Jump to content

Članak 109. Zakona o prekršajima


mirabelo123

Preporučene objave

Dobar dan!

 

Upravo sam dobio poziv na Prekršajni sud gdje je temeljem odredbe članka 109. Zakona o prekršajima protiv mene podnesen optužni prijedlog od strane Općinskog državnog odvjetništva.

 

Prije godinu dana sam izazvao prometnu nesreću gdje je jedna osoba bila teže ozlijeđena. Neoprezno sam skretao ulijevo ne propustivši sva vozila iz suprotnog smjera, te se jedno od njih zabilo u moj desni bok. Ta osoba, koja je bila u mojem vozilu, je danas dobro, a tad je malo jače lupila glavom i na trenutak ostala bez svijesti. Provela je 3-4 dana u bolnici.

Ja sam bio trijezan i nisam bio pod utjecajem nikakvih sredstava.

 

Prekršajni sud je donio rješenje po kojem sam proglašen krivim i propisao mi kaznu od 1.000,00kn (još nije plaćena, al bit će za dan ili dva).

 

Pogledao sam što piše u gorespomenutom zakonu i on kaže da je jedno od temeljnih prava i obaveza državnog odvjetnika <b> progon prekršaja kao kažnjivih djela</b>, te se u Zakonu dalje priča o tome.

 

Zanima me, da li će oni izvršavati nekakav uvid u to da li ovdje ima elemenata za kažnjeno gonjenje, na što moram paziti, da li je ovo rutinska stvar u ovakvim slučajevima, kakve su šanse za to da ću zaista biti kažnjeno gonjen...

 

Da sumiram, nesreća, jedna teško ozlijeđena osoba, ja kriv i trijezan.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivi ste i priznajte krivicu.

 

Time će te omogućiti oštećenima da ostvare svoja potraživanja od vašeg osiguravatelja.

 

Nemate nikakve šanse izbjeći odgovornost i svako odugovlačenje postupka pogoduje samo vašem osiguravatelju.

 

Za 3 godine će te opet povratiti izgubljeni bonus.

 

Za 3 godine se brišete iz prekršajne evidencije.

 

Najvjerovatnije vam slijedi i kazneni postupak u kojem će vas osuditi uvjetnom zatvorskom kaznom, ali za 3 godine nakon isteka uvjetne kazne se brišete iz kaznene evidencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirabelo123 je napisao:

...

temeljem odredbe članka 109. Zakona o prekršajima protiv mene podnesen optužni prijedlog od strane Općinskog državnog odvjetništva.

....

 

Zanima me, da li će oni izvršavati nekakav uvid u to da li ovdje ima elemenata za kažnjeno gonjenje...

 

Da sumiram, nesreća, jedna teško ozlijeđena osoba, ja kriv i trijezan.

 

 

e sad, ova teška tjelesna ozljeda, ako je ostala, onda bi trebao biti vođen i kazneni postupak, ali meni ovo sve vuče na to da je ODO provelo medicinsko vještačenje, da je otpala teška tj. ozljeda, da je kaznena prijava odbačena i da su išli u prekrš. postupak (to bi odgovaralo ovome što ste prvo napisali - optužni prijedlog po čl.109.ZOP-a)

tako je u praksi u najvećem broju slučajeva, pa bih vam savjetovao da pitate na prekrš. sudu kada se odazovete tom pozivu, da li vam mogu reći da li je kod vas takav slučaj (oni to vide iz spisa i mogu odgovoriti ako žele, dužni nisu, stvar dobre volje)

i vi će te odmah znati hoće li ili neće biti i kaznenog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirabelo123 je napisao:

meni je istekla vozačka dozvola u trenutku nesreće. Pošto nosim naočale, bio sam dužan obaviti i liječnički pregled.

 

 

ZAKON O OBVEZNIM OSIGURANJIMA U PROMETU

Članak 24.

(1) Osigurana osoba gubi prava iz osiguranja u sljedećim slučajevima:

2. ako vozač nije imao važeću vozačku dozvolu odgovarajuće vrste ili kategorije,

 

 

Cijeli taj prekršajni i kazneni postupak se može platiti sa jednom mjesečnom plaćom.

 

Opasnost je u regresnom zahtjevu vašeg osiguravatelja koji vas može teretiti za iznos od 12 prosječnih plaća isplaćenih u prošloj godini.

 

To je ono što vas treba brinuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirabelo123 je napisao:

Hm...

 

Ali zar to što sam već dobio rješenje od Prekršajnog suda da sam kriv i tu kaznu od 1.000,00kn ne kaže suprotno, tj. da sam gotov sa tim Prekršajnim sudom i da oni žele to odvesti dalje, tj. u krivični postupak?

 

To je ono što me brine.

 

a mene to što je sve zbrkano, pa ajde da probamo remizirati:

 

1.imali ste prometnu

2.vođen prekršajni postupak, imate rješenje suda, krivi ste i novčana je 1.000 kn, niste se žalili, kaznu još niste platili, ali ovih dana će te

3. ozlijeđen osoba se naplatila putem osiguranja

4. do sada nemate saznanja da je ODO pokrenulo i kazneni postupak protiv vas, zbog teške tj. ozljede osobe nastradale u nesreći

5. sada ste dobili opet poziv prekršajnog suda s tim da optužni prijedlog podnosi ODO

6. zanima vas što je sad to, hoće li oni (ODO) protiv vas voditi i kazneni postupak za tu prometnu

 

jel' to tako nekako ide priča?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

 

 

a mene to što je sve zbrkano, pa ajde da probamo remizirati:

 

1.imali ste prometnu

2.vođen prekršajni postupak, imate rješenje suda, krivi ste i novčana je 1.000 kn, niste se žalili, kaznu još niste platili, ali ovih dana će te

3. ozlijeđen osoba se naplatila putem osiguranja

4. do sada nemate saznanja da je ODO pokrenulo i kazneni postupak protiv vas, zbog teške tj. ozljede osobe nastradale u nesreći

5. sada ste dobili opet poziv prekršajnog suda s tim da optužni prijedlog podnosi ODO

6. zanima vas što je sad to, hoće li oni (ODO) protiv vas voditi i kazneni postupak za tu prometnu

 

jel' to tako nekako ide priča?

 

Točno do u milimetar. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija