kod mene, ja im mjerim temperaturu, vodim kod doktora, razvozim gdje treba i td. Sve je to plus alimentacija, a da ne govorim da u školi ne poznaju njihovu majku. Za sud je sve to nevažeće, za oboriti tu alimentaciju potrebno je uzeti joj skrbništvo"kako to gordo zvuči" a za to je potreban dug proces, ne otežem ga iz razloga što bi na sudu glavni svjedoci bila djeca, a te traume im ne želim priuštiti, i zato su stvari takve, i to druga strana zna i obilato koristi.

Nismo svi isti i shvatio sam da onaj koji redovno plaća , plaća za sve one koji se tako ne odnose.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka vam cast! Neznam zasto svi odmah pretpostavljaju da ocevi nisu za nista i da trebaju samo alimentaciju placati jer nista drugo nezna raditi za svoje dijete i da majke sva znaju. Takvo razmisljanje je krivo i tu trebamo nesto pokrenuti sa hrvatskim sudovima jer je to lose za nasu djecu. Ja sam zena koja sam rastavljena i imam dobar odnos sa bivsem muzem i zelim da se vida sa nasom djecom i vida se sa nasom djecom i ima dobar odnos sa njima. Vidi se da je ta osoba ignorantna jer odmah pretpostavlja da ste vi los otac. Taj mentalitet se treba prominiti u hrvatskoj!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije pretpostavka u lošem ocu, već u tome da velika većina digne sidro i ode ,pa ne pita za djecu,a ne želi niti plaćati.radno sposoban čovjek,bio to muško ili žensko, treba naći dodatni posao ,ako nema sredstava, da omogući svojoj djeci normalan život kakav zaslužuju. svaka čast gospodinu,ali kako ste mogli napustiti djecu i ostaviti ih sa osobom za koju mislite da se ne brine o njima? zar vas ne peče vaša savjest.Znam nekoliko muškaraca koji su se za svoju djecu izborili i sada su samohrani očevi, ali to su slučajevi gdje je majka otišla s drugim čovjekom.Moj je muž otišao s drugom, ja nisam ništa tražila da plaća jer sama dobro zarađujem dovoljno za pristojan život,a ne nazove dijete po tjedan dana, iako živi nedaleko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dizanju sidra i napušanju djece, okrenite gledište i priupitajte se : "Kakav ste vi to život priuštili u braku da je "digao sidro i otišao"Sve ste Vi takve s takvim gledištem "jadne i samohrane majke" nitko, ama baš nitko ne napušta "DOBRO", i djeci možete mazati oči s pričom "loš otac" ali sve kad tad dođe navidjelo i kad djeca odrastu i donesu svoj SUD, TAJ JE SUD NAJPRAVIČNIJI, i počiva na mirnoj savjesti. Svaki je slučaj različit i svaki ima lice i naličje, zato me ljuti kad se iznose pojmovi u množini. Za gore navedenu gospođu kojoj je otac djece odlepršao, idealizira pojam majke, majka je svetica zar ne?, a majke su i one koje bacaju svoju tek rođenu djecu u kontejnere!!!!, ali to se vas ne tiče, za tim pojmovima ne marite, samo su očevi "crne vrane" loši itd. Zapitajte se malo dublje "gdje ste Vi pogrešili? Poboljšajte si situaciju u korist djeteta onom starom poslovicom"muhe se hvataju na med, a ne na ocat" Toliko, za sada

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujte da sm ga i to pitala, ali odgovor je bio da se jednostavno zaljubio u drugu, htjela sam ići i kod bračnog savjetnika, ali nije pristao.Nikada nisam sve svalila na njega, ali nisam dobila konkretan odgovor od njega, što to nije valjalo. Trudila sam se oko djece i njega maximalno dok nisam počela raditi ( putujem 50 km na posao i isto toliko nazad svaki dan) i nisam sve stigla napraviti kao prije, a gotovan koji radi u mjestu stanovanja nije bio u stanju ni kruh kupiti dok ja dodjem s posla.Pa kad još moraš kuhati ručak, nakon nabavke, koji ispadne večera onda nisi još u snazi da zadovoljiš muža, koji neće da jede jelo od jučer pripremljeno za sutradan.Ne znam tko bi uspio sve to da se ustaješ u 4.00 sati,a legneš u 23.00 i tako 5 dana u tjednu?

Ženu koja baci svoje dijete bih maljem ubila,jer bi mi bilo žao trošiti metak na takvu osobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

I ja sam rastavljena i održavam odnos sa bivšim mužem, onoliko koliko je potrebno, za dogovor oko djeteta.Napustio nas je zbog druge žene, ali sada hoće da se vrati, da se ponovo vjenčemo.Ja od njega nisam tražila materijalnu potporu i jako dobro živim bez njega.

Za gospodina koji spominje muhe i med replika:

Sada kada je adrenalin došao na normalnu razinu, pa kad su se oči razbistrile vidio je da je to BIO SAMO TANAK SLOJ MEDA, a ispod njega što je, to vjerojatno možete pretpostaviti.Jedino mi je drago da je sam sebi to konačno priznao da ta MEDENA nije bila vrijedna cijene NJEGOVE OBITELJI koja ga je voljela i neizmjerno trebala ( ja sam tada bila još u drugom stanju s dvojkama koje sam ,na žalost, izgubila u njegovim odlascima i dolascima - 3 put je odlazio i vraćao se moleći za oprost).Djetetu nikad ništa ružno ne govorim o njemu, ne branim susrete, ne tražim ništa od njega i vjerujte, sada toliko pati.Toliko o MEDU.Hm, pametni uče na tuđim greškama, a budale na svojim vlastitim.

Ja sada živim s drugim čovjekom koji je njegova sušta suprotnost i i što je najvažnije voli moje dijete i vjerujte mi DIŠEM PUNIM PLUĆIMA, konačno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za gospodina koji plaća 6000 kuna alimentaciju:

1.Da li ste to sami predložili ili je to odredio sud prilikom brakorazvodne parnice?

2. Kako ste mogli ostaviti djecu osobi koja se za njih na brine na odgovarajući način?Ja sam se izborio za svoje dijete.Ja ne bih mogao mirno spavati na vašem mjestu.

3. Zašto to niste prijavili centru za socijalni rad?

4. Kako biste se brinuli za djecu, ako često putujete

jer kako vidim oduzima vam se i od dnevnica određeni postotak.

5. Što ste odredili na sudu, kako ćete vidjati svoju djecu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo odgovora:

1. Odluka suda prije11 godina bila je da i sad je da plaćam 40 posto svih primanja (plaća).

2. Ja nisam ostavio djecu i otišao, njihova majka je s drugim otišla i nakon 6 mjeseci sjetila djece(kad ju je drugi iznogirao) i suze ronila u Centru za socijalni rad da dobije djecu jer jedino tako mogla je dobiti i stan. To sam joj i ostavio, a ja u podstanarstvo.

Ja mirno spavam jer sve probleme s djecom ja rješavam,

3. Moram raditi da bih preživio, ako ne putujem i ne radim plaća pada, s time i vrijednost alimentacije, ali to mi nije u interesu, Nije problem u količini novca, nego u što se troši!

4.To što sud odredi da se djeca viđaju vikendom, pa inati, pa netko neda, to su gluposti, Važan je odnos s djecom, da kad im zatreba bilo što da sam im na usluzi, savjetu itd.

Nije stvar riješena kad se kaže viđam djecu vikendom od 8 do 20 sati, pa ih odvedem na ručak i na pizzu i stvar rješena. To su gluposti.

Na kraju imam li i ja barem malo prava na svoj život?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam žena koja je ostavljena zbog druge,ali je i on sada ostavljen zbog drugog., Međutim ja sam s djetetom otišla iz zajedničkog stana i isto živim kao podstanar.Moje dijete je krenulo u školu, ja sam zaposlen u državnoj firmi i imam solidnu plaću.Otac mog djeteta također radi u državnoj firmi, ima primanja oko 7000 kn,a za dijetetu ne želi davati više od 800 kuna, jer kaže da potrebe idu popola.Međutim pored svih materijalnih obveza koje imam i sama, da tom djetetu priuštim koliko mogu normalan život, kvalitetnu ishranu, odjeću i obuću, pa sve za školu,pa čuvanje koje dođe 1200 kn/mj zaista mislim da bi trebao pomagati više, jer se oboje moramo puno toga odricati,a on živi kao beg, kupuje si skupe parfeme, po dva para patika, NIKE ILI REEBOK, ADIDAS.......... SVAKA VAM ČAST, ako ste takvi kao što kažete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DOBRO je relativan pojam.Netko je zadovoljan i sa malo, a netko nije zadovoljan ni sa čim jer čim dostigne jedno već želi drugo i tako se nastavlja kontinuum.Ista je stvar i sa MEDOM.Nekom nešto paše, ali ja mislim da je stvar u, općenito shvaćanju pojma braka.Ne mogu shvatiti zašto se netko prije ne rastane pa nađe drugog partnera,ako mu već nešto ne odgovara, već paralelno ima dva različita odnosa. Jasno je da će se vaš bračni drg osjećati slomljeno i nesretno ako sazna za bračnu nevjeru,a to povlači vrlo kompleknije probleme.Stoga taj partner ne može više biti nasmijan niti veseo i time ste ga već sami od sebe odbili.Time potičete ponašanje i osjećaje u svom bračnom drugu koje ne volite.Logično je da će toga u bračnoj zajednici biti sve više,a u izvanbračnoj zajednici tih problema neće biti, pa će to samo prividno izgledati BOLJE.Zamislite da je situacija obratna, i kada nebiste radili svom partneru ono što ne želite da on vama uradi, vjerujte da bi to bilo puno podnošljivije.Jednom kad nevjerom pokidate lance s parnerom s kojim ste dugo u braku, nikada in više nećete sastaviti, a tu će vaša djeca najviše trpiti.NEVJERA U BRAKU JE NAJGORA VRSTA MUČENJA SVOG BRAČNOG DRUGA.Zato imajte petlju ranije priznati, sami sebi, da to nije život kakav ste željeli,a i svom bračnom drugu s kojim dijelite kruh i vodu za stolom.To bi bilo pšteno i prema sebi samome, a i prema onome kojeg ste do nedavno iskreno voljeli, pa ako bude sreće naći ćete si PRAVOGA ILI PRAVU.

Ovo je iskreni savjet i za muškarce i za žene koji su skloni nevjerama.

I zapamtite : NITKO NIJE BOGOM DAN.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja kao majka citam ova pisamca i imam neke savjete za oceve i majke.

1. Ukoliko je dijete dodjeljeno jednom roditelju, a drugi misli (ili zna) da bi bolje skrbio o istom neka to izgura do kraja i pokusa dobiti dijete. Jer ipak je to za dobrobit dijeteta.

2. Primanja roditelja su razlicita, ali je odredjena svota po dijetetu (cca. 1600 kn) tu svotu bi roditelji morali zajednicki podmiriti, roditelj s kojim dijete ne zivi trebao bi placati malo vise od pola (recimo 1000 kn). To nema veze s primanjima vec sa potrebama dijeteta (tako kaze zakon).

3. Kako bi se sve to ispostovalo u djetetovom odgoju trebali bi sudjelovati oba roditelja podjednako ( i otac moze doci po dijete u skolu, pisati s njim domaci rad, odvesti ga zubaru i sve drugo-- naravno ako zlobna i povrijedjena majka to dopusti).

4. Onoj majci koja brani djetetu susrete s ocem, po mom misljenju treba izreci rigoroznu kaznu. Zasto? Jer time krsi djetetova prava da ima oba roditelja.

5.U 70 % slucajeva da se ocevima dopusti da budu roditelji u pravom smislu rijeci (ne samo kad treba dati novac i kad mu treba prijetiti) oni bi bili kvalitetniji i brizniji roditelji

6. Majke koje ne mogu doci do alimentacije, pprije suda trebale bi razmisljati da ocu svom djeteta predloze umjesto alimentacije kupnju knjiga, kupnju odjece i obuce, placanje clanarina (sport i izvanskolske aktivnosti) te preuzimanje velikog dijela obveza na sebe, kako bi se one financijski rasteretile i kako bi za dobivene slobodno vrijeme mogle svoj zivot uciniti ispunjenijim (jer je to ono sto im najvise treba- drustveni zivot, kavice s prijateljicama i dr.) Nije lako sjediti na kavi i pitati se jel dijete doslo iz skole jel sto jelo, prepustite to neki put ocu i pocnite ponovo zivjeti.

 

7. NIKAD, ali NIKAD ne govorite pred djetetom jedno protiv drugog, i NIKAD ali NIKAD se ne ucijenjujte djetetom. Dijete nije predmet ono je zivo bice i treba oba roditelja ma kakvi oni bili.

 

Pusa svima od jedne raspustenice (sretno rastavljene)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. da li ste sigurni da svko dijete ima potrebe 1600 kuna na mjesec?

2. školsko dijete ima sve veće potrebe kako ide i više razrede, znate li to?

3. lako se čovjek dogovori s normalnom osobom,ali ako dogovor sa suprotnom stranom ne idi, što onda?

4. Znam primjer gdje je otac obećao da će kupiti sve što treba, majka pristala na sve kompromise,a on nije ispoštivao dogovor.Već godinu dana sve stoji na sudu da se riješi problem.

5. Ima slučajeva gdje otac kupuje robu,igračke i drugo, a be dozvoljava djetetu da to odnese kući,a majka onda dodatno kupuje iste stvari ,

Kako riješiti ovakve slučajeve?

6.Mislim da dijetetu treba odvojiti sumu prema primanjima roditelja i prema njegovim potrebama, jer nemaju iste potrebe djeca svih dobnih granica.

Ja sam samohrani otac i moja bivša supruga mi je ostavila djecu, plaća alimentaciju, uredno, i daje 35% svojih primanja za njih.

Samohrani roditelji su u težem položaju jer, pored svih obaveza koje su ponekad ne odgodive, treba naći vremena,da budete oba roditelja u jednom, kada je to potrebno.Moja supruga sudjeluje u odgoju,ali nije uvijek tu kada zatreba i moja djeca to sve više primjećuju, i da vam iskreno kažem sve manje žele ići kod nje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon kaze da je minimalni iznos koji roditelji mjesecno moraju izdvajati za svako dijete je 1.600 kuna. Taj iznos je za oba roditelja zajedno sa time da roditelj koji ne zivi sa dijetetom mora placati malo vise od pola sto bi bilo oko 1.000 kuna. Nebi smijelo biti puno vise od toga kad je prosjecna placa u hrvatskoj oko 4.000 kuna. Ja sam rastavljena i meni bivsi suprug placa 1.100 kuna sto je sasvim dovoljno za nasega sina. Neki veci iznos bi samo bilo pljacka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni zanima da ti je placa 3.000 kuna da moras platiti vise od 1.000 kuna za jedno dijete da li bi ti mogla tako ziviti? Mislim gluposti pricate da bi otac mora i dijete i majku dati novce. Ja sam majka i mislim da otac mora samo za dijete izdvajati a ne za stanarinu. U slucaju da moram ostaviti dijete na cuvanju onda bi trazila pola od njega za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

očito ste još u braku pa ne shvaćate koliko je teško sam uzdržavati djecu.Dok dvoje žive u braku sasvim je normalno da oboje rade i zajednički financiraju djecu.Kad dođe do rastave,46% ljudi ne plaća nikako alimentaciju,a 27% tek povremeno.I sad bi mi koji skrbimo o djeci trebali biti supermeni i sami se financijski brinuti o nečemu što nam je bilo u ovoj državi teško i u dvoje.Ja osobno pokušavam djeci održati sve ono što su imali dok je i otac bio uz njih,sportske aktivnosti,strani jezik i 15 dana godišnjeg odmora,ne mislim ih zakidati i oduzimati im ništa što su imali prije a sada mi je samoj to teško.Još je jadnije kad se druga strana bahati kupnjom auta,kuće sa bazenom,bar u mom slučaju i svim blagodatima života u Americi, a za svoju djecu nije u stanju poslati ni rođendansku čestitku.Kad se nađete u takvoj situaciji htjela bi vidjeti onoga ko će mi reć da mi je stalo samo da utjeram alimentaciju da bi se ja mogla provoditi i ispijati kavice na njegov račun ili da glumim jadnu samohranu majku.A takvih komentara ima čak i na ovom forumu.

Živjela demokracija,gdje su fizički jači,jači i od zakona. :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali tvoje dijete ima potrebu da ima svoju sobu, krov nad glavom i da mu je toplo, draga moja, a kada bi tražila pola za čuvanje, zada bi to bilo sve skupa 1700 kn/mj, a ti onda uzračunaj kolike su potrebe za tvoje dijete u mjesec dana, a onda bi ti on rejao da on neće imati od čega živjeti, pa će ti predlagati svakakva rješenja, a pitanje koliko bi se pridržavao tih dogovora.

 

Pozdrav svimasamohranim roditeljima,očevima i majkama, znam iz iskustva da vam je teško,ali budite ponosni roditelj na sebe i svoje dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako tvoj bivši muž ima plaću 3000 kn, onda si mu uzela više od 30% plaće za jedno dijete. Bravo dobro si ga opelješila. Tako bi trebali svi davati, 30% za jedno,a i više za dvoje, pa ti sad razmišljaj da li si ti onda bila fer,ako si mu na 3000 uzela 1100 kuna.Stanarina se plaća i za dijete.Ako imaš dijete ili djecu, pogotovo školsku, onda ti svakako treba više prostora, jer da si sama bila bi ti dovoljna i garsonjera,a ovako ti treba barem jednosoban stan, što se znatno razlikuje u cijeni.Sve to ulazi u potrbe vašeg zajedničkog djeteta.

Pozdrav svima od oca koji prima alimentaciju za dvoje djece 45% plaće svoje bivše supruge, i da znate ona se ne buni za taj iznos,jer ja novac trošim isključivo na djecu i još dodajem svoj dio u novcu i skrbim o njima, a jako sam ponosan na svoju djecu, prvi odlikašiu školi, dobri sportaši i muzičari, a isto živimo kao podstanari.

Hvala svima što ste pročitali text.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

45% za dvoje djece? Pa to je stvarno odrzavanje majka i dijeca!!!! Zasto u svim drugim drzavama po svijetu se izracunava prvo placa od majke i oca i jos nebi nikada bilo eto 45% za dvoje djece..stvarno je hrvatska zaostala! Treba se sve gledati ne samo nabiti neku cifru i reci to je fer jer je to za nasu djecu. ( a svi znamo da je to za kavice)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ja sam čistila i po tri kafića mjesečno da bi platila studj svg supruga i da bi prehranila nas dvoje i jednogodišnje dijete, da bi on ostvario svoje snove, a sada kada je loša situacija i u ovome gradu nema posla više ne valjm i lijena sam. Ali to nije bio dovoljan razlog za rastavu već je gospodin našao drugu dragu oko koje se premišljao tri godine , a za to vrijeme sam ja vjerojatno sama sebi rodila još jednu krasnu djevojčicu , a o kuć od 200 kvadrata da ne govorim koju nismo završili. Njega sada nije briga hoćemo li nas tri biti podstanarke jer njegova nova ima svoj stan koji je stekla varajući svog bivšeg muža i preče mu je njeno dijete nego naših dvoje.Ovaj tjedan ćemo pokrenuti postupak pa me zanima što da ja tražim za nas tri jer on ima plaćo preko 5000 kn i još zarađuje oko 3000 kn na crno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o tome koliko će sud dodijeliti na taj iznos plaće. Znam da moja prijateljica dobiva od bivšeg muža 1800 kn/mj, a suprug ima plaću 6800kn/mj.

Morate angažirati dobrog odvjetnika i ako su potrebe djeteta veće, a veće su, od 1600 kn i ako ste nezaposleni imate pravo tražiti uzdržavanje.

Koliko će sud dodijeliti ovisi o sveukupnoj situaciji, ukupnim njegovim primanjima. U zakonu kaže da se iznos alimentacije određuje prema prosijeku koje je odredila država, to su te 1600 kn, ali to može biti i više ako su potrebe djeteta veće, kao i mogućnosti roditelja.Onda npr. otac daje 1600kn/mj a majka 1000 kuna +sva ostala briga i skrb (to je za jedno dijete). Isto tako znam da jedan gospodin plaća za dvoje djece 3000 kn/mj, a ima primanja 7000 kn/mj na što je pristao sporazumnim razvodom braka. Zato je bitno postići sporazum sa bivšim supružnikom ako je ikako moguće.Na kraju krajeva pa to su zajednička djecai nije bitno koliko je već kako se troši taj novac.

 

Pozdrav svima od sretno razvedene odvjetnice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Htio bih se nadovezat na sve slučajeve koje pročitah,2002g.dosuđena mi je visina za uzdržavanje malodobnog djeteta u iznosu od 25% moje neto plaće jer majka djeteta je bila samohrana i nezaposlena u to vrijeme presude,nismo bili u braku već smo bili u vezi,znaći da samom tom presudom sam uzdržavao majku i dijete sa 25% neto plaće.Nakon nekog vremena dotična majka se zaposlila te udala ali nisam odmah zatražio smanjenje alimentacije pošto joj se promjenila financijska i životna situacija te više nije bila samohrana i nezaposlena,pokušao sam razgovorom i dogovorom da mi se smanji postotak koji sam izdavao sa 25% na 20% al majka nije pristajala te mi rekla da ju slobodno tužim putem suda te da ću samo više morat izdvajat,to je bilo kak ti zastrašivanje,u 3mj.2008g.podignuo sam tužbu za smanjenje alimentacije koja do dana današnjeg nije okončana,naprotiv da mi sud smanji visinu za uzdržavanje djeteta sud postavlja pitanje majci koliko joj je potrebno mjesečno za djete: majka odgovara 2500kn a sutkinja odgovara pa onda podjelite troškove na što majka odgovara da traži 2500kn od oca,sutkinja kaže pa jel dosta 1800kn za dijete,opet žalosno,kao da smo na placu.Trenutno izdvajam za dijete od 1700-2300kn mjesečno što ovisi o mojim primanjima,ako radom više noćnih i koji praznik automatski mi taj iznos raste a majka trlja ruke,pitam se kog to uzdržavam,majku il dijete,izgleda i dijete i majku samo što to dijete ne vidi ni mali dio svega,nisam napomenuo da je dijete u 9g.života te ide u 2.raz.osnovne.Ovako se meni želi još povećat a ne kao što ja tražim smanjenje alimentacije,na sudu plaće kako maloj nema za čizmice a isplatio joj 30.000kn zaostataka.Naravno kada dobila novce odmah kupila drugi polovni auto na uštrb dijeteta al sud to uopšte ne zanima,riječi i suze majke su svetinja a otac škrtica koji ne želi dati puno novaca za svoje dijete,svaki mjesec uredno mi sjeda ovrha na plaći i sve uredno vodim evidenciju tako da ću jednog dana djetetu moći pokazati da sam joj pomagao u njenom odrastanju a ne kako joj njezina majka tvrdi da tata ništa ne plaća,za plakat.Nedavno sam se oženio i sada to majka koristi na sudu da kako imamo velika primanja te želi veća izdvajanja te otkazala na zadnjem ročištu punomoć odvjetnici jer kao nema za plačanje pa traži odvjetnika po službenoj dužnosti,kako je u braku rodila je još dvoje djece ta koristi rodiljni dopust od 3g.i kuka kako nema novaca,znam za par slučajeva gdje majke idu radit nakon 6-12mj.porodiljnog jer im mali iznos koji dobivaju al moja bivša djevojka ne mora radit već uživa ne radeći ništa.Mislim da je to sve žalosno od našeg pravosuđa,imam sumnje na korumpiranost sudstva te ću najvjerovatnije sve prijavit Uskoku pa neka se ono pozabavi malo slučajem jer meni dosta te igre.Mogao bi pisat romane što sam sve prošao i što prolazim,ako ima tko kakav savjet il sličan slučaj neka piše!Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija