Jump to content

Prenos stvarnog prava


garsen

Preporučene objave

Rješenjem o nasleđivanju 2005 godine upisan sam u zemljišnim knigama kako jedini nasljednik moje majke, tako da sam sada gruntovni i posjedovni vlasnik nekretnina (zemljišta).

Posjed se prenosi počevši od 1904 godine kada je moj pradjed upisan u povjesnom , gruntovnom i posjedovnom listu.

Posjed je nasljedila moja majka koja je bila jedinica od svog oca, mog dijede koji je isto tako bio jedinac.

U nekretninama je i čestica 14296, koja je predmet ovog upita.Čestica sa površinom od 72 m2 je u građevinskoj zoni.

 

Osoba B je bila gruntovni i posjedovni vlasnik nekretnine (kuče sa okučnicom).Kažem bila jer je tu nekretninu prodala osobi C.

Pomenuta čestica 14296 se graniči sa nekretninama koje su sada u vlasništvu osobe C

 

Prilikom obilaska posjeda otkrio sam da je osoba C integrirala u svoje objekte i pomenutu česticu 14296.Na čestici je izgrađen bazen.Čestica je ograđena zidom tako da nepostoji ni vizualni pristup istoj.Osoba C izjavljuje da je zid samo dozidala.Da zid postoji godinama.

 

Na moju pismenu intervenciju i ponudu da se problem riješi nadoknadom osoba C ne odgovara.

Osoba C me je usmeno obavjestila da joj je prilikom kupnje osoba B rekla da je ona dosjelošču bila STVARNI vlasnik pomenute čestice.

 

Pitanja:

Može li se STVARNO vlasništvo prenjeti drugoj osobi?

Napominjem da je sada KORISNIK pomenute čestice osoba C

 

Može li se STVARNO VLASNIŠTVO dokazivati za stanje u prošlosti, a ako Da, koja je snaga tog dokaza u ovom slučaju ?

 

Ako pretpostavimo da je osoba B bila stvarni vlasnik, što je moguće jer je ona koristila pomenutu česticu , no svoje pravo nije registrirala u zemljišnim knigama, dali isto gubi prodajom svojeg posjeda i ne koristi više pomenutu česticu која se graniči sa njenim posjedom a koju je tokom vremena koristilaa?.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija