Jump to content

Uzgoj maka i kupovina sjemena

Zumbul
 Dijeli

Preporučene objave

Dobar dan, bavim se uzgojem cvijeća i izradom cvijetnih aranžmana.

Zanima me dali je u Hrvatskoj dozvoljen uzgoj maka, naravno u vrlo malim količinama, kojih desetak cvijetova. Pošto se bavim izradom aranžmana od sušenog cvijeća mak bi mi više nego dobro došao.

Te dali je dozvoljena kupnja sjemena putem pošte, naravno kupljeno u potpuno legalnoj trgovini u engleskoj.

Pitala sam prodavać u engleskoj dali je to dozvoljeno slati poštom, on mi je rekao da je potpuno legalno uzgajat mak sve dok se on ne zarezuje, ali da nezna kako je zakonom regulirano u Hrvatskoj.

Malo me zbunjuje to što koliko sam uspjela naći u zakonu piše da sve što može poslužit za uzgoj neke biljke za izradu droge je kažnjivo, a opet u skoro svakoj trgovini se može naći sjeme maka za prehranu, koje se, ako se ne varam, isto uzgaja iz tog maka...

Eto, tako ako netko zna, molila bi ga da mi odgovori...

Pozdrav!

Dijeli na drugim stranicama

• 3 tjedna kasnije...

petpetica je napisao:

Ne može bez odobrenja.

Pročitajte čl. 9. tog zakona i informirajte se u sjedištu policijske uprave na mjestu vašeg prebivališta.

Na gore naveden slučaj više je primjenjiv čl.14.

Članak 14.

(1) Uzgojivač maka koji nije namijenjen za izradu opojne droge dužan je uzgoj maka najkasnije u roku od 30 dana od dana sjetve prijaviti poljoprivrednoj inspekciji.

(2) Obrazac i sadržaj prijave iz stavka 1. ovoga članka provedbenim propisom određuje ministar poljoprivrede i šumarstva.

(3) Uzgojivač maka koji nije namijenjen za izradu opojne droge dužan je obavijestiti policijsku postaju i poljoprivrednu inspekciju o svakoj okolnosti koja ukazuje na sumnju da je biljka ili dijelovi biljke iz stavka 1. ovoga članka uporabljena ili bi mogla biti uporabljena za nedopuštenu izradu opojnih droga (zarezivanje, ubiranje zelenih čahura maka).

(4) Uzgojivač iz stavka 1. ovoga članka dužan je preostale dijelove biljke (makova slama) koji mogu služiti za izradu opojne droge uništiti odmah po ubiranju biljke.

(5) Poljoprivredna inspekcija o obavljenom nadzoru uzgoja biljaka iz stavka 1. ovoga članka jednom godišnje podnosi izvješće Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva.

Tako da uz ispunjenje nekih preduvjeta ne vidim prepreke....

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Napravi novi...

Važna informacija