Jump to content

Isplata plaće po nepotpisanom ugovoru


pride7

Preporučene objave

Situacija je slijedeća:

Radim u tvrtci već 5 godina.

Tokom reorganizacije tvrtke odjel u kojem radim se ukida i nudi mi se novi ugovor za drugo radno mjesto unutar tvrtke.

Ugovor koji mi je ponuđen je nemoguć, daju si za pravo da mi daju izvanrendni otkaz bez otpremnine i otkaznog roka ako ne ispunim plan koji mi naravno nije priložen ugovoru.

Uglavnom, ugovor sam odbio potpisati i sada sam na bolovanju.

Sada mi nude sporazumni ugovor bez ikakve naknade.

Novi ugovor počinje od 01.01 a ja sam ga dobio tek 01.02.

Na bankomatu sam vidio da mi je isplaćena nova plaća, po novom ugovoru koji nisam potpisao!!!.

U starom ugovoru imam fiksni dio plaće i bonus, bonus mi se do sada isplaćivao sa svakom plaćom bez obzira da li je plan ispunjen ili nije(naravno godišnji plan nikad nisu dali)i to bi uvijek bio isti iznos.

Ako je plan ispunjen onda bih imao pravo na godišnju isplatu bonusa koji bi bio veće svote.

U novom ugovoru koji nisam potpisao nema više tog bonusa nego je samo fiksni dio.

Pokušavaju mi to objasniti na način da ja nemam izrađen plan, da je nova godina i da mi ga nisu po starom ugovoru obvezni isplatiti.

U starom ugovoru piše da imam pravo na dodatak na plaću koji ovisi o mom doprinosu koji može iznositi do najviše 25 % od brutto plaće i da su mi ciljevi u prilogu(koji nikad nisam dobio).

I također piše da imam pravo na mjeseču akontaciju plaće u iznosu 40%od iznosa( ovog do max 25%) i da se konačni obračun plaće vrši na kraju godine.

Islatili su mi novu plaću, tj.bez ovog bonusa.

Da li imaju pravo na to?

I što učiniti ako nemaju pravo?

Unaprijed hvala :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pride7 je napisao:

Situacija je slijedeća:

Radim u tvrtci već 5 godina.

Tokom reorganizacije tvrtke odjel u kojem radim se ukida i nudi mi se novi ugovor za drugo radno mjesto unutar tvrtke.

Ugovor koji mi je ponuđen je nemoguć, daju si za pravo da mi daju izvanrendni otkaz bez otpremnine i otkaznog roka ako ne ispunim plan koji mi naravno nije priložen ugovoru.

Uglavnom, ugovor sam odbio potpisati i sada sam na bolovanju.

Sada mi nude sporazumni ugovor bez ikakve naknade.

Novi ugovor počinje od 01.01 a ja sam ga dobio tek 01.02.

Na bankomatu sam vidio da mi je isplaćena nova plaća, po novom ugovoru koji nisam potpisao!!!.

U starom ugovoru imam fiksni dio plaće i bonus, bonus mi se do sada isplaćivao sa svakom plaćom bez obzira da li je plan ispunjen ili nije(naravno godišnji plan nikad nisu dali)i to bi uvijek bio isti iznos.

Ako je plan ispunjen onda bih imao pravo na godišnju isplatu bonusa koji bi bio veće svote.

U novom ugovoru koji nisam potpisao nema više tog bonusa nego je samo fiksni dio.

Pokušavaju mi to objasniti na način da ja nemam izrađen plan, da je nova godina i da mi ga nisu po starom ugovoru obvezni isplatiti.

U starom ugovoru piše da imam pravo na dodatak na plaću koji ovisi o mom doprinosu koji može iznositi do najviše 25 % od brutto plaće i da su mi ciljevi u prilogu(koji nikad nisam dobio).

I također piše da imam pravo na mjeseču akontaciju plaće u iznosu 40%od iznosa( ovog do max 25%) i da se konačni obračun plaće vrši na kraju godine.

Islatili su mi novu plaću, tj.bez ovog bonusa.

Da li imaju pravo na to?

I što učiniti ako nemaju pravo?

Unaprijed hvala :-?

 

Pride,

tvoja je situacija komplicirana jer se vjerojatno i poziva vezano za bonuse na neke akte (pravilnik ili što slično) a obićno je i sam ugovor vrlo kompliciran (onako od oka čini se da se radi o kakvoj špediterskoj tvrtki pa tvoj ugovor ima barem 8 stranica).

Dakle bez obzira na sve ti u starom ugovoru imaš ugovorenu OSNOVNU plaću a koju nitko nemože promjeniti bez tvog pismenog odobrenja.

Što se bonusa tiće, on nebi bio bonus da ti se uvijek isplačuje "bez obzira da li je plan ispunjen ili nije". Negdje u tvom ugovoru ili kakvom pravilniku piše koji parametri moraju biti ispunjeni da bi dobio taj bonus i koliki i za koju npr.realizaciju on jest. Dakle ja mislim da se poslodavac negde "ogradio" da u slučaju da poslovanje neide po planu da nema ni bonusa.

Dakle kad bismo znali više elemenata iz akata tvoje firme mogli bismo i mjerodavnije razgovarati ovako....ne ide. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o banci.

u pravilu je ugovor na 4 strane a o ovom djelu bonusa se spominje samo ovo što sam napisao gore.

U pravilniku piše da se plaća sastoji od; osnovne plaće, dodatke za otežene radne uvjete i bonusa, odnosno uvećanja

plaće po osnovi uspješnosti u izvršavanju poslova i radnih zadataka ovisno o pojedinačnoj odluci poslodavca.

O bonusu se spominje samo onaj dio koji se isplaćuje jednom godišnje(veća svota) a čiju visinu određuje poslodavac, a kao u tom djelu uzimaju se u obzir kvaliteta rada, ostvareni financijski rezultati, zalaganje, trud itd.

Dalje o bonusu nema ništa.

Plan koji moram ispuniti nije nigdje naveden, niti u ugovoru niti u pravilniku. Do sada se taj veći bonus isplaćivao na način,malo da malo ne, više ne nego da, ali onaj dio koji ide na fiksnu plaću se uvijek mjesečno isplaćivao.

Plan sam dobio samo jedne godine 2008 i to plan .za 2007 i dano mi je da si ga složim kako meni paše da dobijem taj veliki bonus, i to je to.

Sada mi kažu da za ovu godinu nemam plan po starom ugovoru i da mi to ne mogu isplatiti.

Prošle godine sam pak dobio taj veliki godišnji bonus, ali nikad nisam potpisivao plan.

Neznam niti sam, znam samo da me hoće preveslati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pride7,

koliko sam shvatio,ugovor se vezano za dodatke na plaću (otežani uvjeti,bonusi,dodaci sa osnove uspješnosti)isplaćuju ovisno o pojedinačnoj odluci poslodavca a što je određeno tvojim pravilnikom o radu.

Ako je tako i ako je tvoj poslodavac odlučio da ti te dodatke na plaću ne dobiješ onda ih ti nisi radi takove njegove odluke nisi ni dobio. I tu bi prići trebao biti kraj.

E sad imali kakaova poveznica kojom bi se mjerila tvoja uspješnost,otežani uvijeti rada i bonus ili nema drugo je pitanje. Mjerila bi trebala postojati i biti određena tim pravilnikom, jer je u protivnom temeljem čega je tvoj poslodavac tebi davao uvečanu plaću kad si takovu dobivao. Nije ti ju valjda davao napamet ili na lijepe oči.Mislim da negdje to mora pisati pod kojim uvjetima i na koji način ti ostvaruješ dodatke na plaću.

Po onome što si rekao "malo je bilo ovako malo je bilo onako" sa dodacima,bilo je dobro pa nisi propitivao kako to? To mi nije baš ja sno. Ti si dobivao OBRAČUNE plaća: U takvom obračunu mora pisati što je bila osnovica a što su bili i koji su bili dodaci na istu. U protivnom takav obračun bio bi nevažeći im svaki bi poslodavac sa plačama mogao raditi što hoće i kako mu drago. Imate vi tamo pravnu službu,računovodstvo,imate i sindikat pa zasući rukave i saznaj kako se obračunavala tvoja plaća. Ili to ide tako da je plaća takva kako "odluči poslodavacpo pojedinačnom slučaju"?! U što sumnjam.

Dakle ja ne vidim (bar nisi rekao) da ti je dirana osnovna plaća, pa se time tako tvoj poslodavac nije ogriješio o Zakon o radu. No međutim ako se ogriješio o pravilnik ili o ispravnost OBRAČUNA plaće onda je u problemu. E sad ti je došlo u zadadtak da se malo igraš istražitelja,kad se do sada nisi interesirao kako ti to dobivaš 10.000 kn umjesto 3.500 koliko ti je osnovica. :smijeh::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija